Czajnik elektryczny
Czajnik elektryczny Russell Hobbs

Jaki czajnik elektryczny wybrać? - Ranking 2023

W poniższej tabeli znajduje się Ranking najlepszych produktów w kategorii Jaki czajnik elektryczny wybrać?. Ranking TOP 5 jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Skąpiec.pl.

Jaki czajnik elektryczny wybrać? - Ranking Producent Cena
1.
Zelmer ZCK8023
blankAktualna Cena
2.
Esperanza Alamere EKK010W
blankAktualna Cena
3.
DeLonghi Icona Vintage KBOV2001.BG
blankAktualna Cena
4.
Sencor SWK 1010WH
blankAktualna Cena
5.
Zelmer ZCK8024
blankAktualna Cena

Niemal nikt nie używa już tradycyjnych czajników do gotowania wody na kuchence, choć można sprzeczać się co jest bardziej ekonomiczne i opłacalne – niewątpliwie szybkość, wygoda i bezpieczeństwo gotowania w czajnikach elektrycznych są nieporównywalnie większe. Na co zwrócić uwagę, aby wybrać dobry czajnik elektryczny?

Wybierając czajnik elektryczny powinniśmy zastanowić się najpierw nad jego pojemnością – uzależnione jest to głównie od tego ile osób będzie z niego korzystało. 4 osobowa rodzina będzie potrzebowała normalnego, dużego czajnika, ale jeśli wodę gotować będziemy tylko dla 1-2 osób nie ma potrzeby kupowania urządzenia o pojemności większej niż 1l. Oszczędzamy w ten sposób na zakupie czajnika bezprzewodowego, skracamy czas gotowania wody i ograniczamy zużycie prądu.

Rodzaj i moc grzałki w czajniku elektrycznym

Drugą kwestią jest grzałka. W czajnikach producenci stosują dwa rodzaje grzałek – spiralną lub płytową. Grzałka spiralna wymaga wlania większej ilości wody (minimum by nie spalić czajnika) i niestety szybciej osadza się na niej kamień, który powoduje, że czajniki elektryczne z taką grzałką są mniej żywotne. Na plus przemawia jednak fakt, że czajnik elektryczny ze spiralnymi grzałkami jest tańszy i pracuje zdecydowanie ciszej. Czajnik elektryczny z grzałką płytową pozwalają na gotowanie mniejszej ilości wody, a dzięki zakrytej grzałce nie osadza się na niej kamień. Czajniki te są coraz bardziej popularne, a ich cena (choć wyższa, niż czajników z grzałką spiralną) przejawia tendencję spadkową. Ich plusem jest również łatwiejsze czyszczenie i usuwanie osadu i kamienia z wnętrza.

Pozostając w temacie gałki – warto zwrócić uwagę na ich moc. Przy grzałce spiralnej te wartości mogą wahać się pomiędzy 200-2200 W, w przypadku grzałki płytowej 600-3100 W. Warto wybierać grzałki z niższą mocą. Teoretycznie im większa moc, tym szybciej gotuje się woda, jednak te różnice nie zawsze są odczuwalne. Odczuwalne mogą być natomiast różnice w zużyciu prądu – im mniejsza moc grzałki, tym mniejsze rachunki będziemy płacić.

Czajnik elektryczny szklany, ceramiczny czy stalowy?

Kolejną kwestią jest obudowa czajnika elektrycznego – i nie chodzi tu wyłącznie o estetykę. Na rynku dostępne są czajniki plastikowe, ze stali szlachetnej, szkła oraz ceramiki. Najtańsze, plastikowe radzę od razu odrzucić – niestety woda w nich gotowana bardzo często ma nieprzyjemny posmak i zapach plastiku. Stal szlachetna będzie dobrym wyborem, głównie dlatego, że smak wody będzie odpowiedni, a temperatura w czajniku nie będzie szybko spadać. Dodatkowo stal nie nagrzewa się tak jak np. szkło, jest więc stosunkowo bezpieczna. Szkło jest materiałem delikatnym i z tego powodu rzadko wybieranym. Mocno się nagrzewa i szybko oddaje ciepło, więc woda szybko stygnie. Czajniki elektryczne szklane za to są najłatwiejsze w utrzymaniu i czyszczeniu. Ceramiczny czajnik elektryczny to najlepszy i najdroższy wybór – posiada wszelkie zalety czajników szklanych i ze stali. Woda gotowana w czajnikach ceramicznych jest dodatkowo najzdrowsza.

Jak wybrać najlepszy czajnik elektryczny?

Ważnym, choć często pomijanym elementem jest uchwyt – czajnik elektryczny powinien dobrze leżeć w ręce, być wygodny, a uchwyt nie powinien być śliski. Kolejny ważny drobiazg to filtr przy dzióbku czajnika. Właściwie każdy model wyposażony jest w sitko filtrujące – różnica polega na materiale z którego zostało ono wykonane. Najtańsze i najmniej skuteczne rozwiązanie, to nylonowa siateczka, która szybko ulega zniszczeniu i zatrzymuje tylko duże kawałki kamienia. O klasę lepsze są filtry ze stali szlachetnej – dużo bardziej żywotne i zatrzymujące niemal wszelkie zanieczyszczenia. Nowością i najbardziej polecanym filtrem są jednak filtry węglowe pochłaniające wszelki zanieczyszczenia i zapachy.

Dobry czajnik elektryczny, który ma nam służyć przez lata powinien być również wyposażony w szereg zabezpieczeń, zapewniających bezpieczne i komfortowe użytkowanie.

1. Zabezpieczenie przed gotowaniem bez wody – czajnika nie powinno dać się włączyć jeśli minimalny poziom wody nie został osiągnięty.

2. Zabezpieczenie przed przegrzaniem – czajnika nie można włączać kilka razy z rzędu, grzałka jeśli osiąga zbyt wysoką temperaturę blokuje włączenie urządzenia.

3. Automatyczne wyłączanie po zagotowaniu – nadal nie wszystkie czajniki wyłączają się same. Wybierając zwróć uwagę na tę opcję oraz na to czy możliwe jest dodatkowe włączenie sygnału dźwiękowego.

4. Automatyczne wyłączanie w przypadku zdjęcia z podstawy – czajnik po odstawieniu nie gotuje się ponownie. Powinien działać w przypadku zdjęcia czajnika z podstawy przed zagotowaniem.

5. Regulowany przewód – zwijany, bądź chowany w podstawie, po pierwsze pozwala na zachowanie porządku, po drugie zapobiega zahaczeniu zbyt długiego kabla.

Czajnik bezprzewodowy, jak wszystko może stać się gadżetem. Jeśli decydujemy się na dobry czajnik elektryczny, z wyższej półki cenowej warto zwrócić uwagę na inne funkcje, które zwykle w takich czajnikach są dostępne. Popularne jest np. podtrzymywanie temperatury wody, czyli funkcja termosu. Czajnik elektryczny może być również ustawiany by włączał się o konkretnej godzinie, inną przydatną funkcją, szczególnie dla miłośników zielonej herbaty jest możliwość podgrzewania wody do określonej temperatury.

Dobry czajnik elektryczny to wydatek co najmniej rzędu 150 zł. Tańsze modele raczej nie będą służyć dłużej niż czas gwarancji, a jakoś wody w nich gotowanej może być różna.

Jaki czajnik elektryczny wybrać? - Ranking 2023

W poniższej tabeli znajduje się Ranking najlepszych produktów w kategorii Jaki czajnik elektryczny wybrać?. Ranking TOP 5 jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Skąpiec.pl.

Jaki czajnik elektryczny wybrać? - Ranking Producent Cena
1.
Zelmer ZCK8023
blankAktualna Cena
2.
Esperanza Alamere EKK010W
blankAktualna Cena
3.
DeLonghi Icona Vintage KBOV2001.BG
blankAktualna Cena
4.
Sencor SWK 1010WH
blankAktualna Cena
5.
Zelmer ZCK8024
blankAktualna Cena

Artykuł dotyczy:

 • jaki czajnik elektryczny
 • czajnik elektryczny
 • dobry czajnik elektryczny
 • najlepszy czajnik elektryczny
 • ranking czajnikow elektrycznych

Jaki czajnik elektryczny wybrać? - Opinie 15 szt.

 1. Wybór czajnika elektrycznego rzeczywiście może nie być tak prosty 😀 Niby można wejść do sklepu i kupić jakiś w przyzwoitej cenie i po prostu sobie wodę gotować, ale po przeczytaniu Twoich porad, sugestii przyznam rację, że warto zwrócić uwagę na wiele elementów 😛

 2. Dla mnie najważniejsze jest aby czajnik elektrycznie nie śmierdział tym tanim plastikiem, a zdarza się to też w tych niby „dobrych czajnikach elektrycznych”. Drugą kluczową sprawą jest filtr w czajniku, musi być bardzo dobry, aby odfiltrowywał nawet najdrobniejsze kamienie 😛 Wygodnie korzysta się też jak czajnik posiada obrotową podstawkę. Innymi słowy warto wydać na to urządzenie sensowne pieniądze (aktualnie jakieś 200 złotych), bo posłuży dłużej i będzie się z niego wygodnie korzystało i napoje gorące będą smaczne. Najlepsze czajniki elektryczne wg mnie to te z aluminiowymi obudowami, ładnie się prezentują i są trwałe.

 3. Praktycznie wszystkie te cechy ma czajnik Amici K03031. Nie da się ukryć, że jest łądny, zgrabny i funkcjonalny. I do tego relatywnie tani. No i w końcu to polski produkt)

 4. Jak dla mnie lepszym wyborem czajnika będzie Amica KF5011 z płaskim elementem grzejnym, filtrem zatrzymującym wodę i dużą pojemnością. Dobry wybór!

 5. na pewno skorzystam z porad, chociaż ostatnio mam na oku model z Morphy Richards ( z serii Accents), bardzo designerski, ale też ma wszystkie przydatne funkcje, więc się do niego przymierzam. 😉

 6. Qilive z Auchan przyciągnął tym, że jest szklany. To atut. Jednak dlaczego firmy dzisiaj pozwalają sobie na tak niechlujne wykonanie? Wieczko zaczęło się deformować. Cieknie bokiem woda. Sprzęt powinien być na piętnascie lat, a nie na dwa! Ze względu nie tylko na szacunek wobec klienta, ale też srodowisko.

 7. Brakuje mi tu czajnika Teesa, posiadam od jakiegoś czasu model TSA1530. Jestem zachwycona funkcją podgrzewania do wybranej przeze mnie temperatury, przydatna opcja. Nowoczesny design i funkcjonalość- jak dla mnie zasługuje na miejsce w tym rankingu

 8. Przeczytałem wszystkie komentarze, w istocie dotyczą błahych spraw w odniesieniu do tego co ostatnio odkryłem.Mam dwa czajnik jeden ma nazwę RAVEN .Patrząc na dno i kamień grzałka jest pólokrągła. Woda po zagotowaniu jest mętna tak jakby dosypać trochę kredy.Po paru godzinach jest czysta ale na dnie jest centymetrowa warstwa osadu wapiennej wody.Drugi czajnik ma napis OK, ta sama woda po przegotowaniu jest krystalicznie czysta.Patrząc na kamień grzeje całe dno. Obydwa jako filtry mają tylko sitko. RAVEN jest szklany a OK plastikowy.Optycznie różnica w jakości wody jest ogromna.Czajniki były wielokrotnie czyszczone za pomocą octu lub kwasku cytrynowego. Proszę o wypowiedzi na ten temat bo kwestia zdrowia nas użytkowników

 9. Czajnik, które wszystkim polecam to Breville Edge, super, pięknie się prezentuje, szybko wodę gotuje i jest o wiele cichszy od lidlowego, który miałem wcześniej 🙂 Polecam 🙂

  • Czajnik szybko gotuje wodę, jest dość cichy, ma piękny wyglad,woda po zagotowaniu nie smakuje żadnym plastikiem, co często zdąża się w różnych czajnikach. Bardzo polecam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here