OLED czy LCD – jaki telewizor wybrać?

Telewizory OLED i LCD różnią się głównie technologią produkcji ekranu, która przekłada się na możliwości wizualne sprzętu. Obecnie najczęściej wybieramy telewizory LCD i LED, ale należy się liczyć z tym, że coraz większą popularnością będą cieszyć się urządzenia OLED. Głównie ze względu na możliwość uzyskania niebywałego kontrastu i pełnej palety barw.

Czym różnią się telewizory OLED i LCD?

“OLED czy LCD?” jest jednym z częstszych pytań osób, które planują zakup nowego telewizora. Dlatego też warto wiedzieć, czym tak naprawdę różnią się oba urządzenia, jeśli chodzi o zastosowaną w nich technologię.

Telewizory LCD bazują na ekranie ciekłokrystalicznym zbudowanym z wielu komórek z zatopionym w nich kryształem i elektrodach na niego oddziałującymi. To z kolei pozwala na polaryzację światła. Aby można było wyświetlać obraz, konieczne jest jego odpowiednie podświetlenie. Do tego wykorzystuje się lampy CCFL lub diody LED. Obecnie w telewizorach LED, czyli ulepszonej wersji LCD, stosuje się je na całej powierzchni ekranu, dzięki czemu obraz jest równomiernie podświetlony.

Natomiast w matrycach OLED udało się zastosować diody wykonane z polifenylenowinylenu w 3–4 barwach. Nakłada się je na bazę, co przypomina proces zadrukowywania ekranu. Umożliwia to powstanie przezroczystych i zakrzywionych ekranów oferujących szerokie kąty widzenia.

Wady i zalety obu technologii

Warto pamiętać, że w technologii OLED powstają tylko ekrany o dużych przekątnych, a zatem nowy telewizor będzie miał minimum 40 cali. W kwestii wad, to urządzenia OLED mają tendencję do tzw. wypalania się ekranów (na bieżącym obrazie pojawia się widok poprzedniego), czyli trwałego i nienaprawialnego uszkodzenia, które ponadto nie jest objęte gwarancją.

Największą zaletą telewizorów LCD jest niski pobór energii przy uzyskaniu przyzwoitej jakości obrazu. Wszystko dzięki temu, że ekran składa się z pikseli, a te zaś dzielą się na subpiksele. Niewątpliwą zaletą jest także niska cena tego typu urządzeń. W ekranie LCD może dojść do zniekształceń obrazu czy tzw. degradacji kolorów w widzeniu kątowym. Poza tym w niektórych dostępnych na rynku modelach ekran LCD nie jest równomiernie podświetlony, co znacząco obniża jakość wyświetlanego obrazu. Urządzenie wolniej odbiera też sygnał, jaki emituje pilot do telewizora.

Dlaczego warto wybrać telewizor OLED zamiast LCD?

Nie ma wątpliwości, że obecnie OLED i LCD (a także udoskonalona wersja LED) są najpopularniejszymi technologiami w przypadku ekranów i telewizorów. Najnowsze trendy zakupowe zdają się potwierdzać, że OLED powoli zaczyna zdobywać większą popularność. Producenci poradzili sobie już z problemem wypalania ekranu, stosując technologię QLED. Mimo wysokiej ceny i możliwości wypalenia ekranu telewizory OLED dają tak wyjątkową jakość obrazu, doskonały kontrast i idealną wręcz czerń, że coraz więcej użytkowników chce je mieć. Tworzenie zakrzywień ekranu w tej technologii gwarantuje jeszcze lepsze doznania wizualne.

1 komentarz do “OLED czy LCD – jaki telewizor wybrać?”

  1. Przed zakupem TV wiedziałem tyle, że ma być to matryca OLED. Jest sporo producentów co oferuje takie TV. Sony 55AG8 przekonało mnie obróbką obrazu przy gorszym sygnale. A nie ma co ukrywać przy naszej jakości telewizji jest to bardzo ważna cecha. Sam Android TV, daje olbrzymie możliwości i pozwala spokojnie patrzeć w przyszłość jeśli chodzi o aplikacje. Design pozwala na zamontowania w podstawie soundbara, jeśli jednak nie czujemy takiej potrzeby, możemy obniżyć TV i korzystać z dobrej jakości dźwięku z ekranu.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz