sobota, 13 kwietnia, 2024
Home Blog Czyszczenie pralki – jak skutecznie wyczyścić pralkę?

Czyszczenie pralki – jak skutecznie wyczyścić pralkę?

by RTVAGD.net
1 Opinia
czyszczenie pralki - jak wyczyścić pralkę

Regularne czyszczenie pralki pozwala wyeliminować bakterie, nieprzyjemny zapach, brud i kamień, które powstają w bębnie w czasie normalnej eksploatacji. Takie działanie znacznie wydłuża żywotność sprzętu i zmniejsza ryzyko awarii, które wiążą się z kosztownymi naprawami bądź wymianą. Dobrze więc zdawać sobie sprawę z konieczności regularnego czyszczenia pralki nie tylko na zewnątrz, ale także jeżeli chodzi o jej cały mechanizm wewnętrzny. Nie należy z tym zwlekać, ponieważ jeżeli uzbiera się dużo kamienia i osadu, domowe metody mogą nie być wystarczająco skuteczne.

Jak wyczyścić pralkę octem?

Ocet bardzo dobrze rozpuszcza kamień, ale także poradzi sobie z uporczywym zapachem wilgoci, zalążkami pleśni czy osadami z detergentów. Aby wyczyścić pralkę za pomocą octu, wystarczy wlać do komory na proszek do prania około jednej szklanki octu i uruchomić cykl pustego prania, najlepiej w wysokiej temperaturze, nawet 90 stopni Celsjusza. Dzięki temu ocet będzie działał jeszcze skuteczniej. By pozbyć się zapachu octu z wnętrza pralki można dodatkowo po jej wyczyszczeniu uruchomić program płukania. Jego roztworem można również skutecznie czyścić gumowe elementy pralki, takie jak uszczelka, ponieważ na niej również osadza się brud. Guma także chłonie zapachy, które ocet niweluje. Ocet to produkt polecany nawet przy dzieciach, ponieważ jest ekologiczny i zupełnie nieszkodliwy dla ludzi i środowiska.

Czyszczenie pralki sodą

Soda również dobrze rozpuszcza brud, a ponadto jest antybakteryjna. Zabija więc wszelkie drobnoustroje, które sprawiają, że pranie nieprzyjemnie pachnie, niekiedy nawet od razu po wyjęciu z pralki. Torebkę sody należy wsypać do dozownika w miejsce proszku do prania i również włączyć pralkę z pustym bębnem, najlepiej nastawioną na wysoką temperaturę. By w bębnie lub dozowniku nie został żaden osad, który soda może pozostawić, warto dodatkowo po zakończeniu czyszczenia uruchomić cykl szybkiego płukania. Tak zdezynfekowany i czyszczony sprzęt będzie dłużej działał bezawaryjnie, oczywiście jeżeli o pralkę dba się regularnie.

W jaki sposób wyczyścić pralkę kwaskiem cytrynowym?

Zamiast octu można zastosować kwasek. Kwasek cytrynowy ma tak samo silne działanie jak ocet, jednakże nie pachnie nieprzyjemnie, dzięki czemu od razu po zakończeniu czyszczenia, można wstawić pranie nie obawiając się, że ubrania przesiąkną zapachem octu i cała łazienka również. Zaleca się użycie około 6 opakowań kwasku na raz, by skutecznie rozpuścić kamień w pralce, podczas cyklu pustego prania. Kwasek  cytrynowy można także wsypać bezpośrednio do bębna. Ta metoda znana doskonale wcześniejszym pokoleniom jako środek czyszczący wiele sprzętów domowych. Jest lubiana nie tylko ze względu na efektywność, ale także aspekt ekologiczny i bardzo niską cenę. Czyszczenie pralki kwaskiem najlepiej wykonywać co około 2-3 miesiące, w zależności od tego, jak często używana jest pralka i jak twarda woda występuje w okolicy.

Jak wyczyścić filtr pralki?

Nie tylko wnętrze i bęben pralki wymagają czyszczenia. By działała ona bez awarii, konieczne jest także regularne oczyszczania filtra. Można go zlokalizować z przodu pralki na dole za kwadratową lub podłużną klapką. Filtr ma za zadanie zbierać typowe drobne zanieczyszczenia, ale trafiają tam także takie elementy jak sznurki, monety, włosy, sierść i wszystko inne, co niekiedy znajduje się w wodzie razem z praniem. Zablokowany i zanieczyszczony filtr może spowodować nieprawidłowości w działaniu sprzętu, a także jego trwałą awarię. Może doprowadzić na przykład do tego, że przestanie działać program odwirowywania prania. Z tego względu trzeba go wyjmować co najmniej raz w miesiącu, aby usunąć zanieczyszczenia z samego filtra i jego okolic. Należy się liczyć z tym, że przy wyjmowaniu filtra z otworu będzie się wylewała zebrana tam woda, więc należy pod otwór podstawić płaską miskę lub włożyć pod pralkę bardzo dobrze nasiąkliwą ściereczkę, pilnując aby woda nie dostała się głęboko pod sprzęt. Po wyjęciu filtra trzeba go wyczyścić i powyjmować wszystkie zabrudzenia i elementy stałe. Później należy także włożyć palec do środka otworu i delikatnie sprawdzić, czy nie zabrały się z tam nieczystości. Dopiero teraz filtr można na nowo włożyć na swoje miejsce.

Jak czyścić dozownik na proszek do prania i płyn do płukania?

Po kilkunastu praniach, dozownik na detergenty również wymaga czyszczenia, ponieważ zostają na nim osady i przebarwienia oraz resztki proszku i płynu. W większości modeli pralek można go wyjąć i włożyć na kilka godzin do wody z octem. Po tym czasie znacznie łatwiej będzie usunąć wszelki brud gąbką lub ściereczką. Do trudno dostępnych miejsc można dotrzeć szczoteczką do zębów. Zamiast moczenia w occie, można spróbować także papki z sody i wody. Taka mieszanina nałożona na kilkanaście minut wybiela i dezynfekuje oraz rozpuszcza zanieczyszczenia. Dzięki temu dozownik znów będzie wyglądał jak nowy.

Obudowę pralki również dobrze jest przetrzeć raz na jakiś czas wodą z octem czy płynem do mycia naczyń i osuszyć czystą ściereczką z mikrofibry. Dzięki takim nawykom, cała pralka będzie dobrze wyglądać, a jej wnętrze działać bezawaryjnie przez wiele lat.

1 Opinia

Kasia 15 lutego 2019 - 13:03

Trafiłam tutaj, bo długo zastanawiałam się jak skutecznie wyczyścić pralkę. Moja w ostatnim czasie z nieznanych mi powodów bardzo się zabrudziłam i niestety wydaje mi się, że źle przez to działa. Teraz już wiem, czego szukać i w jaki sposób czyszczenie pralki może mi pomóc. Zdecydowanie pomocny artykuł, który pokazuje praktyczne zagadnienia.

Reply

Dodaj opinię na forum

You may also like

RTVAGD.net - opinie, poradniki, ranking

Wybieramy najlepszy sprzęt RTV i AGD. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradnikami oraz opiniami użytkowników. Każdy poradnik zawiera ranking najlepszych produktów w danej kategorii.

 

Kontakt do nas:

Edtior's Picks

Latest Articles

Aktualizacja: 2024 – Rankingi i opinie na RTVAGD.net