ostrzałka do noży
Ostrzałka do noży Fiskas

Jaka ostrzałka do noży najlepsza? - Ranking 2023

W poniższej tabeli znajduje się Ranking najlepszych produktów w kategorii Jaka ostrzałka do noży najlepsza?. Ranking TOP 5 jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Skąpiec.pl.

Jaka ostrzałka do noży najlepsza? - Ranking Producent Cena
1.
Wenko Wenko Mata do szuflad Slip Stop 47048100
blankAktualna Cena
2.
Zeller Rozsuwany pojemnik na sztućce wkład do szuflady 29 40 x 33 x 5 cm 25322
blankAktualna Cena
3.
Wenko Wkład do szuflady na sztućce 6 przegródek 54797100
blankAktualna Cena
4.
Kyocera Czarny ochraniacz 11 cm BG-110
blankAktualna Cena
5.
Victorinox Wkład do szuflad na noże Fibrox 5.1143.5 5.1143.5
blankAktualna Cena

Dobry nóż kuchenny to nie wszystko, aby cieszyć się ostrym i precyzyjnym narzędziem, należy o nóż odpowiednio dbać. Przede wszystkim warto stosować do jego ostrzenia dobrej, odpowiednio dopasowanej ostrzałki do noży. Na rynku znaleźć można bardzo różne urządzenia różniące się materiałem, zasadą działania i ceną. Poniższy przewodnik powinien rozwiać wasze wątpliwości, co do tego – jaka ostrzałka do noży będzie najlepsza do posiadanych przez was noży (i umiejętności).

Ostrzałka do noży kuchennych

Wybierając ostrzałkę należy przede wszystkim pamiętać o dwóch kwestiach:

 • Po pierwsze ostrzałka do noży musi być wykonana z twardszego materiału, niż sam nóż. Jeśli nie jesteście pewni jaki posiadacie nóż lub chcecie zakupić ostrzałkę odpowiednią do wszystkich typów noży – pozostaje wybór ostrzałki diamentowej, która jest odpowiednia nawet do najtwardszych ceramicznych noży.
 • Po drugie, aby prawidłowo naostrzyć nóż należy robić to pod odpowiednim kątem, w związku z czym warto wybierać ostrzałki, które utrzymanie takiego kąta wymuszają poprzez wyprofilowane żłobienia lub zaopatrzyć się w prowadnice.

Jeśli chodzi o samą pielęgnację – polecam ostrzyć nóż jak najczęściej, nawet przed każdym użyciem, absolutnie nie należy czekać aż nóż się stępi. Ostrzenie powinno polegać wyłącznie na kilku delikatnych ruchach noża po ostrzałce, delikatne ostrzenie powinno być postrzegane raczej jako pielęgnacja, niż „naprawa”.

Profesjonalna ostrzałka do noży – ostrzałka do noży ceramicznych?

Aby wybrać najlepszą ostrzałkę do noży należy przede wszystkim dobrać ją do noża, a nie sugerować się reklamą. Każdy nóż posiada swoje oryginalne właściwości, na które wpływ ma kształt, kąt ostrza (od 10-25 stopni, a więc różnica jest dość znaczna) oraz sam materiał, z jakiego wykonany jest nóż. Jeśli posiadacie dobry nóż szefa kuchni, z którego korzystacie przy różnych okazjach – warto zainwestować w dopasowaną właśnie do niego ostrzałkę.

Odradzam zakup tanich ostrzałek kamiennych, nie polecam również dostępnych w marketach ostrzałek automatycznych za kilka złotych. Nadają się one do tak samo tanich noży, które i tak po kilku miesiącach nadają się do wymiany. Jakie w takim razie ostrzałki warto wziąć pod uwagę?

Ręczne ostrzałki do noży są dobrym wyborem, ale wymagają wprawy. Sami musicie podczas ich używania dbać o zachowanie kątów i odpowiedni nacisk. Dostępne ostrzałki tego typu posiadają tzw. pręty (stalki), kamienie szlifierskie, ostrzałki wodne.

 • Stalki, to świetne ostrzałki, jeśli jesteście w tej kwestii wprawieni. To właśnie tego typu ostrzenie preferują restauracyjni szefowie kuchni. Oczywiście ważna jest jakość narzędzia, jak w przypadku każdej prezentowanej tu ostrzałki, ale o tym w dalszej części tekstu.
 • Kamienie szlifierskie i kamienie wodne, to dobra ostrzałki do noży tradycyjnie wykorzystywane w Japonii i właśnie do noży japońskich polecane są szczególnie. Takie kamienie podczas ostrzenia należy polewać wodą, stąd też ich nazwa. Warto jednak wiedzieć, że aby w pełni wykorzystać możliwość kamieni wodnych do ostrzenia należy użyć kilka ich typów (co najmniej dwa) – posiadają one różną ziarnistość, w związku z czym oprócz samego ostrzenia konieczne jest wygładzenie ostrza (na rynku dostępne są ostrzałki dwustronne, posiadające powierzchnie o różnej ziarnistości). Ich zaletą jest fakt, że umożliwiają ostrzenie noży o nietypowych kształtach. Ułatwieniem dla amatorów może być prowadnica, która pozwoli na utrzymanie odpowiedniego kąta. Wadą kamieni wodnych jest ich cena i stosunkowo niewielka dostępność w Polsce.

Ostrzałki automatyczne – w których ustalony jest kąt ostrzenia noża. Jest to opcja polecana, jeśli nie macie zbyt wiele doświadczenia. Należy się spodziewać, że efekt będzie nieco gorszy, niż w przypadku np. precyzyjnych kamieni wodnych, jednak do użytku domowego tego typu ostrzałka do noży w zupełności wystarczy – pamiętajcie jednak o wyborze odpowiedniego materiału!

Elektryczne ostrzałki do noży – elektryczne ostrzałki radzę stosować bardzo ostrożnie i na pewno nie do codziennego użytku, jako że mocno i szybko ścierają ostrze. Dobrze jednak sobie poradzą z zaniedbanymi narzędziami, szczególnie jeśli posiadacie noże wykonane z twardych materiałów.

Jak wybrać ostrzałkę do noży?

Przede wszystkim należy zastanowić się w jaki sposób chcecie ostrzałkę wykorzystywać i jakie noże planujecie ostrzyć. Ważna jest funkcjonalność ostrzałki, dlatego przede wszystkim wybierzcie taką, którą będziecie potrafili prawidłowo naostrzyć nóż. Nie warto też od razu porywać się na drogie zakupy – w sklepach znajdziecie ostrzałki nawet za kilka tysięcy złotych, jednak takie narzędzie w domu będzie się zwyczajnie marnować.

Jeśli chodzi o materiały, jak już wspomniałam najbardziej uniwersalne będą ostrzałki diamentowe oraz kamienie wodne. Drugim typem dość uniwersalnych ostrzałek, są te z powierzchnią ceramiczną, na których można ostrzyć noże wszystkie, prócz właśnie ceramicznych.

Jaka ostrzałka do noży najlepsza? - Ranking 2023

W poniższej tabeli znajduje się Ranking najlepszych produktów w kategorii Jaka ostrzałka do noży najlepsza?. Ranking TOP 5 jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Skąpiec.pl.

Jaka ostrzałka do noży najlepsza? - Ranking Producent Cena
1.
Wenko Wenko Mata do szuflad Slip Stop 47048100
blankAktualna Cena
2.
Zeller Rozsuwany pojemnik na sztućce wkład do szuflady 29 40 x 33 x 5 cm 25322
blankAktualna Cena
3.
Wenko Wkład do szuflady na sztućce 6 przegródek 54797100
blankAktualna Cena
4.
Kyocera Czarny ochraniacz 11 cm BG-110
blankAktualna Cena
5.
Victorinox Wkład do szuflad na noże Fibrox 5.1143.5 5.1143.5
blankAktualna Cena

Artykuł dotyczy:

 • ostrzałka do noży
 • ostrzałki do noży
 • jaka ostrzałka do noży
 • ostrzałka do noży kuchennych
 • elektryczna ostrzałka do noży

Jaka ostrzałka do noży najlepsza? - Opinie 5 szt.

 1. Dobrze że wymyślają takie rzeczy jak ostrzałki do noży 😉 mam swoje ulubione ale co jakis czas sa bardzo tepe i wymagają solidnego naostrzenia 😉 Miałam kiedys jakąs ostrzałke do noży ale gdzies mi zniknęła. Wtedy nie miałam problemu z tępymi nożami 😉 Babcia mi opowiadała ze za jej młodych lat chodził taki pan i ostrzył noże na przenośnej ostrzałce takiej z napędem nożnym 😉 Czasami by sie takie coś przydało znowu 🙂

 2. Haha, to dla mnie najlepsze urządzenie jakie może być. Kupiłam go sobie sama za kilka złotych dosłownie i teraz już mogę sobie sama ostrzyć noże kiedy chce. Nie muszę się prosić, jestem niezależna – fajnie! A urządzenie w kuchni wszędzie się zmieści bo jest wyjątkowo malutkie.

 3. Dostałam komplet nowych noży i była tam dobra ostrzałka do noży, więc używam jej do dzisiaj. Jestem z niej bardzo zadowolona. Naprawdę świetnie się sprawdza. Czytałam gdzieś, że raz w miesiącu warto ostrzyć wszystkie noże, żeby zachować ich jakość i żeby wszystko było super.

 4. Jak dla mnie najlepsza ostrzałka do noży to ta z FISKARS. Kosztuje nie tak dużo, ostrzy w zasadzie każde noże. Bardzo dobrze sobie radzi już rok. Cieszę się, bo mogę używać wszystkich ulubionych noży przez cały czas i nie muszę ich wymieniać.

 5. Ostrzałka jest w kuchni niezwykle ważna. Nie miałam jej bardzo długo i teraz się zastanawiam w jaki sposób sobie radziłam z tymi tępymi nożami? Najlepsza ostrzałka do noży to dla mnie ta z GERLACH. Jest to ostrzałka ręczna, która bardzo dobrze działa i w zasadzie się nie psuje. Noże są ostre jak brzytwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here