czwartek, 25 kwietnia, 2024
Home Blog Jaki kombiwar wybrać?

Jaki kombiwar wybrać?

by RTVAGD.net
2 komentarze
Kombiwar halogenowy

Coraz częściej zwracamy uwagę na to, co jemy i jak jemy. W ofercie pojawiają się coraz ciekawsze sprzęty, które umożliwiają szybkie przygotowywanie wartościowych, zbilansowanych posiłków. Tym razem dowiedzmy się, jak wybrać najlepszy kombiwar halogenowy.

Kombiwar, inaczej piecyk halogenowy, to stosunkowo nowe urządzenie na polskim rynku. Ten wielofunkcyjny sprzęt pozwala przygotowywać zdrowe potrawy, bez dodatku tłuszczu. Kombiwar łączy między innymi funkcję parowaru oraz piekarnika. Jak dokładnie działa i jak wybrać najlepszy kombiwar halogenowy? Podpowiadamy.

Co to jest kombiwar?

Kombiwar umożliwia przygotowywanie potraw za pomocą strumienia gorącego powietrza. Pomaga wydobyć głęboki smak i aromat, przy minimalnej zawartości tłuszczu. Kombiwar halogenowy składa się z czterech podstawowych części:

  • Misa żaroodporna z pokrywką
  • Halogenowa grzałka
  • Wentylator
  • Pokrętła lub przyciski regulujące temperaturę urządzenia

Produkty w kombiwarze umieszcza się w misie, na specjalnych rusztach, tackach lub w formie (w zależności, co i jak chcemy przygotować). Grzałka przetwarza energię elektryczną na ciepło, a gorący strumień powietrza jest rozprowadzany wewnątrz za pomocą wentylatora. Dzięki temu tworzy się termoobieg. Kształt kombiwaru i jego wysoka szczelność sprawiają, że gorące powietrze rozprzestrzenia się równomiernie, a produkty zachowują maksimum wartości odżywczych i naturalny smak. Czas pracy oraz temperaturę reguluje się najczęściej za pomocą dwóch pokręteł – termostatu oraz minutnika. Są one umieszczone po zewnętrznej stronie pokrywy. Minutnik to także włącznik urządzenia.

Kombiwar to doskonałe urządzenie dla osób, które lubią szybkie i zdrowe gotowanie. Jego dodatkową zaletą jest stosunkowo niewielki rozmiar, dzięki czemu nie zajmuje zbyt dużo miejsca w kuchni. Ponadto, urządzenie to nie pobiera dużo energii (w porównaniu na przykład do piekarnika), jest łatwe w użytkowaniu oraz w czyszczeniu. Kombiwar halogenowy może zastąpić kilka sprzętów w domu, co pozwoli między innymi obniżyć rachunki za prąd.

Kombiwar – jak używać?

Wiele osób zastanawia się, jak używać kombiwar i do czego tak naprawdę może się to urządzenie przydać. Okazuje się, że ma całkiem szerokie zastosowanie. Co dokładnie potrafi?

  • Kombiwar i rozmrażanie – termoobieg umożliwia równomierne rozmrażanie produktów w kombiwarze. Zadanie ułatwia przezroczysty pojemnik, który pozwala kontrolować cały proces. Ciekawą opcją jest to, że w urządzeniu tym można jednocześnie rozmrażać i piec potrawy.
  • Kombiwar i podgrzewanie – urządzenie to umożliwia podgrzewanie potraw. Tę funkcję można porównać do mikrofalówki. Jest to jednak zdrowsza alternatywa. Do podgrzewania nie trzeba używać żadnego tłuszczu.
  • Kombiwar i pieczenie –w kombiwarze można również upiec mięso, ziemniaki czy ciasto. Urządzenie to zastępuje zatem kilka domowych sprzętów, w tym piekarnik. Do pieczenia niepotrzebny jest tłuszcz, a sam proces trwa znacznie krócej niż w przypadku tradycyjnego piekarnika. Co więcej, potrawy są soczyste i zachowują swój naturalny smak.
  • Kombiwar i grillowanie – w zestawie znajdziemy specjalny ruszt, który umożliwia grillowanie potraw. Podczas grillowania produkty owijamy w aluminiową folię.
  • Kombiwar i gotowanie na parze – podobnie jak parowar, kombiwar umożliwia gotowanie na parze. Wówczas na dno pojemnika wylewamy trochę wody, a produkty umieszczamy na specjalnej tacce z otworami. Co ciekawe, w kombiwarze można jednocześnie na przykład gotować warzywa na parze i grillować mięso.
  • Kombiwar i smażenie – jeśli namoczymy składniki (na przykład ziemniaki) w oleju, możemy je w kombiwarze usmażyć.
  • Kombiwar i gotowanie jaj – w tego rodzaju urządzeniu ugotujemy również jajka – na miękko i na twardo.
  • Kombiwar i przygotowywanie grzanek – za pomocą kombiwaru można przyrządzić chrupiące grzanki, a także odświeżyć pieczywo.

Kombiwar to wielofunkcyjne urządzenie, które pozwoli zaoszczędzić nam czas oraz pieniądze. Trzeba jednak opanować sztukę jego użytkowania, by cieszyć się pełnym wachlarzem zalet. Przede wszystkim, nie można wkładać do kombiwaru zbyt dużej ilości jedzenia, bo termoobieg nie może wówczas skutecznie działać. Zawsze trzeba zostawić miejsce na swobodną cyrkulację powietrza, zwłaszcza przy ściankach kombiwaru.

Warto dodać, że niektóre kombiwary posiadają funkcję samoczynnego oczyszczania, co jeszcze bardziej podnosi komfort użytkowania urządzenia. W ofercie znajdziemy również nowoczesne elektroniczne kombiwary halogenowe.

Kombiwar – zalety i wady

Kombiwar ma wiele zalet. Posiada różnorodne funkcje i oferuje szeroką regulację zakresu temperatury. Przygotowuje smaczne i zdrowe potrawy, które zachowują najcenniejsze wartości odżywcze. Odpowiedni kształt gwarantuje wyjątkową efektywność termoobiegu. W zestawie znajdziemy najczęściej szereg przydatnych akcesoriów, dzięki czemu gotowanie stanie się czystą przyjemnością. Urządzenie to jest lekkie, szczelne i ma stosunkowo niewielkie rozmiary. Sprawdzi się w każdej, nawet niedużej, przestrzeni. Na dodatek, kombiwar zużywa mniej energii niż na przykład piekarnik elektryczny, a ma całkiem dużą pojemność. W kombiwarze potrawy przygotujemy też szybciej niż w piekarniku.

Czy kombiwar ma jakieś wady? Użytkownicy zwracają uwagę na dość delikatną konstrukcję urządzenia, która nie jest zbyt wytrzymała i odporna na uszkodzenia. Wadą jest również to, że nie wszystkie modele można myć w zmywarce.

Jak wybrać dobry kombiwar?

Aby kupić dobry kombiwar halogenowy należy zwrócić uwagę na takie parametry jak:

  • Moc oraz zużycie energii – w ofercie dostępne są kombiwary o mocy od 1200 do 1550 W. Im wyższa moc, tym szybsze przygotowywanie potraw, ale również większe zużycie energii, chociaż na tym polu kombiwary zdecydowanie wygrywają na przykład z piekarnikami elektrycznymi. Kombiwar nawet z największą mocą nie pobierze tyle energii co piekarnik. Efektywność kombiwaru to wynik odpowiedniej budowy – okrągły kształt, szczelność i niewielkie rozmiary. W kombiwarze znacznie szybciej przygotujemy potrawy niż w piekarniku.
  • Pojemność – na rynku dostępne są kombiwary o pojemności od 9 do 20 litrów. Wszystko zależy od tego, jakie potrawy i dla kogo będziemy przyrządzać. Jeśli dla całej rodziny, warto wybrać bardziej pojemny model. Dla jednej czy dwóch osób wystarczający będzie kombiwar o pojemności około 12 litrów. Warto dodać, że większość urządzeń można powiększyć za pomocą specjalnego pierścienia, który umieszczany jest na górze kombiwaru. Taki pierścień może zwiększyć objętość nawet o 7 litrów.
  • Zakres temperatury – w ofercie znajdziemy kombiwary o maksymalnej temperaturze 250 stopni Celsjusza. To podobna wartość jak w tradycyjnym piekarniku. Warto jednak zwrócić uwagę na temperaturę minimalną. Niektóre urządzenia mają bowiem minimalną wartość temperatury na poziomie 60 stopni Celsjusza. Jeśli chcemy, by kombiwar służył również do rozmrażania produktów czy podgrzewania potraw, warto wybrać model z pełnym zakresem temperatury – od 0 stopni Celsjusza do 250 stopni Celsjusza.

Kombiwar halogenowy – wyposażenie oraz funkcje dodatkowe

Oferta kombiwarów jest całkiem bogata. Producenci dołączają do urządzeń ciekawe akcesoria oraz przydatne funkcje dodatkowe, na przykład:

  • Ruszty – dzięki nim można grillować potrawy. Dobry kombiwar posiada dwa ruszty, które umożliwiają przygotowanie wieloskładnikowego dania.
  • Tacki – warto sprawdzić, czy wybrany model posiada specjalne tacki, między innymi do gotowania na parze (ze specjalnymi otworami) czy smażenia (dzięki niej tłuszcz nie spływa na dno pojemnika).
  • Uchwyty – pozwalają bezpiecznie wyjmować potrawy, bez ryzyka poparzenia.
  • Kombiwar – szpilki do szaszłyków – dzięki nim w szybki i prosty sposób można przygotować domowe szaszłyki.
  • Pierścień powiększający – pozwoli zwiększyć pojemność urządzenia (nawet o 7 litrów). Dzięki temu w kombiwarze przygotujemy na przykład całego kurczaka czy obiad dla kilkuosobowej rodziny.
  • Stojak na pokrywę – pomaga uniknąć poparzenia.
  • Czyszczenie – warto sprawdzić, czy poszczególne części urządzenia można myć w zmywarce. To zdecydowanie ułatwi użytkowanie kombiwaru. Wybrane modele posiadają funkcję samoczyszczenia. Wystarczy wlać wodę do pojemnika, odrobinę płynu i włączyć tę opcję. Jeśli jednak decydujemy się na urządzenie, którego nie można myć w zmywarce, sprawdźmy, czy ma wyjmowany kabel zasilający. To ułatwi ręczne mycie kombiwaru.
  • Zabezpieczenie przed poparzeniem – w ofercie znajdziemy modele, które wyłączają się zaraz po otwarciu rączki pokrywy. To zabezpiecza przed poparzeniem.

Cena kombiwaru uzależniona jest od wielu czynników. Najtańszy model kupimy już za około 100 złotych. Za lepiej wyposażone i bardziej zaawansowane urządzenie musimy zapłacić nawet kilkaset złotych.

Jaki kombiwar wybrać? - Ranking 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking najlepszych produktów w z tematu Jaki kombiwar wybrać?. Ranking TOP 5 jest aktualizowany kilka razy w miesiącu. Zapraszamy do przejrzenia naszych i Waszych propozycji.

Ranking Jaki kombiwar wybrać? Producent Cena
1MPM MKO-01MPMAktualna Cena
2Esperanza Quasar EKO003EsperanzaAktualna Cena
3Lund 67640LundAktualna Cena
4MPM MKO-02MPMAktualna Cena
5Vida V-50653vidaXLAktualna Cena

2 komentarze

Anka 6 czerwca 2019 - 17:42

Kombiwar halogenowy to urządzenie, którego się praktycznie nie używa… Naprawdę bardzo rzadko widzę go w kuchniach koleżanek. Pamiętam, że kiedyś mieliśmy takie urządzenie, często służyło do rozmrażania czegoś… Ale później został zastąpiony nowocześniejszymi sprzętami. Miło zauważyć, że nadal można coś takiego znaleźć w sklepach.

Reply
Monika 15 lutego 2019 - 13:29

Kombiwar halogenowy zobaczyłam pierwszy raz u mojej babci. Bardzo się zdziwiłam, bo w ogóle nie znałam czegoś takiego. Babcia jednak potrafi przygotowywać w nim cudowne dania i to bardzo szybko! Ja u siebie nie potrzebuję tego w domu, ale kiedy jestem u babci, to używam, bo naprawdę ciekawie działa.

Reply

Dodaj opinię na forum

You may also like

RTVAGD.net - opinie, poradniki, ranking

Wybieramy najlepszy sprzęt RTV i AGD. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradnikami oraz opiniami użytkowników. Każdy poradnik zawiera ranking najlepszych produktów w danej kategorii.

 

Kontakt do nas:

Edtior's Picks

Latest Articles

Aktualizacja: 2024 – Rankingi i opinie na RTVAGD.net