Czajnik elektryczny

Czajnik elektryczny Russell Hobbs

Czajnik elektryczny

Niemal nikt nie używa już tradycyjnych czajników do gotowania wody na kuchence, choć można sprzeczać się co jest bardziej ekonomiczne i opłacalne – niewątpliwie szybkość, wygoda i bezpieczeństwo gotowania w czajnikach elektrycznych są nieporównywalnie większe.

Na co zwrócić uwagę by wybrać dobry czajnik elektryczny? Wybierając czajnik powinniśmy zastanowić się najpierw nad jego pojemnością – uzależnione jest to głównie od tego ile osób będzie z niego korzystało. 4 osobowa rodzina będzie potrzebowała normalnego, dużego czajnika, ale jeśli wodę gotować będziemy tylko dla 1-2 osób nie ma potrzeby kupowania urządzenia o pojemności większej niż 1l. Oszczędzamy w ten sposób na zakupie czajnika bezprzewodowego, skracamy czas gotowania wody i ograniczamy zużycie prądu.

Drugą kwestią jest grzałka. W czajnikach producenci stosują dwa rodzaje grzałek – spiralną lub płytową. Grzałka spiralna wymaga wlania większej ilości wody (minimum by nie spalić czajnika) i niestety szybciej osadza się na niej kamień, który powoduje, że czajniki elektryczne z taką grzałką są mniej żywotne. Na plus przemawia jednak fakt, że czajnik elektryczny ze spiralnymi grzałkami jest tańszy i pracuje zdecydowanie ciszej. Czajnik elektryczny z grzałką płytową pozwalaja na gotowanie mniejszej ilości wody, a dzięki zakrytej grzałce nie osadza się na niej kamień. Czajniki te są coraz bardziej popularne, a ich cena (choć wyższa, niż czajników z grzałką spiralną) przejawia tendencję spadkową. Ich plusem jest również łatwiejsze czyszczenie i usuwanie osadu i kamienia z wnętrza.

Pozostając w temacie gałki – warto zwrócić uwagę na ich moc. Przy grzałce spiralnej te wartości mogą wahać się pomiędzy 200-2200 W, w przypadku grzałki płytowej 600-3100 W. Warto wybierać grzałki z niższą mocą. Teoretycznie im większa moc, tym szybciej gotuje się woda, jednak te różnice nie zawsze są odczuwalne. Odczuwalne mogą być natomiast różnice w zużyciu prądu – im mniejsza moc grzałki, tym mniejsze rachunki będziemy płacić.

Kolejną kwestią jest obudowa czajnika elektrycznego – i nie chodzi tu wyłącznie o estetykę. Na rynku dostępne są czajniki plastikowe, ze stali szlachetnej, szkła oraz ceramiki. Najtańsze, plastikowe radzę od razu odrzucić – niestety woda w nich gotowana bardzo często ma nieprzyjemny posmak i zapach plastiku. Stal szlachetna będzie dobrym wyborem, głównie dlatego, że smak wody będzie odpowiedni, a temperatura w czajniku nie będzie szybko spadać. Dodatkowo stal nie nagrzewa się tak jak np. szkło, jest więc stosunkowo bezpieczna. Szkło jest materiałem delikatnym i z tego powodu rzadko wybieranym. Mocno się nagrzewa i szybko oddaje ciepło, więc woda szybko stygnie. Czajniki elektryczne szklane za to są najłatwiejsze w utrzymaniu i czyszczeniu. Ceramika to najlepszy i najdroższy materiał – posiada wszelkie zalety czajników szklanych i ze stali. Woda gotowana w czajnikach ceramicznych jest dodatkowo najzdrowsza.

Ważnym, choć często pomijanym elementem jest uchwyt – czajnik elektryczny powinien dobrze leżeć w ręce, być wygodny, a uchwyt nie powinien być śliski. Kolejny ważny drobiazg to filtr przy dzióbku czajnika. Właściwie każdy model wyposażony jest w sitko filtrujące – różnica polega na materiale z którego zostało ono wykonane. Najtańsze i najmniej skuteczne rozwiązanie, to nylonowa siateczka, która szybko ulega zniszczeniu i zatrzymuje tylko duże kawałki kamienia. O klasę lepsze są filtry ze stali szlachetnej – dużo bardziej żywotne i zatrzymujące niemal wszelkie zanieczyszczenia. Nowością i najbardziej polecanym filtrem są jednak filtry węglowe pochłaniające wszelki zanieczyszczenia i zapachy.

Dobry czajnik elektryczny, który ma nam służyć przez lata powinien być również wyposażony w szereg zabezpieczeń, zapewniających bezpieczne i komfortowe użytkowanie.

1. Zabezpieczenie przed gotowaniem bez wody – czajnika nie powinno dać się włączyć jeśli minimalny poziom wody nie został osiągnięty.

2. Zabezpieczenie przed przegrzaniem – czajnika nie można włączać kilka razy z rzędu, grzałka jeśli osiąga zbyt wysoką temperaturę blokuje włączenie urządzenia.

3. Automatyczne wyłączanie po zagotowaniu – nadal nie wszystkie czajniki wyłączają się same. Wybierając zwróć uwagę na tę opcję oraz na to czy możliwe jest dodatkowe włączenie sygnału dźwiękowego.

4. Automatyczne wyłączanie w przypadku zdjęcia z podstawy – czajnik po odstawieniu nie gotuje się ponownie. Powinien działać w przypadku zdjęcia czajnika z podstawy przed zagotowaniem.

5. Regulowany przewód – zwijany, bądź chowany w podstawie, po pierwsze pozwala na zachowanie porządku, po drugie zapobiega zahaczeniu zbyt długiego kabla.

Czajnik bezprzewodowy, jak wszystko może stać się gadżetem. Jeśli decydujemy się na dobry czajnik elektryczny, z wyższej półki cenowej warto zwrócić uwagę na inne funkcje, które zwykle w takich czajnikach są dostępne. Popularne jest np. podtrzymywanie temperatury wody, czyli funkcja termosu. Czajnik elektryczny może być również ustawiany by włączał się o konkretnej godzinie, inną przydatną funkcją, szczególnie dla miłośników zielonej herbaty jest możliwość podgrzewania wody do określonej temperatury.

Dobry czajnik elektryczny to wydatek co najmniej rzędu 150 zł. Tańsze modele raczej nie będą służyć dłużej niż czas gwarancji, a jakoś wody w nich gotowanej może być różna.

Czajnik elektryczny - Ranking 2018

W poniższej tabeli znajduje się Ranking 5 aktualnie najlepszych produktów w kategorii Czajnik elektryczny. Ranking jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Skąpiec.pl!

Miejsce Czajnik elektryczny Producent Cena
1Russell Hobbs 21150 Precision ControlRussell HobbsAktualna Cena
2Siemens TW86103PSiemensAktualna Cena
3Camry CR1242CamryAktualna Cena
4Bosch TWK7801BoschAktualna Cena
5Russell Hobbs 21040 BuckinghamRussell HobbsAktualna Cena

Artykuł dotyczy:

 • jaki czajnik elektryczny
 • czajnik elektryczny
 • dobry czajnik elektryczny
 • najlepszy czajnik elektryczny
 • ranking czajnikow elektrycznych

Pozostałe rankingi dostępne w serwisie

Czajnik elektryczny - Opinie i komentarze

 1. asia
  baw60 27 maja 2014 at 20:40

  Bardzo cenne uwagi i porady! Na pewno skorzystam przy najbliższej okazji. Dziękuję.

 2. asia
  Goja 6 października 2014 at 21:44

  Wybór czajnika elektrycznego rzeczywiście może nie być tak prosty 😀 Niby można wejść do sklepu i kupić jakiś w przyzwoitej cenie i po prostu sobie wodę gotować, ale po przeczytaniu Twoich porad, sugestii przyznam rację, że warto zwrócić uwagę na wiele elementów 😛

 3. asia
  Hania 28 sierpnia 2015 at 10:49

  Dla mnie najważniejsze jest aby czajnik elektrycznie nie śmierdział tym tanim plastikiem, a zdarza się to też w tych niby “dobrych czajnikach elektrycznych”. Drugą kluczową sprawą jest filtr w czajniku, musi być bardzo dobry, aby odfiltrowywał nawet najdrobniejsze kamienie 😛 Wygodnie korzysta się też jak czajnik posiada obrotową podstawkę. Innymi słowy warto wydać na to urządzenie sensowne pieniądze (aktualnie jakieś 200 złotych), bo posłuży dłużej i będzie się z niego wygodnie korzystało i napoje gorące będą smaczne. Najlepsze czajniki elektryczne wg mnie to te z aluminiowymi obudowami, ładnie się prezentują i są trwałe.

 4. asia
  Krycha 20 listopada 2015 at 22:35

  Praktycznie wszystkie te cechy ma czajnik Amici K03031. Nie da się ukryć, że jest łądny, zgrabny i funkcjonalny. I do tego relatywnie tani. No i w końcu to polski produkt)

 5. asia
  Benek 11 grudnia 2015 at 20:14

  Jak dla mnie lepszym wyborem czajnika będzie Amica KF5011 z płaskim elementem grzejnym, filtrem zatrzymującym wodę i dużą pojemnością. Dobry wybór!

 6. asia
  Izzy 30 września 2016 at 13:22

  na pewno skorzystam z porad, chociaż ostatnio mam na oku model z Morphy Richards ( z serii Accents), bardzo designerski, ale też ma wszystkie przydatne funkcje, więc się do niego przymierzam. 😉

 7. asia
  Kopaska 20 sierpnia 2018 at 17:28

  Najlepszy czajnik elektryczny to mam z breville, taki jasny model, bodajże high gloss. Jest ekstra 🙂

Poniżej formularz na Wasze opinie

Twój adres e-mail nie będzie widoczny. Wypełnij wymagane pola. *