Płyta gazowa

Płyta gazowa TEKA

Płyta gazowa

Dziś zastanowimy się nad wyborem kuchenki gazowej, siłą rzeczy wypadałoby więc zacząć od gazu. Nie w każdym domu, czy mieszkaniu znajduje się podłączony gaz, zacznijcie więc od upewnienia się, czy u Was podłączenie takiej kuchenki będzie możliwe, czy np. będziecie musieli korzystać z gazu w butli, która zabiera dodatkowe miejsce i którą trzeba regularnie zmieniać.

Po drugie zaznaczam od razu, że montażem kuchenki musi zająć się specjalista – do kuchenek często należy dokupić dysze, a ich podłączenie nie jest banalne. Nie warto też ryzykować i brać się za to samemu – z gazem nie ma żartów. Jest jeszcze jeden argument – samodzielne podłączanie kuchenki może skończyć się utratą gwarancji producenta. Na gazie jednak się nie kończy. Płyty gazowe potrzebują również prądu i również tu potrzebna będzie pomoc specjalisty, który oceni, czy posiadana instalacja będzie odpowiednia.

Kiedy już upewnimy się, że w naszej kuchni może znaleźć się płyta gazowa do zabudowy, można przejść do wyboru odpowiedniego modelu. Jak w przypadku każdej płyty najpierw należy zastanowić się nad kształtem i rozmiarem. Akurat w przypadku płyt gazowych wybór jest spory – można zdecydować się na kuchenki z różnym układem, okrągłe, półokrągłe, klasyczne, z dodatkowym palnikiem na środku, mniejsze i większe. Kuchenki zaczynają się od tych o szerokości 30cm, a kończą w okolicach metra. Zastanówcie się nad własnymi potrzebami, ewentualnie nad tym co będzie bardziej funkcjonalne, czy po prostu estetyczne. Ceny dobrych płyt gazowych do zabudowy nie są wysokie, można więc skusić się na jakiś ekstrawagancki model w rozsądnej cenie.

Bardziej praktycznym radzę być jednak podczas wyboru rozkładu i wielkości palników. Niektóre płyty gazowe posiadają bardzo gęsto ułożone palniki, w innych modelach znajdziemy palniki tylko małej wielkości. Ważne by kuchenka oferowała różnorodne rozwiązania, a przestrzeń między palnikami pozwalała na swobodne z nich korzystanie. Popularnym rozwiązaniem jest klasyczna kuchenka z dodatkowym palnikiem na środku typu WOK zapewniającym duży płomień, na którym można przyrządzać potrawy właśnie w woku.

Kolejna kwestia, to materiał z którego wykonana jest płyta gazowa. Jest to ważne, ponieważ różne materiały są łatwiejsze lub trudniejsze w czyszczeniu, oraz mniej lub bardziej podatne na uszkodzenia. Do wybory mamy szkło, stal nierdzewną i emalię. Szkło  jest bardzo atrakcyjne wizualnie, nowoczesne, ale niestety mało odporne na zniszczenia, trzeba je również czyścić specjalnymi środkami. Stal nierdzewna, która również bardzo dobrze się prezentuje jest jeszcze gorsza jeśli chodzi o czyszczenie. A wymaga go często, są one jednak odporne na uszkodzenia. Coraz mniej popularne, ze względu na mało atrakcyjny wygląd są płyty emaliowane. Są one najtańsze, najłatwiej się je czyści, jednak emalia z czasem traci na urodzie ze względu na łatwość jej uszkodzenia. Jak widzicie wszystkie płyty gazowe mają swoje wady i zalety. Warto tu wspomnieć, że czyścić wszelkiego rodzaju kuchenki należy odpowiednimi detergentami, aby uniknąć uszkodzeń i zarysowań.

Kolejna rzecz, ktoś może powiedzieć kosmetyczna, to ruszt nakładany na kuchenkę – bardzo ważne by był dzielony, ruszt w jednym elemencie jest bardzo nieporęczny i trudny w czyszczeniu. Na pewno nie zmieści się do zmywarki, a i ręczne mycie będzie utrudnione. Najlepszym rozwiązaniem jest ruszt dwuelementowy, ponieważ jednocześnie można go łatwo umyć i zapewnia większą stabilność niż ruszty dzielone na więcej części. Z rusztem wiąże się jeszcze jedna kwestia, a mianowicie materiał. Ruszty mogą być żeliwne – stabilne, ciężki i trwałe, choć trudniejsze, jeśli chodzi o czyszczenie; lub emaliowane – które łatwo się czyści, jednak nie zapewniają takiej stabilności i łatwiej je uszkodzić.

Jeśli chodzi o dodatkowe funkcje – raczej jest ich brak, nie są to urządzenia, które zaoferują Wam tyle, co np. płyty indukcyjne. Warto jednak sprawdzić czy wyposażone są w zabezpieczenia uniemożliwiające ulatnianiu się gazu, niektóre modele posiadają również blokadę pokręteł, co może być ważne jeśli w domu są małe dzieci. Najlepsze są też płyty gazowe, które posiadają zapalarki, a najlepiej jeśli dopływ gaz włącza się dopiero po ich użyciu. Wszystko w dbałości o bezpieczeństwo.

Płyta gazowa - Ranking 2017

W poniższej tabeli znajduje się Ranking 10 aktualnie najlepszych produktów w kategorii Płyta gazowa. Ranking jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Skąpiec.pl!

Miejsce Płyta gazowa Producent Cena
1Solgaz GPC-4+1SolgazAktualna Cena
2Whirlpool AKM 260 IXWhirlpoolAktualna Cena
3Bosch POH6B6B10BoschAktualna Cena
4Amica PGCZ 6411AmicaAktualna Cena
5Beko HDCG 32220 SXBekoAktualna Cena
6Beko HISG 64120 SWBekoAktualna Cena
7Whirlpool AKM 268 NBWhirlpoolAktualna Cena
8Bosch PCQ7A5M90BoschAktualna Cena
9Amica PG3510XAmicaAktualna Cena
10Whirlpool AKT 6465/SWhirlpoolAktualna Cena

Artykuł dotyczy:

 • pyta gazowa
 • płyty gazowe do zabudowy ranking
 • płyta gazowa
 • jaka płyta gazowa
 • płyta gazowa do zabudowy opinie

Pozostałe rankingi dostępne w serwisie

Płyta gazowa - Opinie i komentarze

 1. Ula 6 października 2014 at 22:01

  Bardzo przydatne informacje udało się Wam zebrać. Mi pomogły w wyborze, także daję maksymalną liczbę gwiazdek.

 2. Paola 14 sierpnia 2015 at 18:33

  Kupiłam ostatnio taką płytę gazową do domku letniskowego, który użytkujemy podczas wakacji. Płyta bardzo prosta w obsłudze, trzeba jednak pamiętać i uważać przy podłączeniu gazu i jego odłączaniu. Poza tym płyta bardzo dobrze się sprawdza, nie jest trudna w obsłudze i jednak bardzo pomocna, nawet na wakacjach kiedy jednak rzadko się gotuje. My zdecydowaliśmy się na taką z dwoma palnikami.

 3. zolla 11 lipca 2016 at 07:57

  Z gazowych miałąm dwie Amici, wcześniej jedną i teraz drugą, generalnie mogę z powodzeniem polecić. Plus za bardzo atrakcyjną cenę jak na taki sprzęt, do tego spore palniki w tym jeden do WOKa co mnie bardzo cieszy bo dobrze się sprawuje. Poza tym fajnie dobrze wykonana.

Poniżej formularz na Wasze opinie

Twój adres e-mail nie będzie widoczny. Wypełnij wymagane pola. *