Zlew do kuchni

Zlew do kuchni - granitowy

Zlew do kuchni

Ilość komór, ociekacz, wielkość, miejsce, materiał. Wybór zlewu do kuchni powinien być przemyślany i dopasowany do potrzeb – np. do tego czy posiadasz zmywarkę, jak dużo osób mieszka w domu itd.

Najlepszy zlew do kuchni, to oczywiście ten największy – im większe ma komory i im ich więcej, jeśli jest ociekacz – tym wygodniej i funkcjonalniej. Dwie komory przydają się tak naprawdę niezależnie od tego, czy korzystamy ze zmywarki, czy nie – takie udogodnienie przydaje się także podczas gotowania, czy jako miejsce do odstawiania naczyń mytych ręcznie. Jeśli zdecydujesz się na zlew kuchenny z jedną komorą – będziesz zmuszony do kupienia osobnej suszarki. Podobnie jeśli chodzi o ociekacz. Lepiej też postawić na dobry zlewozmywak z jednym długim ociekaczem, a nie z niewielkimi z dwóch stron. Dla wygody radzę również zainwestować w kuchenną baterię z wyciąganym wężem, który bardzo ułatwi np. płukanie dużych garnków, czy nalewanie wody do dzbanka.

Zlew do kuchni w droższych wersjach często może posiadać dodatkowe udogodnienia – pojemniki na sztućce, relingi, sortowniki, dozowniki do mydła lub płynu itd. Są to jednak jedynie gadżety i nie powinny zaważyć na waszym wyborze. Poza wielkością warto zwrócić uwagę na materiał. Możemy wybierać spośród zlewozmywaków granitowych, kompozytowych, chromoniklowych, emaliowanych, ze stali szlachetnej i ceramicznych. Wszystkie mają swoje wady i zalety – ale jaki zlew do kuchni jest najlepszy?

Zlewozmywak ceramiczny będzie odporny na uderzenia, zarysowania, łatwo utrzymać je w czystości, nie ulegają przebarwieniom. Nie szkodzą im wysokie temperatury, szoki termiczne i chemia. Dostępne są zwykle w kolorze białym i kremowym, mają też długą gwarancję – nawet 10 lat. Nie każdemu jednak przypadnie do gustu takie wzornictwo, a ich cena jest wysoka. Tańsza wersja takich zlewów, to zlewozmywaki emaliowane. Początkowo zachowują się bardzo podobnie, jednak z czasem powierzchnia ściera się i matowieje, mogą również pojawiać się odpryski.

Ranking zlewozmywaków ceramicznych

Miejsce Zlew do kuchni ceramiczny Producent Cena
1Blanco SUBLINE 350/150-U biały połysk 514529BlancoAktualna Cena
2Franke Kubus KBK 110-40 grafitowy 126.0379.979FrankeAktualna Cena
3Blanco SUBLINE 500-U biały połysk 514506BlancoAktualna Cena
4Franke Kubus KBK 110-40 onyx 126.0379.980FrankeAktualna Cena
5Villeroy & Boch Subway 45 Classicline 6714 01 R1Villeroy & BochAktualna Cena

Zlew do kuchni ze stali nierdzewnej, są oczywiście odporne na rdzę, a ponadto na działanie kwasów, ścieranie, nie ulegają przebarwieniom i łatwo utrzymać je w czystości. Uszkodzenia mechaniczne są rzadkie. Ich cena niestety jest dość wysoka, a gwarancja obejmuje zwykle tylko 2 lata. I tu również dostępna jest tańsza wersja, czyli zlew do kuchni chromowo-niklowy. Niestety są dużo mniej odporne na uderzenia i szybciej się ścierają. Nie polecam ich jednak również dlatego, że mogą się odkształcać pod wpływem wysokich temperatur, środki czyszczące i kwasy mogą doprowadzić do uszkodzeń, a utrzymanie ich w czystości nie jest łatwe – powstają na nich zacieki i szybko matowieją.

Ranking zlewozmywaków ze stali nierdzewnej

Miejsce Zlew do kuchni ze stali nierdzewnej Producent Cena
1Teka UNIVERSO 1 1/2C 1E CN MAT 10120036TekaAktualna Cena
2Franke Daria DSN 721 stal jedwab 103.0360.880FrankeAktualna Cena
3Teka SQUARE 340/400 &TekaAktualna Cena
4Deante Egeria ZPE 050CDeanteAktualna Cena
5Teka LUX 1B 1D 86 WHITE 12129012TekaAktualna Cena

Zlewozmywak granitowy to dobry, ale drogi wybór. Producent zwykle wystawia 10 letnią gwarancję, a zlewy są odporne na uderzenia, zarysowania, zabrudzenia, wysoką temperaturę. Ich minusem jest słaba odporność na wodę – może się na nim pojawiać kamień, ze względu na dużą porowatość powierzchni. Tańszą alternatywą są zlewy kompozytowe, czyli z mieszanki minerałów i żywic, są syntetyczne, jednak wyglądają jak prawdziwy kamień. Są odporne na temperatury, zarysowania i uderzenia – niszczą je jednak, a raczej prowadzą do ich zmatowienia detergenty. W zależności od składu mogą być mniej lub bardziej wytrzymałe. Im więcej żywicy, tym szybciej będą ulegać ścieraniu. Spośród tańszych rozwiązań zlew do kuchni kompozytowy jest najlepszy.

Ranking zlewozmywaków granitowych

Miejsce Zlew do kuchni granitowy Producent Cena
1Franke Sirius SID 611-78 onyx Tectonite 114.0181.973FrankeAktualna Cena
2Franke Maris MRG 611-78 XL onyx 114.0367.722FrankeAktualna Cena
3Franke Sirius SID 160 onyx Tectonite 125.0331.037FrankeAktualna Cena
4Teka AURA 60 B-TG ONYKS 88564TekaAktualna Cena
5Franke Sirius SID 110-50 onyx Tectonite 125.0331.034FrankeAktualna Cena

Artykuł dotyczy:

 • zlewy do kuchni
 • zlew do kuchni
 • zlewy na różne do kuchni
 • zlewy chock opinie
 • zlew franke sirius 620 opinie

Pozostałe rankingi dostępne w serwisie

Zlew do kuchni - Opinie i komentarze

 1. asia
  Roma 31 grudnia 2014 at 12:31

  Polecam zlewy granitowe, bardzo trwałe i estetyczne, wpisują się w bardzo różne wnętrza. Nie zamieniłabym na pewno na żaden chrom/metal itp. Po prostu tragedia, zlew po 3 latach używania wygląda jakby ktoś go przygarnął ze śmietnika, czyszczenie to makabra, a powierchni właściwie nie da się nie uszkodzić.

 2. asia
  Kama 10 marca 2016 at 08:52

  Ja ostatnio robiłam remont kuchni i wybrałam jednokomorowy zlew ceramiczny do kuchni. Mam małe pomieszczenie, więc żeby móc korzystać z blatu roboczego musiałam zdecydować się na mniejszy zlew, ale nie żałuję bo jest funkcjonalny i nie sprawia mi żadnego problemu 🙂

 3. asia
  dawid 30 maja 2016 at 00:22

  Ja mam właśnie zlew do kuchni Franke kupowany w hurtowni sanitarnej jp-instalacje i jest w porządku. Udało mi się go dostać w dobrej cenie, jak to w hurtowni tym bardziej jestem zadowolony.

 4. asia
  Salatus 10 kwietnia 2018 at 22:38

  Bardzo dobre zestawienie zlewozmywaków do kuchni. Natomiast ja zdecydowanie stawiam na zlewy ze stali nierdzewnej bardzo dobrej jakości. Produkt wieczny.

Poniżej formularz na Wasze opinie

Twój adres e-mail nie będzie widoczny. Wypełnij wymagane pola. *