Czyszczenie zmywarki – jak wyczyścić zmywarkę?

Zmywarka gości obecnie w coraz większej ilości gospodarstw domowych i znacznie ułatwia nam sprzątanie po dużym obiedzie rodzinnym czy jakichś uroczystościach, ale przede wszystkim jest bardzo praktyczna na co dzień. By działała bezawaryjnie oraz dokładnie zmywała naczynia, niezbędne jest regularne czyszczenie zmywarki zarówno jeżeli chodzi o mechanizm, jak i wszelkie elementy wewnątrz i na zewnątrz. Dzięki temu można zapewnić sprawne funkcjonowanie sprzętu, jego ładny i estetyczny wygląd oraz idealną czystość naczyń.

Czym czyścić zmywarkę?

Do czyszczenia zmywarki warto przygotować delikatnie wybielający i dezynfekujący detergent, taki jak mleczko do czyszczenia, a także wodę z octem i czysty ocet, który posłuży do wyczyszczenia mechanizmu wewnętrznego zmywarki. Dzięki temu można będzie usunąć brud znajdujący się na wszystkich wewnętrznych elementach, obudowie czy przeczyścić  z kamienia i brudu wnętrze, do którego nie da się dotrzeć ręcznie.

Do czyszczenia wielu części przyda się także soda oczyszczona, ponieważ za pomocą wykonanej z sody i wody papki również można usunąć bakterie i osady. Dzięki temu na szklankach czy naczyniach żaroodpornych nie będzie osadzał się kamień ani zanieczyszczenia, które dostają się do wody z brudnych części zmywarki. Najlepiej wykonywać  całościową czynność czyszczenia zmywarki regularnie, co najmniej raz w miesiącu. Wiele zależy też od tego, jak często używa się zmywarki. Jeżeli jedynie okazjonalnie, prawdopodobnie kamień i osad nie będzie się nawarstwiał tak szybko.

Oprócz wymienionych detergentów i domowych środków w sprzedaży można znaleźć również preparaty przeznaczone specjalnie do mycia zmywarki. Z pewnością są one dużym ułatwieniem w sprzątaniu. Wystarczy zastosować je zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Utrzymaniu czystości zmywarki wewnątrz sprzyja także używanie specjalnej soli, którą stosuje się podczas normalnej eksploatacji. By sprzęt nie był narażony na powstawanie zarodników pleśni i grzybów, po każdym użyciu zalecane jest otwarcie zmywarki i wietrzenie jej aż do wysuszenia. Uszczelkę można dodatkowo przetrzeć suchą ściereczką.

Jak czyścić zmywarkę wewnątrz?

W pierwszej kolejności warto skupić się na wnętrzu zmywarki. Elementy, które da się wyciągnąć, należy wyjąć i włożyć do wody z płynem do mycia naczyń czy octem. Najwygodniej jest to zrobić w wannie, napełniając ją do pewnego poziomu wodą i dodając szklankę lub dwie octu oraz dodatkowo pół torebeczki sody. Następnie trzeba wyczyścić filtr i dolną płytę. Zbierają się tam resztki jedzenia i inne zanieczyszczenia. Do dokładnego wyczyszczenia zmywarki w środku przydadzą się ścierki z mikrofibry, gąbki i zużyta szczoteczka do zębów, którą można dotrzeć do zakamarków i węższych miejsc.

Specjalnej uwagi wymaga odpływ zmywarki i spryskiwacze. O ich czystość można zadbać za pomocą ściereczki i detergentu lub roztworu octu i wody. Jeżeli spryskiwacze są zatkane, trzeba je delikatnie udrożnić. Brud należy usunąć także z wewnętrznej strony drzwi i uszczelki, pamiętając że w zakamarkach uszczelki zbierają się nie tylko zanieczyszczenia, ale także może powstawać pleśń na skutek gromadzenia się wilgoci.

Wymoczone kosze i pojemniki na sztućce wystarczy już tylko przetrzeć gąbką i spłukać czystą wodą.

W jaki sposób czyścić mechanizm zmywarki?

By czyszczenie zmywarki było kompleksowe, nie wystarczy jedynie pozbyć się brudu z elementów wewnętrznych, ale trzeba również usunąć zanieczyszczenia i kamień z samego mechanizmu zmywającego. Można to zrobić wlewając do środka zmywarki szklankę octu, a następnie uruchamiając cykl pustego zmywania. Najlepiej urządzenie nastawić na najwyższą możliwą temperaturę. Ocet zabija bakterie, dezynfekuje i rozpuszcza trudniejsze osady. Chociaż nieprzyjemnie pachnie, dość szybko wietrzeje. By jeszcze szybciej pozbyć się nieprzyjemnego i ostrego zapachu, można włączyć kolejny cykl zmywania z odrobiną sody we wnętrzu zmywarki.

Innym sposobem na wyczyszczenie mechanizmu zmywarki  jest cykl pustego zmywania ze szklanką soku z cytryny, oczywiście bez pestek lub z kwaskiem cytrynowym, jednakże wtedy trzeba wykorzystać kilka torebeczek.

Czyszczenie zewnętrznej części zmywarki

Obudowa umywalki to element, który najlepiej jest czyścić na końcu. Wystarczy przetrzeć ją dokładnie wilgotną ścierką z mikrofibry, namoczoną w ciepłym roztworze z octu, wody i kropli płynu do zmywania. To pomoże usunąć brud i tłuszcz. Jeżeli obudowa zmywarki jest wykonana ze stali nierdzewnej, można użyć specjalnego preparatu do jej czyszczenia, następnie spłukać czystą wodą i wypolerować miękką szmatką. Wtedy nie będzie widać na sprzęcie odbicia palców i innych zanieczyszczeń.

Nie należy także zapominać o wytarciu przecisków i panelu kontrolnego. tam, gdzie trudno dotrzeć szmatką czy gąbką, można użyć patyczków do uszu. Dzięki temu każdy element zmywarki będzie dokładnie wyczyszczony. Dzięki takiej regularnej pielęgnacji sprzęt będzie przez lata działał jak nowy i zapewni olśniewająco czyste naczynia bez osadów. W zmywarce nie będzie także wyczuwalny nieprzyjemny zapach.

Jeżeli ktoś woli pooglądać czyszczenie zmywarki, to polecam poniższy film.

3 komentarze do “Czyszczenie zmywarki – jak wyczyścić zmywarkę?”

  1. @justa Polecam na przyszłość przy większych zabrudzeniach jednak jakiś preparat czyszczący (np. electroluxa) oprócz domowych sposobów 😉

    Odpowiedz
  2. Nam kiedyś zmywarka padła właśnie przez brak czyszczenia i nieprawidłową ekslopatację… cóż, młodzi i głupi byliśmy 🙂

    Odpowiedz
  3. Bardzo ciekawy artykuł dotyczący czyszczenia zmywarki. Ja zastanawiam się jak wyczyścić zmywarkę w sposób ekologiczny, zero waste? To popularny temat teraz, a wszędzie polecane są gotowe środki. Próbowałam z sodą oczyszczoną ale coś nie bardzo mi to wychodziło. Boję się też, żeby osad nie osadzał się w zmywarce, żeby jej nie zepsuć. Jakieś sposoby?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz