Szynkowar
Szynkowar stalowy

Szynkowar to urządzenie do użytku domowego, pozwalające przyrządzać nie tylko szynki, ale także inne wędliny i mięsa, na przykład golonkę. Dzięki temu można mieć pewność, że tego rodzaju potrawy nie będą zawierały chemicznych dodatków, na przykład konserwantów. Ponadto wędliny z szynkowaru mogą być doprawione idealnie zgodnie z gustem konkretnego smakosza. Dobry szybkowar to naprawdę nieduża i bardzo opłacalna inwestycja. Jaki szynkowar kupić, jak dokonać najlepszego wyboru pomiędzy dostępnymi na rynku rodzajami?

Szynkowar – budowa i sposób użycia

Szynkowar składa się z głównego korpusu, w którym umieszcza się mięso do parzenia, elementu dociskającego je do podłoża, sprężyny i pokrywki wyposażonej w blokadę. Mięso prasuje się w szynkowarze i zamyka wieczkiem. Powinno ono posiadać otwór na termometr, ponieważ dzięki temu można sprawdzać, jaką temperaturę osiągnęło mięso. Jeżeli szynkowar nie ma takiego otworu, trzeba będzie mierzyć temperaturę w garnku, do którego się go wstawia.

Warto wiedzieć, że samo gotowanie mięsa w szynkowarze trwa stosunkowo krótko, jednakże przez kilkanaście godzin po wyjęciu z niego, wędlina powinna jeszcze mieć czas, by “dojrzeć”. Przed włożeniem do szynkowaru, mięso marynuje się w przyprawach. Można to zrobić dzień wcześniej lub przed samym włożeniem do urządzenia natrzeć je ulubionymi przyprawami i czosnkiem. Szynkowar umieszcza się w garnku i zalewa wodą 1 cm powyżej powierzchni mięsa. Następnie trzeba cierpliwie poczekać, aż szynka ugotuje się. Trwa to średnio kilkadziesiąt minut, w zależności od rodzaju produktu.

Czym się kierować wybierając dobry szynkowar?

Pewne czynniki wyboru będą zależały od osobistych preferencji i potrzeb. Na przykład jeżeli chcemy przyrządzać kilka gatunków mięs czy wędlin za jednym razem, sprzęt musi być wyposażony w części oddzielające te produkty. Także wybór wielkości zależy od tego, jak dużo mięsa chce się przygotować. W sklepach są dostępne dobre szynkowary mające od 0,7kg aż do 2-3 kg wsadu. Konkretny kształt nie ma znaczenia dla jakości produktu. To kwestia czysto estetyczna, ale jego wybór może być także zdeterminowany kształtem garnka, do którego szybkowar będzie wstawiony. Z pewnością warto postawić na produkt z podwójnym dnem. Taka opcja zdecydowanie ułatwia wyjmowanie gorącego mięsa i zapobiega oparzeniom.

Kwestią mającą największe znaczenie przy okazji kupna dobrego szynkowaru jest materiał, z jakiego został on wykonany.

Szynkowar plastikowy

Co prawda tworzywo sztuczne, z którego wykonane są niektóre modele szynkowarów zostało dopuszczone do kontaktu z żywnością, jednakże niekiedy można trafić na produkty z masowej chińskiej produkcji, które nie mają żadnych certyfikatów bezpieczeństwa, ponieważ w Chinach nie obowiązują europejskie normy. Z tego względu przed zakupem warto sprawdzić, kto wyprodukował dany szynkowar. Z drugiej jednak strony, tworzywo sztuczne pozostawia wiele do życzenia w kwestii estetyki oraz trwałości, zaś ceny takich sprzętów kształtują się na podobnym poziomie, co naczyń metalowych.

Szynkowar aluminiowy

Chociaż prezentuje się estetycznie i wydaje się, że jest trwałe, to nie najlepszy wyrób. Aluminium wytwarza groźne związki, jeżeli przyrządza się w nim potrawy kwaśne. Według badany te toksyny mogą mieć znaczący wpływ na rozwój chorób neurodegeneracyjnych. Podobnie niebezpieczne jest doprowadzanie go do wysokiej temperatury. Co prawda na rynku można znaleźć coraz mniej szynkowarów aluminiowych, jednakże można jest pomylić ze sprzętami ze stali nierdzewnej.

Szynkowar ze stali nierdzewnej

To zdecydowanie najlepszy wybór. Koszt dobrego szynkowaru ze stali to kwota rzędu kilkudziesięciu złotych, podobnie jak sprzętów z innych tworzyw, zaś stal jest najbezpieczniejsza i najtrwalsza. W przypadku szynkowarów dużych, z wysokiej jakości stali kwasoodpornej i z dodatkowym wyposażeniem, cena może wzrosnąć do 200 zł, ale mimo wszystko inwestycja taka z pewnością się opłaca, biorąc pod uwagę koszt dobrych wędlin sklepowych oraz zdrowie domowników.

Akcesoria dodatkowe

Wraz ze wzrostem ceny sprzętu można kupić szynkowar z dodatkowym wyposażeniem. Producenci najczęściej oferują w zestawie termometr do kontrolowania temperatury mięsa, czy też nastrzykiwarkę do wstrzykiwania mieszanki peklującej. Dzięki temu mięso jest bardziej soczyste, aromatyczne i kruche. Czasami do szynkowaru dołączona jest część oddzielająca sprzęt od dna garnka, płyta z przepisami a nawet przyprawy czy sól do peklowania.

Szynkowar – Ranking

Poniższy ranking szynkowarów powinien pomóc w dokonaniu właściwego wyboru tego urządzenia do domowego użytku.

Jaki szynkowar kupić? - Opinie 3 szt.

  1. Ja kompletnie się nie znam na takich sprzętach. Ale moja mama… To jest królowa w kuchni i nie dziwię się, że doskonale się zna na tych sprzętach. Postanowiłam, że kupię jej nowy szybkowar, bo w starym bardzo dużo gotowała. Najlepszy szybkowar, jaki mogłam wybrać. Spakowałam i dałam w prezencie. Trafiłam w 10. Mama jest zachwycona, naprawdę cudownie gotuje i jeszcze próbuje nowych rzeczy.

    • U mnie w domu zawsze był najlepszy szynkowar na świecie! Każdy słyszy o szybkowarze, a tutaj chodzi o szynkowar. Ja go bardzo lubię, bo jest to bardzo przydatny sprzęt. Co prawda, rzadko teraz można kupić dobry, ale te co były kiedyś… U mnie w domu jest do dzisiaj, zawsze w nim robię same pyszne rzeczy. Smakują nie tylko rodzinie, ale też znajomym. Nie jest to duży wydatek, patrząc na ceny sklepowych szynek. A tutaj przynajmniej wiemy, co jemy!

  2. Kiedy zaczęłam interesować się zdrową żywnością pomyślałam, że nie będę jadła już przetworzonego mięsa. Mama jednak poleciła mi, żebym kupiła sobie szynkowar i zdecydowałam się. Teraz sama robię szynki i są one nieporównywalnie lepsze od tych w sklepach. Sama doprawiam i robię wszystko od a do z. Super się cieszę, bo to był naprawdę dobry pomysł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here