toster
Toster DeLonghi

Tostery możemy podzielić na 4 typy – pionowe, poziome, zamykane oraz tunelowe. Niektóre można nazwać tosterami wielofunkcyjnymi – np. mogą służyć jako podgrzewacz do innego rodzaju pieczywa, niż tostowe, niektóre posiadają funkcję grilla, w innych jeszcze ugotujemy jajko.

Najczęściej spotykany w domach typ, to klasyczny toster pionowy, z dwoma otworami. Dostępne są jednak również modele wąski, z jednym dłuższym otworem, albo rodzinne – w których zmieszczą się 4 kromki. Zaletą takich urządzeń jest, to że zajmują najmniej miejsca. Na tej samej zasadzie (grzałki) działają tostery poziome, w których pieczywo wkłada się „na ruszt”.

Tostery zamykane, to tzw. opiekacze, w których przyrządza się sandwicze, czyli tosty z farszem, a nie suche grzanki. Pełnią one zupełnie inną funkcję, niż tradycyjne tostery, ale również są wielozadaniowe – jeśli zdecydujecie się na zakup opiekacza szukajcie modeli z wymiennymi płytkami, dzięki którym przyrządzicie też gofry, czy będziecie mogli opiekacza używać jako grilla. Ważne jest to też ze względów praktycznych – toster, gdzie płytek nie można wyciągnąć trudniej dobrze wyczyścić.

Tostery tunelowe (wyglądem przypominają piecyk) wykorzystywane są w kawiarniach i restauracjach, są to sporych rozmiarów i bardzo wydajne urządzenia. Nie nadają się do użytku domowego, są również bardzo kosztowne.

Wybierając dobry toster zwróćcie uwagę na moc urządzenia. Dla opiekaczy odpowiednia będzie w okolicach 700 W, tradycyjne pionowe i poziome – powinny mieć moc powyżej 1000 W. Najlepiej jednak wybierać tostery regulowane (również ze względu na wygodę).

Ważna jest też konstrukcja tostera. Po pierwsze wygoda – długość kabla, rozmieszczenie przycisków i gałek, wielkość otworów (głębokość i szerokość), rodzaj nóżek. Warto też sprawdzić, czy toster wyposażony jest w guzik zakończenia opiekania w dowolnym momencie oraz czy na dnie znajduje się wysuwana tacka na okruszki. Na koniec – względy bezpieczeństwa – zabezpieczenie przed przegrzaniem, jakość wykonania, rodzaj tworzywa, z którego wykonana jest obudowa, czy odpowiedni kabel.

W podstawowych tosterach to wszystko powinno się znaleźć! Bardziej zaawansowane tostery oferują więcej trybów, można w nich regulować temperaturę, czas opiekania, czy regulowania wysokości opiekanych kromek. Można trafić nawet na modele z jajowarem, czy szufladką na jajka sadzone. Ale niedrogi, podstawowy, dobry toster również doskonale sprawdzi się podczas codziennych śniadań.

Toster - Ranking 2019

W poniższej tabeli znajduje się Ranking najlepszych produktów w kategorii Toster. Ranking TOP 5 jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Skąpiec.pl.

RankingTosterProducentCena
1Bosch TAT3A011BoschAktualna Cena
2Bosch ComfortLine TAT6A111BoschAktualna Cena
3Severin AT2509SeverinAktualna Cena
4Kenwood TTM610KenwoodAktualna Cena
5Bosch TAT3A014BoschAktualna Cena

5 szt.

  1. Dla mnie idealnym rozwiązaniem okazał się toster zamykany, z wymiennymi wkładami. Mój mąż woli tosty zapieczone, ja natomiast wyskakujące, a 2 tostery zajmowały za dużo miejsca na naszym blacie. Opiekacz który wybraliśmy w zamian ma płaską płytkę, na której mogę sobie zgrilować kanapkę, ale też płytę z klasycznymi foremkami do zapiekania. Bardzo fajne urządzenie, szczególnie, że patelnia grillowa jest bardzo uniwersalna, a wyjmowane płytki pozwalają na szybkie i dokładne czyszczenie.

  2. Pierwszy toster przywiozłam kiedyś z Niemiec, u nas wtedy nie były one aż tak bardzo popularne. Więcej jadło się kanapek z opiekacza. Moja rodzinka od razu go polubiła, jadła się tosty z modem ach, pyszne. Teraz kupiłam już nowy toster, z Philipsa i jestem z niego równie zadowolona co z tamtego. Jest bardziej nowoczesny ale ma stopnie regulacji pieczenia więc większa swoboda przy czekaniu 🙂

  3. A my się długo zastanawialiśmy co kupić i w końcu kupiliśmy toster Amici. Ładny, czarny, duży z zabezpieczaniem przed przegrzaniem.

  4. ja zamiast czarnego wolałam srebrny, metaliczny kolor i wybór padł na firmę Breville. są 2 rodzaje na 2 i na 4 kromki, ja wybrałam na 2. Robi tak szybki że każdy zdąży się najeść bez czekania 😀

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here