Jaki parowar kupić?

Parowar to urządzenie do przyrządzania na parze różnorodnych produktów żywnościowych, takich jak warzywa, mięso czy ryby, a nawet kasze lub ryż. Dzięki temu, że produkty są gotowane za pomocą gorącej pary, zachowane zostają wszystkie wartości odżywcze, a także piękne, naturalne barwy jarzyn i innych produktów. Wraz ze wzrostem popularności na zdrowe żywienie, coraz więcej osób wierzących w to, że dieta przyczynia się do dobrego samopoczucia, zaczyna zastanawiać się nad kupnem dobrego parowaru. Co należy wziąć pod uwagę przed taką inwestycją i jaki parowar kupić?

Jakie zalety ma parowar elektryczny?

Dobry parowar elektryczny to stosunkowo duży wydatek, jednakże jeżeli ma być używany często i zależy nam na wielu funkcjach, czyniących jego użycie łatwiejszym i bardziej komfortowym, warto poczynić taki wydatek. Zasada działania elektrycznego parowaru jest banalnie prosta. Dolny pojemnik napełnia się wodą, na poszczególnych “piętrach” układa się składniki potrawy i włącza urządzenie do prądu. Na rynku mamy parowary z jednym, dwoma a nawet trzema poziomami. To, jakie zostanie wybrane przez konkretnego kupującego, zależy między innymi od wielkości rodziny, a także tego, czy będą na nim przygotowane pełne obiady, czy tylko niektóre produkty.

Duży, markowy parowar to najlepszy wybór dla osób żyjących “fit”, które na co dzień chcą zdrowo gotować i zmieścić w czasie jednego gotowania w urządzenia zarówno ziemniaki, rybę czy mięso, jak i warzywa. Trzeba jedynie mieć na względzie to, że takie urządzenie zajmuje sporo miejsca na blacie w kuchni.

Przed ostatecznym wyborem najlepszego parowaru elektrycznego, należy zwrócić uwagę na takie elementy, jak:

 • wykonanie z trwałych materiałów, takich jak aluminium
 • niezbędne atesty i certyfikaty oraz gwarancja od producenta
 • wyjmowane dno, pozwalające przyrządzać większe kawałki mięsa czy ryb
 • lejek do nalewania wody podczas gotowania, bez konieczności odłączania od prądu
 • wskaźnik poziomu wody

Jakie inne parametry mają znaczenie, kiedy kupujemy najlepszy parowar? Starsze modele posiadają pokrętło do regulowania temperatury, która pozwala na przyrządzenie konkretnych grup produktów. W nowoczesnych zazwyczaj znajduje się ekran LCD i sprzęt programuje się za pomocą przycisków. Dzięki temu wiemy, ile czasu będzie potrzeba na przygotowanie danej potrawy. Przyciski nieraz zawierają także dodatkowe funkcje. Jeżeli chodzi o moc parowarów elektrycznych to waha się ona między 400 a 2000W. Im ta wartość jest większa, tym szybciej zagotuje się woda, jednakże mocniejsze sprzęty zużywają więcej prądu i są większe. Osoby, które często korzystają z parowaru, mogą zainteresować się modelem energooszczędnym który po zagotowaniu wody zmniejsza pobór prądu, używając go tylko tyle, ile potrzeba do wytwarzania pary.

Dobry parowar to urządzenie posiadające również dodatkowe funkcje, takie jak:

 • schowek na kabel
 • tacki ociekowe, zapobiegające gromadzeniu się wody na produktach żywnościowych
 • pojemniczek na zioła, dzięki któremu potrawy są aromatyczne i jeszcze pyszniejsze
 • elementy do gotowania jajek
 • kubeczki pozwalające przygotować desery na ciepło

Kiedy warto kupić parowar na gaz?

Znacznie tańszym rozwiązaniem, dla osób, które gotują na parze sporadycznie lub okresowo, jest garnek do gotowania na parze. Nie potrzebuje on miejsca na blacie czy stole, ani też nie zużywa prądu. Nie musimy go stawiać w pobliżu źródła prądu, ponieważ do jego zastosowania wystarczy kuchenka gazowa. Parowar na gaz przypomina swym wyglądem zwykły garnek, jednakże jest podzielony na część, do której wlewa się wodę oraz elementy, na których umieszcza się produkty do gotowania. Trzeba pamiętać, że garnek do gotowania na parze nie posiada tylu dodatkowych funkcji, co nowoczesny dobry parowar elektryczny. Jego atutem jest natomiast niska cena oraz solidna jakość, zwłaszcza jeżeli postawi się na sprzęt cenionej firmy, na przykład produkującej tylko i wyłącznie sprzęt gospodarstwa domowego.

Wkładka bambusowa na garnek – gotowanie na parze za grosze

By wypróbować zdrowy sposób gotowania i stwierdzić, czy smak przyrządzanych na parze potraw będzie nam odpowiadać, warto wyposażyć się w bambusową nakładkę na garnek. Kosztuje ona zaledwie kilka do kilkunastu złotych i można ją nabyć w każdym sklepie oferującym sprzęty gospodarstwa domowego. Jej główną zaletą jest cena oraz to, że nie zajmuje dużo miejsca. Do jej używania nie potrzeba też prądu. Można nałożyć ją na dowolny garnek o pasującej średnicy. Jest to prawdziwie ekologiczny sposób gotowania, ponieważ ten element jest stworzony z naturalnego materiału, jakim jest wytrzymały na wilgoć bambus. Główną wadą jest fakt, że nakładka bambusa nie zmieści zbyt wiele produktów żywnościowych, ponieważ ma tylko jeden poziom, w przeciwieństwie do nowoczesnych parowarów. Ponadto gotując na parze w ten sposób trzeba stale kontrolować ilość wody w garnku z uwagi na to, że wyparowywanie może doprowadzić do jego przypalenia.

Podsumowując, najdroższym, ale także najbardziej zaawansowanym sprzętem do gotowania na parze jest parowar elektryczny. Tańszy garnek o kilku poziomach również doskonale spełnia swoje zadanie, zaś nakładka bambusowa jest przeznaczona dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na duży wydatek, a także chcą jeść zdrowo i przygotowywać posiłki dla jednej lub dwóch osób.

Jaki parowar kupić? - Ranking 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking najlepszych produktów w z tematu Jaki parowar kupić?. Ranking TOP 5 jest aktualizowany kilka razy w miesiącu. Zapraszamy do przejrzenia naszych i Waszych propozycji.

Ranking Jaki parowar kupić? Producent Cena
1ETA Steampot ETA013490000EtaAktualna Cena
2Amica PT 3012AmicaAktualna Cena
3Tefal VC1401TefalAktualna Cena
4Tefal Mini Compact VC139810TefalAktualna Cena
5Esperanza Steam Volcano EKG009EsperanzaAktualna Cena

7 komentarzy do “Jaki parowar kupić?”

 1. W ostatnich latach znacznie wzrosło zainteresowanie szeroko pojętym zdrowym trybem życia. Oprócz aktywności fizycznej niezwykle istotne jest racjonalne, zdrowe odżywianie. Zapewne dlatego tak bardzo popularne stały się parowary. Ja mam philipiaka dzięki któremu można przygotować posiłek bez grama tłuszczu.

  Odpowiedz
 2. Macie rację, najlepszy parowar w kuchni to ten ze sprawdzonych firm. Ja lubię markę Amica i mam taki malutki parowar, w którym przygotowuję smakołyki na obiad. Zawsze znajdują się w nim warzywa i czasami również ryba. Wychodzi w nim idealna, mięciutka i delikatna. Kiedy ktoś mnie pyta, jaki parowar wybrać, odpowiadam krótki taki który ma dużo miejsca!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz