Zlew do kuchni, zlewozmywak granitowy
Zlew do kuchni - granitowy

Ilość komór, ociekacz, wielkość, miejsce, materiał. Wybór zlewu do kuchni powinien być przemyślany i dopasowany do potrzeb – np. do tego czy posiadasz zmywarkę, jak dużo osób mieszka w domu itd. Jaki zlew do kuchni kupić?

Najlepszy zlew do kuchni, to oczywiście ten największy – im większe ma komory i im ich więcej, jeśli jest ociekacz – tym wygodniej i funkcjonalniej. Dwie komory przydają się tak naprawdę niezależnie od tego, czy korzystamy ze zmywarki, czy nie – takie udogodnienie przydaje się także podczas gotowania, czy jako miejsce do odstawiania naczyń mytych ręcznie. Jeśli zdecydujesz się na zlew kuchenny z jedną komorą – będziesz zmuszony do kupienia osobnej suszarki. Podobnie jeśli chodzi o ociekacz. Lepiej też postawić na dobry zlewozmywak z jednym długim ociekaczem, a nie z niewielkimi z dwóch stron. Dla wygody radzę również zainwestować w kuchenną baterię z wyciąganym wężem, który bardzo ułatwi np. płukanie dużych garnków, czy nalewanie wody do dzbanka.

Zlew do kuchni w droższych wersjach często może posiadać dodatkowe udogodnienia – pojemniki na sztućce, relingi, sortowniki, dozowniki do mydła lub płynu itd. Są to jednak jedynie gadżety i nie powinny zaważyć na waszym wyborze. Poza wielkością warto zwrócić uwagę na materiał. Możemy wybierać spośród zlewozmywaków granitowych, kompozytowych, chromoniklowych, emaliowanych, ze stali szlachetnej i ceramicznych. Wszystkie mają swoje wady i zalety – ale jaki zlew do kuchni jest najlepszy?

Zlew do kuchni ceramiczny

Zlewozmywak ceramiczny będzie odporny na uderzenia, zarysowania, łatwo utrzymać je w czystości, nie ulegają przebarwieniom. Nie szkodzą im wysokie temperatury, szoki termiczne i chemia. Dostępne są zwykle w kolorze białym i kremowym, mają też długą gwarancję – nawet 10 lat. Nie każdemu jednak przypadnie do gustu takie wzornictwo, a ich cena jest wysoka. Tańsza wersja takich zlewów, to zlewozmywaki emaliowane. Początkowo zachowują się bardzo podobnie, jednak z czasem powierzchnia ściera się i matowieje, mogą również pojawiać się odpryski.

Zlew do kuchni ceramiczny

Zlew do kuchni ceramiczny Franke Kubus KBK 160 onyx 126.0380.014

➾Szczegóły TOP1: Franke Kubus KBK 160 onyx 126.0380.014

Zlew do kuchni ze stali nierdzewnej

Zlewozmywaki ze stali nierdzewnej są oczywiście odporne na rdzę, a ponadto na działanie kwasów, ścieranie, nie ulegają przebarwieniom i łatwo utrzymać je w czystości. Uszkodzenia mechaniczne są rzadkie. Ich cena niestety jest dość wysoka, a gwarancja obejmuje zwykle tylko 2 lata. I tu również dostępna jest tańsza wersja, czyli zlew do kuchni chromowo-niklowy. Niestety są dużo mniej odporne na uderzenia i szybciej się ścierają. Nie polecam ich jednak również dlatego, że mogą się odkształcać pod wpływem wysokich temperatur, środki czyszczące i kwasy mogą doprowadzić do uszkodzeń, a utrzymanie ich w czystości nie jest łatwe – powstają na nich zacieki i szybko matowieją.

Zlew do kuchni ze stali nierdzewnej
Zlew do kuchni ze stali nierdzewnej Franke Spark SKX 651 E stal jedwab 101.0497.698
➾Szczegóły TOP1: Franke Spark SKX 651 E stal jedwab 101.0497.698

zlew do kuchni granitowy

Zlewozmywak granitowy to dobry, ale drogi wybór. Producent zwykle wystawia 10 letnią gwarancję, a zlewy są odporne na uderzenia, zarysowania, zabrudzenia, wysoką temperaturę. Ich minusem jest słaba odporność na wodę – może się na nim pojawiać kamień, ze względu na dużą porowatość powierzchni. Tańszą alternatywą są zlewy kompozytowe, czyli z mieszanki minerałów i żywic, są syntetyczne, jednak wyglądają jak prawdziwy kamień. Są odporne na temperatury, zarysowania i uderzenia – niszczą je jednak, a raczej prowadzą do ich zmatowienia detergenty. W zależności od składu mogą być mniej lub bardziej wytrzymałe. Im więcej żywicy, tym szybciej będą ulegać ścieraniu. Spośród tańszych rozwiązań zlew do kuchni kompozytowy jest najlepszy.

Zlew do kuchni granitowy
Zlew do kuchni granitowy Rea Zlewozmywak granitowy Nils black nakrapiany zestaw 5w1 ZLE-00100
➾Szczegóły TOP1: Rea Zlewozmywak granitowy Nils black nakrapiany zestaw 5w1 ZLE-00100

Artykuł dotyczy:

  • zlew do kuchni
  • zlewy do kuchni
  • najlepsze zlewy do kuchni

Jaki zlew do kuchni? - Opinie 5 szt.

  1. Polecam zlewy granitowe, bardzo trwałe i estetyczne, wpisują się w bardzo różne wnętrza. Nie zamieniłabym na pewno na żaden chrom/metal itp. Po prostu tragedia, zlew po 3 latach używania wygląda jakby ktoś go przygarnął ze śmietnika, czyszczenie to makabra, a powierchni właściwie nie da się nie uszkodzić.

  2. Ja ostatnio robiłam remont kuchni i wybrałam jednokomorowy zlew ceramiczny do kuchni. Mam małe pomieszczenie, więc żeby móc korzystać z blatu roboczego musiałam zdecydować się na mniejszy zlew, ale nie żałuję bo jest funkcjonalny i nie sprawia mi żadnego problemu 🙂

  3. Ja mam właśnie zlew do kuchni Franke kupowany w hurtowni sanitarnej jp-instalacje i jest w porządku. Udało mi się go dostać w dobrej cenie, jak to w hurtowni tym bardziej jestem zadowolony.

  4. Bardzo dobre zestawienie zlewozmywaków do kuchni. Natomiast ja zdecydowanie stawiam na zlewy ze stali nierdzewnej bardzo dobrej jakości. Produkt wieczny.

    • Oczywiście są to produkty wieczne, ale bardzo szybko się rysują i niestety nie wyglądają estetycznie. Ja wybrałem dobry zlew do kuchni, który jest wykonany z onyksu. Wygląda on klasycznie, minimalistycznie, super wykończenie na którym nie widać zabrudzeń. Myślę, że do każdej kuchni będzie pasował idealnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here