Kawiarka

Kawiarka stalowa do kawy

Kawiarka

Kawiarka to niewielkie urządzenie, które może być doskonałą alternatywą dla ciśnieniowego ekspresu do kawy. Można za jej pomocą przygotować pyszny aromatyczny napój jak z włoskiej kawiarni. To dobry wybór dla osób, które nie chcą inwestować w drogie urządzenia do parzenia kawy oraz nie mają miejsca na postawienie ekspresu w kuchni. Czym cechują się dobra kawiarka (lub inaczej kafeterka) i w jaki sposób kupić tę idealną dla siebie?

Jak działa kawiarka i jak jej używać?

Dzięki kawiarce codziennie rano można cieszyć się mocną, pyszną kawą. Urządzenie łatwo się obsługuje, a tradycyjne modele można używać na kuchenkach różnego rodzaju. Nowoczesne kawiarki są zwykle również przystosowane do parzenia kawy na płycie indukcyjnej, najlepiej sprawdzić to przed zakupem. Budowa kawiarki to jedynie kilka elementów, takich jak zbiornik na wodę, sitko do kawy, górna część na kawę i uszczelka. Trzeba dodać, że do przyrządzania kawy w kawiarce potrzeba trochę wprawy i ostrożności. Przede wszystkim należy unikać:

  • nalewania wody do zbiornika powyżej zaworu bezpieczeństwa
  • ubijania kawy w sitku
  • niedostatecznego dokręcania górnej części

Kawiarka postawiona na kuchence przygotuje kawę w kilka minut.

Czy kupując kawiarkę warto zwrócić uwagę na cenę? Najtańsze modele są zwykle o wiele mniej wytrzymałe, a także mogą się często psuć. Najlepiej postawić na model znanej, zaufanej marki, za który także trzeba zapłacić odpowiednio więcej, jednakże to niezbyt kosztowna inwestycja, ponieważ dobrą kawiarkę można mieć już za kilkadziesiąt złotych. Sprawdźmy teraz jaki rodzaj kawiarki kupić?

Kawiarka aluminiowa

To najpopularniejszy rodzaj kawiarki cechujący się charakterystycznymi kształtami (zwykle kolor srebrny i kanciaste kształty). Kawiarki aluminiowe są dość tanie (tańsze od stalowych) i wykonane z bezpiecznego stopu aluminiom, ale wymagają pewnego rodzaju szczególnej dbałości. Na przykład nie zaleca się myć takiego sprzętu z użyciem detergentu, ponieważ zachodzi ryzyko wejścia środka w reakcję z tworzywem, z którego został on wykonany – skutkuje to na przykład przebarwieniami.

Kawiarka stalowa

Kawiarka stalowa jest nieco droższa niż aluminiowa, ale także mniej wymagająca i bardziej trwała. Bez problemu można ją umyć za pomocą dostępnych środków (po prostu płynu do naczyń). Po umyciu trzeba jej poszczególne części zostawić do wyschnięcia, a dopiero kiedy wyschną, można złożyć urządzenie. Kawiarki stalowe cechują się obłymi kosztami i są gładkie.

Kawiarka ceramiczna

To model nieco mniej popularny, ale ma taką samą zasadę działania, jak dwie poprzednie kawiarki. Niektórzy użytkownicy wskazują jednak na zasadniczą wadę, jaką jest fakt, że kawa w takim urządzeniu bardzo szybko stygnie. Niestety ceramika nie trzyma ciepła tak dobrze jak stal czy aluminium. Ceramiczna jest tylko góra kawiarki a spód jest stalowy. Taki model to raczej ciekawostka (albo dla ładnego, nietypowego wyglądu), jeżeli kupujemy swoją pierwszą kawiarkę to niech będzie ona aluminiowa albo stalowa.

Kawiarka elektryczna

Kawiarki elektryczne różnią się zasadniczo od swoich poprzedniczek. Do parzenia kawy w takim urządzeniu nie potrzeba kuchenki, ale oczywiście gniazdko z prądem. Dodatkową zaletą jest funkcja podtrzymywania temperatury, która sprawia, że kawa w takim urządzeniu może zostać gorąca przez wiele godzin (czego oczywiście nie polecamy). Ciekawym rozwiązaniem jest także opcja automatycznego wyłączania się, która sprawia, że kawiarka elektryczna jest bezpieczna. Walorami estetycznymi i funkcjonalnymi nie odbiega więc od kawiarek tradycyjnych.

Kawiarka francuska

Kawiarka francuska jest czymś zupełnie innym, niż do tej pory opisywane urządzenia, lecz ze względu na jej nazwę, warto o niej wspomnieć. Kiedy mowa o kawiarce francuskiej, sprzedawcy oraz miłośnicy kawy mają na myśli zaparzacz do kawy, czyli jeszcze inaczej mówiąc kawiarkę tłokową. Ma ona zupełnie inną zasadę działania, po prostu parząc kawę oddziela się na dno naczynia tzw. “fusy”. Nie stawia się jej na kuchence, kawę zalewa się wrzątkiem.

Na co zwrócić uwagę wybierając najlepszą kawiarkę?

Duże znaczenie ma materiał i solidność wykonania nie tylko korpusu kawiarki, ale także uchwytu. Musi być on stabilny, komfortowy w użytkowaniu i dobrze przymocowany do urządzenia. Druga sprawa to konstrukcja klapki kawiarki. Nie może ona odchylać się podczas nalewania kawy, ponieważ może wtedy dojść do poparzenia. Najlepiej sprawdzić to, przechylając kawiarkę w sklepie. Najbezpieczniej, aby klapka była ciężka, wtedy nie ma potrzeby przytrzymywania jej podczas nalewania napoju i nie ma także obaw, że nagle się ona otworzy.

Ważnym parametrem jest także dostępność części, takich jak uszczelki, które trzeba raz na jakiś czas wymieniać. Jeżeli wybierzemy kawiarkę nieznanej marki, być może okaże się, że trudno do niej dopasować oryginalne elementy lub jest to zupełnie niemożliwe. Zastosowanie części innej firmy może zupełnie nie wchodzić w grę. Na końcu warto poczytać opinie o marce, której kawiarkę mamy zamiar wybrać. Dobre kawiarki są tworzone przez firmy znane na rynku, Nie są one najtańsze, ale z pewnością dzięki temu sprzęt będzie bezawaryjny i będzie długo służył mimo intensywnej, codziennej eksploatacji.

Kawiarka - Ranking 2017

W poniższej tabeli znajduje się Ranking 10 aktualnie najlepszych produktów w kategorii Kawiarka. Ranking jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Skąpiec.pl!

Miejsce Kawiarka Producent Cena
1Bialetti Kawiarka Bialetty VENUS 2 espressoBialettiAktualna Cena
2Zephyr Kawiarka ELEKTRYCZNA ekspres DO kawy 300ml 6 filizanekZephyrAktualna Cena
3 Aeropress (zestaw z pokrowcem)Aktualna Cena
4G.A.T Kawiarka GAT Pepita 3 TZG.A.TAktualna Cena
5Bialetti Kawiarka Musa 2 TZBialettiAktualna Cena
6G.A.T Kawiarka GAT Lady Induction 6 TZG.A.TAktualna Cena
7 Kawiarka Aluminiowa Ciśnieniowa Konighoffer Vanilla Marble Kremowa Kafetiera Na 6 Filiżanek EspressoAktualna Cena
8Gat Kawiarka na indukcję Lady Induction 2GatAktualna Cena
9Hario Ceramiczny Drip V60-01 - BIAŁYHarioAktualna Cena
10Bialetti Kawiarka KITTY 6 espressoBialettiAktualna Cena

Artykuł dotyczy:

  • kawiarka do kawy

Pozostałe rankingi dostępne w serwisie

Poniżej formularz na Wasze opinie

Twój adres e-mail nie będzie widoczny. Wypełnij wymagane pola. *