Jaki mini piekarnik wybrać? Ranking i opinie

Nie każdy ma kuchnię o powierzchni kilkunastu metrów kwadratowych, wielu właścicieli domów i mieszkań musi się zadowolić znacznie mniejszym metrażem. Jednak posiadanie niewielkiej kuchni bynajmniej nie oznacza konieczności rezygnacji z nowoczesnego wyposażenia, szczególnie że obecnie są ku temu całkiem ciekawe możliwości. Jedną z nich jest zakup mini piekarnika elektrycznego, który z uwagi na swoje niewielkie rozmiary idealnie sprawdzi się w małym wnętrzu. O takim urządzeniu mogą też pomyśleć osoby nie narzekające na brak miejsca w swojej kuchni. Sprzęt ten jest bardzo poręczny i wygodny w użyciu, dzięki czemu może służyć do szybkiego przygotowywania niedużych posiłków czy jako zapasowy piekarnik na dużych, rodzinnych przyjęciach. Niektóre mini piekarni posiadają dodatkowo różne przydatne funkcje, takie jak termoobieg czy rożen, dzięki czemu nie trzeba rezygnować ze swoich ulubionych potraw. Na rynku jest wiele modeli tego typu urządzeń, warto zatem wiedzieć, na co zwracać uwagę przy ich wyborze.

Mini piekarnik elektryczny – zalety i wady

Mini piekarniki elektryczne posiadają szereg zalet, dzięki czemu świetnie się sprawdzają zarówno w małych, jak też większych kuchniach. Przede wszystkim dzięki swoim niewielkim wymiarom zajmują mało miejsca. Wersje wolnostojące można trzymać na przykład na blacie kuchennym, w razie potrzeby je gdzieś schować, a nawet zabrać ze sobą na wakacje. Ich zakup przekłada się także na wymierne korzyści finansowe. Są one bowiem znacznie tańsze od tradycyjnych piekarników, a podczas swojej pracy zużywają dużo mniej prądu. Przy częstym używaniu będzie to miało wymierne przełożenie na wysokość rachunków za energię elektryczną. Kolejną kwestią, na która z pewnością wiele osób zwrócić uwagę, jest łatwość czyszczenia. Nie tylko wynika to z mniejszej powierzchni wewnętrznej, ale też łatwiejszemu dostępowi do ścianek. To, co jest uważane za zaletę, czyli wymiary, w pewnych sytuacjach może się stać pewnym ograniczeniem. Duże ciasto, pieczeń czy pizza mogą się po prostu nie zmieścić do środka, dlatego też trzeba to mieć na uwadze decydując się na taki zakup.

Mini piekarnik do zabudowy czy wolnostojący

Przed zakupem mini piekarnika elektrycznego warto się dobrze zastanowić, do czego ten sprzęt będzie wykorzystywany. Do wyboru są bowiem dwa rodzaje piekarników, to znaczy wolnostojące i jako piekarnik do zabudowy, i wybór danego modelu niesie za sobą odpowiednie konsekwencje. Jeśli ktoś nie planuje podróżować czy przenosić urządzenia z miejsca na miejsce, to dobrym rozwiązaniem jest wersja do zabudowy. Szczególnie praktyczne będzie to w małych kuchniach – mini piekarnik łatwo można wkomponować w ciągu szafek, dzięki czemu nie będzie w żaden sposób przeszkadzał. Warto o to jednak zadbać na etapie projektowania lub remontu kuchni – późniejszy montaż może się wiązać z koniecznością kłopotliwych przeróbek, i wtedy pozostanie zakup modelu wolnostojącego. Ten jest polecany także wtedy, gdy nawet sporadycznie, ale urządzenie będzie przenoszone z miejsca na miejsce. Wtedy nie będzie problemów, żeby je na co dzień trzymać na blacie, a w razie potrzeby włożyć do bagażnika samochodu i zawieźć na działkę.

Podstawowe parametry mini piekarników elektrycznych

Mini piekarniki elektryczne, podobnie jak inne urządzenia AGD, posiadają kilka istotnych parametrów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze. Można będzie dzięki temu idealnie dopasować sprzęt do swoich potrzeb, a także uniknąć zakupu urządzenia, które ostatecznie nie spełni oczekiwań.

Wielkość

Mimo że mini piekarniki z założenia są małe i kompaktowe, to poszczególne urządzenia różnią się rozmiarami zewnętrznymi oraz wielkością komory. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy dany model zmieści się w miejscu, które zostało na niego przeznaczone. Szczególnie ważne jest to w małych kuchniach, w których każdy centymetr będzie miał znaczenie – lepiej wtedy pomyśleć o sprzęcie mającym mniejsze gabaryty. Dobrze jest też wziąć pod uwagę częstotliwość korzystania z urządzenia. Przy częstym pieczeni korzystniejszy może być zakup większego sprzętu, wtedy nie powinno być problemów z podgrzewaniem posiłków na dwa razy. Koniecznie należy też sprawdzić wymiary wewnętrzne, szczególnie jeśli ktoś planuje na przykład pieczenie ciast – w środku powinna się bez problemów zmieścić standardowa blacha czy naczynie żaroodporne.

Moc

Niewielkie wymiary nie powinny ograniczać możliwości użycia mini piekarnika, dlatego też trzeba zadbać o to, żeby posiadał on moc dopasowaną do potrzeb. Im moc urządzenia będzie większa, tym szybciej i dokładniej można będzie przyrządzać posiłki. Jednak nie zawsze będzie konieczne kupowanie piekarnika o najwyższej mocy, jeśli sprzęt będzie służył tylko do okazyjnego podgrzania pizzy, to nie ma potrzeby przepłacania za parametry, których się nie wykorzysta. Z reguły 1200W spełni już oczekiwania większości użytkowników, ale można też kupić modele mające nawet powyżej 2000W. Bardzo ważne jest, żeby urządzenie posiadało możliwość regulacji mocy, najlepiej w sposób płynny. W najnowszych modelach taka opcja jest już standardem, ale w starszych nie zawsze będzie taka funkcjonalność.

Sposób grzania – halogen czy grzałka

Standardowe mini piekarniki elektryczne wykorzystują grzałki, na rynku można też spotkać modele z halogenem. Oba te rozwiązania mają swoich przeciwników i zwolenników. Modele halogenowe są znacznie nowocześniejsze, cechują się też znacznie lepszą wydajnością. Jednak przez cylindryczny kształt potrzebują więcej miejsca i są znacznie mniej ustawne. Jeśli chodzi o wydajność, to w obu rodzajach urządzeń jest ona na podobnym poziomie. Dlatego też o wyborze konkretnego modelu będą decydować względy estetyczne, ilość dostępnego miejsca, a także możliwości finansowe. Każdy sam powinien się zastanowić, czy za elegancki wygląd i nowoczesny sposób grzania będzie chciał przeznaczyć większą kwotę przy zakupie.

Rozmieszczenie grzałek

Klasyczny mini piekarnik elektryczny jest wyposażony w jedną lub kilka grzałek. Ich ilość i układ jest dość istotny jeśli chodzi o funkcjonalność i możliwości urządzenia. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem są grzałki rozmieszczone u góry i z dołu, umożliwi to sprawne pieczenie, podgrzewanie czy rozmrażanie. Urządzenie powinno posiadać możliwość wyboru grzałek.

Dodatkowe opcje

Najprostsze piekarniki oferują wyłącznie możliwość podgrzewania. Warto jednak zastanowić się nad dodatkowymi funkcjonalnościami – przy niewiele większych kosztach mogą się okazać bardzo przydatne. Producenci stosują różne konfiguracje, niektóre modele posiadają po jednej lub dwóch funkcjonalnościach, a w najbardziej zaawansowanych można znaleźć ich pełny zestaw. Na pewno bardzo przydatna będzie funkcja rozmrażania – dzięki niej nie będzie trzeba czekać kilku godzin po wyciągnięciu jedzenia z zamrażalnika. W średniej i wyższej grupie urządzeń często spotykane są grille i systemy podtrzymywania temperatury potraw. Pierwsza funkcja umożliwi przygotowywanie przepysznych potraw mięsnych, a z drugiej skorzysta się przy dłuższym oczekiwaniu na wyciągnięcie posiłków. Piekarniki mogą także posiadać regulację wysokości tacek, sygnał dźwiękowy oznaczający koniec pieczenia czy timer ustalający czas działania. Spośród tych urządzeń szczególnie wyróżnia się kilka ich rodzajów. Mini piekarnik z termoobiegiem to sprzęt z najwyższej półki, zastosowanie termoobiegu zapewni równomierną temperaturę w całej wewnętrznej komorze. Mini piekarnik do pieczenia ciast to urządzenie, które się przyda każdemu miłośnikowi słodkości, można w nim będzie sprawnie przygotować przepyszne wypieki. Z kolei dla amatorów chrupiącego kurczaka idealny będzie mini piekarnik z rożnem obrotowym, posiadający specjalne haczyki do mocowania mięsa.

Przedstawione powyżej parametry są ważne przy wyborze, jeśli ktoś chce mieć mini piekarnik dokładnie dopasowany do swoich potrzeb. Dla niektórych osób zapewne duże znaczenie będzie też miał wygląd, a tu możliwości też jest całkiem sporo. Od prostych, klasycznych modeli po nowoczesne piekarniki halogenowe – każdy powinien coś dla siebie znaleźć.

Ceny mini piekarników elektrycznych

Ceny prezentowanych urządzeń są bardzo różne, zależą między innymi od producenta, wielkości, mocy oraz opcji dodatkowych. Najtańsze modele, bez możliwości regulacji mocy można już kupić za kilkadziesiąt złotych, ale w tej cenie nie należy spodziewać nie wiadomo czego. Lepsze wykonanie, większa moc, większe rozmiary czy dodatkowe funkcjonalności to jednocześnie konieczność zapłacenia więcej za urządzenie. Za około 200-300 złotych bez problemów można już znaleźć modele, które posiadają na wyposażeniu dodatkowe funkcje, płynną regulację temperatury i są trwałe i solidne. Najdroższe piekarniki mogą dojść z cenami nawet do tysiąca złotych, ale w zamian otrzymuje się sprzęt z najwyższej półki. Trzeba też pamiętać o tym, że urządzenia klasyczne, z grzałkami, są tańsze od halogenowych. Te drugie są wprawdzie dużo bardziej nowoczesne, ale też przy podobnych parametrach i możliwościach trzeba za nie więcej zapłacić.

Kupując mini piekarnik do zabudowy czy wolnostojący warto też zwrócić uwagę na kwestie gwarancji i serwisu. Standardowo gwarancja na tego typu sprzęt wynosi 12 miesięcy, ale niektórzy producenci w standardzie dają dłuższą, co może świadczyć o lepszej jakości urządzeń. Ważna jest również dostępność do serwisu i części zamiennych. W okresie gwarancyjnym raczej nie stanowi to problemu, bo zawsze można sprzęt reklamować u sprzedawcy, ale gdy gwarancja minie, to dobrze w razie potrzeby mieć gdzie naprawić swój sprzęt.

Jaki mini piekarnik wybrać? Ranking i opinie - Ranking 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking najlepszych produktów w z tematu Jaki mini piekarnik wybrać? Ranking i opinie. Ranking TOP 5 jest aktualizowany kilka razy w miesiącu. Zapraszamy do przejrzenia naszych i Waszych propozycji.

Ranking Jaki mini piekarnik wybrać? Ranking i opinie Producent Cena
1Esperanza Quasar EKO003EsperanzaAktualna Cena
2MPM MPE-05/TMPMAktualna Cena
3Esperanza Prosciutto EKO005EsperanzaAktualna Cena
4MPM MPE-07TMPMAktualna Cena
5Kalorik OT 2003SRKalorikAktualna Cena

5 komentarzy do “Jaki mini piekarnik wybrać? Ranking i opinie”

  1. Bardzo podoba mi się ten mini piekarnik Ariete Vintage. Czy ktoś miał ten model i może się wypowiedzieć na jego temat? Bo sam design to nie wszystko. Modele trochę kosztują, więc nie chciałabym wydawać pieniędzy w błoto.

    Odpowiedz
  2. Czym ktoś może polecić dobry mini piekarnik z polskiej firmy? Czy w ogóle coś takiego znajdę? Zależy mi też na małym gabarycie, żeby zmieścił się na działce, na małej półce.

    Odpowiedz
    • Od córki dostaliśmy taki mini piekarnik i jestem z niego zadowolona. Wyniosłam go co prawda do domu na działkę, ale świetnie sobie radzi. Mamy właśnie mini piekarnik z Camry i polecam sprawdzić tę firmę. Dobrze działa, jest mały i fajnie się prezentuje. Na szybko można coś przygotować bez problemu.

      Odpowiedz
  3. Jaki mini piekarnik wybrać nie do domu? Zastanawiam się nad posiadaniem takiego piekarnika na działce. Co prawda grilla robimy często, ale nie zawsze chce się rozpadać i czekać, a dzieci często są głodne i jakieś szybkie zapiekanki chciałabym im robić. Czy któryś model z wymienionych w zestawienie polecacie szczególnie?

    Odpowiedz
    • Ja jestem przekonana, że najlepszy mini piekarnik to Camry CR6007. Jest trochę większy od standardowych modeli ale moim zdaniem to tylko wpływa na jego plus. Bardzo dobrze działa, ma dużą moc, jest trwały, wytrzymały i na działce sprawdzi się jak najbardziej. My właśnie używamy go w takim przeznaczeniu. Polecam jak najbardziej ten model, jeśli ten przedział cenowy ci odpowiada.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz