najlepszy odkurzacz bosch
Odkurzacz Bosch

Dobry odkurzacz jest niezbędny w każdym domu i mieszkaniu. Pozwala szybko usunąć piasek, kurz, zwierzęcą sierść czy rozsypane produkty żywnościowe z różnych podłóg, takich jak panele, parkiet, płytki czy dywany i wykładziny. Jaki odkurzacz kupić do domu, mieszkania? Na to pytanie odpowiadamy w tym artykule. Pomóc w wyborze może również ranking odkurzaczy w różnych kategoriach.

Odkurzacz workowy czy bezworkowy?

Odkurzacze workowe to tradycyjne sprzęty, w dalszym ciągu popularne w polskich domach ze względu na niewysoką cenę i komfort użytkowania. Wszelkie zanieczyszczenia zbierają się w worku, który wystarczy wymieniać raz na miesiąc (oczywiście w zależności od tego jak często odkurzamy). Nie jest to zbyt uciążliwe, ponadto wyrzucając szczelny worek nie ma się prawie żadnego kontaktu z alergenami z kurzu. Do niektórych modeli dołączane są worki tekstylne, które opróżnia się i pierze. Natomiast osoby, które nie mogą narażać się na alergizujące działanie kurzu, powinny wybrać jednorazowe worki do odkurzacza. Tradycyjny odkurzacz ma jednak taką wadę, że jest mniej skuteczny w pochłanianiu malutkich cząstce na przykład pyłków czy roztoczy. Generalnie jest to sprzęt stosunkowo niedrogi i spełniający wymagania większości konsumentów. Dobry odkurzacz workowy w atrakcyjnej cenie są w stanie zaproponować swoim klientom znane i zaufane firmy, zajmujące się produkcją sprzętu AGD. Oznacza to, że inwestując naprawdę niewiele w tak niezbędny do domu sprzęt jak odkurzacz, można cieszyć się zarówno czystością jaki i bezawaryjnością sprzętu.

Ranking odkurzaczy workowych

RankingOdkurzacz workowyProducentCena
1Bosch BGL3A230B ProPower 2.0BoschAktualna Cena
2Electrolux EUO93DBElectroluxAktualna Cena
3Zelmer ZVC427HTZelmerAktualna Cena
4Electrolux UltraSilencer ZEN Allergy EUS8ALRGYElectroluxAktualna Cena
5Electrolux ECS52BElectroluxAktualna Cena

Z kolei odkurzacze bezworkowe posiadają zbiornik na kurz z tworzywa sztucznego, którego zawartość łatwo opróżnia się do kosza na śmieci (opróżniamy zbiornik po jego napełnieniu). Ten typ odkurzacza o wiele lepiej spełnia swoje funkcje w domu alergików. Dzięki cyklonowemu systemowi działania dobry odkurzacz bezworkowy znacznie lepiej oczyszcza powierzchnię z zanieczyszczeń, nawet tych drobnych, takich jak cząsteczki kurzu. Względną wadą może być wyższa cena zakupu w porównaniu do odkurzaczy tradycyjnych. Mimo wszystko osoby które zdecydowały się kupić odkurzacz bezworkowy (co prawda taki z tzw. wyższej półki cenowej), nie żałują tego wyboru.

Ranking odkurzaczy bezworkowych

RankingOdkurzacz bezworkowyProducentCena
1Zelmer ZVC431SKZelmerAktualna Cena
2Tefal TW7681TefalAktualna Cena
3Hoover RC81_RC25011HooverAktualna Cena
4Vax AIR Silence Pet C86-AS-P-EVaxAktualna Cena
5Bosch BGS 7RCLBoschAktualna Cena

Odkurzacz z filtrem wodnym – idealny dla alergików

Odkurzacze z filtrem wodnym mają swoisty system działania oparty na tym, że zanieczyszczenia trafiają do zbiornika z wodą, zaś następnie osiadają na jego dnie. Dzięki takiemu typowi odkurzacza można najskuteczniej usunąć kurz, roztocza, pyłki i inne małe cząsteczki zanieczyszczeń, które są silnymi alergenami. Co prawda, dobry odkurzacz z filtrem wodnym to dość poważna inwestycja, jednakże naprawdę się opłaca ze względu na wysoką skuteczność sprzątania. Najlepsze odkurzacze z filtrem wodnym posiadają także filtr wylotowy HEPA, który zatrzymuje cząstki, które przedostały się przez filtr wodny. Nie ma więc możliwości, aby jakiekolwiek alergeny wydostały się znów na zewnątrz. Sprzątanie za pomocą tego sprzętu tworzy również w pomieszczeniu korzystny mikroklimat, właśnie dzięki wodzie, która niejako nawilża powietrze i sprawia, że łatwiej się oddycha. Wadą odkurzaczy wodnych jest z pewnością fakt, że trzeba wyczyścić zbiornik z wodą od razu po użyciu.

Ranking odkurzaczy z filtrem wodnym

RankingOdkurzacz z filtrem wodnymProducentCena
1Zelmer Aquawelt Plus ZVC762SPZelmerAktualna Cena
2Zelmer 829.0 ST / ZVC722ST AquosZelmerAktualna Cena
3Zelmer 829.5SK / ZVC722ZK AquosZelmerAktualna Cena
4Thomas Aqua+ Pet&Family Plus pomarańczowo-szaryZelmerAktualna Cena
5Thomas X10 Parquet MultiCleanZelmerAktualna Cena

Odkurzacz pionowy – komfortowe i lekkie sprzątanie

Odkurzacze pionowe dzielą się na akumulatorowe i zasilanie tradycyjnie. Odkurzacz akumulatorowy jest wygodny, ponieważ podczas pracy pod nogami nie plączą się żadne kable, można z nim się swobodnie poruszać po domu czy większym mieszkaniu. Różne rodzaje szczotek i nakładek pozwalają także dotrzeć w trudno dostępne miejsca. Trzeba jednak pamiętać, że działają one przez ograniczony czas (te najlepsze na tę chwilę od 30 do 60 min), ale z całą pewnością można wysprzątać dokładnie cały dom, mieszkanie na 1 ładowaniu. Dodatkowym odkurzacza pionowego jest fakt, że nie trzeba się schylać podczas pracy. Jest więc polecany osobom starszym i zmagającym się z różnymi schorzeniami narządów ruchu czy kręgosłupa. Niektóre modele odkurzaczy kolumnowych, czyli pionowych, można także zmienić w odkurzacz ręczny przydatny do odkurzania ścian, półek czy tapicerki samochodowej.

Ranking odkurzaczy pionowych

RankingOdkurzacz pionowyProducentCena
1Bosch BCH6ZOOOAktualna Cena
2Dyson V8 AbsoluteAktualna Cena
3Philips FC6409/01Aktualna Cena
4Bissell 17132 CrosswaveDysonAktualna Cena
5Dyson Cyclone V10 AbsoluteDysonAktualna Cena

Kupujemy najlepszy odkurzacz – na jakie parametry zwrócić uwagę?

Najważniejsze znaczenie ma moc ssania, która decyduje o efektywności sprzętu. Najlepsze odkurzacze posiadają moc ssania oscylującą w granicach 500 W. Dzięki temu na pewno uda się pozbierać z podłogi wszystkie mniejsze i większe zanieczyszczenia, nawet te wbite w dywany czy wykładziny. Kolejny ważny parametr to głośność pracy. Trzeba zdać sobie sprawę, że każdy dźwięk o natężeniu większym niż 65 decybeli już może być niebezpieczny dla słuchu. Dlatego markowe, dobre odkurzacze mają ten poziom niższy. Znacznie zwiększa to komfort użytkowania, na przykład w domu, gdzie są małe dzieci, ale nie tylko. Wiele odkurzaczy starszych typów cechuje się zbyt wysokim poziomem emisji hałasu. Warto więc zwracać uwagę na tę wartość kupując sprzęt, tym bardziej, że standardem wśród producentów są raczej odkurzacze, które emitują hałas o wartości powyżej 70 decybeli. Na rynku są jednak również bardzo ciche odkurzacze, których sama nazwa wskazuje na dyskretną pracę. Można nimi pracować nawet w nocy czy przy śpiącym dziecku.

Znaczenie ma również marka odkurzacza. Te najtańsze, produkowane przez nieznanych producentów, ale nie tylko, mogą cechować się wysoką awaryjnością i znikomą mocą ssania. Stwarzają także niebezpieczeństwo ze względu na brak certyfikatów potwierdzających zgodność z normami europejskimi. Początkowa oszczędność okazuje się tylko pozorna, ponieważ odkurzacz, który kosztuje poniżej 200 zł i w przypadku którego nie jesteśmy w stanie określić, czy jego marka cieszyć się zaufaniem konsumentów, zazwyczaj trzeba będzie wymienić na nowy już po kilku miesiącach od kupna. Ponadto filtry w takich sprzętach przepuszczają bardzo dużo zanieczyszczeń, ponieważ stosowane są tam najtańsze i zawodne technologie. W takim wypadku praca wykonywana przez alergika za pomocą sprzętu z tanimi filtrami, może się skończyć nawet atakiem duszności. Ponadto po odkurzaniu dużo kurzu znajdzie się na meblach. Z tego względu naprawdę opłacalną inwestycja jest kupno dobrego odkurzacza markowego, cechującego się wysokimi parametrami skuteczności oraz wyposażonego w dobrej jakości części.

Odkurzacz - Ranking 2018

W poniższej tabeli znajduje się Ranking najlepszych produktów w kategorii Odkurzacz. Ranking TOP 5 jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Skąpiec.pl.

RankingOdkurzaczProducentCena
1Zelmer Aquawelt Plus ZVC762SPZelmerAktualna Cena
2Bosch BCH6ZOOOBoschAktualna Cena
3Dyson V8 AbsoluteDysonAktualna Cena
4Bosch PAS18LIBoschAktualna Cena
5Bosch BBHMOVE2NBoschAktualna Cena

Artykuł dotyczy:

 • dobry odkurzacz
 • jaki odkurzacz kupic
 • jaki odkurzacz
 • jaki kupić odkurzacz
 • jaki odkurzacz wybrać

Odkurzacz - Opinie i komentarze (34 szt.)

 1. Ja zaszalałam i kupiłam ten odkurzacz samsunga, trochę drogi :/ ale odkurza super, no wygląda tak, że nie trzeba go aż tak bardzo chować 😀 No moim zdaniem trafiliśmy na najlepszy odkurzacz za tą cenę.

 2. Najlepszym odkurzaczem jaki miałem w życiu jest Numatic Henry.
  Używałem Zelmera, Elektroluxa itp ale Henry bije ich na głowę. Duży worek 9L długi zwijany kabel + siła ssania bardzo duża przy niskiej mocy silnika 600/1200W. W najnowszej wersji tylko 620W. Jest to odkurzacz profesjonalny który możne pracować cały ciągle co przy domowych zastosowaniach powoduje ze jest długowieczny. Polecam każdemu a wiem co mowie bo używam go od 4 lat i nic kompletnie się nie zepsuło.

 3. Szukając niedrogiego, małego i lekkiego odkurzacza trafiłam na firmę invest i ich odkurzacz proton. Jestem bardzo zadowolona z zakupu, odkurzacz sprawdza się bardzo dobrze, ma nawet filtr hepa, z workami nie ma problemu są łatwo dostępne i łatwe w wymianie. Ma długi kabel co niewątpliwie jest jego kolejnym plusem

 4. Heh, myślałem że wybór dobrego odkurzacza będzie znacznie prostszy, ale już wybieram od kilku dni i nadal nie mogę się zdecydować 😛 Jednak jest trochę tych modeli za około 500 złotych i nie chciałbym popełnić jakiegoś błędu dlatego sprawdzam różne opinie i Wasze komentarze 🙂 Ale jedna chyba padnie wybór na odkurzacz firmy Philips. Wykracza trochę poza mój budżet, ale wierzę, że będzie się żonie bardzo dobrze sprzątało 😀

 5. Mam nowego Boscha, co reklamuje tygrys i efekty są super. Energooszczędny, wydajny i cichy. Do tego filtry antyalergiczne, dzięki którym przestałam kichać 🙂

 6. Ja mam zondę Amici i sobie chwalę, 1600W w niewielkim odkurzaczu, sporo końcówek, lekki, długi przewód, solidna rura i wąż, a do tego masa różnych dodatków typu ssawki, końcówki, zwijacz przewodu, sygnalizacja pełnego worka etc. Plus też za bdb cenę jak na tą moc.

 7. dziwię się osobom, które kupuj ą tradycyjne odkurzacze. dzisiaj są roboty, które same sprzątają dokładniej niż niejeden tradycyjny. robią to regularnie, do ostatniego pyłka. ja mam roombę 886 i nie zamieniłabym na nic innego. ułatwia codzienne życie

   • Dokładnie, przecież robot by się zabił już w pierwszy dzień 😀 Ja mam VAXa air cordless lift, co prawda trochę trzeba było na niego pozbierać, ale zdecydowanie warto było, bo teraz bezproblemowo śmigam sobie po piętrach w domu 🙂

    • No jak 😀 mam roombę ale 895 i przecież one mają czujniki i to całkiem dobre. Ja jedyne co robię to wnoszę go na piętro no bo sam nie wjedzie ale nie ma opcji żeby spadł. przecież takie odkurzacze automatyczne nie są robione ot tak 😀

     • ciekawe jak schody sprzątasz? Albo pajęczyny np. przy suficie? Mam roombę i jestem z niej zadowolona, jednak w domu ze schodami potrzebny też zwykły odkurzacz.

 8. A w moje ręce wpadł dirt devil rebel infinity od św. Mikołaja (to znaczy męża :D) i jestem naprawdę zadowolona, na plus zdecydowanie, że jest bezworkowy 🙂

 9. Moim zdaniem brakuje tu odkurzaczy “z usmiechem” Numatic.
  Osobiscie posiadam odkurzacz pioracy George (zielony) i jestem bardzo zadowolona. Pranie dywanow w koncu nie jest udreka, a tapicerka w aucie wyglada jak nowa. Odkurzacz jest bardzo ekonomiczny, bezawaryjny (mam go juz 5 lat) no i co najwazniejsze, korzystny cenowo w porownaniu z konkurencja!

 10. Miałem kiedyś Zelmera Jupitera,dosyć dlugo bo 2 lata. potem kupilem spore mieszkanie Warszawkiej Pradze i postanowlem wyprobwac robota, ktory sprzata za mnie. Wybralem akurat Mamibota, patrylem glownie na funkcjonalnosc oraz na cene, ktora byla dosyc atrakyjna. Dalem jakos 1450 zl z tego co pamieta. mam go już 3 miesiace. Sporo czasu spedzam jednak poza domem, wiec idealna opcja. Pod moja nieobecnosc śmiga po podlodze i wieczorem przychodze i jest juz czysciutko.

 11. Ja miałam wiele różnych odkurzaczy, ale wszystkie były dość awaryjne i wysiadały przy sprzątaniu większych powierzchni. Teraz zainwestowałam w odkurzacz Nilfisk MAXXI II 75, który zapewnia łatwą i efektywną pracę na sucho i na mokro jednocześnie. Polecam!

 12. Ja jestem bardzo zadowolona z mojego odkurzacza – mamy w domu Odkurzacz Nilfisk VP600. Bardzo fajny sprzęt, ładnie pracuje, nie psuje się. Fajne jest to, że w przypadku, gdy przewód będzie zużyty lub zostanie uszkodzony, można go łatwo wymienić na nowy, dzięki czemu nie występuje konieczność wyłączania maszyny z użytku. Polecam.

 13. Nie wiedziałam jaki odkurzacz kupić do domu, zasugerowałam się opiniami i posprawdzałam różne odkurzacze. Nilfisk wygląda ok, pytanie jaki jest w eksploatacji..

 14. ja ostatnio byłem w me i zwróciłem uwagę na tego electroluxa i po chwili zastanowienia postanowiłem że go kupię. strzał w dziesiątkę bo weekendy często spędzam poza domem. cudnie jest wrócić do czystego domku bez konieczności sprzątania 😀

 15. Czytałem już wiele komentarzy i opinii na temat odkurzaczy i widzę że jeden temat wszyscy nieświadomie pomijają. Przeglądam dane techniczne i na ten temat także totalna cisza. Trudno jednak się dziwić skoro wielu inżynierów-projektantów nie bierze tego aspektu pod uwagę i tworzą BUBLE DO “ODKURZANIA”. A prawda jest taka, że wiele tych nawet “super” odkurzaczy, nie nadaje się wogóle do odkurzania. – To są ZAKURZACZE a nie odkurzacze. I nie pomoże tu nawet najlepszy filtr HEPA jeżeli “odkurzacz” ma wylot powietrza z boku lub z tyłu. Stawiamy taki odkurzacz na nieodkurzonej jeszcze podłodze lub dywanie i włączamy. W tym momencie cały kurz, sierść, bakterie, wirusy, głowonogi, stawonogi i bóg wie co jeszcze, wszystko w zasięgu wydmuchu – ROZDMUCHANE ZOSTAJE PO CAŁYM POMIESZCZENIU I MIESZKANIU. Przesuwając odkurzacz w inne, nieodkurzone jeszcze miejsce, wznosimy kolejną chmurę różnej maści kurzu, którego już odkurzaczem nie posprzątamy. Bowiem to co mieliśmy przed włączeniem odkurzacza jedynie na podłodze i można by było usunąć prawdziwym odkurzaczem, teraz mamy na meblach, firanach, ścianach i… w płucach. Miłego sprzątania takimi “super-odkurzaczami”.

 16. Zdecydowanie wybrałabym taki bezworkowy i jednocześnie bezprzewodowy. Na przykład Rhapsody marki Hoover byłby w sam raz. Posiada system separacji pyłu i czyszczenie pojemnika odbywa się bez kontaktu z kurzem. A jaki musi być wygodny w używaniu. Pewnie można nim dotrzeć do wysokich szafek i sufitów. Jak dla mnie to super nowoczesne urządzenie.

 17. Ja chyba postawię na odkurzacze bez workowe od Hoover, ponieważ dokładnie wyczyszczą każdą nawierzchnie, nie zależnie od tego, czy jest to panel, płytka czy dywan. Te workowe w naszym wypadku nie zdają egzaminu, dzieci mają uczulenie.

 18. Ja szczerze polecam wam wszystkim electroluxa. Ich nowa seria odkurzaczy, Pure 9f to po prostu ferrari wśród odkurzaczy – już dawno odkurzanie nie było tak przyjemne, a testowałam odkurzacze na prawdę różnych marek, i tych supermarketowych, tanich, i tych z niby wyższej półki, co oprócz odkurzania myły podłoge, jednocześnie ją brudząc..żenada..

 19. Lekkim zaskoczeniem jest dla mnie brak odkurzacza Electrolux Pure F9 . Moim zdaniem ideał i dzięki media expert może go praktycznie każdy testować za darmo przez 30 dni u siebie w domu wiec polecam skorzystać i samemu się przekonać o jego możliwościach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here