sobota, 13 kwietnia, 2024
Home Blog Jaka kuchenka gazowa najlepsza? Ranking i opinie

Jaka kuchenka gazowa najlepsza? Ranking i opinie

by RTVAGD.net
5 komentarzy
kuchenka gazowa jaką wybrać

Wielu z nas zakup kuchenki ma za sobą, ale tak samo wielu stanie w przyszłości przed odwiecznym dylematem jaką kuchenkę wybrać i czy kuchenka gazowa to dobry wybór? Zakup kuchenki z płytką indukcyjną to spory wydatek i nie każdego na to zwyczajnie stać, za to kuchenki elektryczne nie są tak ekonomicznym rozwiązaniem. Sprawdźmy zatem jaką kuchenkę gazową kupić, w wyborze najlepszej powinien pomóc także ranking kuchenek gazowych publikowany zawsze z aktualnymi produktami.

Jaką kuchenkę gazową wybrać?

Poniżej przedstawiamy wszystkie zalety i wady tradycyjnych kuchenek gazowych, które zazwyczaj spotykamy w naszych domach. Kuchenka gazowa wyposażona jest w tradycyjne palniki gazowe i jest najpopularniejszym sprzętem do gotowania oraz pieczenia (zwykle kuchenka gazowa z piekarnikiem elektrycznym), ze względów niskich kosztów eksploatacji. Nie bez znaczenia jest również siła przyzwyczajenia użytkowników. Na płycie znajduje się najczęściej zestaw czterech palników gazowych składających się z: jednego dużego – silnie grzejącego (około 2,5–3 kW), dwóch standardowych średnich (po 1,8–2,0 kW) i jednego małego (0,9–1,5 kW). Niektórzy producenci proponują także płyty dwu-, trzy- a nawet z pięcioma palnikami. Zdarza się również, że palnik ma podwójny czy potrójny wieniec płomienia zwany turbodoładowaniem kuchenki, przez co uzyskujemy większą moc grzewczą.

Najczęściej dostępne są kuchenki gazowe łączące dwa źródła energii, czyli kuchenki z płytą gazową i piekarnikiem elektrycznym. Poniżej ranking najlepszych tego typy modeli.

Kuchenka gazowa z piekarnikiem elektrycznym
Kuchenka gazowa z piekarnikiem elektrycznym Beko FSM 52331 DXDT
➾Szczegóły TOP1: Beko FSM 52331 DXDT

Na rynku dostępne są oczywiście również dobre kuchenki gazowe z piekarnikiem gazowym, ale wśród takich produktów wybór jest mniejszy.

Kuchenka gazowa z piekarnikiem gazowym
Kuchenka gazowa z piekarnikiem gazowym Gorenje GG5A13WJ
➾Szczegóły TOP1: Gorenje GG5A13WJ

Ok. Teraz przyjrzyjmy się dokładnie wadom i zaletom kuchenek gazowych.

Kuchenka gazowa – jak może wyglądać nasza płyta?

Czasy się zmieniają i jak już wcześniej wspomnieliśmy, dziś kuchenka gazowa nie musi składać się z czterech palników rozmieszczonych na planie kwadratu o boku 60 cm. Bez problemu zakupimy mniejszą czy też większą kuchenkę z płytą gazową, ale warto też się zastanowić: jakiego „kalibru” kuchenka jest nam potrzebna? Sam kształt też może być różny. Nie jesteśmy skazani na kwadrat bądź prostokąt. Producenci mają w swoich ofertach rozmaite, obłe kształty a nawet koła. Tu wszystko pozostaje kwestią potrzeb i gustu.

Uwaga !!! Mamy kilka rodzajów gazu.

Kuchenka gazowa to popularne i tradycyjne rozwiązane, jakie jest spotykane w wielu gospodarstwach domowych. Kuchenki te polegają na zjawisku spalania gazu jednocześnie wytwarzają wysoką temperaturę, będącą źródłem ciepła. W przeciwieństwie do modeli kuchenek sprzed kilkudziesięciu lat, kuchenki gazowe nowej technologii są zaawansowane technicznie i posiadają o wiele bardziej wydajne palniki osadzone na eleganckiej tafli.

Decydując się na kuchenkę gazową warto zwrócić na rodzaj surowca jaki jest nam dostarczany, ponieważ istnieje ewentualność, że nasza nowa kuchenka nie będzie dobrze współpracować z każdymi gatunkami (rodzajami) gazu, jakie są dostępne w Polsce. Niejednokrotnie będzie musieli skorzystać z pomocy uprawnionego gazownika, który dokona niezbędnej regulacji bądź też wymiany dysz kuchenki, aby dostosować ją np. do współpracy z butlą gazową. Warto sprawdzić też czy nie będzie wymagany, przez producenta kuchenki, podpis specjalisty na karcie gwarancyjnej urządzenia.

Zapewnijmy odpowiednią wentylację

Pamiętajmy, że w przypadku kuchenek gazowych w pomieszczeniach należy zapewnić prawidłową wentylację. Nie możemy zapomnieć, że mamy do czynienia z gazem. Najlepiej jeśli w kuchni znajdą się okna i drzwi, jednocześnie gwarantując nam niezbędny przewiew świeżego powietrza. W sklepach oferowane są też okapy kuchenne różnego rodzaju.

Czasami przy zakupie kuchenki elektryk może się przydać.

W dzisiejszych czasach większość kuchenek gazowych do prawidłowego funkcjonowania wymaga dostępu do prądu, którego napięcie należy także sprawdzić. Ponieważ każda kuchenka potrzebuje także różnego napięcia, nasza instalacja musi być do niego dostosowana przez fachowca przed zakupem urządzenia. Energia elektryczna jest potrzebna kuchence chociażby ze względu na oferowane przez producentów, podstawowe funkcje w postaci zapalarki w pokrętle, czy też oświetlenie piekarnika itp. Niezbędne będzie jednak, wspominane wcześniej, podłączenie elektryczne.

UWAGA!!! Przed samym montażem należy się również upewnić, że kuchenka gazowa nie będzie umieszczona obok lodówki. Ciepło z kuchenki może źle wpływać na poprawne funkcjonowanie urządzenia chłodząco-mrożącego.

Kuchenka gazowa – z jakiego materiału?

Wchodząc do sklepu ze sprzętem gospodarstwa domowego mamy do wyboru szereg różnych rodzajów wykonań kuchenek gazowych. Wybór między emalią, ceramiką, stalą nierdzewną a hartowanym szkłem jest ciężki, ponieważ musimy w tym momencie musimy jednocześnie zwrócić uwagę na estetykę, wytrzymałość i praktyczność, ale także cenę. Emalia wiąże się z niską ceną, ale też łatwo może ulec uszkodzeniu, co nie poprawia wyglądu kuchni i z pewnością nie spodoba się to wielu nabywcom. Wyjątkowo estetyczne i cenione przez klientów są płyty szklane bądź ceramiczne. Nie są najłatwiejsze w czyszczeniu, ale też o wiele trudniej w ładzie utrzymać kuchnię z elementami stali nierdzewnej. Ceny pozostałych urządzeń też są troszkę wyższe, więc jak widać – ciężko dokonać właściwego wyboru.

Jeśli już zdecydujemy się na konkretną kuchenkę gazową i materiał z jakiego wykonana będzie jej płyta, to sprawdźmy jakich produktów radzi używać producent do ich czyszczenia. Korzystajmy z detergentów sugerowanych dla konkretnych materiałów z jakich nasz sprzęt jest wykonany, a tym samym unikniemy uszkodzenia naszego nowego sprzętu, czego sobie nie życzymy.

Ruszt kuchenki gazowej

Przy wyborze kuchni gazowej warto zwrócić uwagę na sposób wykonania rusztu. Przykładowo może on być dzielony na pół chociażby ze względu na utrzymanie czystości. Dlatego też są one o wiele praktyczniejsze. Ważnym aspektem jest tutaj także materiał, z jakiego ruszt został wykonany. Z reguły możemy się spotkać z trzema rodzajami rusztów: emaliowy, żeliwny czy też ze stali nierdzewnej. Oczywiście najtrwalszym będzie ruszt żeliwny bądź też stalowy, ale musimy też liczyć się z trudnościami w czyszczeniu tego elementu kuchenki. Warto rozważyć ruszt wykonany ze szkła, którego utrzymanie w czystości jest o wiele łatwiejsze.

Bezpieczeństwo kuchenki gazowej

W przypadku posiadania potomstwa, kolejnym przydatnym rozwiązaniem może się okazać blokada pokręteł. To wyjątkowo ważne dla wszystkich rodziców, których pociechy starają się dotknąć wszystkiego chociaż z czystej dziecięcej ciekawości.
Wszystkie kuchenki gazowe posiadają także mechaniczne zabezpieczenie przed ulatnianiem się gazu zwiększając bezpieczeństwo w obsłudze urządzenia. Niektórzy producenci w swoich produktach montują także dodatkowe, elektroniczne czujniki, co jest niewątpliwym dodatkowym plusem.

Zalety kuchenek gazowych

Kuchenki gazowe są wciąż najbardziej powszechnym rodzajem sprzętu kuchennego. Co sprawia, że najczęściej wybieramy ten rodzaj kuchenek? Pierwszą naszą odpowiedzią jaka nam się nasuwa jest kwestia ceny i braku problemów przy ograniczonym dostępie do energii elektrycznej.

Jest kilka zalet, na które warto zwrócić szczególną uwagę:

  • Niska cena najprostszych kuchenek gazowych (przepaść między cenami tych kuchenek jest bardzo duża, ale także i wybór).
  • Niskie koszta eksploatacji.
  • W przypadku najlepszych kuchenek gazowych możliwe jest stosowanie niemal dowolnego rodzaju naczyń. Świetnie się także sprawdzi jeśli lubimy gotować w okrągłych garnkach lub naczyniach typu WOK.
  • Możliwość szybkiej zmiany i regulacji temperatury.
  • Jest bardzo użyteczna w miejscach bez porządnej instalacji elektrycznej, przyłącza trójfazowego i wystarczającego przydziału mocy.
  • Kuchenki gazowe idealnie sprawdzają się w przypadku częstych przerw w dostępie prądu (np. na terenach wiejskich, górzystych).
  • Wielu kucharzy i ekspertów uważa, że kuchenki gazowe zapewniają lepszy smak przyrządzanych potraw.
  • Możliwość podpieczenia nad ogniem palnika kiełbasy, pieczywa lub cebuli.
  • Niewątpliwą zaletą kuchenek gazowych, a właściwie ich piekarników, jest możliwość skorzystania z tradycyjnej, cenionej przez niektórych kucharzy, metody pieczenia z palnikiem tylko od dołu, dobrej zwłaszcza do pieczenia ciast.

Wady kuchenek gazowych

Mankamenty kuchenki gazowej wiążą się przede wszystkim z bezpieczeństwem, wydajnością i czyszczeniem. W rezultacie wybór tego rodzaju kuchenki najlepszy jest dla tradycjonalistów i osób, którym trudno jednorazowo ponieść większy wydatek. Natomiast użytkownikom przywiązującym wagę do ekologicznych i estetycznych rozwiązań, a na dodatek mieszkającym z małymi dziećmi, lepiej polecić wybór którejś z, niewątpliwie bezpieczniejszych, kuchenek elektrycznych.

  • Niezbędne łącze gazowe lub kupno butli gazowej – niepraktyczne rozwiązanie w przypadku nowego budownictwa, w którym zazwyczaj nie przewiduje się tego typu instalacji. Czasami problem może tkwić w braku odpowiedniej wentylacji.
  • Możliwość ulotnienia się gazu w wyniku zgaśnięcia płomienia z powodu przeciągu, przekręcenia kurka przez dziecko, zapomnienia o wyłączeniu gazu.
  • Konieczne okresowe kontrole stanu kuchenki ze względów bezpieczeństwa.
  • Niska wydajność palników gazowych (około 45%), a zatem uciekające ciepło i dłuższy czas gotowania.
  • Spore ryzyko przypalenia potraw, a przy okazji też naczyń.
  • Problematyczne i mozolne czyszczenie.
  • Spaliny, brudzący nalot na garnkach, ścianach, szafkach i suficie – niemalże w całej kuchni.
  • Konieczność specjalnej wentylacji (problem ten nasila się w przypadku kuchni bez okna), instalacji okapu (jeśli chcemy zwiększyć poziom bezpieczeństwa i zmniejszyć efekt osadzania się gazu w otoczeniu kuchenki – przypomnijmy jednak, że sam okap tez wymaga oczyszczania).
  • Piekarnik zapewnia grzanie tylko od dołu, więc łatwo o przypalony spód, a niedopieczony wierzch

Podjęcie ostatecznej decyzji zdecydowanie zależy od wielu atrybutów i jest ono oczywiście sprawą indywidualną. Wybór pomiędzy ceną a jakością, walorami estetycznymi a ergonomią i praktycznością jest bardzo trudnym, ale bądź co bądź warto się solidnie zastanowić przede wszystkim nad funkcjonalnym rozwiązaniem zapewniającym wszelkie standardy bezpieczeństwa.

Jaka kuchenka gazowa najlepsza? Ranking i opinie - Ranking 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking najlepszych produktów w z tematu Jaka kuchenka gazowa najlepsza? Ranking i opinie. Ranking TOP 5 jest aktualizowany kilka razy w miesiącu. Zapraszamy do przejrzenia naszych i Waszych propozycji.

Ranking Jaka kuchenka gazowa najlepsza? Ranking i opinie Producent Cena
1Beko FSM 52331 DXDTBekoAktualna Cena
2Gorenje K534WFGorenjeAktualna Cena
3Smeg TR4110AZSMEGAktualna Cena
4Ravanson Top Chef KWGE-K90-6RavansonAktualna Cena
5Lofra Dolcevita 90 RSD96MFTE/CiLofraAktualna Cena

5 komentarzy

natalia 25 czerwca 2018 - 12:57

Najlepsze sprzęty do gotowania ma moim zdaniem firma Candy. Obecnie mam ich płytę indukcyjną w kuchni, tak samo piekarnik a kupowałam od razu w sklepie komplet. Jestem zadowolona z wyboru i jeśli teraz miałam bym znowu wybierać to na pewno też tej marki. Teraz mają bardzo duży wybór także cenowo też jest ok. Candy to znana marka i ceniona przez klientów.

Reply
iga 4 grudnia 2019 - 19:27

Oczywiście zgadzam się z tym, że Candy to znana marka, ale ja akurat nie jestem zadowolona z jakości tych sprzętów, szczególnie jeśli chodzi o kuchenki. Wydaje mi się, że są o wiele lepsze sprzęty, w tym kuchenki. Ostatnio wymieniałam swoją w domu i wybrałam srebrną Beko. Bardzo dobra, ładnie wyglądająca. Najbardziej cieszę się z piekarnika bo w tym modelu co mam jest obszerny i posiada dwie blachy, idealny.

Reply
Kinga 28 maja 2018 - 17:33

W domu mieliśmy bardzo wysłużoną już kuchenkę, która lata stała w kuchni. Przyszedł czas na generalny remont i postanowiłam, że teraz kuchenka gazowa będzie z wielkiego zdarzenia. Zależało mi, żeby rozmieszczenie palników było nieco inne niż standardowo. U mnie w domu wolę, żeby był i gaz i prąd. Mam małe dzieci, więc podgrzanie w trudniejszych warunkach, czy przy jakiejś awarii będzie zawsze możliwe. Ale rzeczywiście warto zwracać uwagę na parametry i przede wszystkim jakieś dodatkowe funkcje.

Reply
Joanna 22 stycznia 2018 - 19:32

Niedługo nas też czeka remont i stoję przed trudnym wyborem… Mój chłopak jest za wyborem kuchenki elektrycznej, ja natomiast jestem za gazową. Do takiej jestem przyzwyczajona i taka dla mnie jest najlepsza. Fajnie pokazujecie jaką kuchenkę gazową wybrać, teraz już nie mam wątpliwości na co zwrócić szczególną uwagę. Podobają mi się kuchenki BEKO.

Reply
Agata 25 grudnia 2017 - 16:14

Remontujemy teraz mieszkanie i mamy możliwość podłączenia kuchenki gazowej albo wiadomo elektrycznej (chodzi mi tylko o palniki na górze). Czy ktoś może się podzielić przemyśleniami, bo korzystał przez dłuższy czas z obu rozwiązań? Ja jestem przyzwyczajona go gazu i bardzo lubię tak gotować, ale może na elektrycznej kuchence będzie wygodniej, bezpiecznie? Będę wdzięczna za jakieś wskazówki.

Reply

Dodaj opinię na forum

You may also like

RTVAGD.net - opinie, poradniki, ranking

Wybieramy najlepszy sprzęt RTV i AGD. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradnikami oraz opiniami użytkowników. Każdy poradnik zawiera ranking najlepszych produktów w danej kategorii.

 

Kontakt do nas:

Edtior's Picks

Latest Articles

Aktualizacja: 2024 – Rankingi i opinie na RTVAGD.net