Termos obiadowy

Termos obiadowy

Termos obiadowy

Dzięki dobremu termosowi obiadowemu można spożyć ciepły posiłek poza domem, na przykład w pracy, szkole, czy na wycieczce. Dobry termos obiadowy to alternatywa dla osób, które nie mają w ciągu dnia dostępu do kuchenki mikrofalowej i nie chcą również korzystać z jedzenia podawanego w restauracjach czy barach, zaś preferują ciepły posiłek w czasie pracy czy w szkole. To o wiele zdrowsze rozwiązanie od typowego lunchboxa nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci, jeżeli w ciągu dnia długie godziny przebywają one poza domem. Mogą wtedy posilić się czymś ciepłym i pożywnym.

Jak działa termos obiadowy i w jaki sposób przygotować go do użycia?

Termosy obiadowe wykorzystują wewnętrzną przestrzeń z niskim ciśnieniem do zachowania temperatury produktu. Oczywiście działają niejako “w dwie strony”. Można w nich umieścić gorącą zupę, ale także sałatkę, która została wcześniej schłodzona. Po otwarciu termosu, nawet po długim czasie będzie świeża jak prosto z lodówki. To doskonałe wyjście na upały i wycieczki w gorące dni. Korzystając z termosu obiadowego trzeba pamiętać również o tym, że jedynie jeżeli zostanie on wypełniony w całości, będzie dobrze spełniał swoje zadanie. Dlatego najlepiej posiadać w domu kilka pojemności i stosować wybraną do konkretnej porcji dania. Ponadto nie należy również zapominać, że najlepiej swoją temperaturę zachowują posiłki w formie płynnej, na przykład zupy. Te w formie stałej jak na przykład kotlety czy pieczona ryba mogą po kilku godzinach nieco stracić na swojej ciepłocie.

Przed użyciem termosu obiadowego należy go odpowiednio przygotować. Jeżeli ma być w nim umieszczony gorący posiłek, trzeba do pojemnika nalać wrzątku na kilka minut. Z kolei jeśli ma w nim być przenoszony zimny pokarm, trzeba go zalać na kilka chwil zimną wodą.

Jaką pojemność termosu obiadowego wybrać?

Pojemność musi być dostosowana do osobistych potrzeb członków rodziny. Trzeba wiedzieć, że na na rynku mamy wybór różnych rodzajów dobrych termosów obiadowych pojedynczych i piętrowych. Służą one do przechowywania jednego dania albo całego obiadu. Poszczególne pojemniki termiczne mają różną wielkość. Dla jednej osoby wystarczy termos obiadowy o pojemności 500 ml, średnie mają zazwyczaj około 750 ml. Największe pojedyncze pomieszczą nawet 1,5 litra jedzenia. Trojaki i czworaki obiadowe co prawda zajmują więcej miejsca, ale są niezastąpione na przykład podczas wielogodzinnego przebywania poza domem, jeżeli nie chcemy lub nie możemy stołować się w punktach gastronomicznych. Ułożone jeden na drugim pojemniki z wygodnym mocowaniem to doskonały sposób na zdrowe odżywianie i domowe jedzenie.

Jakimi parametrami kierować się przy wyborze dobrego termosu obiadowego?

Termosy obiadowe są wykonane z plastiku lub stali nierdzewnej albo połączenia tych dwóch materiałów. Oczywiście tworzywo w dużej mierze decyduje o funkcjonalności, a także trwałości pojemnika termicznego. Najlepsze termosy obiadowe to właśnie te stalowe, ponieważ są solidne i mocne. Nie ma obawy o uszkodzenie takiego produktu, jeżeli oczywiście nie będzie użytkowany w ekstremalnych warunkach. Pojemniki stalowe również lepiej sprawdzają się w kwestii utrzymania temperatury posiłku. Są nieco droższe od tych plastikowych, ale taka inwestycja z pewnością się opłaca, ponieważ dzięki dobremu zakupowi sprzęt będzie służył przez lata.

Termosy obiadowe plastikowe mają przewagę nad stalowymi w kwestii swojej wagi. Jeżeli wybierzemy dobry termos plastikowy sprawdzonej firmy, to również będziemy zadowoleni z zakupu. Warto unikać jednak tych najtańszych produktów, ponieważ są mało wytrzymałe i podatne na uszkodzenia.

Kolejna kwestia to szczelność i parametry termiczne. Pojemnik tego typu musi być szczelny ze względu na to, by posiłki nie rozlały się w samochodzie czy w torbie, ale także by użytkownik nie uległ oparzeniu. Szczelność ma także wpływ na długość utrzymania temperatury. Najlepsze termosy obiadowe posiadają podwójne ścianki i zakrętki, dzięki czemu lepiej izolują i są najbezpieczniejsze. Warto zwrócić także uwagę na zatrzask zapewniający pewność dobrego zamknięcia.

Dobry termos obiadowy powinien posiadać również zawór bezpieczeństwa. Wciska się go po wypełnieniu produktem. Dzięki temu z naczynia uchodzi ciśnienie. Po otwarciu nie ma więc zagrożenia poparzeniem gorącą parą.

Dla komfortu użytkowania ważny jest również uchwyt lub pasek do wygodnego przenoszenia termosu. Najlepsi producenci wyposażają swoje produkty także w powłokę antypoślizgową oraz sztućce. Dzięki temu wszystkie akcesoria potrzebne do spożycia obiadu można mieć przy sobie w każdej sytuacji.

Jaki termos obiadowy będzie najlepszy dla dziecka?

Gorący posiłek do szkoły dla dziecka to nie problem z małym i lekkim termosem obiadowym. Jeżeli chcemy przygotować swojej pociesze jedno danie, na przykład zupę, to wystarczy najmniejsza pojemność i termos jednopiętrowy, mierzący około 300 ml. Termos obiadowy składający się z kilku pojemników pomieści kilka dań. Do szkoły sprawdzi się dobrej jakości termos plastikowy sprawdzonego producenta, ponieważ jest on lżejszy niż stalowy. Takie pojemniki są również kolorowe, więc spodobają się dzieciom. Termos obiadowy powinien być także bezpieczny, czyli szczelny i trudny do stłuczenia.

Termos obiadowy – Ranking

Artykuł dotyczy:

  • sokowirowka zelmer
  • prostownice do wlosow opinie

Pozostałe rankingi dostępne w serwisie

Termos obiadowy - Opinie i komentarze

  1. Marta 25 grudnia 2017 at 16:16

    Fajny gadżet na jakieś biwaki, wycieczki do lasu, w góry. Ale żeby do pracy poginać z termosem obiadowym, to chyba już przesada 😛 No ale może ja się tam nie znam.

Poniżej formularz na Wasze opinie

Twój adres e-mail nie będzie widoczny. Wypełnij wymagane pola. *