Dyktafon dobry
Dobry dyktafon Tascam

Jaki dyktafon wybrać? - Ranking 2023

W poniższej tabeli znajduje się Ranking najlepszych produktów w kategorii Jaki dyktafon wybrać?. Ranking TOP 5 jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Skąpiec.pl.

Jaki dyktafon wybrać? - Ranking Producent Cena
1.
Sony ICD-PX240
blankAktualna Cena
2.
Sony ICDTX660
blankAktualna Cena
3.
Philips DVT2110
blankAktualna Cena
4.
Kruger&Matz KM0286
blankAktualna Cena
5.
Olympus WS-852 (V415121SE000)
blankAktualna Cena

Na rynku możemy znaleźć dyktafony w ogromnym przedziale cenowym – od kilkudziesięciu złotych, aż po urządzenia w cenie dobrego telefonu. Na początek musicie sobie więc odpowiedzieć na pytanie – do czego dyktafon cyfrowy ma wam służyć?

Dyktafon powyżej 200 złotych, to urządzenia profesjonalne, zbędne jeśli nie zależy wam na jakości dźwięku, czy jeśli nie pracujecie w trudnych warunkach.

Spośród kręgu waszych zainteresowań wykreślić możecie takie archaiczne urządzenia jak dyktafony analogowe, które nadal, rzadko, ale można znaleźć. Dyktafony cyfrowe nagrywają dźwięki lepszej jakości, eliminują sporą część szumów, dźwięki można poddawać obróbce, przechowywanie plików cyfrowych jest prostsze i bezpieczniejsze, a to tylko niektóre zalety. Trzeba liczyć się z faktem, ze analogowo nagrany dźwięk nie przetrwa próby czasu. Dyktafony cyfrowe nieco spłaszają dźwięki, ale jest to problem tylko najtańszych modeli i wydaje się to być niewielką wadą, w porównaniu z minusami dyktafonów analogowych.

Dyktafony cyfrowe możemy podzielić na stacjonarne oraz mobilne. Dyktafony stacjonarne podłączane są do komputera bezpośrednio lub za pomocą kabla, a dźwięk nagrywa się bezpośrednio na dysku. Jeśli chodzi o mobilne dyktafony idealnie sprawdzą się jeśli dyktafon ma nam służyć w terenie. Mobilne dyktafony są niewielkie i poręczne, mają wbudowany mikrofon, często bardzo dobrej jakości dlatego spośród nich wybrać może dla siebie coś zarówno dziennikarz, jak i student chcący nagrać wykład.

Pierwszy typ dyktafonów, to notatniki osobiste, które zapisują dźwięki w formacie mp3 lub wma. Na rynku dostępne są również modele z dodatkową funkcją odtwarzania muzyki oraz dyktafony profesjonalne i rejestratory dźwięku. Dwa ostatnie typy polecane są osobą, które pracują na zgromadzonym materiale, ponieważ te urządzenia dostosowane są do transkrybowania, współpracujące z zaawansowanymi oprogramowaniami itd. Warto też wspomnieć, że rejestratory dźwięku zapisują dźwięk najwyższej jakości i posiadają najczulsze mikrofony.

Na co zwrócić uwagę, jak wybrać dobry dyktafon? Pojemność baterii, format nagrywania, pamięć, częstotliwość próbkowania oraz mono/stereo. Każdy z tych parametrów jest niezwykle istotny z perspektywy użytkownika.

Od formatu nagrywania zależy jakość, a więc zacznijcie sprawdzanie urządzeń pod tym właśnie kątem. W tańszych urządzeniach najlepiej wybierać formaty WMA i MP3, które pozwalają na wielogodzinne nagrywanie odtwarzanie praktycznie wszędzie. Profesjonalne dyktafony wykorzystują pliki DSS – dźwięk w nich jest bardzo wysokiej jakości, a sam plik jest niewielki. Bardzo dobrej jakości dźwięki nagramy również w formacie PCM, czyli wave.

Szalenie istotna jest również pojemność pamięci – celujcie w jak najpojemniejsze urządzenia, ponieważ również ich działanie będzie sprawniejsze. Zwróćcie też uwagę, czy dyktafon obsługuje karty pamięci. Obok pamięci wymienić należy również baterię – dyktafony działają na baterie lub akumulatory, te najbardziej oszczędne działają nawet 30 godzin, ale absolutnym minimum wydaje się 12 godzin pracy.

Częstotliwość próbkowania powinna być możliwie jak najwyższa, ma bowiem ona wpływ na jakość dźwięku, dyktafony najlepszej jakości posiadają częstotliwość 96 kHz i 24-bitowy zapis.

Ważna kwestia to również ścieżki zapisu – im ich więcej, tym dźwięk bardziej realny. Większość dyktafonów nagrywa w mono lub stereo (warto wybierać stereo), ale niektóre urządzenia posiadają nawet 4 ścieżki zapisu, dzięki czemu nagranie jest bardziej naturalne i przestrzenne.

Dyktafony cyfrowe, to również szereg bardzo użytecznych funkcji dodatkowych. Urządzeniami takimi można sterować głosem, są one przystosowane do potrzeb osób niewidomych, w wielu modelach wbudowany jest mikrofon z zoomem, dodatkowo z regulowaną czułością. Na nagrania można nakładać filtry, regulować prędkość odczytu, indeksować. Do lepszych dyktafonów  dodawane są również dodatkowe akcesoria np. programy do transkrypcji, słuchawki, dodatkowy mikrofon, pilot, czy przystawkę telefoniczną. Warto rozejrzeć się nad urządzeniem, które w największym stopniu będzie dopasowane do waszych potrzeb.

Dyktafony na rynku są niesamowicie zaawansowane, znajdziecie odpowiedź właściwie na każdą potrzebę. Warto rozejrzeć się wśród sprzętów Olympus, Sanyo, Philips, czy Panasonic. Zaawansowany, wart uwagi dyktafon, to koszt ok. 500 zł, ale jest to wydatek na lata.

Osobom potrzebującym czegoś prostego i taniego poleciłbym jednak zakup dyktafonu nagrywającego dźwięki wave, żywotnego, ale niekoniecznie ze świetnymi parametrami jeśli chodzi o jakość.

Jaki dyktafon wybrać? - Ranking 2023

W poniższej tabeli znajduje się Ranking najlepszych produktów w kategorii Jaki dyktafon wybrać?. Ranking TOP 5 jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Skąpiec.pl.

Jaki dyktafon wybrać? - Ranking Producent Cena
1.
Sony ICD-PX240
blankAktualna Cena
2.
Sony ICDTX660
blankAktualna Cena
3.
Philips DVT2110
blankAktualna Cena
4.
Kruger&Matz KM0286
blankAktualna Cena
5.
Olympus WS-852 (V415121SE000)
blankAktualna Cena

Artykuł dotyczy:

  • dyktafon

Jaki dyktafon wybrać? - Opinie 3 szt.

  1. Mam bardzo ciężki orzech do zgryzienia, bo właśnie szukam takiego półprofesjonalnego, dobrego dyktafonu. Jeszcze nie wybrałam na 100 procent, ale Twój tekst trochę mnie już nakierował. Pozdrawiam 🙂

  2. Kupowałam ostatnio dyktafon, bo poprosił mnie o to dziadek. Pierwszy dyktafon miał jeszcze taki na małe kasetki ale niestety nigdzie się już ich nie dostanie, dlatego czas na nowy sprzęt. Wybrałam fajny, cyfrowy dyktafon który ma naprawdę dużo funkcji, aż sama się zdziwiłam 🙂

  3. W mojej pracy dyktafon jest niezbędny, więc ostatnio musiałem sobie kupić nowy, taki cyfrowy. Wybrałem Olympusa i cieszę się, bo to dobra decyzja. Dla mnie ten sprzęt musi być przede wszystkim lekki, mały i bardzo dobrze wyłapywać dźwięk z otoczenia. Ten sobie świetnie z tym radzi i nie kosztuje dużo. Na rynku jest jednak wiele dobrych modeli tak samo jak mój.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here