Amplituner kina domowego
Amplituner kina domowego

Jaki amplituner kina domowego wybrać? Ranking i opinie - Ranking 2023

W poniższej tabeli znajduje się Ranking najlepszych produktów w kategorii Jaki amplituner kina domowego wybrać? Ranking i opinie. Ranking TOP 5 jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Skąpiec.pl.

Jaki amplituner kina domowego wybrać? Ranking i opinie
Ranking
Producent Cena
1.
Yamaha RX-V4A
blankAktualna Cena
2.
Focal ASTRAL 16
blankAktualna Cena
3.
Yamaha RX-V6A
blankAktualna Cena
4.
Marantz SR7015 Czarny
blankAktualna Cena
5.
Marantz SR7015 Srebrny
blankAktualna Cena

Miłośnicy dobrego kina i muzyki chcą oddawać się swoim pasjom, korzystając z jak najlepszej jakości obrazu i dźwięku. Jeśli należysz do takich osób i czytasz ten artykuł, to możesz być zainteresowany zainstalowaniem w swoim domu zestawu kina domowego. Można to zrobić kupując gotowy, sklepowy zestaw, albo samemu kompletując poszczególne jego elementy. A żeby efekt końcowy był zadowalający, powinieneś wyposażyć się w dobry amplituner kina domowego, który nie tylko spełni twoje obecne oczekiwania, ale również pozwoli na rozbudowę zestawu w przyszłości.

Co to jest amplituner kina domowego i do czego służy?

Amplituner kina domowego jest sercem i jednocześnie mózgiem domowego systemu multimedialnego. W dużym uproszczeniu jest to wzmacniacz połączony z odbiornikiem radiowym, rozbudowany o system wejść i wyjść.  Z jednej strony odbiera sygnały audio (czyli dźwięk) i wideo (czyli obraz) z różnych urządzeń, a z drugiej strony wzmacnia dźwięk i podaje go na poszczególne głośniki oraz nadaje sygnał wideo na odbiornik, czyli telewizor, projektor lub monitor (albo klika odbiorników jednocześnie).

Jak wybrać najlepszy amplituner kina domowego?

Chcąc kupić dobry amplituner kina domowego, musisz koniecznie zastanowić się nad tym, jakie i ile urządzeń chcesz do niego podłączyć, jaką ilość głośników masz zamiar zainstalować i oczywiście ile pieniędzy zamierzasz wydać.+

Amplituner stereo czy amplituner kina domowego

Najpierw jednak zastanów się, czego tak naprawdę potrzebujesz i oczekujesz. Lepszy będzie amplituner stereo czy amplituner kina domowego? Ale jaka to różnica?

Amplituner stereo (inaczej amplituner dwukanałowy)

Najprościej mówiąc, amplituner stereo jest urządzeniem dedykowanym dla audiofilów, czyli miłośników muzyki w wysokiej jakości dźwięku. Jest to urządzenie znane z dawnych, domowych systemów nagłośnienia (tak zwanych „segmentów”). Jego budowa jest dużo mniej złożona niż dobrego amplitunera kina domowego.  I chociaż dzisiaj to właśnie te ostatnie są bardziej popularne, to nadal dobre amplitunery stereo cieszą się sporym zainteresowaniem. Swego czasu audiofilskie amplitunery ograniczały się głównie do odbierania i wzmacniania sygnału radiowego FM lub AM i ewentualnie muzyki odtwarzanej z kasety magnetofonowej lub płyty winylowej albo CD. Obecnie w większości są wzbogacone o tuner DAB+ (jest to technika pozwalająca na odbiór sygnału radiowego wysokiej jakości, w formie cyfrowej) oraz o funkcje sieciowe (streamingowe), umożliwiające słuchanie muzyki z różnych urządzeń multimedialnych (takich jak dyski sieciowe NAS, komputer, tablet, smartfon), a także pozwalających na odtwarzanie plików umieszczonych w chmurze, czy muzyki z serwisów typu Spotyfy lub Tidal. A wszystko to bez konieczności stosowania okablowania.

Amplitunery stereo są zazwyczaj wyposażone w dwa kanały głośnikowe (stereo) i opcjonalnie wyjście na subwoofer (dodatkowy głośnik superniskotonowy).

Jeśli więc zamierzasz słuchać muzyki w dobrej jakości, to jaki wybrać najlepszy audiofilski amplituner?

Warto przewidzieć, jakiego typu odtwarzacz chcesz podłączyć, a zatem jakiego typu wejścia powinno mieć twoje urządzenie. Do wyboru mamy typowe wejścia cyfrowe (optyczne i coaxial) oraz analogowe. Warto, żeby było w opcji również wejście gramofonowe, złącze USB, a także wyjście na subwoofer.

Inną ważną kwestią jest zdolność odtwarzania konkretnych formatów. Najlepsze amplitunery kina domowego z dobrym stereo pozwalają na odtwarzanie muzyki w wysokiej rozdzielczości (HRA) w tak zwanych formatach bezstratnych: WAV, DSD, FLAC czy AIFF.

Twoje preferencje i budżet pomogą ci zdecydować, czy wybierzesz dobry audiofilski amplituner kina domowego czy wzmacniacz stereo (czasami to drugie w zupełności wystarcza).

Amplituner kina domowego (inaczej amplituner AV, zwany też amplitunerem wielokanałowym)

Amplituner kina domowego jest bardziej rozbudowany od swojego audiofilskiego odpowiednika. Dedykowany jest przede wszystkim dla tych, którzy w zaciszu domowym chcą stworzyć warunki znane z sali kinowej, a więc doskonały obraz i przestrzenny dźwięk.

Jaki amplituner kina domowego kupić? Zwróć uwagę na kilka ważnych szczegółów.

Jakie urządzenia chcesz podłączyć do amplitunera kina domowego?

Odpowiedź na to pytanie wiąże się tym, w jakie wejścia sygnałowe będzie wyposażone twoje urządzenie. Koniecznym standardem w amplitunerze kina domowego są wejścia HDMI, które umożliwiają przesyłanie sygnału audio i video, a w najnowszych typach pozwalają również na sterowanie podłączonymi urządzeniami. Warto zwrócić uwagę na to, żeby złącza HDMI były kompatybilne z najnowszym standardem (obecnie jest to HDMI 2.1, ale to się nieustannie zmienia). Pod wejścia HDMI można podpiąć dekoder TV, odtwarzacz Blu-ray, DVD, komputer, tablet czy konsolę. Przyjmuje się, że niezbędne minimum, to 3 wejścia HDMI, ale oczywiście im więcej, tym lepiej. Pozostawienie sporego zapasu ilości złącz HDMI pozwoli na rozbudowanie systemu i dołożenie w przyszłości kolejnych urządzeń.

Istotna może się okazać również ilość wyjść HDMI. Najlepsze amplitunery kina domowego posiadają 2 wyjścia HDMI, co pozwala na podłączenie jednocześnie dwóch odbiorników (na przykład telewizora i projektora).

Ponadto, wiele nowoczesnych amplitunerów umożliwia bezprzewodowy streaming (np. poprzez system Bluetooth, AirPlay czy Wi-Fi Direct lub YAMAHA AV CONTROLLER), co jest bardzo wygodne, gdy chcesz na przykład posłuchać muzyki ze smartfona, bez konieczności podpinania kabla.

Co więcej, dobre amplitunery dają możliwość sterowania nimi za pomocą aplikacji ze smartfona lub tabletu, a niektóre są wyposażone w WiFi.

Bardzo przydatne bywają wejścia USB, które pozwolą na podłączenie pamięci przenośnej (Pendrive albo dysku przenośnego) albo wejście gramofonowe. Niektóre amplitunery są wyposażone w złącza kompatybilne z urządzeniami marki Apple (iPhone czy iPad).

A zatem możliwości podłączenia różnych urządzeń wejściowych może mieć  wpływ na to, jaki amplituner stereo czy amplituner kina domowego wybierzesz.

Jakie głośniki zainstalujesz?

To zależy od mocy wzmacniacza i ilości kanałów.

Moc amplitunera kina domowego

Po pierwsze, moc wyjściowa amplitunera musi być dostosowana do wielkości pomieszczenia, w którym chcesz zainstalować cały system. Dobry amplituner kina domowego będzie dysponował dużą mocą wyjściową wzmacniacza (powyżej 80W na kanał), co w warunkach domowych, w większości przypadków, pozwoli na dobre nagłośnienie twojego salonu czy innego pomieszczenia w domu. Kiedy znasz już moc wyjściową wzmacniacza, możesz dobrać odpowiednie kolumny.

Co ważne – w przeciwieństwie do sprzętu sprzed lat, obecnie nie ma takiego znaczenia impedancja głośników. Większość dostępnych na rynku kolumn bez problemu współpracuje z nowoczesnymi wzmacniaczami, bez ryzyka uszkodzenia sprzętu (chyba że nastąpi przegrzanie samego wzmacniacza, spowodowane na przykład brakiem odpowiedniej wentylacji).

Ilość kanałów a amplituner kina domowego

Ilość kolumn głośnikowych jest uzależniona od ilości kanałów wyjściowych w amplitunerze. Obecnie najtańszy i najprostszy standard prezentuje amplituner do kina domowego 5.1. Co oznacza ten symbol i jaki ma związek z ilością kolumn?

5.1 to podstawowa konfiguracja, czyli 5 kolumn (dwie przednie, dwie efektowe sorround i głośnik kanału centralnego) + subwoofer (oznaczony jedynką po kropce). Taki układ już jest w stanie zapewnić bardzo dobre i zadowalające efekty przestrzenne.

Rzecz jasna im więcej kanałów, tym lepsze „doznania” dźwiękowe. Na przykład amplitunery siedmiokanałowe pozwalają stworzyć układ 7.1, rozbudowany w stosunku do amplitunera do kina domowego 5.1 o dwa dodatkowe kanały dźwięku otaczającego.

Amplituner siedmiokanałowy stwarza również możliwość ustawienie kolumn w układzie 5.1.2, czyli tak jak w konfiguracji 5.1, ale z dodatkowymi dwiema kolumnami, co zapewnia najlepsze efekty przestrzenne, w tym efekt wysokości. Jest to też rozwiązanie idealne dla systemów dźwięku obiektowego Dolby Atmos i DTS:X.

System siedmiokanałowy stwarza również możliwość nagłośnienia dodatkowego pomieszczenia. W takim przypadku można na przykład w salonie ustawić kolumny w układzie 5.1, a dwie dodatkowe kolumny przenieść do kuchni.

Póki co, najlepsze amplitunery kina domowego oferują 9 kanałów wyjściowych (system 9.2).

Ile pieniędzy chcesz wydać na amplituner do kina domowego?

Musisz mieć świadomość, że cena jest bezpośrednio związana z możliwościami, jakie daje konkretny model.

Czy można kupić dobry amplituner kina domowego do 1000 zł? Jest to budżet, który pozwala na zakup koniecznego minimum, ale szczerze mówiąc, w tym przedziale cenowym nie ma zbyt dużego wyboru. W podanej cenie znajdziemy za to dużo więcej amplitunerów stereo (jest to oczywiste, biorąc pod uwagę dużo prostszą budowę).

A jaki amplituner kina domowego do 2000 zł znajdziesz na rynku?

W tej klasie cenowej poszukasz dobre amplitunery do kina domowego 5.1, posiadające dekoder dźwięku w podstawowym systemie DTS HD i Dolby TrueHD. Wiele z nich posiada funkcję streamingu lub WiFi. Jest to poziom wyposażenia zadowalający spore grono klientów sklepów ze sprzętem RTV.

Bardziej wymagający użytkownicy będą szukać amplitunera kina domowego do 3000 zł lub droższego, który będzie oferował układ kolumn 7.1 (i wyższe) oraz na przykład systemy korekcji akustycznej pomieszczenia. W tej cenie otrzymamy też sprzęt z lepszym dekoderem dźwięku, obsługujące chociażby systemy dźwięku obiektowego, takie jak Dolby Atmos

Najkrócej mówiąc, można przyjąć, że im wyższa cena (a w zasadzie trudno tu mówić o górnej granicy), tym lepsze możliwości, czyli:

  • Większa możliwość podłączenia różnych urządzeń i wygodnego sterowania całym systemem
  • Rozszerzone opcje podłączenia głośników w różnej ilości i w różnej konfiguracji
  • Lepsza jakość dźwięku, uzależniona między innymi od typu procesora

Są to podstawowe informacje, które (mamy nadzieję) pomogą ci w wyborze najlepszego amplitunera kina domowego dla Was, potrzebnego do stworzenia sali koncertowej albo sali kinowej w twoim własnym domu.

Jaki amplituner kina domowego wybrać? Ranking i opinie - Ranking 2023

W poniższej tabeli znajduje się Ranking najlepszych produktów w kategorii Jaki amplituner kina domowego wybrać? Ranking i opinie. Ranking TOP 5 jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Skąpiec.pl.

Jaki amplituner kina domowego wybrać? Ranking i opinie
Ranking
Producent Cena
1.
Yamaha RX-V4A
blankAktualna Cena
2.
Focal ASTRAL 16
blankAktualna Cena
3.
Yamaha RX-V6A
blankAktualna Cena
4.
Marantz SR7015 Czarny
blankAktualna Cena
5.
Marantz SR7015 Srebrny
blankAktualna Cena

Jaki amplituner kina domowego wybrać? Ranking i opinie - Opinie 2 szt.

  1. Muszę przyznać, że amplituner kina domowego, to nieznane mi urządzenie. Pierwszy raz tutaj o nim czytam, ale z tego artykułu dowiedziałam już wszystkiego. Już teraz wiem czym to jest i do czego jest to potrzebne. Nie wiem jeszcze czy tego potrzebuję, na tę chwilę raczej niekoniecznie. Ale kiedy się zdecyduję, będę wiedziała gdzie szukać podpowiedzi jaki amplituner będzie najlepszy.

  2. Długo zastanawiałem się czy amplituner kina domowego zda u nas egzamin. Bardzo dużo oglądamy i teraz już wiem, po przeczytaniu tekstu, że muszę go kupić. Jutro ruszę do sklepu i przynajmniej wiem na co mam zwrócić uwagę i o jakie modele spytać. Dziękuję za porządną dawkę wiedzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here