Odkamieniacz do czajnika
Odkamieniacz do czajnika

Kamień w czajniku pojawia się regularnie, z częstotliwością zależną od tego, jak bardzo twarda woda występuje w danym rejonie. Niestety podczas przygotowywania kawy czy herbaty, razem z wodą przedostaje się on do napoju, psując jego smak. Na szczęście nie ma wtedy powodu wymieniać czajnika na nowy. Wystarczy tylko zastosować naturalne, domowe sposoby na to, aby odkamienić czajnik, bądź też kupić specjalny preparat w saszetce, który cechuje się równie wysoką skutecznością. Odkamienianie czajnika potrwa zaledwie kilka minut przy niektórych metodach, zaś przy innych nawet całą noc. Zależy to od sposobu i użytych produktów, ale każda metoda przynosi zaskakująco dobre rezultaty.

Odkamienianie czajnika za pomocą gotowego preparatu

To szybka metoda na pozbycie się kamienia z czajnika. Wystarczy tylko zastosować się do zaleceń na opakowaniu. Najczęściej zawartość saszetki rozpuszcza się w ciepłej wodzie i wlewa do czajnika. Następnie trzeba odczekać kilkanaście minut i wylać wodę oraz od razu dobrze wypłukać czajnik, najlepiej kilka razy. Chodzi o to, aby resztki odkamieniacza nie zostały w jego wnętrzu. Wtedy cały proces będzie zupełnie bezpieczny i od razu po wypłukaniu można przygotowywać napoje z wody zagotowanej w czajniku. Czasami, przy silnym osadzie z kamienia, czynność należy powtórzyć. Jedna saszetka, wystarczająca na jednorazowe odkamienianie kosztuje zaledwie około 3 złotych, więc jest to nieduża inwestycja w pyszną kawę i herbatę bez osadów.

Jak odkamienić czajnik octem?

Usuwanie kamienia za pomocą octu to sposób, który spodoba się szczególnie zwolennikom ekologii. Ocet, chociaż ma silny zapach, jest zupełnie neutralny dla środowiska, ale także bezpieczny dla ludzi. Aby odkamienić czajnik należy stworzyć roztwór octu z wodą, najlepiej w proporcjach 1:1 lub 2:1, a następnie wlać do czajnika i zagotować. Później trzeba odczekać aż płyn wystygnie i po mniej więcej godzinie można wodę z octem wylać z czajnika i sprawdzić rezultaty odkamieniania. Prawdopodobnie wystarczy jednorazowa operacja. Sprawdzi się to w przypadku zarówno tradycyjnych czajników na gaz, jak i czajników elektrycznych ze stali oraz szklanych, na których to osad z kamienia widoczny jest najszybciej. Po wylaniu wody z octem, czajnik należy dobrze wypłukać. Można też zagotować w nim raz wodę i wylać, aby całkowicie pozbyć się zapachu i smaku octu.

Jak usunąć kamień z czajnika za pomocą soku z cytryny?

Aby sok z cytryny mógł skutecznie zadziałać, należy zrobić ciepły roztwór z soku wyciśniętego z jednej z cytryny i jednej, dwóch szklanek wody. Ta mikstura powinna mieć szansę podziałać co najmniej przez kilka godzin. Można ją zostawić w czajniku nawet na całą noc. Jeżeli rano okaże się, że pozostały jakieś resztki kamienia, można go usunąć lekko pocierając szmatką namoczoną w czystym soku z cytryny. Po tej operacji czajnik trzeba kilkukrotnie wypłukać, najlepiej zaś zagotować wodę i wylać. Ten sposób ma pewną przewagą nad octem, ponieważ jest tak samo skuteczny, jednakże nie pozostawia silnego nieprzyjemnego zapachu. Można także zamiast soku z cytryny użyć kwasku cytrynowego rozpuszczonego w wodzie. Najlepiej zagotować wodę z kwaskiem i pozostawić również na jakiś czas. Jeżeli po godzinie czy dwóch, kamień nadal się utrzymuje, po prostu trzeba wydłużyć czas działania produktu.

Usuwanie kamienia za pomocą papki z sody oczyszczonej

Aby odkamienić czajnik należy zrobić papkę sody oczyszczonej z wodą lub octem a następnie rozprowadzić ją na dnie i ściankach czajnika elektrycznego. Jeżeli ma on grzałkę lub jeśli jest to czujnik gazowy, można sodę rozpuścić w ciepłej wodzie, wlać do wnętrza i pozostawić na kilka godzin. Trzeba pamiętać, że usunie ona kamień i inne zanieczyszczenia, jednakże pozostawia po sobie biały osad, więc trzeba dobrze wypłukać czajnik co najmniej kilka razy.

Mniej znane metody odkamieniania czajnika – obierki ziemniaczane i cola

Cola to nie tylko uwielbiany przez wielu napój, ale także doskonały odrdzewiacz i odkamieniacz. Co więcej, używając go, nie potrzeba praktycznie żadnego wysiłku, ani długiego czekania. Substancje zawarte w napoju szybko rozpuszczają kamień. Wystarczy wlać do czajnika colę lub roztwór napoju i wody oraz zaczekać do rozpuszczanie kamienia. Metoda działa efektywnie i zarazem delikatnie, na pewno nie uszkodzi żadnego rodzaju czajnika.

Metoda polegająca na użyciu obierków z ziemniaków wymaga nieco wysiłku, ale jest tego warta. Znana była już naszym babciom i stosowana w przypadku przypaleń garnków. W czajniku trzeba zagotować wodę i dodać obierki z 2-3 ziemniaków. Ten proces należy przeprowadzać tyle razy, ile potrzeba do całkowitego usunięcia kamienia.

Domowe sposoby na to, jak odkamienić czajnik są efektywne, ekologiczne i tanie. Jeżeli jednak wolicie stosować gotowy produkt, ten również cechuje się bezpieczeństwem i nie jest toksyczny, wystarczy dobrze wypłukać czajnik, co z resztą trzeba robić po zakończeniu odkamieniania z użyciem każdej metody. Warto odkamieniać czajnik regularnie, aby osad nie stał się duży i trudny do usunięcia.

Jak odkamienić czajnik? - Opinie 2 szt.

  1. Szczerze, to teraz nie znam nikogo kto by nie narzekał na jakość wody. Kamień w czajniku robi się co tydzień i trzeba już czyścić dokładnie czajnik, żeby nie wlatywało to wszystko do filiżanek. Moim zdaniem masakra. Jak odkamienić czajnik? Ja zdecydowałam się na środek trwały, który ma dobry skład i szybko oczyszcza czajnik z nagromadzonego kamienia.

  2. Moja żona ciągle się mnie pyta Rafał, jak odkamienić czajnik? No i ja polecam jej właśnie takie gotowe środki, nazwijmy to chemiczne. U nas w mieście woda jest na tyle twarda, że czajnik trzeba odkamieniać bardzo często. Niestety domowe środki i sposoby nie pomagają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here