gramofon - jaki wybrać
Jaki gramofon wybrać?

Jaki gramofon kupić? - Ranking 2023

W poniższej tabeli znajduje się Ranking najlepszych produktów w kategorii Jaki gramofon kupić?. Ranking TOP 5 jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Skąpiec.pl.

Jaki gramofon kupić?
Ranking
Producent Cena
1.
Audio-Technica AT-LP120X (AT-LP120X SILVER)
blankAktualna Cena
2.
Yamaha MusicCast VINYL 500
blankAktualna Cena
3.
Pioneer PLX-500
blankAktualna Cena
4.
Audio-Technica Audio-Technica AT-LP120XUSB Ręczny Gramofon z Napędem Bezpośrednim, Czarny 4961310148775
blankAktualna Cena
5.
Audio-Technica AT-LP5X
blankAktualna Cena

W ostatnich latach zauważmy powracającą modę na słuchanie swoich ulubionych utworów na nieco przestarzałej, ale jakże niebanalnej metodzie, to jest przy użyciu gramofonu. Popularne w latach 70tych i 80tych, urządzenia te były jednymi z najczęściej wykorzystywanych produktów do odsłuchiwania muzyki. Później płyty gramofonowe zostały wyparte przez płyty kompaktowe i coraz to nowsze nośniki danych, a same gramofony odeszły w niepamięć.

W tym momencie można powiedzieć, że moda na słuchanie muzyki z gramofonu powróciła. Biorąc pod uwagę jak wielu współczesnych artystów wydaje płyty zarówno w formie płyt CD-R oraz w formie płyt gramofonowych, można stwierdzić, że słuchanie muzyki z gramofonu, to nie będzie tylko chwilowa moda.

Dlatego dzisiaj zastanawiamy się jaki gramofon wybrać? Jeżeli poszukujemy urządzenia, które będzie oferowało wysokiej jakości dźwięk i będzie również mogło poszczycić się jakże przydatnymi funkcjami dodatkowymi, to wtedy będziemy musieli szukać gramofonu do 2000 zł. W przypadku słuchaczy amatorów lub osób, które pragną zakupić dobry gramofon na początek, możliwym będzie znalezienie gramofonu do 1000 zł. Jeśli zatem chciałbyś wiedzieć jak wybrać najlepszy gramofon, to zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Gramofon do domu, czyli jak wybrać najlepszy?

Gramofony to urządzenia, które swój początek miały ponad wiek temu. Pierwsze urządzenia wykorzystujące mechanikę gramofonu powstały już w drugiej połowie XIX wieku i przez ten czas, aż do lat 70tych ubiegłego stulecia, były modernizowane i poprawiane. Teraz, niemalże 30 lat po zaniku tych urządzeń, trend na ekskluzywne, uroczyste odsłuchiwanie kawałków rozgorzał na nowo. Tysiące, a nawet dziesiątki tysięcy osób poszukują dobrego gramofonu do domu, który będzie w stanie nie tylko odtworzyć płyty gramofonowe, ale zrobić to oferując najlepsze doznania akustyczne w życiu.

Najlepszy gramofon? Porównaj rankingi!

Z tego względu podczas wyboru gramofonu na początek powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na rankingi gramofonów. To właśnie tam specjaliści przygotowują dla nas specjalne zestawienia, gdzie pojawiają się najlepsze gramofony na rynku. Oczywiście należy pamiętać o tym, że niekiedy takie zestawienia mogą nie być obiektywne, a co za tym idzie powinniśmy wiedzieć co nieco o specyfikacji nowych gramofonów, gdyż w porównaniu do tych z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, różnią się bardzo – jak nie wizualnie, to technologicznie.

Gramofon do 1000 zł
Gramofon do 1000 zł Denon DP-300F Czarny
➾Szczegóły TOP1: Denon DP-300F Czarny

Jeżeli nie rankingi, to sprawdź dobre gramofony na blogach i forach internetowych!

Jest to kolejne dobre źródło. Opinie o najlepszych gramofonach z forum lub z bloga to kolejne, niezwykle ważne źródło informacji. Znajdziemy tam dużo informacji, które pochodzą wprost od uznanych i potwierdzonych użytkowników. Dzięki temu otrzymamy kluczowe informacje dotyczące odpowiedniego doboru urządzenia. Co jeśli sami chcemy zdecydować nad wybranym urządzeniem?

Najlepszy gramofon do domu? Na co warto zwrócić uwagę?

W zależności od tego czy chcemy dobry gramofon do 500 zł czy szukamy trochę lepszego sprzętu, a mianowicie gramofonu do 1000 zł, warto kierować się pewnymi czynnikami, które to właśnie określają jak dobre dane urządzenie jest oraz do pewnego stopnia określają jego cenę.

Gramofon do 500 zł
Gramofon do 500 zł Denon ION AIR LP BKUSB
➾Szczegóły TOP1: Denon ION AIR LP BKUSB

Z tego względu warto przede wszystkim przyjrzeć się takim specyfikacjom jak na przykład rodzaj gramofonu, sposób wykonania podstawy, zamontowany napęd, jaki typ wkładek gramofonowych, rodzaj igły, oraz inne, dodatkowe funkcje, które umożliwią nam zgranie z płyty gramofonowej na USB utworów. Prawdą jednak jest, że znalezienie urządzenia, które spełni każde nasze wymaganie może być niemożliwe, szczególnie jeśli nie szukamy gramofonu do 2000 zł, tylko tańszego.

Manualny, półautomatyczny czy automatyczny? Rodzaje gramofonów

Zanim jednak opiszemy specyfikację gramofonu, warto dowiedzieć się więcej o rodzajach tych urządzeń. Podstawowym podziałem jest oczywiście podział gramofonów na manualne, półautomatyczne oraz automatyczne. Przyjęło się, że najlepszą jakość dźwięku oferują te, które są manualne. Natomiast osoby, które cenią sobie prostotę, bezobsługowość i praktycznie bezproblemowe użytkowanie, zdecydowanie powinny wybrać gramofony automatyczne.

Gramofony manualne to takie, w których każdą czynność, począwszy od włożenia płyty i wybrania miejsca od którego rozpocznie się odtwarzanie, poprzez ustawienie ramienia i włączenie silnika, a skończywszy na zdjęciu ramienia i ręcznego wyłączenia silnika. Taki rodzaj gramofonu był najbardziej popularny w latach siedemdziesiątych. Charakteryzuje się on najlepszym dźwiękiem spośród wszystkich gramofonów, co oczywiście przekłada się na to, że najbardziej zagorzały audiofil wybiera gramofony właśnie tego rodzaju.

Kolejnym gramofonem jest gramofon półautomatyczny, który działa w bardzo podobny sposób, co gramofon manualny. Jednakże, w przypadku półautomatycznych urządzeń, mamy do dyspozycji specjalny wyłącznik, dzięki czemu nie będziemy musieli wyłączać silnika ręcznie, a przy użyciu tego mechanizmu. Gramofony o półautomatycznej charakterystyce mogą, oprócz mechanizmu do wyłączenia silnika, również mieć specjalny systemy do automatycznego podnoszenia ramienia, przenoszenia i umieszczenia go na stopce, a następnie opuszczenia. Jest to bardzo interesująca opcja. Jednakże, najczęściej półautomatyczne gramofony widywało się w starszych urządzeniach.

Gramofon automatyczny to urządzenie, które pracuje tak samo jak odtwarzacz płyt winylowych o półautomatycznej charakterystyce. Jednakże, oprócz wyżej opisanych funkcji, automatyczne urządzenie może się również pochwalić automatycznym startem odtwarzania płyty. Tak jak w przypadku półautomatów, istnieje tutaj funkcja auto-return. Jednakże, automatyczne gramofony posiadają również funkcję automatycznego powtarzania, czyli tak zwany auto-repeat. Jeżeli chodzi o sposób działania, to gramofon automatyczny jest prawie w ogóle bezobsługowy, gdyż uruchomienie silnika, podniesienie ramienia i przeniesienie go na początek płyty odbywa się bez naszego udziału.

Kolejną rzeczą wartą omówienia jest podstawa gramofonu

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, ale to właśnie bardzo dobre wykonanie podstawy gramofonu dostarczy nam najwyższej jakości dźwięk. Jest to jeden z najważniejszych elementów, który ma niebagatelny wpływ na czystość dźwięku. Głównym zadaniem podstawy jest tłumienie drgań, które mogą zniekształcić dźwięk nagrany na płycie winylowej. Dlatego bardzo często wykorzystywano ciężki i solidny materiał do konstrukcji podstawy, dzięki czemu pozbywano się choćby najmniejszych drgań.

Niestety, z tego powodu waga takiego gramofonu mogła być bardzo duża, co nie było komfortowe na dłuższą metę oraz wiązało się z dodatkowymi kosztami oraz obniżoną praktycznością produktu. Jeżeli pragniemy lekkiego gramofonu, to powinniśmy poszukać takiego produktu, który wyposażony został w specjalne zawieszenie znane jako subchassis. Takie rozwiązanie pozwoliło ograniczyć wagę, a co za tym idzie poprawić komfort korzystania z urządzenia bez pogorszenia jakości dźwięku.

Oprócz podstawy, warto również porównać napędy

Napędy w gramofonie mogą być paskowe, przekładniowe bądź bezpośrednie. Te pierwsze są najpopularniejsze i bazują one na silniku o wolnych obrotach i krążku. Swoją popularność zawdzięcza temu, że gramofony z tym napędem są najczęściej wybierane przez melomanów.

Kolejnym, o wiele rzadszym rozwiązaniem, jest zastosowanie napędu przekładniowego. Zwany również napędem kółkowym, te mechanizmy były najczęściej stosowane jedynie w gramofonach niższej półki i w urządzeniach podobnych do gramofonu lub w zmieniarkach.

Trzecim napędem jest napęd bezpośredni, które korzysta z elektrycznego silnika. Dzięki niezawodnej pracy, szybkości oraz oczywiście precyzyjne i stabilne obroty talerza sprawiły, że napęd bezpośredni jest spotykany w zaawansowanych urządzeniach, często wykorzystywanych przez profesjonalistów, to jest DJów. Kolejną zaletą jest bezobsługowość – nie ma tutaj żadnej części, którą trzeba okresowo wymieniać. Należy jednak pamiętać, że źle zaprojektowany napęd bezpośredni może znacząco zmienić dźwięk.

Wkładki magnetyczne i igły w gramofonie

Wkładki magnetyczne razem z igłą, która znajduje się w ich wnętrzu są najważniejszymi elementami, które znacząco wpływają na jakość wydobywanego się dźwięku. Igła sferyczna, eliptyczna oraz o gładkiej linii może zostać umocowana we wkładce elektromagnetycznej, zwanej również MM lub wkładce MC, czyli magnetoelektrycznej.

Większość igieł zakończona jest bardzo wytrzymałą końcówką z diamentu. Jednakże, nawet jeśli końcówka jest bardzo odporna na zużycie, wciąż należy ją wymieniać. Zaleca się wymianę raz na 2000-4000 godzin odsłuchu. Igły sferyczne to najpopularniejszy i najtańszy wybór. Niestety, ich wadą jest gorsza jakość przenoszenia najwyższego pasma. Innym wyjściem jest skorzystanie z igły eliptyczne – nieco droższe od poprzednich. Jednakże, dzięki lepszemu prowadzeniu po płycie, igły te oferują lepsze brzmienie. Trzecią, najbardziej polecaną igłą, jest igła o gładkiej linii, znanej również jako igła fine line. Charakteryzuje się większą powierzchnią, co nie tylko ogranicza zużycie samej igły, ale również poprawia żywotność płyty.

Podsumowanie

O ile w gramofonie prawie każdy element wpływa na to jak czysty dźwięk słyszymy, tak warto jednak zwrócić szczególną uwagę na te najważniejsze, czyli igły oraz wkładki, napęd oraz podstawę gramofonu. To właśnie te elementy wpływają najbardziej na nasze doświadczenie płynące z odsłuchu płyty winylowej. Zakup gramofonu nie jest jednak prostą rzeczą, gdyż aby znaleźć odpowiednie urządzenie, powinniśmy również zwrócić uwagę na długość gwarancji oraz oczywiście na cenę. Nie zawsze wysoka cena jest równoznaczna z jakością, szczególnie gdy w grę wchodzą znane marki, które cechują się większą ceną poprzez swoją renomę.

Jeśli jednak znalezienie najlepszego gramofonu do 2000 zł na własną rękę nie przyniesie skutku lub nie jesteś pewny wyboru, to warto zasięgnąć opinii nie tylko w sklepie stacjonarnym u sprzedawcy, ale również w Internecie na różnych forach z zarejestrowanymi audiofilami i innymi fanatykami dobrego dźwięku. Istnieje oczywiście jeszcze alternatywne wyjście, czyli porównanie różnych zestawień i sprawdzenie który produkt najczęściej pojawia się w rankingu i który najczęściej go zwycięża! Będzie to wtedy kolejny powód dla którego warto zainteresować się danym gramofonem.

Jaki gramofon kupić? - Ranking 2023

W poniższej tabeli znajduje się Ranking najlepszych produktów w kategorii Jaki gramofon kupić?. Ranking TOP 5 jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Skąpiec.pl.

Jaki gramofon kupić?
Ranking
Producent Cena
1.
Audio-Technica AT-LP120X (AT-LP120X SILVER)
blankAktualna Cena
2.
Yamaha MusicCast VINYL 500
blankAktualna Cena
3.
Pioneer PLX-500
blankAktualna Cena
4.
Audio-Technica Audio-Technica AT-LP120XUSB Ręczny Gramofon z Napędem Bezpośrednim, Czarny 4961310148775
blankAktualna Cena
5.
Audio-Technica AT-LP5X
blankAktualna Cena

Artykuł dotyczy:

 • gramofon jaki kupić
 • jaki gramofon
 • jaki gramofon kupić
 • gramofony ranking
 • ranking gramofonów

Jaki gramofon kupić? - Opinie 13 szt.

 1. Chyba się zdecyduję na takie urządzenie, tylko wybiorę raczej coś starszego, a nie nowoczesnego 🙂 Tylko nie wiem czy znajdę jeszcze jakiś dobry gramofon retro 😀

 2. Kiedyś w domu mieliśmy taki prawdziwy, stary gramofon. To było coś wspaniałego, naprawdę. Muzyka jaka się wydobywała z niego, była cudowna. Przyjemnie się przy nim wypoczywało. Teraz planuję kupić coś cyfrowego, co jednak będzie gramofonem. Dobrze, że jeszcze takie rzeczy produkują 🙂

 3. Bedac mlodym chlopakiem w latach’80 gramofony mialy szczyt popularnosci.I najlepsze w tym jest to,ze nie jakies zachodnie firmy byly najlepsze ale nasza rodzima produkcja z UNITRY czy DIORY.Oczywiscie w tamtych czasach miec cos z PEWEXU tez bylo szczytem marzen.Ale ja z praktyki moge powiedziec,ze stary sprzet polski moze spokojnie konkurowac z najnowszymi produkcjami z zachodu.Jak juz pisali w temacie to wkladka z igla ma ogromne znaczenie i tu polecam zakup czeskiej firmy ORTOFON.Wystarczy.A ze starych konstrukcji na allegro mozna kupic za 800 stowek topowy model PRLu gramofon DANIEL HI-FI na sensorach dotykowych full automat.Nie ma dzis takiego posrod nowych.
  Jest jeszcze stara troche zapomniana japonska firma AKAI ktora kiedys robila dobre gramofony.Do kazdego starego z tych modeli mozna dokupic dzisiejsze dobre wkladki z igla i cieszyc sie super dzwiekiem a nie mp3 czy innym szajsem typu CD.

 4. Na początek mogę zaproponować model Rega P1. Ten gramofon idealnie sprawdzi się w przypadku osób początkujących. Dobry dźwięk, fajne parametry, ale to jego obsługi nie jest potrzebna wiedza o ustawianiu gramofonów. Zresztą w Audio Plaza jest spory wybór takiego sprzętu i można wybrać coś dla siebie.

 5. Chciałam kupić dobry gramofon dla ojca, który słucha bardzo dużo muzyki, ale do tej pory nie miał dobrej jakości sprzętu. Nie wiem jakie macie zdanie odnośnie tego sprzętu, ale ja wybrałam Denon DP-400 i jak dla mnie i taty, to super wybór. Bardzo dobrze słucha się na tym sprzęcie. Wygląda dobrze. Oddaje dobrą muzykę. Jakość sprzętu bardzo wysoka.

 6. Ja mam najbardziej podstawowy gramofon nowej generacji za 5 stówek ale dużo sprzętu tego typu w wysokiej jakości jest m.in. na TopHiFi, a to polski sklep

  • Co do ich sprzętu to może gramofony od marleya są spoko. Cenowo jest całkiem okej a mają porządną igłę i jitter co najważniejsze

  • Za niecałe cztery stówy chyba możesz już na tophifi coś kupić a warto, gramofon to inny wymiar muzy koniecznie bierz zaoszczędzić można na czym innym 😀

  • Moim zdaniem lepiej faktycznie zainwestować i kupić sprzęcik w okolicach 1k, albo wyczaić promocję. Np teraz świetny model AT-LP60BT w top hifi jest przeceniona na 700zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here