Jajowar urządzenie do gotowania jajek
Jajowar do gotowania jajek

Jaki jajowar kupić? - Ranking 2023

W poniższej tabeli znajduje się Ranking najlepszych produktów w kategorii Jaki jajowar kupić?. Ranking TOP 5 jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Skąpiec.pl.

Jaki jajowar kupić? - Ranking Producent Cena
1.
Caso E9
blankAktualna Cena
2.
Adler AD 4486
blankAktualna Cena
3.
Unold 38610
blankAktualna Cena
4.
Clatronic EK3321
blankAktualna Cena
5.
Severin EK3161
blankAktualna Cena

Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń, które mogą ułatwić nam życie. Miłośnicy jajek na przykład powinni uzbroić się w specjalny automat do ich gotowania, czyli jajowar. Dlaczego warto kupić taki gadżet i jak wybrać najlepszy jajowar? Podpowiadamy.

Jajowar to urządzenie/automat do gotowania jajek. Bez wątpienia, docenią go miłośnicy świeżych, smacznych jajek. Dzięki niemu można bowiem przygotować jajka o odpowiedniej twardości, w zależności od preferencji. Przed zakupem tego gadżetu warto jednak bliżej go poznać. Podpowiadamy zatem, jak kupić dobry jajowar.

Budowa i zasada działania

Zapoznajmy się na początek z budową tego urządzenia. Najczęściej spotkamy jajowary wyposażone w miseczkę grzewczą, którą należy napełnić wodą, wkład na jajka ze specjalnymi otworami, w których je umieszczamy, pokrywę, pojemnik z miarką, dzięki któremu można odmierzyć odpowiednią ilość wody oraz igłę – służącą do przekłuwania jaj. To sprawia, że jaja nie pękają podczas gotowania. W ofercie znajdziemy jajowar z plastikową pokrywą (przezroczystą) oraz jajowar ze stalową pokrywą (nieprzezroczystą). Pierwsza opcja jest mniej wytrzymała i mniej odporna na uszkodzenia. Druga charakteryzuje się większą odpornością.

Jak działa jajowar? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Sposób działania tego urządzenia jest dość prosty. Miseczkę grzewczą napełniamy wodą, która jest podgrzewana do odpowiedniej temperatury. Parująca woda stopniowo podgrzewa jaja. Gdy wyparuje całkowicie, automat samoczynnie się wyłącza. W ofercie znajdziemy jajowary o różnej wielkości. Najczęściej spotykane modele mieszczą od 3 do 8 jaj i tyle jednorazowo mogą ugotować. Spotkamy również automaty na jedno jajko.

Czy warto kupić jajowar?

Jeśli jesteśmy miłośnikami jaj na twardo czy na miękko, tego typu gadżet na pewno nam się przyda, zwłaszcza, jeśli gotujemy jajka dla większej liczby osób. Jedni wolą jaja ugotowane na miękko, inni na twardo, jeszcze inni na półtwardo. Gotując w tradycyjnym garnku nie zawsze jesteśmy w stanie prawidłowo odmierzyć czas i ugotować jaja na kilka różnych sposobów. To graniczy niemal z cudem. Jajowar znacznie ułatwia to zadanie. Co więcej, sprawdzi się nie tylko w domu, ale również w podróży. Jajowary zwykle zasilane są prądem, więc można przygotować posiłek w różnych miejscach. Automaty do gotowania jajek są niewielkie, więc nie zajmą dużo miejsca w walizce. Łatwo je przechowywać, a także utrzymać w czystości.

Jajowary to również bardzo bezpieczne urządzenia. Specjalna, wysuwana podstawka gwarantuje, że nie poparzymy się podczas wyjmowania jaj. To ważne zwłaszcza, jeśli mamy dzieci. Ten prosty w obsłudze i czyszczeniu gadżet może znacznie ułatwić przyrządzanie posiłków. Jedyną wadą tego produktu jest to, że jednocześnie możemy przygotować maksymalnie 8 jaj (w zależności, jakiej wielkości jajowar wybierzemy). Na co dzień taka ilość powinna być jednak wystarczająca.

Jak kupić dobry jajowar?

Warto wybrać urządzenie dopasowane do naszych potrzeb oraz preferencji. Na jakie parametry należy zwrócić uwagę kupując dobry jajowar?

Wielkość – w ofercie znajdziemy jajowary, które mieszczą od 1 do 8 jaj. Wszystko zależy od tego, dla ilu osób przyrządzamy na co dzień posiłki. Warto wybrać nieco większy model, bo jajowar nie musi być w pełni wypełniony, by sprawnie działał, a od czasu do czasu większa pojemność może się przydać.

Moc – moc uzależniona jest od wielkości urządzenia. Jajowar na jedno jajko ma moc około 150 W, a urządzenia na 3-4 jaja – około 300 W. Większe modele, mieszczące 7-8 jaj, oferują moc na poziomie około 400 W. Im większa moc, tym krótszy czas gotowania jajek.

Czas pracy – czas pracy uzależniony jest od tego, jakiej twardości jajko chcemy uzyskać. To największa zaleta tego typu urządzenia. Określamy, na jaki poziom twardości mamy ochotę, a jajowar przygotowuje nam jajko na ulubiony sposób. Do automatu dołączany jest specjalny pojemnik, wyposażony w podziałkę:  na miękko – soft/weich/mollet, na twardo – hard/hart/dur oraz średnio-twardo – medium/mitte. W obrębie każdej podziałki głównej znajdują się mniejsze, określające liczbę gotowanych jaj. W zależności od tego, ile jaj chcemy jednorazowo ugotować i jaki poziom twardości chcemy uzyskać, musimy odmierzyć odpowiednią ilość wody, za pomocą specjalnej podziałki. Odmierzoną wodę wlewamy do miseczki grzewczej. To bardzo ważne, by odmierzyć właściwą ilość wody. Wpłynie to bowiem na czas pracy jajowaru, a tym samym na poziom twardości jaj.

Sygnał informujący o zakończeniu gotowania – kiedy woda całkiem odparuje z urządzenia, jajowar samoczynnie się wyłącza. Uruchamia się wówczas również sygnał dźwiękowy, dzięki któremu wiemy, że nasz posiłek jest już gotowy. Ważne, by wybrany model był wyposażony w wyłącznik termiczny. To dzięki niemu urządzenie samo się wyłączy po ugotowaniu jaj.

Jajowar to proste urządzenie, które może ułatwić codzienne przyrządzanie posiłków. Dużą zaletą tego gadżetu jest jego cena. Najtańsze modele możemy kupić już za 30 złotych. Jeśli zależy nam jednak na lepszej jakości urządzeniu, musimy wydać około 100-200 złotych.

Jaki jajowar kupić? - Ranking 2023

W poniższej tabeli znajduje się Ranking najlepszych produktów w kategorii Jaki jajowar kupić?. Ranking TOP 5 jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Skąpiec.pl.

Jaki jajowar kupić? - Ranking Producent Cena
1.
Caso E9
blankAktualna Cena
2.
Adler AD 4486
blankAktualna Cena
3.
Unold 38610
blankAktualna Cena
4.
Clatronic EK3321
blankAktualna Cena
5.
Severin EK3161
blankAktualna Cena

Artykuł dotyczy:

  • jajowar jaki kupić

Jaki jajowar kupić? - Opinie 2 szt.

  1. Kiedyś tato do domu przywiózł taki sprzęt. Pamiętam, że to była firma Clatronic. Jajowar był małych rozmiarów, ale mieściło się w nim dużo jajek. Myślę, że takie urządzenie szczególnie dobrze się sprawdza w czasie świąt lub imprez, kiedy gotowane są inne potrawy i za bardzo nie ma miejsca na kolejny garnek.

  2. Nie lubię takich zbędnych gadżetów, bo tylko zabierają miejsce, a jednak rzadko się z nich korzysta. Jajowar zauważyłam kiedyś u siostry i zrozumiałam, że moje myślenie jest błędne 😀 W czasie świąt to najlepsza rzecz, bo inaczej straciłabym masę czasu. Na co dzień czasami też go używam. Nie jest to drugi dodatek, a jednak można sobie trochę żyje ułatwić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here