Najlepszy alkomat
Dobry alkomat

Jeszcze do niedawna z alkomatu można było skorzystać wyłącznie na komisariacie policji. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na zakup takiego urządzenia na własny użytek. Dzięki temu samodzielnie można zbadać zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. To prosty i szybki sposób, aby sprawdzić, czy można na przykład prowadzić samochód. Podpowiadamy, jak kupić dobry alkomat.

W ofercie znajdziemy różne rodzaje alkomatów. Przed zakupem warto dowiedzieć się, jaki sprzęt mamy do wyboru. Przygotowaliśmy poradnik, który pomoże wybrać najlepszy alkomat.

Jak działa alkomat?

Alkomat to urządzenie o dość prostej budowie i nieskomplikowanej zasadzie działania. Wyposażony jest (najczęściej) w specjalny ustnik, w który należy dmuchnąć, aby przeprowadzić badanie. Specjalne czujniki informują, czy w wydychanym powietrzu znajduje się alkohol oraz jakie jest jego stężenie. Na rynku spotkamy różne modele alkomatów. Najważniejszą różnicą między nimi jest sposób dokonywania pomiaru oraz jego dokładność.

Rodzaje alkomatów

Oferta alkomatów jest całkiem bogata, dlatego wybór najlepszego urządzenia wcale nie jest prosty. Poniżej przedstawiamy możliwe do wyboru alkomaty.

Alkomat elektrochemiczny

Alkomat elektrochemicznyprecyzyjniej, alkomat z sensorem elektrochemicznym – najpopularniejszy rodzaj alkomatu, wykorzystywany między innymi przez policję. Sensor w tego typu urządzeniu składa się ze specjalnych związków chemicznych, które wchodzą w reakcję z alkoholem. W wyniku tej reakcji powstaje kwas octowy, który z kolei powoduje wytworzenie prądu elektrycznego. Do produkcji alkomatu elektrochemicznego najczęściej wykorzystuje się związki platyny. Tego rodzaju alkomat jest skuteczny i dokładny. Co ważne, takie substancje jak na przykład dym z papierosa czy leki nie zakłócają wyniku badania, jak ma to miejsce na przykład w alkomatach półprzewodnikowych.

Najlepszy alkomat elektrochemiczny

Najlepszy alkomat elektrochemiczny Alcofind PRO X5 PLUS

➾Szczegóły TOP1: Alcofind PRO X5 PLUS

Alkomat półprzewodnikowy

Sensor półprzewodnikowy znajdziemy w tańszych alkomatach. Wyposażony jest w specjalną elektrodę, która ulega utlenieniu w kontakcie z alkoholem. Zwiększa się bowiem przewodność półprzewodnika. Alkomat półprzewodnikowy nie jest zbyt skuteczny. Łatwo bowiem zafałszować wynik. Jeśli na przykład przed badaniem zapalimy papierosa albo zażyjemy określone lekarstwo, wynik może nie być wiarygodny.

Natomiast dla wielu jest to nadal dobry wybór, chyba przede wszystkim ze względu na niską cenę i też bardzo dobru stosunek ceny do jakości (w tym przypadku funkcjonalności).

Najlepszy alkomat półprzewodnikowy

Najlepszy alkomat półprzewodnikowy Alcofind PRO X5 PLUS

➾Szczegóły TOP1: Alcofind PRO X5 PLUS

Alkomat spektrofotometryczny

Sensor spektrofotometryczny to już wyższa szkoła jazdy. To najdroższe rozwiązanie, wykorzystujące podczerwień. Sensor ten stosowany jest w alkomatach stacjonarnych. Tego rodzaju urządzenie gwarantuje najdokładniejszy wynik.

Alkomat jednorazowy

W ofercie znajdziemy również dobre alkomaty jednorazowe, które można kupić na przykład w aptece czy na stacji benzynowej za kilka złotych. To, bez wątpienia, najtańsza opcja. Takie jednorazowe alkomaty najczęściej występują w formie szklanej rurki, do której dołączony jest ustnik oraz balonik. Na jednym końcu umieszczamy ustnik, na drugim balonik i dmuchamy do momentu, aż balonik wypełni się powietrzem. Wewnątrz rurki znajduje się specjalna substancja o białym kolorze. Jeśli barwa się nie zmienia – jesteśmy trzeźwi. Jeżeli jednak substancja zmieni odcień, w wydychanym powietrzu znajduje się alkohol. Do testu dołączona jest skala, która pomaga określić, z jakim stężeniem mamy do czynienia. Wystarczy porównać kolor substancji ze wskazaniami na skali. Alkomat jednorazowy jest całkiem skuteczny, ale na pewno nie tak wiarygodny jak bardziej profesjonalne urządzenia.

Alkomat bezustnikowy

Coraz większą popularnością cieszą się alkomaty bezustnikowe. Są one wyposażone na przykład w sensor elektrochemiczny, ale nie posiadają ustnika. Służą do tak zwanego badania przesiewowego. Ich zaletą jest to, że nie trzeba za każdym razem montować nowego, jednorazowego ustnika. Alkomaty bezustnikowe stosowane są przez policję, ale również sprawdzają się podczas masowych badań pracowników w większych firmach. Takie urządzenia są jednak stosunkowo drogie.

Wybór odpowiedniego rodzaju alkomatu to jedno. Niezwykle ważne jest również odpowiednie stosowanie urządzenia. Należy pamiętać, by badanie wykonać minimum 20-30 minut po spożyciu alkoholu. Jeśli skorzystamy z urządzenia tuż po wypiciu alkoholu, możemy je uszkodzić.

Wynik, który otrzymamy w takim domowym teście jest jedynie informacją, czy możemy w danej chwili usiąść za kierownicą. Trzeba jednak mieć na uwadze, że może nie być on do końca wiarygodny. Wiele zależy od rodzaju sprzętu oraz sposobu jego użytkowania.

Jak kupić najlepszy alkomat?

Aby wybrać najlepszy alkomat do naszych potrzeb, trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Jakie parametry powinny zwrócić naszą uwagę?

Zakres błędu alkomatu

Warto zwrócić uwagę, jaki zakres błędu dopuszcza wybrany alkomat. Im większy, tym urządzenie będzie mniej dokładne. Najprościej rzecz ujmując, im mniejszy czujnik w alkomacie, tym wynik będzie mniej dokładny. Do urządzenia dostanie się bowiem mniejsza ilość powietrza. Optymalnym wyborem będzie alkomat, który dopuszcza zakres błędu do 0,01 promila.

Tryb pracy w alkomacie

Oferta obejmuje alkomaty działające w dwóch trybach.

  1. Alkomat z trybem aktywnym – to dokładniejsza metoda, polegająca na aktywnym udziale badanej osoby. By przeprowadzić badanie, należy solidnie dmuchnąć w ustnik urządzenia.
  2. Alkomat z trybem pasywnym – umożliwia wykonanie badania bez aktywnego udziału osoby badanej. Wystarczy jedynie zbliżyć alkomat do ust i na podstawie niewielkiej próbki urządzenie określa, czy badana osoba znajduje się pod wpływem alkoholu. Tego rodzaju alkomat nie podaje stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu.

Sensor i wydajność alkomatu

Sensor inaczej, czujnik przepływu powietrza. Bez niego badanie nie jest możliwe, a na pewno mało wiarygodne. Czujnik informuje, czy została pobrana właściwa ilość powietrza. Badanie jest wiarygodne, jeśli przez ustnik urządzenia wdmuchamy około 1,2 litra powietrza.

Wydajność alkomaty dość szybko się zużywają. Wystarczy przeprowadzić określoną liczbę testów i urządzenie rozregulowuje się. To bardzo ważne, by sprawdzić, jaka jest żywotność konkretnego modelu. Rozregulowane urządzenie nie będzie działać sprawnie i może fałszować wyniki. Wówczas należy przeprowadzić kalibrację lub wymienić czujnik. Kalibrację alkomatu można wykonać w sklepie, w którym zakupiliśmy urządzenie. Za taką usługę zapłacimy około 50-100 złotych. Warto wiedzieć, że nie każdy alkomat może zostać poddany kalibracji.

Ustnik, wyświetlacz, funkcje dodatkowe

W ofercie znajdziemy alkomaty wyposażone w ustnik oraz bezustnikowe. Jeśli decydujemy się na pierwszą opcję, warto zwrócić uwagę, czy w zestawie znajdują się wymienne ustniki.

Dzięki wyświetlaczowi możemy poznać dokładne stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu. Tańsze urządzenia wyposażone są jedynie w diody, które nie są w stanie podać konkretnych wartości. Wskazują jedynie zakres stężenia.

Bardziej zaawansowane alkomaty posiadają szereg dodatkowych funkcji, między innymi pamięć pomiarów. Część alkomatów umożliwia samodzielną wymianę czujnika. To przydatne rozwiązanie, zwłaszcza z ekonomicznego punktu widzenia. Wybrane urządzenia wyposażone są także w moduł Bluetooth. Dzięki temu alkomat łączy się na przykład z aplikacją w smartfonie – zapamiętuje wyniki i umożliwia wykonanie zdjęcia podczas pomiaru.

Bez wątpienia, warto wybrać dobry alkomat z atestem. To zagwarantuje, że będzie on podawał wiarygodne wyniki.

Ile kosztuje dobry alkomat?

Cena alkomatu uzależniona jest od rodzaju sprzętu oraz stopnia jego zaawansowania. W ofercie znajdziemy urządzenia warte kilkadziesiąt złotych, ale również takie, za które zapłacimy ponad tysiąc złotych. Warto pamiętać, że alkomaty poniżej 200 złotych będą prawdopodobnie wykonane z materiałów słabej jakości, przez co nie zagwarantują dokładnych pomiarów.

Alkomat do 300 złotych

Alkomat do 300 złotych powinien sprawdzić się w warunkach domowych, zwłaszcza jeśli wybierzemy sprzęt w górnej granicy tej kwoty. Nawet jeśli będzie wyposażony w sensor półprzewodnikowy, to i tak powinien być wykonany z dobrej jakości, wytrzymałych materiałów, co zagwarantuje skuteczne działanie i dobrą żywotność. Urządzenia w cenie do 300 złotych będą całkiem precyzyjne. W tej kwocie znajdziemy już alkomaty wyposażone w dodatkowe, przydatne funkcje, takie jak na przykład pamięć pomiarów czy wskaźnik liczby przeprowadzonych badań. Niewątpliwie, jeśli zależy nam na solidniejszym urządzeniu, musimy nieco zwiększyć budżet.

Alkomat do 300 zł
Alkomat do 300 zł FitAlco Galaxy Plus
➾Szczegóły TOP1: FitAlco Galaxy Plus

Alkomat do 500 złotych

Alkomat do 500 złotych będzie już zdecydowanie bardziej precyzyjny. Urządzenie w tej cenie wyposażone jest zazwyczaj w czujnik elektrochemiczny i niewiele różni się od sprzętu stosowanego przez policję. Alkomat do 500 złotych może mieć trzycyfrowy wyświetlacz, ale mimo to będzie wystarczająco dobry. Ważna jest przede wszystkim powtarzalność wyników przy dużej dokładności. Urządzenia w tej cenie mogą być z powodzeniem stosowane przez firmy podczas masowych kontroli. Nie wymagają zbyt częstej kalibracji, mogą długo pracować i wykonywać pomiary szybko oraz w niewielkich odstępach czasu. Alkomaty do 500 złotych wykonane są najczęściej z wytrzymałych, dobrej jakości materiałów, dzięki czemu są odporne na rozmaite uszkodzenia. Posiadają również wydajne, wytrzymałe sensory oraz szereg dodatkowych funkcji.

Alkomat do 500 zł
Alkomat do 500 zł PROMILER AL8000 Plus
➾Szczegóły TOP1: PROMILER AL8000 Plus

Artykuł dotyczy:

 • jaki alkomat kupić
 • jaki alkomat
 • dobry alkomat
 • najlepszy alkomat
 • ranking alkomatów

Jaki alkomat kupić? - Opinie 20 szt.

 1. Zawsze wydawało mi się, że alkomat jest mi potrzebny.. Niedawno dostałem go jednak na urodziny (mam nadzieję, że to żadna sugestia) i jestem zadowolony i zaskoczony. Urządzenie jest małe, bardzo poręczne, mieści się bez problemu w samochodzie. Ja mam droższy alkomat i działa naprawdę rewelacyjnie. Wydaje mi się, że jest to bardzo dokładne urządzenie.

 2. Z Santechami to z moich doświadczeń (dokładność pomiaru) bywa różnie. Mnie wystarczy jednorazówka, ale znajomi testują od pół roku Alkohita x50 i na razie nie żalą się na niedokładności. Zresztą, sam na imprezie więcej osób było chętnych na testowanie. W takim przypadku, jak pisze autor, sporadycznego sięgnięcia po kieliszek czy lampkę wina to jednorazówka powinna wystarczyć. No ale wolna wola.

 3. Witam,
  Wczoraj byłem na imprezie i kolega dostał na prezent alkomat PROMILER AL-8000 sprawdzaliśmy wiele razy i wyniki były za każdym razem powtarzalne średnio schodziło 0,15 promila na godzinę. Nie wiem gdzie go kupił z tyłu była naklejka z telefonem 570 140 570

  • Ach już dzwonię…i się okaże że Kamil który pisał ten komentarz to akurat dystrybutor na Polskę tego właśnie urządzenia… cóż za tani „chłyt materkindodi”

 4. Polecam sklep PROMILER, obsługa na mega poziomie satysfakcja gwarantowana, bez żartów ;-)))) Tak na serio oni tam mają mało alkomatów bo sprzedają wyłącznie alkomaty Promiler ale nie ilość ważna tylko jakość. Polecam

 5. Nie ma co patrzeć na rankingi. Najlepiej udać się do profesjonalnego sklepu gdzie sprzedają i serwisują alkomaty tam fachowcy dobiorą alkomat do potrzeb. Osobiście jestem mega zadowolony ze sklepu w Warszawie na Ursynowie.

 6. Ja polecam Da-8500E dla mnie najlepszy alkomat, elektrochemiczny i w sumie ma ponad 90% skuteczności wskazanego wyniku ( taką informację uzyskałam w dziale sprzedaży). Ja i tak każdemu polecam sklep w Gdyni – dodatkowo dają pierwszą kalibrację gratis wiec te pare zloty do przodu w kieszeni :)))

 7. Ja kupiłem a stronie wasserman w bardzo atrakcyjnej cenie. Do domu nadaje się wspaniale. Mały, kompaktowy. Używam go już długo i póki co kalibracja w ogóle nie jest potrzeba:)

 8. Beż dobrego alkomatu ani rusz, przede wszystkim u mnie, gdy moja praca się wiąże z częstymi rannymi wyjazdami służbowymi. Osobiście używam alkomat AlcoFind EXPERT i jest świetny, kalibracje ma w 24h za 55 zł.

 9. Najlepszym alkomatem jakiego do tej pory używałem jest ten elektrochemiczny AlcoFind AF-35. Precyzyjny, poręczny… Nie zamieniłbym go na żaden inny.

 10. Ja mogę z własnego doświadczenia polecić alkohita x50. Bardzo dobry alkomat. Szybko podaje wyniki. Bez problemu może być użytkowany przez kilka osób.

 11. bardzo dobry jest alkomat xblitz AlControl Mini, ma bardzo dokładny pomiar, niewielkie rozmiary no i dostajecie kalibrację bezpłatną na rok. Jednak te elektrochemiczne alkomaty sa najlepsze

 12. My mamy alkohit x60 już od dobrych 3 lat, jeśli dobrze liczę. Wciąż działa bez zarzutu, po prostu kalibrujemy raz do roku i pilnujemy, zeby go nie przechowywać w samochodzie w upale i na mrozie.

 13. Już kupiłem i używam od kilku miesięcy ten x8. Natomiast zastanawiam się czy nie kupić teściowi pod choinkę x60? On ma ten lejek. Warto wydać więcej na takie cudo?

 14. Najlepiej wybrać alkomat osobisty z sensorem elektrochemicznym. W tym momencie na rynku jest wiele modeli z tego typu sensorami. Polecam, na przykład pozycję od Promiler AL-8000. Sam używam i jestem zadowolony

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here