poniedziałek, 13 maja, 2024
Home Blog Elektryczna suszarka do prania – jaką wybrać?

Elektryczna suszarka do prania – jaką wybrać?

by RTVAGD.net
24 komentarze
Suszarka do prania elektryczna
Ten, kto ją ma – nie wyobraża sobie bez niej życia… Z kolei ci, którzy jeszcze jej nie mają, mogą uważać ją za zbędny, zajmujący dodatkowe miejsce sprzęt. O czym mowa? O elektrycznej suszarce do prania. Suszarka elektryczna do ubrań i innych tekstyliów to niezwykle praktyczne urządzenie, które pozwala na skrócenie czasu schnięcia prania i mimo swoich gabarytów pozwala zaoszczędzić miejsce w domu. Najlepsza suszarka elektryczna umożliwia stosunkowo szybkie wysuszenie nawet kilku kilogramów upranej odzieży – bez konieczności rozstawiania zwykłych suszarek w pokojach i zabierania tym samym wolnej przestrzeni. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się co to jest suszarka elektryczna do ubrań, jaka będzie najlepsza i jakie rozwiązania oferuje współczesny rynek AGD.

Co to jest i jak działa suszarka do prania?

Suszarka do prania to urządzenie, które zostało zaprojektowane do szybkiego odświeżenia i suszenia ubrań, pościeli, ręczników i innych tkanin. Do rozwiązań, z jakimi spotykamy się w sklepach najczęściej zaliczana jest suszarka bębnowa. Wyglądem przypomina tradycyjną pralkę i tak, jak ona ma wbudowany wirujący i obracający się bęben. Wkłada się do niej mokre, wyprane ubrania, a ta je suszy. Jak się to dzieje? Za sprawą technologii!

Jak działa suszarka bębnowa?

Powietrze w suszarce bębnowej podgrzewane jest przez grzałkę, a następnie kierowane do bębna. Ten obracając się równomiernie suszy pranie w odpowiedniej, ustalonej wcześniej temperaturze. Proces suszenia w suszarce składa się jednak z kilku etapów:

 • Pierwszym jest cyrkulacja powietrza. Na tym etapie wentylator wdmuchuje powietrza do bębna, w którym znajduje się pranie. Ciepłe powietrze przechodzi przez tkaniny i absorbuje wilgoć, a wilgotne jest usuwane z bębna za pomocą wylotu powietrza.
 • Kolejnym etapem jest ogrzewanie powietrza. Ciepłe, suche powietrze jest wprowadzane do bębna, gdzie wchłania wilgoć z tkanin.
 • Ostatnim etapem jest usuwanie wilgotnego powietrza z bębna. Wilgotne powietrze jest wypuszczane przez rurę odprowadzającą i trafia na zewnątrz budynku lub do specjalnego zbiornika.

Suszarki do prania mają różne programy suszenia, które pozwalają na dostosowanie czasu i temperatury suszenia do rodzaju tkaniny i stopnia jej wilgotności. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie najlepszych wyników suszenia przy minimalnym ryzyku uszkodzenia tkanin.

Suszarki kondensacyjne i z odpływem

Suszarki do prania dostępne są w technologii kondensacyjnej i wywiewowej. Suszarki kondensacyjne wyróżniają się tym, że para wodna, która powstaje podczas cyklu suszenia, jest skraplana i zbierana w specjalnym pojemniku lub odprowadzana bezpośrednio do kanalizacji. Suszarki kondensacyjne są bardziej uniwersalne w użyciu i mogą być umieszczone w dowolnym pomieszczeniu, bez potrzeby podłączenia do zewnętrznego źródła powietrza.

Z kolei suszarki wywiewowe wymagają podłączenia do zewnętrznego źródła powietrza, najczęściej za pomocą rury wywiewnej, przez którą wilgoć odprowadzana jest na zewnątrz. Mimo problematycznego montażu trzeba im oddać to, że są bardziej wydajne i oszczędne w zużyciu energii niż suszarki kondensacyjne. Należy jednak pamiętać, że ich prawidłowe podłączenie wymaga odpowiedniego pomieszczenia lub instalacji, w której będzie możliwe podpięcie wywiewu.

Ile prądu zużywa suszarka do prania?

Najbardziej energooszczędne suszarki bębnowe posiadają klasę efektywności energetycznej C i D i zużywają zazwyczaj od 1,5 do 2,5 kWh energii elektrycznej na jeden cykl suszenia (w zależności od pojemności i wybranego programu suszenia). Oznacza to, że przy użyciu suszarki o mocy 2 kW, suszenie jednej partii prania może kosztować około 30-50 groszy (przy założeniu, że koszt 1 kWh energii elektrycznej wynosi około 60-80 groszy).

Starsze modele suszarek mogą zużywać nawet ponad 3 kWh prądu na cykl. W przypadku suszarek z pompą ciepła, zużycie energii jest znacznie mniejsze, co przekłada się na niższe rachunki za prąd. Należy też mieć na względzie, że finalny koszt suszenia w suszarce bębnowej będzie uzależniony od wielu czynników, takich jak:

 • pojemność suszarki,
 • wybrany program suszenia,
 • ilość prania,
 • efektywność samej suszarki.

Dlatego warto zawsze sprawdzać etykietę energetyczną i specyfikację suszarki elektrycznej do ubrań. To pozwoli na świadomy wybór urządzenia, które będzie dla najbardziej ekonomiczne i energooszczędne.

Jakie są wymiary suszarek do prania?

Masz małą łazienkę i obawiasz się, że suszarka zabierze Ci w niej zbyt wiele miejsca? A może cieszysz się z przestronnej pralni urządzonej w Twoim domu i nawet duże wymiary suszarki nie stanowią dla Ciebie kłopotu? Dostępne w sklepach wymiary suszarek elektrycznych do ubrań zależą od modelu. Najczęściej spotykane, można nawet pokusić się o stwierdzenie, że standardowe wymiary, to:

 • około 60 cm szerokości, 85-90 cm wysokości i 60 cm głębokości.
 • W przypadku suszarek slim, czyli węższych, o mniejszych wymiarach, szerokość sprzętu wynosi zazwyczaj około 45 cm.

Oczywiście dostępne są również modele z większą pojemnością, ale wymagają więcej miejsca.

Masz mało miejsca? Rozważ suszarkę bębnową na pralkę!

Umieszczenie suszarki bębnowej na pralce jest popularnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zaoszczędzić miejsce w łazience lub w dedykowanym, gospodarczym pomieszczeniu. Niektóre modele suszarek bębnowych mają specjalne uchwyty lub stabilizatory, które pozwalają na ich zamocowanie na górze pralki. W sklepach można również dokupić specjalne adaptery mocujące, które zabezpieczą sprzęt przed ewentualnym upadkiem. Jeśli zdecydujesz się na umieszczenie suszarki bębnowej na pralce, upewnij się, że jest profesjonalnie zamocowana i że cały zestaw jest stabilny. Pamiętaj również, aby nie przekraczać maksymalnego obciążenia pralki lub suszarki.  W tym miejscu od razu można zadać pytanie – ile waży przeciętna suszarka elektryczna do prania?

Ile waży suszarka do prania?

Waga suszarek do prania, podobnie jak ich wielkość jest uzależniona od konkretnego modelu. Standardowe suszarki bębnowe ważą od 48 do 60 kg. Waga kompaktowych suszarek elektrycznych do ubrań w wersji slim wynosi zazwyczaj około 37 – 45 kg. Suszarki z pompą ciepła są zazwyczaj cięższe od tradycyjnych suszarek bębnowych, co wynika z zastosowania dodatkowych urządzeń i elementów do suszenia prania.

Jaka suszarka do elektryczna do ubrań będzie najlepsza?

Suszarka bębnowa to jedno z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych urządzeń AGD z tej kategorii. W tego typu suszarce pranie jest suszone w specjalnym bębnie, a ciepłe powietrze jest rozprowadzane przez specjalne otwory. To pozwala na równomierne osuszenie całego prania, bez pozostawiania wilgoci. Po zakończonym cyklu ubrania będą idealnie suche i przyjemne w dotyku. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego sprzętu?

Jaka pojemność suszarki do ubrań?

 • Małe suszarki bębnowe mają pojemność od 3 do 5 kg. Są idealne dla małych rodzin lub singli.
 • Średnie suszarki bębnowe mają pojemność od 6 do 8 kg. Są odpowiednie dla rodzin o średniej wielkości np. 2+2, 2+3 lub dla osób, które często suszą większe ilości ubrań.
 • Duże suszarki bębnowe mają pojemność załadunku od 9 do 10 kg lub więcej. Są przeznaczone dla dużych rodzin lub dla osób, które mają dużo ubrań do suszenia jednocześnie.

Energooszczędność

Najlepsza suszarka elektryczna do prania nie będzie zużywać dużo energii. Modele klasy C i D zużywają najmniej energii elektrycznej. Klasa C to dawna klasa A+++.  Co prawda taka pralka będzie kosztować więcej, ale dzięki oszczędnościom na rachunkach może się okazać opłacalna przy dłuższym użytkowaniu.

Wersja slim do mniejszych pomieszczeń

Suszarka do prania slim to urządzenie, które ma mniejsze wymiary niż tradycyjne suszarki, dzięki czemu idealnie nadaje się do pomieszczeń o mniejszej powierzchni, gdzie każdy metr kwadratowy przestrzeni jest na wagę złota. Choć jej pojemność jest nieco mniejsza, niż w przypadku tradycyjnych suszarek, to wciąż pozwala na osuszenie kilku kilogramów prania.

A może suszarka z pompą ciepła?

Suszarki do prania z pompą ciepła to jedne z najnowocześniejszych rozwiązań na rynku. Dzięki specjalnej technologii osuszania z wykorzystaniem pary wodnej, suszarki z pompą ciepła są w stanie zużyć nawet o 60% mniej energii niż tradycyjne suszarki bębnowe. Na czym polega ich wysoka wydajność technologiczna?

W suszarce do prania z zainstalowaną pompą ciepła wilgoć z prania jest wchłaniana przez powietrze, które następnie jest nagrzewane, a powstająca para wodna jest skraplana i odprowadzana do specjalnego pojemnika na wodę. Zastosowanie takiej technologii pozwala na bardzo oszczędne suszenie prania i chroni środowisko naturalne. Co więcej, opisywane suszarki są bardzo ciche w działaniu i wyposażone w wiele przydatnych funkcji, takich jak np. automatyczna regulacja czasu suszenia w zależności od rodzaju tkanin, czy system odświeżania prania bez konieczności całkowitego jego suszenia itp.

Zwróć też uwagę na zakres opcji dodatkowych

Różne programy suszenia

Najlepsze suszarki bębnowe oferują różne programy suszenia, które umożliwiają suszenie różnych rodzajów tkanin i ubrań bez obaw o ich zniszczenie. Najlepsze umożliwiają suszenie ultra delikatnych dzianin, suszenie bez gniecenia, a nawet programy umożliwiające odświeżanie odzieży z wykorzystaniem pary. To redukuje konieczność częstego prania np. po wyjęciu długo nienoszonej odzieży z szafy,

Czujnik wilgotności dla optymalizacji procesu suszenia

Suszenie nie zawsze musi trwać tyle ile zakłada program. Niektóre suszarki bębnowe są wyposażone w czujnik wilgotności, który mierzy wilgotność wewnątrz bębna i automatycznie wyłącza suszarkę, gdy ubrania są już suche. To oszczędza czas i energię, a także zapobiega przesuszeniu tkanin.

System odświeżania parą wodną

Niektóre elektryczne suszarki do ubrań są wyposażone specjalny program do odświeżania ubrań, który pozwala na szybkie usuwanie nieprzyjemnych zapachów i odświeżania tkanin.

Program indywidualny

W zasadzie większość współczesnych suszarek bębnowych pozwala na ustawienie czasu suszenia w zależności od indywidualnych potrzeb. To umożliwia bardziej precyzyjne kontrolowanie procesu suszenia i oszczędza energię elektryczną.

System oczyszczania – usuń sierść i kurz z ubrań

Niektóre suszarki są również wzbogacone w funkcje odkłaczania ubrań z sierści zwierząt, usuwania alergenów i inne systemy filtracji, które świetnie sprawdzą się u alergików.

Funkcja zapobiegająca gnieceniu

Niektóre modele suszarek bębnowych są wyposażone w funkcję systematycznego obracania bębna. Dzięki niej nawet po zakończonym procesie suszenia ubrania nie będą się gniotły i pozostaną przyjemnie świeże.

Oświetlenie wewnątrz bębna

Najlepsze suszarki elektryczne do ubrań są wzbogacone również we wbudowane oświetlenie, które ułatwia ładowanie i wyjmowanie ubrań z bębna, szczególnie w ciemnych pomieszczeniach.

Jaka suszarka do ubrań elektryczna będzie najlepsza? Przy wyborze odpowiedniego modelu zwróć uwagę na pojemność, wydajność energetyczną, dodatkowe funkcje, cenę, markę i opinie użytkowników. Dzięki temu wybierzesz model, który będzie najlepiej odpowiadał Twoim potrzebom i przyniesie Ci satysfakcję z użytkowania.

Elektryczna suszarka do prania – jaką wybrać? - Ranking 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking najlepszych produktów w z tematu Elektryczna suszarka do prania – jaką wybrać?. Ranking TOP 5 jest aktualizowany kilka razy w miesiącu. Zapraszamy do przejrzenia naszych i Waszych propozycji.

Ranking Elektryczna suszarka do prania – jaką wybrać? Producent Cena
1Siemens WT45H25EPL iQ300SiemensAktualna Cena
2Bosch WTW876S0PLBoschAktualna Cena
3Miele TCA230WP ActiveMieleAktualna Cena
4Electrolux EW8H358SPElectroluxAktualna Cena
5Candy CSOE H7A2TE-SCandyAktualna Cena

24 komentarze

BekoGrzegorz 21 kwietnia 2020 - 13:05

Witam serdecznie,

Bardzo fajny model suszarki na pompie ciepła – delikatniejsza dla ubrań: Suszarka BEKO MDH8634RX.
Czujnik flexysense – dzięki czujnikowi nasze ubrania będą zawsze perfekcyjnie wysuszone.
Pozdrawiam

Reply
Jasia 7 października 2019 - 01:42

Niektórzy mogą mieć tylko takie suszarki, bo w mieszkaniu ciężko znaleźć miejsce na drugi gabaryt pralki, ale nadal suszarka elektryczna do prania robi niesamowitą robotę. Nie dość że całkowicie wysuszy pranie, to jeszcze sprawia że prasowanie to formalność, a czasami nawet nie trzeba prasować. Problemem może być brak funduszy lub miejsca w mieszkaniu, ale jeśli ktoś nie ma z tym problemu, to polecam w Media Expert kupować. Ja kupiłam i suszarkę i pralkę – a dostałam odkurzacza za 400zł gratis, wszystko firmy BEKO, więc żadna tam tandeta

Reply
Martina 6 listopada 2019 - 04:44

Teraz w ME z Whirpoolem taka sama oferta tylko dają generator pary 🙂

Reply
Basty 14 listopada 2019 - 20:27

Kupiłem ten zestaw do domu i świetnie się sprawdza w środowisku, gdzie dużo prania się generuje każdego dnia – mam dużo dzieci. Jak ktoś ma miejsce, to ta opcja jest rewelacyjna, bo jest się niezależnym od pogody czy pory roku. Ponadto, jak ściąga się ze zwyczajnej suszarki stojącej pranie to zawsze jest ono sztywne i niemiłe w dotyku(zwłaszcza ręczniki). To też różnica między suszarką bębnową, a zwykłą

Reply
alka 1 grudnia 2019 - 20:03

Caly czas jest ta promocja moze?

Reply
RTVAGD.net 2 grudnia 2019 - 11:18

Tutaj sprawdź, czy o tego typu promocję Ci chodzi: mediaexpert.pl/lp,6087-beko-uprosc-sobie-zycie
Do sklepów typu mediaexpert zawsze można i moim zdaniem warto zadzwonić, żeby się upewnić, czy coś jest, obowiązuje, czy tak działa jak piszą, itd. 🙂

Reply
alka 2 grudnia 2019 - 13:41

Tak, cos tego typu, dzięki za pomoc:)

Lena 28 marca 2019 - 14:39

Dla mnie mnie najwygodniejsza jest suszarka stojąca, bo raz płacisz i masz na lata, możesz wszytsko zawiesić, co chcesz, możesz jaa szybko schować. Rozwiązanie idealne.

Reply
Anna 21 listopada 2018 - 15:39

A według mnie najlepsza jest suszarka ścienna.

Reply
nesik 18 listopada 2017 - 15:42

Ja mam teraz Suszarke do prania Bosch i jest super. Myślę, że przy niej zostanę (mogę oddać po 30 dniach do mediaexperta z powrotem, ale chyba jednank się przekonałam, zeby jej używać:P)

Reply
Nezia 15 maja 2016 - 09:00

Ja sobie chwalę elektryczną suszarkę do prania Amica, mam od ponad pół roku model z pompą ciepła i jestem mega zadowolona. Świetnie rozwiązany programator, mega prosta obsługa i bardzo duża ilość funkcji. Do tego jeszcze bezpieczna przy dzieciakach z tymi wszystkimi zabezpieczeniami. Dodatkowo podoba mi się funkcja szybkiego suszenia no i jest mega delikatna!

Reply
Maryla 31 października 2015 - 23:57

Ja mam suszarkę do ubrań kondensacyjną electroluxa DelicateCare i stanowczo moge polecić. Bardzo zalezalo mi na sprzęcie jak najdelikatniejszym dla moich rzeczy i trafiłam w dziesiątkę.

Reply
Tola 24 listopada 2015 - 21:45

Też właśnie zastanawiam się na zakupem bo suszenie na grzejnikach nie jest zbyt eleganckie. Czy w takiej bębnowej suszarce możesz wysuszyć wszystko? Chodzi mi głównie o wełniane swetry czy się za bardzo nie odkształcą?

Reply
zenobi pralka 17 listopada 2016 - 11:28

Reklamowy bot identyczne wpisy z identycznym produktem
Tylko raz maryla raz monika karolina itp.

Wpis za kase szkoda

Reply
Jowita 23 października 2015 - 13:01

Zastanawiam się nad kupnem takiej elektrycznej suszarki do prania, tylko nie wiem gdzie znajduję na nią miejsce. Wydaje mi się, że przy moich dzieciach będzie to urządzenie na piątkę. Bardzo często piorę, nawet dwa razy codziennie czasami więc nie mam już miejsca, gdzie suszyć tych ubrań.. Taka suszarka rozwiązałaby moje wszystkie problemy 🙂 Teraz tylko wybór odpowiedniej marki.

Reply
zośka 16 lutego 2015 - 20:12

Według mnie automatyczna suszarka do prania to nie jest aż takie bardzo konieczne urządzenie i jak na razie nie mam czegoś takiego w swoim domu. Nie zmienia to faktu oczywiście że jest bardzo praktyczne i jeśli będę miała konieczność wymiany pralki to zdecyduję się na zakup pralko-suszarki. Jedno urządzenie- kilka funkcji. Już nawet robiłam małe rozeznanie i chyba postawię na electrolux.

Reply
olek125 26 września 2016 - 18:49

po co ten komentarz?! nie masz co robić to dzi…ci rób!!!

Reply
Leszek 18 września 2021 - 13:22

Jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego Jeżeli musisz kupić pralko-suszarke to największy wsad jaki się da inny nie ma sensu bo nie będziesz zadowolona Osobno pralka osobno suszarka jest rozwiązaniem najlepszym Wiem co mówię Przerobiliśmy ten temat.

Reply
elza 7 listopada 2014 - 11:35

A to fakt z tym prasowaniem, zwłaszcza jak się używa hybrydowej suszarki do ubrań, która ma do wyboru suszenie parą i powietrzem. Ubrania wyciągają się z niej jak nowe i nie wymagają prasowania.

Reply
aaadw 16 stycznia 2017 - 20:50

Byłaś przez tydzień u szwagra? Oj oj oj …

Reply
margo 3 listopada 2014 - 22:54

Ja też sobie postanowiłam sprawić suszarkę do prania, byliśmy kiedyś u mojego szwagra przez tydzień, trzeba było zrobić pranie, oni mieli suszarkę i miałam okazję wypróbować, zakochałam się w tym sprzęcie i namówiłam męża na zakup :), to był świetny wybór, bardzo ułatwia życie, postawiliśmy na LG bo mamy ich pralkę i lodówkę, super sprawa 😉

Reply
Jack 26 czerwca 2018 - 07:46

LG jest ok. Unikajcie boscha i Siemensa, bo się rozpadają zaraz po zakończeniu gwarancji!

Reply
Anastazja 24 stycznia 2021 - 14:19

Dziękuje )

Reply
Margo32 16 października 2014 - 20:41

Elektryczna suszarka do ubrań to produkt w Polsce niezbyt popularny, ale mimo to postanowiliśmy spróbować, bo dochodziły nas pozytywne opinie o suszarkach do prania. Najlepsze jest to, że motyw z tym, że nie trzeba prasować ubrań po wysuszeniu jest prawdziwy 😀 Nic się nie niszczy, nie kurczy. Ręczniki, koce, jakieś narzuty, to wszystko wychodzi z mojej suszarki odmienione 🙂 Polecam.

Reply

Dodaj opinię na forum

You may also like

RTVAGD.net - opinie, poradniki, ranking

Wybieramy najlepszy sprzęt RTV i AGD. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradnikami oraz opiniami użytkowników. Każdy poradnik zawiera ranking najlepszych produktów w danej kategorii.

 

Kontakt do nas:

Edtior's Picks

Latest Articles

Aktualizacja: 2024 – Rankingi i opinie na RTVAGD.net