Stacja parowa

Stacja parowa Hoover

Stacja parowa

Prasowanie, to obowiązek spędzający niejednej gospodyni domowej sen z powiek. Niezależnie od tego, czy przyjmujesz taktykę prasowania wszystkiego po praniu, zanim schowasz pranie do szafy, czy prasujesz na bieżąco to, co akurat chcesz założyć – dobrze jest mieć dobre żelazko, które przyspieszy proces prasowania i sprawi, że będzie on dokładniejszy.

Nie wszyscy jednak musimy być specami w temacie prasowania. Nie zawsze mamy wiedzę o tym, jakie tkaniny wymagają jakiej temperatury, żeby na długo mogły zachować swój kolor i fason. Standardowe żelazko ma wprawdzie regulację temperatury i inne funkcje ułatwiające dokładne i skuteczne prasowanie, ale jego obsługa wymaga więcej wprawy.

Jakie zalety ma dobra stacja parowa?

Od pewnego czasu coraz większą popularnością cieszą się stacje parowe do prasowania. Mają one funkcje dosyć zbliżone do funkcji standardowego żelazka, jednak prasują ubrania wyrzucając parę wodną pod wysokim ciśnieniem (nawet do 6,5 barów), przez co prasuje dużo szybciej penetrując tkaniny, dodatkowo je wygładzając. Chociaż wynalazek od lat był znany i używany w trakcie pokazów mody oraz w sklepach odzieżowych, to konsumencka wersja stacji parowej wzbudziła zainteresowanie stosunkowo niedawno.

Stacja parowa w przeciwieństwie do żelazek wytwarza parę wodną w specjalnym bojlerze (osobnej stacji). Ciśnienie pod jakim prasuje stacja parowa rozluźnia tkaniny i to głównie para prasuje, nie temperatura i ciężar jak w przypadku żelazek tradycyjnych. Taka technologia sprawia, że ubrania się nie wycierają, w dodatku stacją parową wyprasujemy również części garderoby, których klasycznym żelazkiem nie powinniśmy nawet próbować odświeżać, jak na przykład garnitury, czy płaszcze z delikatnych tkanin. Gorąca para pod ciśnieniem doskonale poradzi sobie także z trudnymi materiałami, jak len czy lekkie bawełniane koszule (nareszcie możesz pozbyć się tych niedoprasowanych zagnieceń z codziennych stylizacji).

Ranking stacji parowych

Miejsce Stacja parowa Producent Cena
1Bosch TDS373118PBoschAktualna Cena
2Philips GC7015PhilipsAktualna Cena
3Braun IS 3041BraunAktualna Cena
4Ariete 6431 DuettoArieteAktualna Cena
5Beko SGA7126PBekoAktualna Cena

Zalety stacji parowych:

 • Prasowanie w dowolnej płaszczyźnie – nawet zasłony i firanki możesz szybko odświeżyć stacją parową,
 • Lepsza kondycja prasowanych stacją parową ubrań i materiałów,
 • Łatwiejsze prasowanie – nawet jeśli materiał i fason jest trudny do dokładnego wyprasowania,
 • Wyprasowana parą tkanina mniej się mnie i jest bardziej delikatna w dotyku.

Czy stacje parowe mają w ogóle jakieś wady? Niestety tak…

 • Cena – bywa dwukrotnie wyższa od ceny żelazek tradycyjnych z najwyższej półki. Ceny zaczynają się od 500 zł, jednak za urządzenie znanej firmy o szerokiej funkcjonalności zapłacimy około 1000 zł,
 • Kosztowne akcesoria – deska do stacji parowej powinna być wykonana z odpowiednich materiałów. Jest to więc inwestycja większa niż standardowa deska z płyty OSB,
 • Rozmiar – ponieważ stacja parowa składa się z dwóch części, nierzadko ma dosyć pokaźne gabaryty w porównaniu z żelazkiem standardowym,
 • Hałas – nie każdemu będzie odpowiadać charakterystyczny syk pary wydobywającej się ze stacji pod ciśnieniem. Szczególnie warto zwrócić na to uwagę, jeśli mamy w domu małe dzieci lub płochliwe zwierzęta.

Opcja pośrednia, czyli żelazko z generatorem pary wodnej

Żelazko z generatorem na równi wykorzystuje stopę żelazka i parę pod ciśnieniem, która również powstaje w specjalnym bojlerze. Takie żelazko może pracować również pionowo, co pozwala na prasowanie samą parą, bez użycia stopy (np. garnituru na wieszaku). Przy okazji połączenie żelazka i generatora pary można kupić w trochę przystępniejszej cenie.

Na jakie parametry warto zwrócić uwagę decydując się na zakup żelazka z generatorem pary:

 • Ciśnienie, jakie powstaje w bojlerze – minimalne, na jakie powinniśmy zwracać uwagę, to 5 barów,
 • Moc [W] – sprawdź jak ilość pobieranej energii ma się do efektywności produkcji pary przez generator, ponieważ nie zawsze pobór energii przekład się na ciśnienie pary.
 • Ile wody mieści się w zbiorniku – dobrze jest nalewać do generatora tyle pary wody destylowanej, ile mamy zamiar zużyć w czasie prasowania, ale jeśli mamy dużo prasowania, to lepiej, jeśli zbiornik będzie duży.
 • Jak długo musimy czekać na parę pod odpowiednim ciśnieniem – standardem powinno być około 2 minut, ale w najnowszych modelach zajmuje to nawet mniej czasu.

Żelazko z generatorem pary - Ranking

Miejsce Żelazko z generatorem pary Producent Cena
1Kalorik SIS1003KalorikAktualna Cena
2Electrolux EDBS3340ElectroluxAktualna Cena
3Tefal GV6771TefalAktualna Cena
4Camry CR 5027CamryAktualna Cena
5Ariete 6422ArieteAktualna Cena

Im więcej prasujesz, tym bardziej opłaca się inwestycja w urządzenie, które mniej niszczy ubrania, pomaga w ich pielęgnacji i pozwala prasować w każdej płaszczyźnie.

Artykuł dotyczy:

 • stacja parowa
 • żelazko ze stacją parową
 • ranking stacji parowych
 • stacja parowa opinie
 • najlepsze generatory pary

Pozostałe rankingi dostępne w serwisie

Stacja parowa - 3 komentarze

 1. Marlena 8 listopada 2016 at 22:28

  Mam taką stację parową od niedawna i jestem nią zachwycona! Lubię prasować, ale nigdy nie radziłam sobie z temperaturą żelazka i trudnymi materiałami. Teraz nie mam tego problemu. Testowałam już kilka tego typu żelazek i rzeczywiście są niezawodne. Teraz mam Philipsa, jest naprawdę dobry. Działa szybko, nagrzewa się dobrze i przede wszystkim sam dostosowuje się do różnych materiałów – więc mam to z głowy. U was jak zwykle mogę liczyć na ciekawe zestawienie.

 2. Janek 13 marca 2017 at 17:13

  A gdzie Philips z serii GC96xx!?

 3. Krystyna 9 czerwca 2017 at 14:01

  Cześć!
  Od lat jestem użytkowniczka żelazek z generatorem pary. Mój komentarz jest w stu procentach oparty o własne doswiadczenia. Nie wyobrażam sobie prowadzenia domu bez pomocy żelazka z generatorem. Mając takie żelazko oszczędzam swój czas, nie mecze się tak jak z tradycyjnym żelazkiem. No i rzeczy moje i mojej rodziny są naprawdę wyprasowane.Wiem ze to co napisałam brzmi jak reklama. Jeśli tak to jest to chyba reklama rzeczy która tego nie potrzebuje. Kupiłam takie żelazko córce gdy urodziła dziecko. I polecam go jako świetny prezent np. na ślub-żeby nie było przysłowiowej koperty. Każda kobieta która ma przynajmniej 3 osobowa rodzine powinna mieć takie żelazko w domu.
  Pozdrawiam!

Poniżej formularz na Wasze opinie

Twój adres e-mail nie będzie widoczny. Wypełnij wymagane pola. *