Zlew do kuchni

Zlew do kuchni

Ilość komór, ociekacz, wielkość, miejsce, materiał. Wybór zlewu powinien być przemyślany i dopasowany do potrzeb – np. do tego czy posiadasz zmywarkę, jak dużo osób mieszka w domu itd.

Najlepszy zlew, to oczywiście ten największy – im większe ma komory i im ich więcej, jeśli jest ociekacz -tym wygodniej i funkcjonalniej. Dwie komory przydają się tak naprawdę niezależnie od tego, czy korzystamy ze zmywarki, czy nie – takie udogodnienie przydaje się także podczas gotowania, czy jaki miejsce do odstawiania naczyń mytych ręcznie. Jeśli zdecydujesz się na zlew z jedną komorą – będziesz zmuszony do kupienia osobnej suszarki. Podobnie jeśli chodzi o ociekacz. Lepiej też postawić na zlew z jednym długim ociekaczem, a nie z niewielkimi z dwóch stron. Dla wygody radzę również zainwestować w kuchenną baterię z wyciąganym wężem, który bardzo ułatwi np. płukanie dużych garnków, czy nalewanie wody do dzbanka.

W droższych wersjach często producenci umieszczają dodatkowe udogodnienia – pojemniki na sztućce, relingi, sortowniki, dozowniki do mydła lub płynu itd. Są to jednak jedynie gadżety i nie powinny zaważyć na waszym wyborze. Poza wielkością warto zwrócić uwagę na materiał. Możemy wybierać spośród zlewozmywaków granitowych, kompozytowych, chromoniklowych, emaliowanych, ze stali szlachetnej i ceramicznych. Wszystkie mają swoje wady i zalety – ale jaki jest najlepszy?

Zlewozmywak ceramiczny będzie odporny na uderzenia, zarysowania, łatwo utrzymać je w czystości, nie ulegają przebarwieniom. Nie szkodzą im wysokie temperatury, szoki termiczne i chemia. Dostępne są zwykle w kolorze białym i kremowym, mają też długą gwarancję – nawet 10 lat. Nie każdemu jednak przypadnie do gustu takie wzornictwo, a ich cena jest wysoka. Tańsza wersja takich zlewów, to zlewozmywaki emaliowane. Początkowo zachowują się bardzo podobnie, jednak z czasem powierzchnia ściera się i matowieje, mogą również pojawiać się odpryski.

Zlewozmywaki ze stali nierdzewnej, są oczywiste odporne na rdzę, a ponadto na działanie kwasów, ścieranie, nie ulegają przebarwieniom i łatwo utrzymać je w czystości. Uszkodzenia mechaniczne są rzadkie. Ich cena niestety jest dość wysoko, a gwarancja obejmuje zwykle tylko 2 lata. I tu również dostępna jest tańsza wersja, czyli zlew chromowoniklowy. Niestety są dużo mniej odporne na uderzenia i szybciej się ścierają. Nie polecam ich jednak również dlatego, że mogą się odkształcać pod wpływem wysokich temperatur, środki czyszczące i kwasy mogą doprowadzić do uszkodzeń, a utrzymanie ich w czystości nie jest łatwe – powstają na nich zacieki i szybko matowieją.

Zlewozmywak granitowy, to dobry, ale drogi wybór. Producent zwykle wystawia 10 letnią gwarancję, a zlewy są odporne na uderzenia, zarysowania, zabrudzenia, wysoką temperaturę. Ich minusem jest słaba odporność na wodę – może się na nim pojawiać kamień, ze względu na dużą porowatość powierzchni. Tańszą alternatywą są zlewy kompozytowe, czyli z mieszanki minerałów i żywic, są syntetyczne, jednak wyglądają jak prawdziwy kamień. Są odporne na temperatury, zarysowania i uderzenia – niszczą je jednak, a raczej prowadzą do ich zmatowienia detergenty. W zależności od składu mogę być mniej lub bardziej wytrzymałe. Im więcej żywicy, tym szybciej będą ulegać ścieraniu. Spośród tanich rozwiązań zlew kompozytowy jest najlepszy.

Zlew do kuchni - Ranking 2017

W poniższej tabeli znajduje się Ranking 5 aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Zlew do kuchni. Ranking jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Skąpiec.pl!

Miejsce Nazwa (Zlew do kuchni) Producent Cena
1Franke Maris MRG 611-62 114.0198.056FrankeAktualna Cena
2Franke Sirius SID 611-78 114.0181.973FrankeAktualna Cena
3Blanco SUBLINE 700-U 515782BlancoAktualna Cena
4Krosch DaliaKroschAktualna Cena
5Franke Sirius SID 160 125.0331.037FrankeAktualna Cena

Artykuł dotyczy:

 • zlewy do kuchni
 • zlew do kuchni
 • jaki zlewozmywak polecacie
 • ranking zlewozmywaków kuchennych
 • zlewy rtv agd

Pozostałe rankingi dostępne w serwisie

Zlew do kuchni - Opinie i komentarze

 1. Roma 31 grudnia 2014 at 12:31

  Polecam zlewy granitowe, bardzo trwałe i estetyczne, wpisują się w bardzo różne wnętrza. Nie zamieniłabym na pewno na żaden chrom/metal itp. Po prostu tragedia, zlew po 3 latach używania wygląda jakby ktoś go przygarnął ze śmietnika, czyszczenie to makabra, a powierchni właściwie nie da się nie uszkodzić.

 2. Kama 10 marca 2016 at 08:52

  Ja ostatnio robiłam remont kuchni i wybrałam jednokomorowy zlew ceramiczny do kuchni. Mam małe pomieszczenie, więc żeby móc korzystać z blatu roboczego musiałam zdecydować się na mniejszy zlew, ale nie żałuję bo jest funkcjonalny i nie sprawia mi żadnego problemu 🙂

 3. dawid 30 maja 2016 at 00:22

  Ja mam właśnie zlew Franke kupowany w hurtowni sanitarnej jp-instalacje i jest w porządku. Udało mi się go dostać w dobrej cenie, jak to w hurtowni tym bardziej jestem zadowolony.

Poniżej formularz na Wasze opinie

Twój adres e-mail nie będzie widoczny. Wypełnij wymagane pola. *