Spis treści
Doskonałym źródłem witamin, błonnika i wartości odżywczych są świeże soki owocowe i warzywne. Najzdrowsze soki uzyskać można dzięki wyciskarce wolnoobrotowej, która w przeciwieństwie do sokowirówki wytwarza sok pełen miąższu, a więc cennego błonnika, a także nienapowietrzony, dzięki czemu witaminy, które w soku z sokowirówki utleniają się w kilkanaście minut, pozostają na dłużej. Wyciskarki wolnoobrotowe niestety są też sporo droższe od sokowirówek, dlatego zakup ten powinien być dobrze przemyślany. Zacznę od krótkiego przeglądu typów wyciskarek do soków, jako że w zależności od tego z jakich owoców i warzyw planujecie wyciskać sok, warto wybrać odpowiedni typ tego urządzenia.
Wyciskarka do cytrusów
Do wyciskania soku z cytryn, pomarańczy, grejpfrutów można wykorzystać ręczną wyciskarkę lub elektryczną wyciskarkę do cytrusów. Wyciskarki ręczne są bardzo tanie (nawet kilkanaście złotych), jednak również mało wydajne, przynajmniej w klasycznej postaci, gdzie owoce okręca się na odpowiednio wyprofilowanego i wyżłobionego stożku. Wykorzystywana jest tu tylko siła własnych mięśni, niestety w tego typu wyciskarkach sporo soku i miąższu pozostaje w łupinie, są również mniej aromatyczne i pozbawione witamin znajdujących się w błonach. Jest to typ, który określiłabym awaryjnym lub podróżnym, na co dzień robienie soków przy wykorzystaniu ręcznych okręcanych wyciskarek jest niewygodne i nieekonomiczne. Zdecydowanie bardziej warte uwagi są wyciskarki tłokowe, które również działają bez wykorzystania energii elektrycznej, owoce są w nich miażdżone, dzięki czemu soku uzyskać można dużo więcej i jest on zarówno zdrowszy, jak i smaczniejszy.
Wyciskarki elektryczne do cytrusów działa na takiej samej zasadzie co okręcana wyciskarka ręczna, jednak dzięki automatycznej końcówce wydobywa sok dużo dokładniej. Jest to nadal tani model, dlatego jeśli planujecie wyciskać sok właśnie z owoców cytrusowych – jest to opcja godna rozważenia.
Wyciskarka do soków jednoślimakowa
Owoce w tego typu urządzeniach są miażdżone i przecedzane przez sita, w celu uzyskania soku z domieszką miąższu. Można również uzyskać w nich mus owocowy. Można spotkać się w odniesieniu do tych urządzeń z określeniem wyciskarka wolnoobrotowa, jako że urządzenia te pracują jedynie z prędkością 100-120 obrotów na minutę, proces jest w związku z tym dość czasochłonny, jednak efekt zdecydowanie wart zachodu.
Na rynku dostępne są jednoślimakowe wyciskarki poziome, które pracują nieco wolniej, a owoce należy popychać w celu uzyskania soku. Są one często wielofunkcyjne, wyposażone w dodatkowe funkcjonalności, takie jak homogenizacja, czy mielenie warzyw i owoców. Drugi typ to wyciskarki wolnoobrotowe pionowe, które wyciskają sok szybciej, dzięki ustawieniu pionowemu zajmują mniej miejsca, a owoce dzięki działaniu grawitacji nie wymagają dodatkowego popychania.
Mimo tych zalet, zdecydowanie lepszym wyborem jest moim zdaniem pierwszy, poziomy typ wyciskarki, właśnie ze względu na możliwość uzyskania różnych przetworów, nie tylko soków, a także dlatego że ich czyszczenie jest dużo prostsze. Natomiast jeśli planujecie wyciskać soki z liściastych ziół i warzyw – zdecydowanie lepiej sprawdzi się wyciskarka do soków pionowa.
Wyciskarka do soków dwuślimakowa
Jej budowa opiera się na dwóch wałkach ślimakowych, których żłobienia w czasie pracy zazbębiają się. Są to jednocześnie urządzenia bardzo wydajne, wytwarzające sok wysokojakościowy i.. bardzo drogie. Również produkcja soku w przypadku tego typu urządzeń jest mocno wydłużona. Wybór wśród tego typu wyciskarek wolnoobrotowych jest duży, znajdziecie również modele z dodatkowymi funkcjami. Wyciskarki wolnoobrotowe dwuślimakowe nadają się do robienia soku z wszystkich owoców, warzyw, czy ziół.
Wyciskarki wolnoobrotowe zarówno urządzenia jedno, jak i dwuślimakowe bywają wyposażane przez producentów w ostrza, dzięki czemu sok wytwarzany jest szybciej, warto jednak wiedzieć, że podczas siekania z owoców i warzyw ulatnia się sporo wartości odżywczych, dlatego jest to udogodnienie nie do końca warte inwestycji.
Jak wybrać najlepszą wyciskarkę do soków?
Jeśli wybierzecie już odpowiedni typ wyciskarki do soków, należy sprawdzić kilka elementów, aby wybrać urządzenie w pełni użyteczne. Jak już mówiłam, jeśli decydujecie się na wyciskarkę z prawdziwego zdarzenia – nie będzie to mały wydatek i lepiej upewnić się, że będziecie mogli pochwalić się trafionym zakupem.
- Jakość wykonania – mówię tu o odpowiednim spasowania elementów, stabilności, ale przede wszystkim materiałach, powinny oczywiście posiadać niezbędne atesty, jeśli natomiast chodzi o wybór konkretnego materiału – możecie wybierać pomiędzy wyciskarkami z tworzywa sztucznego lub ze stali, te drugie są trwalsze, ale też odpowiednio droższe. Do tego warto sprawdzić, czy wyciskarka do soków posiada antypoślizgowe nóżki lub przyssawki itp.
- Moc – urządzenia dostępne na rynku posiadają moc od 100, do 450W, w zależności od tego jakie soki chcecie wyciskać, wybierzcie odpowiednią. Te o niższej mocy (do 150W) nadają się do wyciskania owoców z miękkich warzyw i owoców. W sokowirówkach powyżej 150 W z powodzeniem można wyciskać sok ze wszystkich warzyw i owoców. Pamiętajcie jednak, że im większa moc, tym głośniejsza praca, dlatego radzę wybierać modele o średniej mocy, które nie będą aż tak inwazyjne, a przy tym uniwersalne.
Moc wyciskarek do cytrusów waha się pomiędzy 25 a 85W. Nie jest to odczuwalna różnica dla portfela, ani słuchu, natomiast wyciskarki o wyższej mocy zdecydowanie szybciej wyciskają sok, dlatego warta wybierać modele o maksymalnej mocy.
- Sita i ostrza – sita powinny mieć dobrą przepuszczalność, szczególnie jeśli są wyposażone w ostrza. Zależy ona od materiału – małe sita wykonane z plastiku często się zapychają, aby były funkcjonale powinny być wykonane ze stali nierdzewnej i posiadać układ centryczny. Najlepiej sprawdzą się wyciskarki z wymiennymi sitami, które będzie można stosować w zależności od tego z czego wyciskacie soki.
- Dodatkowe funkcje – wśród dodatkowych funkcji można znaleźć m.in. mielenie kawy, mięsa, robienie makaronu, wyciskania oleju, samoczyszczenie, blokadę kapania, regulację gęstości soku.
- Gwarancja – radzę wybierać modele z 10 letnią gwarancją, jest to standard wśród producentów.
- Wielkość i waga – wyciskarki zwykle są dość duże, mniejsze znajdziecie wśród wyciskarek pionowych i wyciskarek do cytrusów, natomiast waga urządzeń bywa różna, dlatego warto wziąć ją pod uwagę podczas zakupu – w sklepach znajdziecie modele ważące 5-12kg.
Jaka wyciskarka do soków najlepsza? - Ranking 2024
W poniższej tabeli znajduje się Ranking najlepszych produktów w z tematu Jaka wyciskarka do soków najlepsza?. Ranking TOP 5 jest aktualizowany kilka razy w miesiącu. Zapraszamy do przejrzenia naszych i Waszych propozycji.
Ranking | Jaka wyciskarka do soków najlepsza? | Producent | Cena |
---|---|---|---|
1 | Tefal Juice&Clean ZC420E38 | Aktualna Cena | |
2 | Zelmer Juice Maker ZJP1600B | Aktualna Cena | |
3 | G21 Gracioso horizonta | Aktualna Cena | |
4 | Kuvings Revo830 Czerwony | Aktualna Cena | |
5 | Amica JSM 4011 | Aktualna Cena |
12 komentarzy
Dostałam na imieniny od siostry wyciskarke firmy Teesa. Wczesniej nawet nie wiedziałam, że taka firma istnieje. Ale musze przyznać, że jest bardzo dobra, korzystam z niej już od kilku miesięcy i nic się z nią nie dzieje, a robie soki codziennie (postanowiłam, że bede się zdrowo odżywiać)
Ja się strasznie napaliłam na wyciskarkę Ronic, bo słyszałam o niej mnóstwo pozytywów i chyba zażyczymy sobie na prezent ślubny 🙂
mi się strasznie spodobała w sklepie gotie, trochę ich było i nie wiedziałam co wziąć, ale poczytałam i w końcu jedną kupiłam, jest boooomba!!
Ja korzystam z wyciskarki MUKE i mogę polecić. Kupiłam głównie ze względu na fajne gratisy (bon na zdrowie o wart. 250zł na prawdę daje radę) i ekonomiczną wielkość samej wyciskarki- niestety nie mam zbyt wiele miejsca i szukałam czegoś małego i ładnego- tutaj mam i ładne i małe i do tego jeszcze w super cenie a radzi sobie nieziemsko!
Kochani, a co myślicie o wyciskarkach Redmonda? Znalazłam w necie taką promocję i nie wiem czy warto.
Radzi sobie z burakiem?
Ja polecam firmę REDMOND. Wyciskarka cicha, wolnoobrotowa, cena stosunkowo niska jak do możliwości. Dobrze radzi sobie ze wszystkimi owocami.
Mam wyciskarkę Redmond i polecam ją z czystym sumieniem. Cicha i dokładna. I cena całkiem rozsądna.
Moim zdaniem jeżeli już się zdecydować, to przede wszystkim na taką dobrą sokowirówkę, która poradzi sobie z dużymi i twardymi owocami i warzywami. Naturalne i wyciskane soki to u mnie codzienność, więc chyba czas najwyższy pomyśleć o jakimś dobrym soku i sokowirówce, która sprawdzi się w kuchni. Sokowirówka z Brauna mi się bardzo podoba, muszę zobaczyć ją w sklepie, cena też jest dobra 🙂
Uwielbiam soki, tak samo jak moja rodzina a że staram się unikać soków kupowanych w sklepach to musiałam kupić w końcu jakąś dobrą sokowirówkę 🙂 Ostatnio w sklepie znalazłam fajny model, z wymiennymi zbiornikami na sok, więc idealna dla mnie. Można do niej wrzucać całe owoce, więc to też dodatkowe urozmaicenie i bardzo fajna opcja, która się przydaje.
My mamy wyciskarkę do soków firmy Kuvings. Kosztowała trochę pieniążków, ale moim zdaniem warto. Bardzo dobrze wykona, pracuje cicho, nic nie trzeszczy jakby się miało zaraz rozpaść, itp. Poza tym bardzo dobrze wygląda w naszej kuchni 🙂
Zakup wyciskarki do soków to godziny przeglądania stron i opinii, rankingów… Uff. Kiedyś założyłam wątek na jednym forum, gdzie można teraz znaleźć ciekawe opinie użytkowników różnych wyciskarek 🙂 Ale poradnik pomocny.