dobre Żelazko
Żelazko Philips

Jakie żelazko wybrać? - Ranking 2023

W poniższej tabeli znajduje się Ranking najlepszych produktów w kategorii Jakie żelazko wybrać?. Ranking TOP 5 jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Skąpiec.pl.

Jakie żelazko wybrać? - Ranking Producent Cena
1.
Philips Azur GC4909/60
blankAktualna Cena
2.
Philips DST5030/20
blankAktualna Cena
3.
Tefal Smart Protect Plus FV6872
blankAktualna Cena
4.
Tefal Easygliss Plus 2 FV5718
blankAktualna Cena
5.
Russell Hobbs Power Steam Ultra 20630-56
blankAktualna Cena

Żelazko to dla jednych to zbędny wydatek, inni nie wyobrażają sobie życia bez tego urządzenia. Żelazko znajdziemy jednak prawie w każdym domu. Raczej mało kto lubi chodzić w wymiętej koszuli czy niewyprasowanych spodniach. Jak wybrać sprzęt, który spełni nasze oczekiwania? Przejrzeliśmy dostępną ofertę i podpowiadamy, jak kupić dobre żelazko.

Kupując sprzęty do domu warto solidnie się do tego zadania przyłożyć. Najlepiej postawić na sprawdzone modele i solidne produkty, które posłużą nam przez długi czas. Tym razem poszukujemy najlepszego żelazka i radzimy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu tego typu urządzenia.

Rodzaje żelazek

Oferta żelazek jest wyjątkowo bogata. Na rynku pojawiają się coraz nowsze modele i trudno wybrać produkt idealny. Zacznijmy od tego, z jakimi rodzajami żelazek możemy się spotkać:

 • Żelazko przewodowe – to nadal najbardziej popularny model żelazka. Wyposażone jest w kabel o długości od 1,5 do 3 metrów. Przewód może nieco ograniczać ruchy i czasem musimy skorzystać z przedłużacza. Tego typu żelazko ma jednak sporo zalet. Po pierwsze – jest stosunkowo tanie, a po drugie – umożliwia ciągłe prasowanie – utrzymuje stałą temperaturę.
 • Żelazko bezprzewodowe – to bardziej komfortowe rozwiązanie. Nie ogranicza ruchów, jest wygodne i poręczne. Z jego pomocą sprawniej wyprasujemy na przykład duże zasłony czy pościel. Aby stopa żelazka nagrzała się, należy jednak umieścić urządzenie na specjalnym stojaku – stacji dokującej. Gdy temperatura spada, trzeba ponownie odłożyć żelazko na stojak, co sprawia, że nie ma ciągłości prasowania, a sam proces znacznie się wydłuża. Niektóre żelazka bezprzewodowe mogą być używane również tradycyjnie, z kablem. Do tej grupy można też zaliczyć: parownice do ubrań.

Ze względu na sposób prasowania żelazka dzielimy na:

 • Żelazko suche – stopa żelazka suchego wykonana jest z aluminium. Wyposażone jest w pokrętło, które pozwala regulować temperaturę. Nie daje możliwości zwilżania ubrań i pomału odchodzi do lamusa. Tego typu urządzenie dość długo się nagrzewa, ale za to dłużej trzyma ciepło.
 • Żelazko parowe – umożliwia prasowanie zarówno na sucho, jak i na mokro. Wyposażone jest w specjalny pojemnik na wodę, dzięki któremu podczas prasowania powstaje para wodna. Takie rozwiązanie pozwala na szybsze i efektywniejsze prasowanie. Sprawdza się nawet przy trudnych zagnieceniach.
 • Żelazko systemowe (tzw. staja parowa) – wyposażone jest w zewnętrzną wytwornicę pary. Na oddzielnym stojaku umieszcza się pojemnik z wodą, który jest podłączony do żelazka za pomocą kabla i w ten sposób przekazuje parę do żelazka. Umożliwia skuteczne wyprasowanie nawet kilku warstw ubrań jednocześnie.
 • Żelazko turystyczneniewielkie, lekkie żelazko parowe. Idealnie sprawdzi się w podróży. Ma mniejszą moc niż tradycyjne żelazka. Wyposażone jest w pojemnik na wodę.

Jakie żelazko kupić?

Podczas wyboru żelazka warto zwrócić uwagę na kilka parametrów urządzenia:

 • Moc żelazka – od niej zależy szybkość nagrzewania stopy żelazka. Dobre żelazko powinno mieć moc minimum 2000 W. W ofercie znajdziemy urządzenia o mocy od kilkuset do 3000 W. Warto dodać, że im wyższa moc, tym większy pobór energii.
 • Regulacja temperatury – na rynku dostępne są żelazka, w których temperaturę reguluje się pokrętłem – to najpopularniejsze i najtańsze rozwiązanie. Znajdziemy również modele wyposażone w ekran i specjalne przyciski do regulowania temperatury, a także żelazka z wyświetlaczem z diodami LED. Należy pamiętać, że temperaturę należy dopasować do rodzaju prasowanych ubrań.
 • Ilość wytworzonej pary – ta wartość wyrażana jest w gramach na minutę. Dzięki temu wiemy, ile pary powstanie w ciągu jednej minuty. Modele z niższej półki cenowej oferują wydajność około 50 gramów na minutę, bardziej zaawansowane żelazka wytwarzają w tym samym czasie nawet 200 gramów pary.

Żelazko z jaką stopą kupić?

Stopie żelazka przyjrzymy się nieco dokładniej. Od niej bowiem zależy jakość prasowania. Ważne zatem, aby była odporna na różnego rodzaju zarysowania i delikatnie traktowała tkaniny, nie wyświecając ich. Dobra stopa powinna mieć prawidłowo rozmieszczone otwory, a także powinna być zwężana z przodu, co znacznie ułatwia prasowanie. W ofercie spotkamy także żelazka wyposażone w stopę wielokierunkową.

Ważne jest to, czym pokryta jest stopa żelazka. Do wyboru mamy stopy: teflonowe, aluminiowe, stalowe, emaliowane, ceramiczne, a także szafirowe, granitowe, szklane i eloxalowe. Aluminiowa i teflonowa zapewniają całkiem dobry poślizg i łatwo je utrzymać w czystości, jednak nie są zbyt odporne na zarysowania i uszkodzenia. Stalowa powłoka jest wyjątkowo trudna do czyszczenia, podobnie jak emaliowana, której zaletą jest jednak bardzo dobry poślizg. Najlepszym wyborem może okazać się stopa z powłoką ceramiczną – odporna na zarysowania, łatwa w utrzymaniu czystości, a na dodatek gwarantującą dobry poślizg. Stopy granitowe i szafirowe są bardzo odporne na uszkodzenia. Stopy szklane wyróżniają się szybkim nagrzewaniem. Największą odpornością i trwałością, a także dobrym poślizgiem mogą pochwalić się natomiast stopy eloxalowe. Wybór, jak widać, jest bardzo duży. Wszystko zależy od naszych oczekiwań, jak również zasobności portfela.

Dodatkowe funkcje i wyposażenie żelazka

Kupując żelazko warto zwrócić uwagę na jego wyposażenie oraz funkcje dodatkowe:

 • Pojemność zbiorniczka na wodę –  pojemnik należy dostosować do własnych potrzeb. Jeśli często i dużo prasujemy, dobrze jest wybrać jak największy zbiornik. Jeżeli jednak sporadycznie sięgamy po żelazko, nie ma sensu kupować urządzenia z największym pojemnikiem.
 • System antywapienny – dzięki niemu w otworach parowych oraz kanalikach nie powstaje kamień.
 • Specjalne blokady – na przykład blokada kapania. Dzięki niej woda znajdująca się w pojemniku nie wydostaje się na zewnątrz.
 • Samoczyszczenie żelazka – funkcja, dzięki której szybko i skutecznie pozbywamy się zanieczyszczeń i osadu z otworów parowych.
 • Żelazko z funkcją strażaka – model dla roztargnionych. Urządzenie wyłącza się automatycznie po około 30 sekundach w pozycji leżącej i po kilku minutach w pozycji stojącej – w zależności od modelu. Dzięki temu unikniemy przypalenia ubrań, a także oszczędzimy energię.
 • Regulacja strumienia pary – pozwala odpowiednio dobrać ilość wytwarzanej pary do rodzaju prasowanych tkanin.
 • Spryskiwacz wody – spryskując poszczególne części tkanin możemy szybciej i skuteczniej je wyprasować.
 • Zimna stopa  – przydatna podczas prasowania delikatnych tkanin. Stopa żelazka jest delikatnie podgrzewana, skuteczne prasowanie możliwe jest dzięki parze wodnej.

Dobrej jakości żelazko wyposażone jest również w nakładki do delikatnych tkanin, które chronią nasze najbardziej wymagające ubrania, na przykład z jedwabiu czy satyny.

Żelazko a generator pary

Coraz większą popularnością cieszą się żelazka z generatorem pary. Sprawdzą się szczególnie w zakładach tekstylnych czy krawieckich. Składają się z dwóch części – żelazka i generatora  -połączonych przewodem, który doprowadza do żelazka parę wodną. Jej strumień pozwala dokładnie wyprasować tkaniny. Tego rodzaju żelazka mogą prasować nawet w pozycji pionowej. Żelazko z generatorem pary może być używane również w domu, jeśli na przykład mamy sporą ilość delikatnych ubrań i chcemy je dokładnie wyprasować. Warto w takiej sytuacji wybierać modele wyposażone w stosunkowo duży pojemnik na wodę, by wydłużyć czas prasowania.

Żelazko do 100 złotych

Żelazko można kupić już za 20-30 złotych. W cenie do 100 złotych dostaniemy całkiem przyzwoite urządzenie parowe o mocy około 2000 W (a nawet 2500 W), z ceramiczną stopą, regulacją temperatury i natężeniem pary do 50 g/min. Żelazko do 100 złotych nie będzie raczej posiadało żadnych specjalnych funkcji. Może być wyposażone w zbiornik na wodę i spryskiwacz. Niektóre modele w tym zakresie cenowym oferują opcję suszenia, wyrzutu pary czy samoczyszczenia. W kwocie do 100 złotych spokojnie kupimy również żelazko turystyczne.

Żelazko do 300 złotych

W tej cenie mamy już całkiem ciekawy i bogaty wybór. Żelazko do 300 zł będzie miało wysoką moc, nowoczesną regulację temperatury, bardzo dobre wyposażenie i rozmaite funkcje dodatkowe, na przykład opcję strażak, funkcję samoczyszczenia, prasowania w pionie, spryskiwacz wody, regulację strumienia pary, system antywapienny czy blokadę kapania.

Ceny żelazek są różnorodne – uzależnione od rodzaju urządzenia oraz marki. Najprostsze modele kupimy już za 20-50 złotych. Za dobrej jakości żelazko, bogato wyposażone, zapłacimy 300-600 złotych. W ofercie znajdziemy również żelazka warte 1000-1500 złotych.

Jakie żelazko wybrać? - Ranking 2023

W poniższej tabeli znajduje się Ranking najlepszych produktów w kategorii Jakie żelazko wybrać?. Ranking TOP 5 jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Skąpiec.pl.

Jakie żelazko wybrać? - Ranking Producent Cena
1.
Philips Azur GC4909/60
blankAktualna Cena
2.
Philips DST5030/20
blankAktualna Cena
3.
Tefal Smart Protect Plus FV6872
blankAktualna Cena
4.
Tefal Easygliss Plus 2 FV5718
blankAktualna Cena
5.
Russell Hobbs Power Steam Ultra 20630-56
blankAktualna Cena

Artykuł dotyczy:

 • dobre zelazko
 • jakie żelazko
 • jakie zelazko kupić
 • zelazko
 • jakie żelazko wybrac

Jakie żelazko wybrać? - Opinie 9 szt.

 1. Ja jestem bardzo pozytywnie zaskoczona żelazkiem Philips GC4870. Nie należało do najtańszych, ale wydatek się opłacił. Nie sądziłam, że można kupić żelazko, które uprzyjemnia i przyspiesza prasowanie 😀 Szybko się nagrzewa, wygodnie prasuje przez odpowiedni ciężar i długi kabel i inne fajne funkcje. Dla mnie to najlepsze żelazko jakim prasowałam.

 2. Kiedyś nie miałam żelazka i w sumie teraz zastanawiam się jak to w ogóle możliwe? Jakoś dokładnie wywieszałam pranie i po wyschnięciu wyglądało naprawdę super. Pranie czyste i jeszcze wyprasowane bez prasowania! Kilka lat temu dostałam żelazko na święta i nawet je polubiłam. Prasuję jednak sporadycznie ale jednak wiem, że je mam i zawsze mogę z niego skorzystać, kiedy będzie taka potrzeba. Mam niewielkie żelazko z możliwością prasowania z parą, jestem z niego zadowolona.

 3. Moją zmorą z żelazkami jest to, że zawsze zapominam je wyłączyć. Co sądzicie o takim modelu z funkcją wyłącznika bezpieczeństwa? Znalazłem taki model w Lidlu.

 4. temat trochę stary, ale jak miałabym teraz kupować to żadne inne tylko Brauna z generatorem pary. Nie ma słów na to jak jestem zadowolona 😀

 5. Nie wyobrażam sobie normalnego funkcjonowania bez żelazka, zwłaszcza że mój mąż codziennie chodzi w koszulach. Ja mam żelazko braun texstyle 5 i nie mam zastrzeżeń. Przed zakupem natomiast warto zerknąć również na różne rankingi.

 6. żelazka używam do prasowania raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie, na codzień rozprasowuję zagniecenia parownicą Ariete moim zdaniem to świetny gadżet bo nawet po wyprasowaniu koszule w szafie się gniotę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here