Chlebak

Chlebak

Chlebak

Chlebak ma spełniać wydawałoby się prostą funkcję – przechowywania pieczywa, jednak chlebak chlebakowi nie równy. Radzę kwestie związane z estetyką potraktować drugorzędnie i skupić się przede wszystkim na tym, by pieczywo w chlebaku miało jak najlepsze warunki, a więc aby z jednej strony było zabezpieczone przed wysychaniem, a z drugiej przed rozwojem pleśni. Dobry chlebak sprawi, że wasze pieczywo dłużej zachowa świeżość, aromat i smak. A więc jak przechowywać pieczywo?

Chlebak drewniany czy metalowy?

Po pierwsze potrzebny jest przepływ powietrza, pieczywo nie może być szczelnie zamknięte w pojemniku, ponieważ sprzyja to rozwijaniu się bakterii i pleśnieniu. Najbezpieczniejsze i zapewniające najbardziej naturalną wentylację są wszelkie materiały naturalne – w przypadku tradycyjnych chlebaków, jest to drewno lub bambus, jeśli jednak wolicie chlebak o nowocześniejszym wyglądzie np. ze stali nierdzewnej, porcelany, czy tworzywa sztucznego – upewnijcie się, że producent wyposażył chlebak w otwory zapewniające dopływ świeżego powietrza.

Chlebak ceramiczny

Ciekawym rozwiązaniem jest chlebak ceramiczny – od niedawna bardzo popularny. Oprócz pięknego wyglądu warte wzmianki są właściwości ceramiki – przede wszystkim posiada ona właściwości „regulacji” wilgotności powietrza, odpowiada na to co dzieje się z chlebem i utrzymuje stały poziom wilgoci w pojemniku, dzięki czemu chleb długo pozostaje świeży, nie mięknie, ale też nie wysycha. Po drugie chlebak ceramiczny utrzymuje w miarę stałą temperaturę pieczywa (dobrze izoluje), co również wydłuża świeżość przechowywanego pieczywa. Minusem jest delikatność materiału, na rynku można jednak znaleźć modele, które nie są w całości wykonane z ceramiki, a posiadają np. bambusową przykrywkę np. spełniającą rolę deski do krojenia, dzięki czemu ryzyko wyszczerbienia chlebaka w trakcie codziennego użytkowania znacznie maleje.

Chlebaki ekologiczne – worki lniane i kosze z wikliny

Mniej popularne, ale równie doskonale sprawdzające się do przechowywania pieczywa są pojemniki lub koszyki wiklinowe, a także coraz popularniejsze worki lniane na pieczywo – te ostatnie szczególnie polecam do pieczywa naturalnego, na zakwasie, które zachowuje swoją świeżość bardzo długo, ale też wymaga specjalnego traktowania. Worki lniane posiadają właściwości bakteriobójcze i zapewniają doskonały przepływ powietrza, a pieczywo w nich przechowywane pozostanie świeże nawet 10 dni!

Chlebak – higiena przede wszystkim

Pamiętajcie również o regularnym myciu i opróżnianiu chlebaka z okruszków, w starych resztach jedzenia, nawet w niewinnych okruszkach rozwijają się groźne dla zdrowia bakterie, które nie pozostają bez wpływu także na przechowywane w chlebaku świeże pieczywo. Już podczas wyboru chlebaka warto zwrócić uwagę na praktyczną stronę tego sprzętu, a więc czy będzie on łatwy w czyszczeniu i konserwacji, czy będzie zwyczajnie poręczny w użytku. Zdecydowanie najłatwiej czyści się chlebaki z tworzyw sztucznych, metalowe i porcelanowe. Można myć je pod bieżącą wodą, posiadają stosunkowo niewiele zakamarków, przy czym problematyczne może okazać się palcujące wykończenie – szczególnie w przypadku chlebaków ze stali.

Chlebak – jakość a cena

Jeśli chodzi o cenę chlebaka – istnieje ogromne zróżnicowanie i niekoniecznie jakość idzie w parze z wysoką ceną. Częściej płacimy za markę, za wygląd itd. Najtańsze są chlebaki drewniane i plastikowe, przy czym drewniane będą służyć dłużej i lepiej i jeśli szukacie taniego rozwiązania – zdecydowanie polecam drewno. Plastik moim zdaniem jest zły pod każdym względem, ewentualnie można potraktować go jako „schowek na chleb”, nie oczekujcie jednak, że w jakikolwiek sposób przyczyni się do zachowania świeżości pieczywa.

Chlebaki ze stali nierdzewnej (przynajmniej te niemarkowe) również są stosunkowo tanie, a przy tym bardzo trwałe i łatwe w utrzymaniu, jeśli tylko posiadają odpowiednią wentylację i właśnie tego typu chlebak pasuje do wystroju waszej kuchni – będzie niezłym wyborem, choć pieczywo raczej nie będzie zachowywało świeżości, tak długo jak w naturalnych materiałach.

Najdroższe są chlebaki ceramiczne oraz bambusowe, jednak tu płacimy już za dobry materiał i najwyższą jakość. Nie są to ceny bardzo wygórowane (oczywiście nadal mówię o produktach niemarkowych) – dobry chlebak ceramiczny lub bambusowy można kupić za ok. 100 zł.

Kosze wiklinowe i worki na pieczywo kupić można bardzo tanio, przy czym szukać ich trzeba raczej w Internecie, są to w znakomitej większości produkty wykonywane ręcznie, sprzedawane przez producentów.

Chlebak - Ranking 2018

W poniższej tabeli znajduje się Ranking 5 aktualnie najlepszych produktów w kategorii Chlebak. Ranking jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Skąpiec.pl!

Miejsce Chlebak Producent Cena
1Tescoma Chlebak 32 cm 4FOOD 896510TescomaAktualna Cena
2Ambition Chlebak na podstawie drewnianej 68901AmbitionAktualna Cena
3Florina VITO Chlebak SATYNOWANY MFlorinaAktualna Cena
4Zeller Biały chlebak BREAD z deską do krojenia 2w1 B003TEFL08ZellerAktualna Cena
5Zeller Metalowy chlebak pojemnik na pieczywo kolor biały B003TEFLI0ZellerAktualna Cena

Artykuł dotyczy:

 • jaki chlebak wybrać
 • chlebak
 • chlebak metalowy stal nierdzewna agd
 • chlebaki metalowe opinie
 • czy chleb w chlebaku dłużej zachowuje świerzość

Pozostałe rankingi dostępne w serwisie

Chlebak - Opinie i komentarze

 1. Wiolka 23 października 2015 at 12:22

  Ja zawsze uważałam, że chlebak nie jest mi potrzebny. Komuś może się to wydawać dziwne, ale rzeczywiście tak było. Teraz się to zmieniło, kupiłam w końcu chlebak, drewniany taki który kiedyś miałam w domu rodzinnym.. Ach, jak ja mogłam żyć bez chlebaka? Widziałam też ostatnio takie fajne, ceramiczne chlebaki, jednak trochę za bardzo hałasują.

 2. Joanna 10 marca 2016 at 08:59

  Ostatnio kupiłam sobie nowy chlebak, bo zmieniałam wystrój kuchni. Teraz mam o wiele większy chlebak, w którym znacznie więcej się mieści. Jest metalowy z drewnianą pokrywką, bardzo ładny, w stylu minimalistycznym. Kosztował trochę dużo, bo około 150 zł ale było warto. Nie wyobrażam sobie, żeby w kuchni nie było chlebaka.

 3. hanka 3 października 2016 at 18:40

  W dajarze teraz super Vader są, w kilku kolorach, wiec mozana je dopasować do koloru kuchni. Mają spód drewniany i górę właśnie w kolorze.

 4. Lidka 27 sierpnia 2017 at 13:33

  U nas jest chlebak, który wygląda jak duży garnek emaliowany, bardzo dobrze nam się sprawdza. Także jeżeli zastanawiacie się jaki wybrać dobry chlebak do kuchni, to polecam właśnie takie rozwiązanie 🙂

Poniżej formularz na Wasze opinie

Twój adres e-mail nie będzie widoczny. Wypełnij wymagane pola. *