Koktajler
Jaki koktajler kupić?

Koktajler, czyli inaczej blender kielichowy, to niezwykle popularne urządzenie. Z jego pomocą można w szybki sposób przygotować nie tylko rozmaite koktajle czy smoothie, ale również zupy krem, sosy czy inne potrawy. Tym razem skupimy się na tym, jak wybrać najlepszy koktajler.

Koktajler, mikser stojący, blender kielichowy czy rozdrabniacz kielichowy – spotkamy się z różnymi określeniami tego urządzenia. Wiele osób nie wyobraża sobie bez niego życia. Okazuje się bowiem, że ten niepozorny sprzęt może się przydać w wielu sytuacjach.

Do czego przyda się koktajler?

Koktajler składa się z kilku części: stabilnej podstawy, kielicha wyposażonego w uchwyt i nożyki umieszczone na jego dnie oraz pokrywy. To wielofunkcyjne urządzenie przyda się w każdej kuchni. Do czego konkretnie?

Blender kielichowy umożliwi przygotowanie obiadu – zmiksuje zupę na aksamitny krem i pozwoli przyrządzić sos o gładkiej konsystencji. Z jego pomocą możemy również przygotować puree z ziemniaków czy innych warzyw. Koktajler, jak sama nazwa wskazuje, to doskonałe urządzenie do tworzenia różnorodnych koktajli czy smoothie na bazie owoców, warzyw, jogurtów, mleka i wielu innych składników. Na tym jednak możliwości tego urządzenia się nie kończą. Pozwala ono również przygotować domowe pesto, masło orzechowe, pastę sezamową czy nawet mąkę. Możemy w nim zmiksować orzechy, zioła czy surowe warzywa. Bardziej zaawansowane urządzenia umożliwiają także kruszenie lodu, dzięki czemu można na przykład przyrządzić orzeźwiające sorbety czy granity.

Koktajler, bez wątpienia, przyda się w wielu sytuacjach i ułatwi codzienne przygotowywanie rozmaitych potraw.

Czy warto kupić koktajler?

Przed zakupem takiego urządzenia warto zastanowić się, czy faktycznie będziemy z niego korzystać. Trzeba jednak pamiętać, że bez niego ciężko będzie przygotować niektóre potrawy i napoje (pesto, koktajle, smoothie, sorbety, rozmaite pasty czy masło orzechowe). To przydatny sprzęt. Jak każde urządzenie ma swoje zalety, ale również wady.

Zaletą blendera kielichowego jest wielozadaniowość oraz różne tryby pracy. Urządzenie to umożliwia miksowanie w szczelnym pojemniku i zdecydowanie urozmaica gotowanie. Może pełnić również funkcję ozdobną. Do wad zaliczymy dość hałaśliwą pracę oraz ograniczoną pojemność koktajlera. Urządzenie to zajmuje też trochę miejsca.

Wiele osób zastanawia się, czy lepiej kupić blender ręczny czy koktajler. Niewątpliwie, ten pierwszy jest mniejszy i zajmie mniej miejsca. Często posiada wymienne końcówki, na przykład do ubijania piany. Podczas miksowania blenderem ręcznym istnieje jednak ryzyko zachlapania kuchni. Tego typu sprzęt oferuje również słabszą moc. Blender kielichowy to urządzenie wielozadaniowe, o rozbudowanej funkcjonalności. Niektóre modele oferują dodatkowe przystawki, na przykład młynek. Koktajler wyposażony jest w szczelny zbiornik, więc nie musimy się obawiać, że zachlapiemy kuchnię. Zajmuje jednak więcej miejsca.

Wybór odpowiedniego urządzenia uzależniony jest, oczywiście, od naszych potrzeb oraz możliwości.

Jak kupić dobry koktajler?

Oferta blenderów kielichowych jest wyjątkowo bogata. Zanim znajdziemy idealny koktajler, powinniśmy przeanalizować kilka parametrów urządzenia:

 • Pojemność kielicha – im większa pojemność kielicha, tym większe porcje możemy jednorazowo przygotować. Warto zastanowić się, czy będziemy przyrządzać koktajle tylko dla siebie czy dla całej rodziny. Ten parametr należy dostosować do własnych potrzeb. W ofercie znajdziemy koktajlery o pojemności od 1,25 l do 2,9 l. Trzeba jednak pamiętać, że im większa pojemność, tym również większe gabaryty.
 • Jakość wykonania – od tego zależy, jak wytrzymałe będzie nasze urządzenie. Poszczególne elementy blendera kielichowego powinny być szczelne i idealnie dopasowane. Jedną z najważniejszych części tego sprzętu jest, oczywiście, kielich. Najtańsze wykonane są z tworzywa sztucznego. Jeśli już decydujemy się na taką wersję, sprawdźmy, czy tworzywo jest BPA free (pozbawione szkodliwego Bisfenolu A). Tego rodzaju dzbanek nie będzie jednak specjalnie trwały, może pękać i na pewno nie nada się do kruszenia lodu. Droższe modele wykonane są ze szkła, które najczęściej (trzeba dokładnie sprawdzić) umożliwia kruszenie lodu. Jeśli wybierzemy kielich ze szkła hartowanego mamy gwarancję, że koktajler posłuży nam dłużej. Tego typu model jest odporny na bardzo niską i wysoką temperaturę. Pozwoli skruszyć lód, ale też zmiksować gorącą zupę. Najbardziej zaawansowane blendery kielichowe wykonane są z tritanu: lekkiego, odpornego na stłuczenie i zarysowania, wytrzymałego na zmiany temperatury i bezpiecznego dla żywności.
 • Konstrukcja – zwróćmy uwagę na konstrukcję urządzenia. Koktajler powinien być solidny i stabilny. Dobrze, jeśli podstawa wyposażona jest w specjalne antypoślizgowe nóżki czy przyssawki. Dzięki temu sprzęt nie będzie „wędrował” po blacie.
 • Moc – większość blenderów kielichowych oferuje moc na poziomie od 400 do 750 W. W ofercie znajdziemy jednak urządzenia o mocy nawet 1500 W. Im wyższa będzie moc, tym koktajler będzie mógł pracować dłużej, bez przerwy. Najtańsze modele mogą oferować moc na poziomie 100 W. W wielu sytuacjach może okazać się ona niewystarczająca.
 • Obroty – warto sprawdzić ilość obrotów, jaką oferuje urządzenie. Parametr ten określa, z jaką prędkością poruszają się noże blendera. Warto wybierać modele, które posiadają regulację obrotów (za pomocą pokrętła, przycisków czy wyświetlacza). To bardzo przydatna funkcja. Dzięki temu można dostosować pracę urządzenia do konkretnego produktu. Niektóre modele posiadają nawet kilkanaście stopni regulacji. Tak szeroka skala nie jest jednak niezbędna. W praktyce będziemy najpewniej korzystać z 4 czy 5 opcji. Na pewno warto zwrócić uwagę, czy wybrany koktajler posiada tryb „pulse”, który służy do krótkiego przetwarzania na najwyższych obrotach.
 • Sposób sterowania – część modeli posiada tradycyjne pokrętła lub przyciski, bardziej nowoczesne urządzenia wyposażone są w wyświetlacz. Ważne, by obsługa koktajlera była prosta. Nieco droższe modele posiadają automatyczne programy do przyrządzania konkretnych potraw czy napojów.
 • Liczba oraz kształt noży – im więcej noży w blenderze kielichowym, tym szybciej jesteśmy w stanie uzyskać gładką konsystencję. Większa liczba noży sprawia jednak, że trudniej wyjąć produkty z kielicha. Dobrze, jeśli noże umieszczone są jak najbliżej dna. Wówczas na dnie nie osadzają się resztki produktów. W niektórych koktajlerach noże posiadają ząbkowane ostrza.
 • Gabaryty oraz długość przewodu zasilającego – wielkość urządzenia należy dostosować do własnych potrzeb oraz możliwości. Koktajler o kompaktowym kształcie będzie można położyć w dowolnym miejscu. Większy sprzęt umożliwi natomiast przyrządzanie większej ilości potraw czy napojów. Zastanówmy się, gdzie postawimy koktajler. Sprawdźmy, czy wybrany model zmieści się w wybranym przez nas miejscu (na przykład między blatem a górnymi szafkami). Zwróćmy też uwagę na długość przewodu zasilającego, żebyśmy mogli wygodnie podłączyć urządzenie do gniazdka.
 • Wygląd – jeśli blender kielichowy ma zagościć w kuchni na stałe, warto dopasować jego wygląd do stylu pomieszczenia. W ofercie znajdziemy koktajlery o rozmaitej stylistyce.
 • Emitowany hałas – blendery kielichowe to z reguły dość głośne urządzenia. Na rynku spoktamy jednak modele, które pracują ciszej. Poziom hałasu wyrażany jest w decybelach. Im mniejsza wartość, tym cichsza praca urządzenia.
 • Zabezpieczenia – dobry koktajler powinien mieć blokadę przed włączeniem, kiedy pokrywa jest niedomknięta lub dzbanek jest nieprawidłowo ustawiony. Warto wybrać model, który posiada również zabezpieczenie przed przegrzaniem. Nowoczesne koktajlery wyłączają się automatycznie, jeśli pracują zbyt długo.
 • Sposób czyszczenia – generalnie nie poleca się mycia kielicha w zmywarce, jednak w ofercie znajdziemy modele, które oferują taką możliwość. To na pewno wygodna opcja. Mycie koktajlera nie jest w zasadzie niczym skomplikowanym. Można po prostu miksować przez kilkadziesiąt sekund wodę z płynem do mycia naczyń, a następnie dokładnie opłukać kielich. Warto podczas zakupu sprawdzić, czy urządzenie można łatwo rozkręcić do mycia.
 • Cena – rozpiętość cen blenderów kielichowych jest całkiem spora. Najtańsze modele dostaniemy już za około 100 złotych. Za najdroższe musimy zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Dobry koktajler to koszt rzędu tysiąca złotych.

Koktajler – dodatkowe możliwości

Jeśli chcemy, by nasz koktajler umożliwiał przygotowywanie różnorodnych potraw i napojów, a nie tylko prostego koktajlu z miękkich owoców, musimy dokładnie przejrzeć jego funkcjonalności. Na co warto zwrócić uwagę?

 • Koktajler – kruszenie lodu – to przydatna opcja. Dzięki temu możemy przygotować między innymi sorbety czy granity. Taką funkcję oferują urządzenia, w których kielich wykonany jest ze szkła (hartowanego) lub tritanu.
 • Koktajler – przygotowanie gęstej pasty – jeśli chcemy w urządzeniu przyrządzać domowe masło orzechowe, tahini czy hummus, musimy wybrać model o wysokiej mocy. Tego rodzaju produkty wymagają bowiem dłuższego miksowania, na wyższych obrotach.
 • Koktajler – miksowanie gorących potraw – wybrane modele oferują taką możliwość. Wówczas możemy zmiksować zupę na gładki krem zaraz po ugotowaniu. Nie musimy czekać aż ostygnie. Warto sprawdzić w instrukcji, jaka jest dopuszczalna temperatura przygotowywanych potraw
 • Koktajler – emulgowanie – taką możliwość gwarantują tylko blendery kielichowe wysokoobrotowe.
 • Koktajler – przygotowanie domowej mąki – bardziej zaawansowane modele umożliwiają zmielenie ziaren i innych suchych produktów na drobniutką mąkę (tańsze modele też mogą sobie z tym zadaniem poradzić, jednak efekt może być nieco mniej zadowalający). Wybrane koktajlery posiadają w zestawie mały młynek, którym można na przykład zmielić ziarna kawy.
 • Koktajler – na wynos – część modeli ma w zestawie dodatkowe pojemniki czy kubki, w których możemy zabrać przygotowany koktajl czy smoothie na wynos.
 • Koktajler – ubijak – inaczej tamper czy popychak. Taki element spotkamy zwłaszcza w blenderach wysokoobrotowych. Zdecydowanie ułatwia on przygotowanie gęstego puree czy pasty. Z jego pomocą możemy popychać produkty w stronę ostrzy podczas miksowania. Taki ubijak jest idealnie dopasowany do urządzenia, dzięki czemu nie dotyka ostrzy. Bardziej zaawansowane modele posiadają w zestawie ubijak z wbudowanym termometrem, by na bieżąco kontrolować temperaturę potraw czy napojów.

Dodajmy jeszcze na koniec, że oferta tego typu urządzeń nieustannie się poszerza. Obecnie na rynku spotkamy na przykład blendery próżniowe. Przygotowane z ich pomocą napoje znacznie dłużej zachowują swoje wartości odżywcze, a także ładny kolor. Możemy je zdecydowanie dłużej przechowywać. Przed miksowaniem z kielicha odsysane jest bowiem powietrze, co znacznie ogranicza utlenianie. Jak widać, jest w czym wybierać!

Koktajler – Ranking

Artykuł dotyczy:

 • koktajler

Jaki koktajler wybrać? - Opinie 5 szt.

 1. Ostatnio miałam blender, ale do koktajlów tylko koktajler. Zdecydowanie to najlepszy sprzęt i bardzo szybko działa. Można go ustawić na odpowiednią moc i nie trzeba nic przelewać. Miksujemy i od razu pijemy. Ja wybrałam koktajler z Russell Hobbs bo to dobra firma, którą już od lat znam. Nie kosztował aż tak bardzo dużo, a działa już kilka lat, bez żadnych problemów.

 2. Jaki koktajler wybrać? Przede wszystkim dobrej firmy! Miałam już 3. Jeden dostała w prezencie, działał dobrze, ale przy twardszych owocach się spalił. Później odebrałam za punkty w jakimś programie partnerskim nowy. Okazało się, że miał słabe uszczelki i którego razu wszystko wyleciało dołem. Teraz kupiłam w końcu nowy i działa jak trzeba. Ale trochę więcej postanowiłam na niego wydać. To fajne urządzenie, bo można od razu wypić koktajl lub wziąć go ze sobą.

  • Zdecydowanie się z Tobą zgadzam. Trudno znaleźć perfekcyjny, ale szukanie się opłaca 😉 Ja uważam, że najlepszy koktajler z Philipsa! Używam go już drugi rok i nic się z nim nie dzieje. Ostrza są bardzo dobre, kruszą lód wyciągnięty prosto z zamrażalnika, orzechy, wszystkie twarde produkty. Koktajle mam naprawdę gładziutkie jeśli tylko na takie mam ochotę. Sprzęt trochę kosztuje, ale warto, bo na lata starcza. Kiedyś miałam też taki podstawowy z Lidla, działał bez zarzutów, ale oddałam mamie, bo na moje potrzeby był trochę za słaby 😉

 3. Miałam taki koktajler z Philipsa ale mi się spalił jak wrzuciłam za dużo mrożonych rzeczy… A niby miał taką super moc i nawet nadawał się do kruszenia lodu. No niestety zawiodłam się.

  Teraz kupiłam nie tak dawno dobry koktajler z Lidla! Jestem bardzo zadowolona. Świetnie sobie radzi, koktajle są pyszne, mogę mieć różną „moc” zmielenia. Dla mnie bomba 🙂 A cena o wiele niższa niż tych markowych.

  • Myślałam, żeby kupić ten z Lidla ale ostatecznie na stronie z wyprzedażami kupiłam Grundica. Bardzo jestem zadowolona. Działa bardzo szybko, ma różne moce i dość duży pojemnik, moim zdaniem większy niż w standardowych modelach. A więc, jestem zadowolona i uważam, że mam dobry koktajler, a teraz w lecie super się sprawdza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here