Nóż szefa kuchni

Nóż szefa kuchni

Każdy kto zajmuje się na poważnie gotowaniem, czy choćby robi to regularnie wie jak ważny jest dobry nóż. Wie również jak trudno jest go wybrać.. Żeby dokonać dobrego wyboru trzeba pamiętać o kilku kwestiach, nie warto sugerować się ceną, nie warto liczyć na obiecywane cuda. Trzeba po prostu wiedzieć czego szukać i uważnie czytać wszelkie etykiety.

Jak wybrać najlepszy nóż szefa kuchni?

Nóż szefa kuchni, to duży nóż, z szerokim ostrzem, stabilny, z gładkim ostrzem i z tzw. brodą – ostrze wystaje poza rękojeść, a czubek ma ostry. Jest on bardzo uniwersalny, może służyć do krojenia różnymi technikami i siekania warzyw, ryb, mięs.

Na początek należy wybrać stal. Na rynku dostępne są noże ze stali węglowej, stopowe i niestopowe. Chromowe, niklowe, manganowe, chromowo-niklowe.. Każdy z nich ma inne właściwości i sprawdzi się w innych warunkach, a co za tym idzie wytrzyma mniej lub więcej lat. Jeśli nie jesteście ekspertami lepiej nie wchodzić w szczegóły, wasz wybór powinien ograniczyć się do wyboru pomiędzy:

noże ze stali węglowej:  są one twarde, długo trzymają ostrość i jednocześnie łatwo je naostrzyć, jednak nie są zbyt trwałe – korodują i nie są odporne na działanie np. kwasów. Ze względu na swoją twardość są również kruche – mogą się łamać, wyszczerbiać itd. pod większym naciskiem.

– noże ze stali nierdzewnej – są stosunkowo odporne na rdzewienie, ale wymagają odpowiedniej pielęgnacji, bez której mogą się na nich pojawiać plamy i odbarwienia. Nie są odporne na kwasy, dlatego np. pod wpływem soków, a nawet soli, czy wody mogą się odbarwiać i rdzewieć. Do tego po każdym myciu muszą być dokładnie suszone. „Stal nierdzewna” jak widzicie to tylko taka szumna nazwa. Wadą noży jest również problematyczne ostrzenie – noże długo trzymają ostrość, ale ostrzyć najlepiej je u specjalisty.

– noże ze stali nierdzewnej wysokowęglowej – łączą zalety obu wyżej wymienionych noży. Nie odbarwiają się dzięki zawartości chromu, a jednocześnie trzymają długo ostrość. Są nieco trudniejsze do naostrzenia niż noże ze stali węglowej, jednak można bez problemu robić to samemu.

– noże tytanowe – ich ostrze jest bardzo trwałe i niezwykle ostre. W porównaniu z ostrzami stalowymi są lżejsze i dużo mniej „awaryjne”, trudniej je złamać, czy uszkodzić, nie korodują, są łatwe w ostrzeniu i dłużej niż ostrza stalowe trzymają ostrość. Ich zaletą jest również uniwersalność – są dość elastyczne, nadają się więc do filetowania, czy dzielenia mięsa. Ważne by wybierać jednak ostrza tytanowe, a nie noże z powłoką tytanową. Noże z powłoką nie posiadają takich zaleta jak noże z ostrzami tytanowi. Powłoka w tych nożach zetrze się po kilku ostrzeniach.

– noże ceramiczne – bardzo lekkie i poręczna, a ostrza są cieńsze niż w innych nożach, idealne dla osób, które kroją dużo. Nie wpływają w żaden wpływ na żywność, a przy tym żywność do nich nie przywiera. Cechują się ogromną twardością, przez co należy obchodzić się z nimi delikatnie, ponieważ mogą się kruszyć, czy nawet pękać. Utrzymują ostrość do 10 razy dłużej niż pozostałe noże, zaleca się ostrzenie och na profesjonalnej, diamentowej ostrzałce.

Najlepsze są noże tytanowe i ceramiczne, jednak podczas zakupu bądźcie ostrożni i zawsze czytajcie wszystko co pisze producent. Lepiej kupić jeden świetny nóż, niż 6, które będą tępić się 2 razy w tygodniu.

Oczywiście pamiętajcie też o odpowiednim użytkowaniu noża.. Może wydaje się to oczywiste, ale noże nie służą do otwierania puszek, unikać należy nawet krojenia zamrożonego mięsa i ryb. O dobry nóż należy dobrze dbać, inaczej nawet najlepszy nie wytrzyma jednego roku.

Nóż szefa kuchni - Ranking 2017

W poniższej tabeli znajduje się Ranking 5 aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Nóż szefa kuchni. Ranking jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Skąpiec.pl!

Miejsce Nóż szefa kuchni Cena
1Robert Welch Signature Nóż szefa kuchni SIGSA2030VAktualna Cena
2Victorinox Nóż pojedynczy szefa kuchni 5.8451.31 SwiboAktualna Cena
3Satake Nóż szefa kuchni 18cm Satake Hiroki 803-427Aktualna Cena
4Victorinox Nóż szefa kuchni kuty (7.7403.20G)Aktualna Cena
5Giesser Messer Nóż pojedynczy szefa kuchni szeroki 200 mm | , BestCut GM-828020Aktualna Cena

Artykuł dotyczy:

 • nóż szefa kuchni
 • jaki nóż szefa kuchni
 • noże szefa kuchni
 • nóż szefa
 • dobry nóż szefa kuchni

Pozostałe rankingi dostępne w serwisie

Nóż szefa kuchni - Opinie i komentarze

 1. Astra 27 listopada 2014 at 21:19

  Moje marzenie! W domu mam tylko straszny zestaw popularnych właściwie chyba nadal kolorowych noży pseudoceramicznych. Najchętniej wszystkie bym wyrzuciła i wymieniła na jeden porządny, ale jeszcze za wcześnie, ostatecznie zestaw też swoje kosztował. Co mnie niesłychanie dziwi – że większość ludzi jednak posiada niezliczoną liczbę noży, jakby zupełnie nie dostrzegali ich mizerii! Oby to się zmieniło, może też coś drgnie w tej polskiej kuchni skostniałej..

 2. Paula 10 marca 2016 at 09:19

  W kuchni spędzam większość mojego czasu wolnego – jednak nie mam takiego specjalnego noża jeszcze. Chociaż nie wiem czy jest on potrzebny, coś w nim musi na pewno być ale czy jest niezastąpiony? Ja korzystam z bardzo dobrych noży, ale nie jakiś szczególnych. Kupiłam je na przecenie w jakimś popularnym sklepie 🙂 Są ze stali ale to chyba koniec ich charakterystycznych cech.

 3. ryszo 22 września 2016 at 13:42

  Dobre noże to podstawa w kuchni , ja czasem pichce i wiem co to dobry ostry nóż. Co mogę jako facet doradzić – warto mieć w kuchni noże gerlacha, na pewno przyda się nóż szefa kuchni i inne też są przydatne do obierania, krojenia chleba itp, super sa według mnie

 4. zimowiec 30 października 2016 at 10:46

  Zaskakuje mnie trochę brak noży Zwillinga, moim zdaniem to są chyba najlepsze noze na rynku (na pewno czołówka). Mają mnóstwo serii, zarówno domowych jak i profesjonalnych, korzystałem z kilku różnych i naprawdę jakość jest rewelacyjna. Jeśli ktoś ma restaurację to moim zdaniem powinien zastanowić się nad zainwestowaniem właśnie w noże Zwilling.
  Obecnie kupiłem noże kucharza z serii Pro, do tego mają super noże Santoku (japoński nóż kucharza) – sprawdźcie bo warto

 5. adas 7 grudnia 2016 at 08:45

  Noże gerlach w zestawie z nożem szefa kuchni, który pełni też rolę tasaka powinien mieć każdy kucharz i nie tylko. Nóz jest rewelacyjny, polecam

Poniżej formularz na Wasze opinie

Twój adres e-mail nie będzie widoczny. Wypełnij wymagane pola. *