Umywalka

Umywalka

Czy wybór umywalki to tylko kwestia gustu i subiektywnego wyboru? Oczywiście, że nie! Jest jeszcze materiał i funkcjonalność. Kierując się tylko walorami estetycznymi można się srodze zawieść.

Dobra umywalka przede wszystkim nie może być zbyt mała. W zależności od tego ile mamy miejsca w łazience, możemy zdecydować się na zakup jednej dużej lub dwóch średniej wielkości (ale nie małych!) umywalek. Ewentualnie możemy się zdecydować na zamontowanie dwóch baterii w dużej umywalce – by zwiększyć jej funkcjonalność. Przydaje się szczególnie kiedy w domu są małe dzieci.

Kiedy zdecydujemy się na wielkość/ilość umywalek przejść należy do wyboru typu baterii oraz umywalki. Bateria może być naścienna lub sztorcowa – montowana na zlewie. Z kolei wybór umywalki jest nieco bardziej skomplikowany i zajmie na pewno więcej czasu.

Najczęściej wybierane są umywalki wiszące, montowane do ściany. Syfon pod nimi można osłonić postumentem, półpostumentem lub zdecydować się na zakup umywalki z syfonem ozdobnym, którego nie będzie trzeba maskować. Niekoniecznie jest to jednak najlepsza opcja. Tracimy w przypadku takich umywalek sporo miejsca pod zlewem, które można wykorzystać na przechowywanie detergentów, czy kosmetyków.

Umywalka meblowa, to również częste rozwiązanie, dużo bardziej funkcjonalne. Do umywalki dołączona jest w takiej opcji szafka. Umywalki tego typu również mocowane są do ściany. Zajmuje ona nadal sporo miejsca.

Ostatni typ, to umywalki blatowe – mocowane na różne sposoby i różnego typu. Są one zwykle największe, ale pozostaje pod nimi sporo miejsca. Mają różne kształty, zdecydowanie wśród nich jest największy wybór. Stają się też coraz bardziej modne i popularne, głównie ze względu na nowoczesny i elegancki wygląd.

W każdej z tych grup dostępne są różne umywalki – narożne, asymetryczne, różnej wielkości. Dlatego zaczynamy od wyboru typu, a nie konkretnego modelu. Po podjęciu decyzji jaka bateria i jaki typ – możemy zacząć poszukiwania wymarzonego modelu – kierując się już względami estetycznymi. Kwestią, którą radzę jednak jeszcze rozważyć, a nie pozostawiać przypadkowi, to materiał, z którego wykonana jest umywalka.

Najpopularniejsze, ceramiczne są dość trwałe, łatwo utrzymać je w czystości, nie ulegają zarysowaniom, nie robią się na nich zacieki. Można spokojnie wybrać ten materiał.

Droższe od ceramiki jest szkłojest bezpieczne, zwykle pokryte powłoką dzięki której nie przywiera do niego kamień, nie widać na nim śladów wody. Szkło jest materiałem bardziej plastycznym niż ceramika, dlatego w ofercie dostępnych jest więcej kształtów takich umywalek. Rozwiązanie takie polecane jest do nowoczesnych wnętrz.

Drewno jest materiałem pięknym, ale drogim. Jednocześnie trzeba pamiętać, że decydując się na umywalkę z tego materiału będziemy musieli regularnie ją konserwować i czyścić specjalnymi środkami.

Najdroższy surowiec, to jednak kamień. Ten materiał wymaga dodatkowo specjalnych zabezpieczeń podczas montowania, ze względu na swoją wagę. Kamienne umywalki należy delikatnie czyścić i pamiętać, że nie są odporne na działanie wody.

Surowo wyglądające i pasujące do nowoczesnych wnętrz są umywalki ze stali nierdzewnej. Są one dość tanie i trwałe, ale trudno utrzymać je w idealnym stanie – są podatne na zanieczyszczenia, działanie wody i łatwo ulegają zarysowaniom.

Tanie i klasyczne rozwiązanie, czyli ceramika jest najlepsze, jeśli chodzi o funkcjonalność i cenę. Szukając umywalki nie decydujcie się też na zbyt płaskie, czy płytkie modele – odrobinę za wysoko zamontowana bateria i codzienne zalewanie łazienki będzie czymś, do czego będzie trzeba się przyzwyczaić.

Umywalka - Ranking 2018

W poniższej tabeli znajduje się Ranking 5 aktualnie najlepszych produktów w kategorii Umywalka. Ranking jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Skąpiec.pl!

Miejsce Umywalka Producent Cena
1Marmorin Elara 40x20 400040020011MarmorinAktualna Cena
2Roca Diverta 55x42,5 A327116000RocaAktualna Cena
3Cersanit Como 40x20 K32-001CersanitAktualna Cena
4Antado UMMO-1360-03D 136x48,5 cm UMMO-1360-03DAntadoAktualna Cena
5Koło NOVA PRO 50x42 M31051000KołoAktualna Cena

Artykuł dotyczy:

 • szafka pure cersanit jaka umywalka do tego
 • umywalki firmy
 • ceramika łazienkowa ranking
 • z jakiej firmy umywalka /
 • dobra umywalka nablatowa

Pozostałe rankingi dostępne w serwisie

Umywalka - Opinie i komentarze

 1. asia
  Lidka 31 grudnia 2014 at 08:43

  Marzy mi się kamienna umywalka, porcelana jest moim zdaniem najgorsza, wszystko na niej widać, jest wyjątkowo podatna na zarysowania i niestety brzydko się starzeje. Moja umywalka ma ok. 5 lat i jej wygląd przyprawia mnie o gęsią skórkę. No i doczyścić to się tego nie da tak łatwo, bo kamień, bo rdza, a materiał delikatny. Niby prosty wybór, ja się kierowała raczej estetyką, niż praktycznymi względami i to był baaardzo duży błąd.

 2. asia
  Michalina 23 października 2015 at 13:10

  Dwa miesiące temu robiliśmy remont łazienki. Postanowiliśmy na generalny remont i wymiana sanitariatów była niezbędna. Przy wyborze umywalki wybór był naprawdę trudny bo w sklepach jest wiele różnych nie tylko wzorów ale przede wszystkim kolorów, odcieni itp. Zdecydowaliśmy się na umywalkę ceramiczną, która jest płaska i bardzo fajnie się prezentuje.

Poniżej formularz na Wasze opinie

Twój adres e-mail nie będzie widoczny. Wypełnij wymagane pola. *