Jaka stacja parowa najlepsza?

Prasowanie to obowiązek spędzający sen z powiek niejednej i na pewno też niejednemu z nas. Niezależnie od tego czy przyjmujesz taktykę prasowania wszystkiego po praniu, zanim schowasz pranie do szafy, czy prasujesz na bieżąco to, co akurat chcesz założyć – dobrze jest mieć dobre żelazko, które przyspieszy proces prasowania i sprawi, że będzie on dokładniejszy. Nie wszyscy jednak musimy być specami w temacie prasowania. Nie zawsze mamy wiedzę o tym, jakie tkaniny wymagają jakiej temperatury, żeby na długo mogły zachować swój kolor i fason. Prasowanie znacznie ułatwia stacja parowa, dlatego w tym wpisie zastanowimy się jakie żelazko z generatorem pary wybrać. W wyborze najlepszego może pomóc również ranking prezentowany poniżej.

Jakie zalety ma dobra stacja parowa?

Od pewnego czasu coraz większą popularnością cieszy się stacja parowa, czyli żelazko z generatorem pary. Ma ona funkcje dosyć zbliżone do funkcji standardowego żelazka, jednak prasuje ubrania wyrzucając parę wodną pod wysokim ciśnieniem (nawet do 6,5 barów), przez co prasuje dużo szybciej penetrując tkaniny, dodatkowo je wygładzając. Chociaż generator pary od lat był znany i używany w trakcie pokazów mody oraz w sklepach odzieżowych, to konsumencka wersja stacji parowej wzbudziła zainteresowanie stosunkowo niedawno.

Stacja parowa w przeciwieństwie do klasycznych żelazek wytwarza parę wodną w specjalnym bojlerze (osobnym generatorem pary). Ciśnienie pod jakim prasuje stacja parowa rozluźnia tkaniny i to głównie para prasuje, nie temperatura i ciężar jak w przypadku żelazek tradycyjnych. Taka technologia sprawia, że ubrania się nie wycierają, w dodatku stacją parową wyprasujemy również części garderoby, których klasycznym żelazkiem nie powinniśmy nawet próbować odświeżać, jak na przykład garnitury, czy płaszcze z delikatnych tkanin. Gorąca para pod ciśnieniem doskonale poradzi sobie także z trudnymi materiałami, jak len czy lekkie bawełniane koszule (nareszcie możesz pozbyć się tych niedoprasowanych zagnieceń z codziennych stylizacji).

Stacja parowa – Ranking

Stacja parowa

Stacja parowa Philips Seria Azur 8000 DST8020/20

➾Szczegóły TOP1: Philips Seria Azur 8000 DST8020/20

Zalety dobrych stacji parowych:

  • Prasowanie w dowolnej płaszczyźnie – nawet zasłony i firanki możesz szybko odświeżyć stacją parową,
  • Lepsza kondycja ubrań i materiałów prasowanych żelazkiem ze stacją parową,
  • Łatwiejsze prasowanie – nawet jeśli materiał i fason jest trudny do dokładnego wyprasowania,
  • Wyprasowana parą tkanina mniej się mnie i jest bardziej delikatna w dotyku.

Czy stacje parowe mają w ogóle jakieś wady? Niestety tak…

  • Cena – bywa dwukrotnie wyższa od ceny żelazek tradycyjnych z najwyższej półki. Cena dobrego żelazka ze stacją parować zaczyna się aktualnie od około 500 zł, a za urządzenie znanej firmy o szerokiej funkcjonalności zapłacić możemy nawet około 1000 zł,
  • Kosztowne akcesoria – deska do stacji parowej powinna być wykonana z odpowiednich materiałów. Jest to więc inwestycja większa niż standardowa deska z płyty OSB,
  • Rozmiar – ponieważ stacja parowa składa się z dwóch części, nierzadko ma dosyć pokaźne gabaryty w porównaniu z żelazkiem standardowym,
  • Hałas – nie każdemu będzie odpowiadać charakterystyczny syk pary wydobywającej się ze stacji pod ciśnieniem. Szczególnie warto zwrócić na to uwagę, jeśli mamy w domu małe dzieci lub płochliwe zwierzęta.

Opcja pośrednia, czyli żelazko z generatorem pary wodnej

Żelazko z generatorem na równi wykorzystuje stopę żelazka i parę pod ciśnieniem, która również powstaje w specjalnym bojlerze. Takie żelazko może pracować również pionowo, co pozwala na prasowanie samą parą, bez użycia stopy (np. garnituru na wieszaku). Przy okazji połączenie żelazka i generatora pary można kupić w trochę przystępniejszej cenie.

Na jakie parametry warto zwrócić uwagę decydując się na zakup żelazka z generatorem pary:

  • Ciśnienie, jakie powstaje w bojlerze – minimalne, na jakie powinniśmy zwracać uwagę, to 5 barów,
  • Moc [W] – sprawdź jak ilość pobieranej energii ma się do efektywności produkcji pary przez generator, ponieważ nie zawsze pobór energii przekład się na ciśnienie pary.
  • Ile wody mieści się w zbiorniku – dobrze jest nalewać do generatora tyle pary wody destylowanej, ile mamy zamiar zużyć w czasie prasowania, ale jeśli mamy dużo prasowania, to lepiej, jeśli zbiornik będzie duży.
  • Jak długo musimy czekać na parę pod odpowiednim ciśnieniem – standardem powinno być około 2 minut, ale w najnowszych modelach zajmuje to nawet mniej czasu.

Żelazko z generatorem pary – Ranking

Żelazko z generatorem pary

Żelazko z generatorem pary Philips Seria Azur 8000 DST8020/20

➾Szczegóły TOP1: Philips Seria Azur 8000 DST8020/20

Im więcej prasujesz, tym bardziej opłaca się inwestycja w urządzenie, które mniej niszczy ubrania, pomaga w ich pielęgnacji i pozwala prasować w każdej płaszczyźnie.

9 komentarzy do “Jaka stacja parowa najlepsza?”

  1. Ja osobiście nie polecam stacji parowej Tefal Pro Express Ultimate GV 9620, na prawdę nie mam zielonego pojęcia skąd w internecie tyle pozytywnych opinii o tym produkcie. Po pierwsze plastik użyty do konstrukcji to totalna chińska tandeta, ostre nie wyprofilowane krawędzie, pełno zarysowań, zagłębień w plastiku jakby ktoś to przypalał… Gdy to zobaczyłem byłem przerażony że coś co kosztuje ponad 1500 złotych może tak wyglądać. Jeżeli chodzi o działanie, cudów nie ma, a skąd tak pozytywne opinie? Chyba marka Tefal sobie sama je pisze. Osobiście nie polecam, nie kupujcie na internecie, lepiej obejrzeć sprzęt na żywo.

    Odpowiedz
  2. Nie ma nic Brauna? Ja mam ich żelazko parowe TexStyle 7 Pro i jest naprawdę super, już do zwykłego teraz nie wrócę, ewentualnie pokuszę się na stację 😀

    Odpowiedz
    • No i przyznam, że po opinii poniżej zmieniłam mój wybór z TEFALA na PHILIPSA. Niestety ale taka odpowiedź to nie odpowiedź. Myślę, że nie tylko ja zmienię wybór.

      Odpowiedz
    • No i przyznam, że po opinii poniżej zmieniłam mój wybór z TEFALA na PHILIPSA. Niestety ale taka odpowiedź to nie odpowiedź. Myślę, że nie tylko ja zmienię wybór.

      Odpowiedz
  3. ja mam dylemat : kupić żelazko z generatorem czy też zwykłe tradycyjne, dla osób nie mających pojęcia o co chodzi w temacie polecam poczytać o generatorach dokładnie. Jeśli mam być szczera to byłam do niedawna zielona, Wasz artykuł też mi dużo rozjaśnił w tym temacie 🙂 jestem bliższa kupna takiego sprzętu tylko muszę wygospodarować miejsce na niego.

    Odpowiedz
  4. NIE KUPUJCIE TEFALA – PRZECZYTAJCIE DO KOŃCA I SAMI WYCIĄGNIJCIE WNIOSKI NT PRODUKTU I OBSŁUGI KLIENTA
    Od samego początku z żelazka wydobywał się kamień – duże kawałki jak i piasek. Po około dwóch tygodniach użytkowania po włączeniu generatora przy pierwszym wyrzucie pary ze stopy zaczęła wydobywać się duża ilość pary a w zasadzie wody. Na materiale robiła się duża mokra plama. Po wyschnięciu pozostawały delikatnie żółte plamy. Jednocześnie stopa żelazka a w zasadzie całe żelazko wyglądało tak jak na załączonym zdjęciu. Tak zachowywało się żelazko co drugie, trzecie prasowanie na początku po włączeniu. Później takie historie zaczęły pojawiać się w również w trakcie prasowania.
    Wniosek: kupiłem nowe niesprawne żelazko, w którym należało od razu dokonać poważnej naprawy – wymiana boilera.
    Ale najlepsze na koniec. Poprosiłem o wyjaśnienie przedstawiciela TEFAL na Polskę, Grupę SEB. Załączam dokładną, oryginalną, nieedytowaną odpowiedź:
    Szanowny
    Szanowny Panie,
    bardzo dziękuję za skontaktowanie się z Grupą SEB.
    Uprzejmie informuję, że przykro nam że nie jest Pan zadowolony z produktu marki Tefal.
    W przypadku dalszych pytań, zapraszam do kontaktu.
    Serdecznie pozdrawiam,

    Odpowiedz
  5. Cześć!
    Od lat jestem użytkowniczka żelazek z generatorem pary. Mój komentarz jest w stu procentach oparty o własne doswiadczenia. Nie wyobrażam sobie prowadzenia domu bez pomocy żelazka z generatorem. Mając takie żelazko oszczędzam swój czas, nie mecze się tak jak z tradycyjnym żelazkiem. No i rzeczy moje i mojej rodziny są naprawdę wyprasowane.Wiem ze to co napisałam brzmi jak reklama. Jeśli tak to jest to chyba reklama rzeczy która tego nie potrzebuje. Kupiłam takie żelazko córce gdy urodziła dziecko. I polecam go jako świetny prezent np. na ślub-żeby nie było przysłowiowej koperty. Każda kobieta która ma przynajmniej 3 osobowa rodzine powinna mieć takie żelazko w domu.
    Pozdrawiam!

    Odpowiedz
  6. Mam taką stację parową od niedawna i jestem nią zachwycona! Lubię prasować, ale nigdy nie radziłam sobie z temperaturą żelazka i trudnymi materiałami. Teraz nie mam tego problemu. Testowałam już kilka tego typu żelazek i rzeczywiście są niezawodne. Teraz mam Philipsa, jest naprawdę dobry. Działa szybko, nagrzewa się dobrze i przede wszystkim sam dostosowuje się do różnych materiałów – więc mam to z głowy. U was jak zwykle mogę liczyć na ciekawe zestawienie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz