Nóż elektryczny
Nóż elektryczny

Jaki nóż elektryczny kupić? Ranking i opinie - Ranking 2023

W poniższej tabeli znajduje się Ranking najlepszych produktów w kategorii Jaki nóż elektryczny kupić? Ranking i opinie. Ranking TOP 5 jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Skąpiec.pl.

Jaki nóż elektryczny kupić? Ranking i opinie - Ranking Producent Cena
1.
Clatronic EM3062
blankAktualna Cena
2.
Clatronic EM 3702
blankAktualna Cena
3.
Severin EM3965
blankAktualna Cena
4.
Rommelsbacher EM 150
blankAktualna Cena
5.
Kalorik EM1001
blankAktualna Cena

Członkowie wieloosobowych rodzin i wielbiciele samodzielnie przyrządzanych posiłków, zwłaszcza takich w pełni wartościowych – z dużą ilością warzyw i przygotowywanych od początku do końca, z pewnością nieraz spotkali się z problemem tępych noży. Zapewne też niejednokrotnie – mimo satysfakcji z efektów i świadomości prozdrowotnych aspektów samodzielnego pichcenia – czuli się zwyczajnie zmęczeni siekaniem ogromnej ilości różnych składników. Być może zdarzały się drobne skaleczenia utrudniające dalszą pracę. Jeśli należycie do grona tych okresowo nieszczęśliwych szczęściarzy, których bolą ręce lub którzy psioczą na nieostry nóż… ten artykuł jest dla Was!

A skoro tu jesteście, to zapewne podjęliście już decyzję o poprawie swojego bytu wykorzystując proste rozwiązania – zakup dobrego sprzętu do swojego domu. Albo przymierzacie się – lub już prowadzicie punkt gastronomiczny, w którym też przydałoby się odpowiednie wyposażenie. Dobry nóż elektryczny – bo o nim będzie mowa – z pewnością zalicza się do grupy akcesoriów niezbędnych lub co najmniej pożądanych wszędzie tam, gdzie tnie się niemal na okrągło…

Nóż elektryczny – dlaczego warto o nim pomyśleć?

Dobry nóż elektryczny to doskonała alternatywa dla tradycyjnych noży kuchennych, ale również dla krajalnic, które swego czasu niepodzielnie królowały w wielu domach. Obecnie te ostatnie spotyka się w sklepach spożywczych, gdzie hurtowo tną na cienkie plastry wędliny i sery żółte. Należy oddać im to, że w opisanej roli sprawdzają się doskonale. My jednak zajmijmy się bardziej praktycznym sprzętem małego AGD, czyli nożem elektrycznym.

Zadaniem noża elektrycznego jest ułatwić i przyspieszyć prace kuchenne w domu i gastronomii. Dodatkową zaletą jest również precyzja cięcia i bezpieczeństwo użytkowania. Eliminując konieczność walki z trudnym przeciwnikiem, jakim są twarde produkty spożywcze – mrożonki, surowe i przetworzone mięso, wędliny czy choćby świeży chleb z chrupiącą, acz twarda skórką – można skupić się na dokładnym odmierzeniu grubości oraz idealnie prostej linii cięcia. To zalety sprawdzające się zwłaszcza w sytuacji, gdy do pokrojenia są duże ilości składników oraz gdy ważne jest, by rozdrabniane produkty zachowały odpowiedni kształt. Zapewne każda Pani domu wspomina jak zły sen sytuację, kiedy na przyjęciu musiała podać pieczyste w formie lekko strzępiastych, nierównych fragmentów, zamiast idealnie równych i gładkich plasterków. A wszystko z powodu trudności z pokrojeniem rozpadających się kawałków mięsiwa i nie radzącego sobie z nimi noża.

Chcąc na zawsze wyeliminować takie sytuacje, warto pomyśleć o zakupie dobrego noża elektrycznego. A tych jest na rynku coraz więcej, bowiem zainteresowanie nimi stale wzrasta. Istotne jest jednak wiedzieć, czego można się spodziewać i jak wybrać najlepszy nóż elektryczny.

Nóż elektryczny – na co zwracać uwagę przy wyborze

To, jaki nóż elektryczny okaże się najlepszy dla nas, zależy od wielu czynników. Jednak na kilka istotnych cech należy zwracać uwagę dokonując wstępnej selekcji modeli. Ponieważ nóż elektryczny niesie potencjalne ryzyko zranienia, należy upewnić się, że uchwyt jest wykonany z solidnego tworzywa, wszystkie elementy są doskonale spasowane a ostrze jest stabilnie zamocowane do obudowy. W ofercie rynkowej dostępne są noże wyposażone w uchwyt na ścianę lub stojak umożliwiający stabilne ustawienie noża na blacie.

Moc przeciętnych noży elektrycznych mieści się w granicach 100-200 W, przy czym już 100-watowym nożem bez problemu poradzimy sobie z większością produktów spożywczych przerabianych w przeciętnym domu. Mocniejsze modele są przydatne, kiedy tniemy większą ilość twardszych produktów. Profesjonalne noże elektryczne masarskie czy gastronomiczne posiadają większą moc i tym samym nadają się do obróbki szczególnie trudnych produktów lub do ciągłej pracy po kilkanaście godzin na dobę.

Dobry nóż elektryczny jest inwestycją na ładnych kilka lat, dlatego jego ostrza powinny być wykonane z wysokogatunkowej stali nierdzewnej. Niektórzy producenci gwarantują wysoką jakość elementów tnących i w związku z tym pozwalają nawet myć je w zmywarce. Jednak nie jest to wskazane, bowiem silny strumień wody działa jak polerka i obniża ostrość krawędzi. Przy tej okazji warto wspomnieć, że choć wszystkie noże są uważane za trudne do stępienia podczas standardowego użytkowania, to są i takie modele, w których stosuje się tzw. samoostrzące się wymienne ostrza.

Funkcje noża elektrycznego

Uchwyt – obudowa z mechanizmem, zamiast tradycyjnej rękojeści

Klasyczny nóż elektryczny to bardziej zaawansowany odpowiednik tradycyjnego noża kuchennego, w którym sztywną rękojeść zastąpiono nieco większym uchwytem zawierającym cały mechanizm wprawiający ostrze w ruch. Nie należy się obawiać tego, że uchwyt jest większy i nie da się go chwycić w taki sam sposób, jak klasyczny nóż. Ponieważ siła napędowa dla ostrza tnącego nie pochodzi już od naszej dłoni, tylko od silnika i przekładni, nasza ręka jest potrzebna tylko dla nadania kierunku i poprowadzenia noża po ciętym produkcie. Nie jest potrzebny silny i mocny uchwyt i nie ma ryzyka „omsknięcia się” ostrza pod dużym naciskiem.

Całkowicie gładkie cięcie – brak wibracji i drgań

Co ważne, dobry nóż elektryczny pracuje bez drgań i wibracji, pozwalając prowadzić się gładko i płynnie oraz bez większej siły nacisku. Ostrze porusza się oscylacyjnie, delikatnie zagłębiając się w przecinany materiał.

Ostrza – popularne typy końcówek

Najlepsze noże elektryczne są wygodne, uniwersalne i trwałe. Te cechy wynikają bezpośrednio z ich funkcji i przeznaczenia. Podstawowe modele noży elektrycznych posiadają tylko jedno uniwersalne ostrze, którym można ciąć zarówno miękkie warzywa surowe i gotowane, jak i surowe i obrobione mięso. Radzą sobie nieźle również z twardszymi produktami, jednak nie należy nadużywać ich do cięcia twardych produktów, bo mogą ulec awarii lub szybko się zużyć. Lepsze modele noży elektrycznych mają w zestawie trzy rodzaje ostrzy, przeznaczonych do krojenia innych grup produktów. Zwykle są to:

 • gładkie cienkie ostrze – służące do podstawowej obróbki większości warzyw i miękkich produktów – jajek, pomidorów, jabłek czy papryki;
 • ostrze wyposażone w liczne drobniutkie ząbki – przeznaczone do cięcia skórki chleba i miękkiego miąższu wewnątrz, do rozdrabniania twardszych warzyw, jak marchew czy kapusta oraz do plasterkowania lub filetowania mięsa czy ryb;
 • ostrze wykończone grubszymi zębami – radzące sobie nie tylko z najtwardszym mięsem przy kościach oraz skórką z dyni, ale umożliwiające cięcie jeszcze lekko zmrożonych produktów.

Dobrze dobrany zestaw wymiennych ostrzy sprawia, że jedno urządzenie zastępuje kilka tradycyjnych noży. Mamy zatem jeden trzonek, a w nim zarówno elektryczny nóż do chleba jak i nóż elektryczny do mięsa czy mrożonek.

Dioda sygnalizacyjna i bezpieczny przycisk

Istotnym faktem przemawiającym za wyborem konkretnych modeli jest sygnalizacja gotowości do pracy w postaci zaświeconej diody, która pozwoli uchronić się, przed przypadkowym zranieniem. Drugim zabezpieczeniem – szczególnie ważnym w domu z dziećmi – jest tzw. podwójny włącznik lub włącznik bezpieczeństwa. To dodatkowy przycisk umieszczony w rękojeści, który naciska się automatycznie, chwytając ją w dłoń. Dopiero równoczesne uruchomienie tego przycisku i włącznika mocy wprawia ostrze w ruch.

Osłonka na ostrze – wygoda konserwacji i wymiany elementów

Po zakończonej pracy ostrze należy wyciągnąć i delikatnie umyć letnią wodą z dodatkiem delikatnego detergentu, a następnie przetrzeć do sucha czystą szmatką. Z tego powodu lepiej wybierać modele, w których ostrze jest wyciągane, bowiem eliminuje się ryzyko przypadkowego zachlapania wodą części elektrycznej. Dla wygody i bezpieczeństwa użytkowników, najlepsze noże elektryczne mają plastikową osłonkę umieszczoną na ostrzu tuż przy nasadzie. Umożliwia ona łatwe osadzanie ostrza w rękojeści i wyciąganie do czyszczenia.

Regulacja prędkości – praktyczna funkcja

Wiele modeli pozwala regulować w określonym zakresie prędkość oscylacji ostrza. Ta opcja przydaje się do bardzo precyzyjnego przycinania lub gdy nóż bierze do ręki osoba mniej wprawna. Sprawdza się także przy cięciu produktów o różnej twardości.

Zasilanie – sieciowe czy akumulatorowe

Rozważając zakup noża elektrycznego, można wybierać pomiędzy modelami zasilanymi sieciowo oraz akumulatorowymi. Te ostatnie są polecane w gospodarstwie domowym z uwagi na wygodę i uniezależnienie od plątającego się pod ręką lub zbyt krótkiego kabla. Ilość krojonych produktów pozwala na wygodną prace na akumulatorze bez konieczności ciągłego ładowania. Przy większym przerobie, czyli w gastronomii lepiej sprawdzi się model zasilany sieciowo.

Inne typy noży elektrycznych

Jeśli decydujemy się na zakup uniwersalnego modelu z wieloma wymiennymi ostrzami, możemy wykonywać wiele czynności kuchennych za ich pomocą. W praktyce – zarówno w gastronomii jak i w domu – ciągła wymiana ostrzy jest niepraktyczna, wobec czego praktykuje się dobór noża elektrycznego do najczęściej wykonywanych prac. Ponadto, na rynku dostępne są również bardzo specjalistyczne urządzenia przeznaczone do rozdrabniania określonych grup produktów. W takim wypadku, szukając oferty dla siebie można znaleźć na przykład:

 • nóż elektryczny do chleba – z ząbkowanym ostrzem dedykowanym do cięcia twardej i chrupiącej skórki chleba i znajdującego się wewnątrz miękkiego, kleistego miąższu;
 • nóż elektryczny do mięsa – z ostrzem w postaci cienkiej gładkiej listwy, idealnej do filetowania surowego mięsa;
 • nóż elektryczny do odsklepiania oraz
 • nóż elektryczny do cięcia kości – obydwa typy noży używane są w ubojniach i przetwórniach gdzie potrzebny jest mocny silnik zdatny do wielogodzinnej nieprzerwanej pracy oraz wytrzymałe ostrze zdolne przecinać nawet najtwardsze fragmenty tuszy;
 • nóż elektryczny do mrożonek – stosowany w przemyśle spożywczym związanym z przygotowywaniem i przetwarzaniem mrożonek owocowych i warzywnych.

Jaki nóż elektryczny kupić? Ranking i opinie - Ranking 2023

W poniższej tabeli znajduje się Ranking najlepszych produktów w kategorii Jaki nóż elektryczny kupić? Ranking i opinie. Ranking TOP 5 jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Skąpiec.pl.

Jaki nóż elektryczny kupić? Ranking i opinie - Ranking Producent Cena
1.
Clatronic EM3062
blankAktualna Cena
2.
Clatronic EM 3702
blankAktualna Cena
3.
Severin EM3965
blankAktualna Cena
4.
Rommelsbacher EM 150
blankAktualna Cena
5.
Kalorik EM1001
blankAktualna Cena

Jaki nóż elektryczny kupić? Ranking i opinie - Opinie 5 szt.

 1. Nóż elektryczny to ciekawe rozwiązanie, szczególnie jeśli ma się rodzinę mięsożerną 😉 Ja taką mam. Mięso i szynki bardzo szybko i łatwo kroi się takim nożem. Nigdy mi to dobrze nie wychodziło, a teraz, kiedy mam taki sprzęt, idzie to gładko. Polecam, szczególnie te z długim ostrzem. Ale trzeba się przyzwyczaić do obsługi takiego noża.

 2. Jeszcze do niedawna nie wiedziałam o istnieniu takiego sprzętu, a tu proszę 😉 Zawsze się czegoś nowego człowiek może dowiedzieć i czegoś nauczyć. O takim nożu powiedziała mi moja mama, a dokładnie to, o tym, że chciałaby taki nóż mieć. Dlatego szukam odpowiedni, jaki nóż elektryczny wybrać, jaki jest najlepszy… Po przeczytaniu artykułu mam już swoje typy, więc w końcu się na coś zdecyduję.

 3. Mam w kuchni wiele przyrządów, często takich z których rzadko korzystam, ale niektóre się przydają 🙂 Mąż wędzi różne pyszne rzeczy i taki dobry nóż elektryczny jest bardzo przydatny. Posiadamy bardzo podstawowym model z Clatronic, który ma już kilka lat, ale jest świetny!

 4. Nie używam. Myślę, że taki dobry nóż elektryczny będzie przydatny dla osób, które w kuchni przede wszystkim przyrządzają mięso, ja nie jem mięsa i myślę, że do niczego innego by mi się nie przydał.

 5. Kupiłam nóż elektryczny z Tefala i jestem bardzo zadowolona. Ma dobrą moc, idealnie kroi i jest prosty w obsłudze. Świetnie sobie radzi z różnych potrawami i nie jest stworzony tylko do mięsa 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here