jaka pralka najlepsza
Pralka LG

Jaką pralkę kupić? Ranking i opinie - Ranking 2023

W poniższej tabeli znajduje się Ranking najlepszych produktów w kategorii Jaką pralkę kupić? Ranking i opinie. Ranking TOP 5 jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Skąpiec.pl.

Jaką pralkę kupić? Ranking i opinie - Ranking Producent Cena
1.
Electrolux EW6SN0506OP
blankAktualna Cena
2.
Candy CS4 1061DE/1-S
blankAktualna Cena
3.
Samsung EcoBubble WW80TA026AE
blankAktualna Cena
4.
Bosch WAN 2017GPL
blankAktualna Cena
5.
Beko WUE7512WWE
blankAktualna Cena

Nowoczesna i funkcjonalna pralka powinna być bezawaryjna, energooszczędna i dobrze dopierać ubrania. Te trzy najważniejsze elementy powinny przyświecać każdemu zakupowi, jednakże kierując się tylko nimi wcale nie jest łatwo dokonać najlepszego wyboru. Jest tak szczególnie dlatego, że pralki mogą mieć także inne, praktyczne funkcje, a poszczególni producenci zachwalają walory własnych pralek. W jaki sposób dokonać wyboru najlepszej pralki, dostosowanej do własnych potrzeb?

Podstawowe parametry – czym się kierować przy zakupie dobrej pralki? Poniżej zebraliśmy to co decyduje o walorach praktycznych i komforcie użytkowania pralek.

Pojemność pralki

Wybór pojemności będzie zależał od wielkości rodziny, ale również od ilości miejsca, jakie może zająć pralka. Dla singla lub pary, posiadającej niewielką łazienkę z powodzeniem wystarczy dobra pralka o pojemności 5 kg (polecamy to jako standardowa minimalna pojemność pralki). W sprzedaży znajdują się nawet takie mieszczące 3 kg. Dla dużej rodziny przyda się pralka o pojemności od 7 do 10 kg. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że takie sprzęty są zarówno większe, jak i droższe.

Pralka a klasa energetyczna

Klasa energetyczna urządzenia AGD wyraża efektywność energetyczną pralki. Im wyższy stopień w klasyfikacji, tym mniejsze roczne zużycie prądu. Najwyższą klasą energetyczną jest klasa A+++. Urządzenia odznaczające się tak wysoką efektywnością energetyczną są oczywiście droższe (natomiast bez problemu znajdziemy dobrą pralkę do 1500 zł o tej klasie energetycznej). Wybierając pralkę z powodzeniem możemy też postawić na kasę A+ czy A++. Niższe oznaczenia będą już związane z wysokim rocznym poborem prądu i chociaż takie pralki są tanie, to będą generować spore koszty.

Zużycie wody podczas prania

Dobra pralka zużywa mniej niż 10000 litrów wody na rok. Oczywiście są to dane szacunkowe, przyjmowane dla czteroosobowej rodziny albo inaczej dla 220 standardowych cyklów prania. Warto kierować się również tą wartością. Nowoczesne pralki pozwalają znacząco zmniejszyć ilość zużytej wody. Producenci oferują urządzenia pobierające od 11 do 94 litów wody w ciągu jednego prania. Im lepsza pralka, tym mniej wody zużywa.

Poziom hałasu pralki

Na ten parametr należy zwrócić uwagę zwłaszcza wtedy, kiedy ma się domu małe dzieci lub po prostu ceni się ciszę. Nowoczesna pralka posiada standardowe natężenie dźwięku w okolicach 50 decybeli. Ta wartość ma znaczenie, ponieważ głośna praca pralki jest niekomfortowa, a ponadto uniemożliwia wykonanie prania późnym wieczorem czy w dni świąteczne, co czasem jest konieczne. Poziom hałasu dla pralek jest podawany podczas prania oraz wirowania (2 wartości) dla standardowego programu prania bawełny z pełnym załadunkiem w 60 ℃.

Na etykiecie energetycznej dla pralek nie jest już podawana skala efektywności prania. Wynika to z tego, że wydajność prania co najmniej w klasie A jest aktualnie wymogiem w Unii Europejskiej dla wszystkich pralek z załadunkiem od 3 kg. Więcej szczegółów o etykiecie energetycznej dla pralek przeczytacie na najlepszepralki.com.

Jaką pralkę wybrać?

Pralka ładowana od frontu to najpopularniejszy wybór. Cechuje się ona szeregiem zalet. Przede wszystkim takie sprzęty komfortowo się użytkuje, może to kwestia przyzwyczajenia, albo faktycznie ten rodzaj umiejscowienia bębna jest po prostu wygodniejszy dla większości użytkowników. Można je wstawić do wnęki czy zabudować od góry, co daje większe możliwości aranżacyjne. Dodatkowym walorem jest to, że górę można wykorzystać jako półkę. Kupując taką pralkę trzeba przyjąć następujące wymiary. Jej szerokość praktycznie zawsze to 60 cm. Głębokość jest różna w zależności od producenta, ale przede wszystkim od pojemności jaką wybierzemy. Można przyjąć, że standardowa, dobra pralka ładowana od przodu o dużej pojemności ma około 60 cm głębokości. Wysokość tego typu pralek to 85 cm.

Ranking pralek automatycznych (ładowanych od frontu)

Pralka automatyczna

Pralka automatyczna Electrolux EW8TN3372P

➾Szczegóły TOP1: Electrolux EW8TN3372P

Oczywiście takie rozmiary pralek jak powyżej są bardzo często za duże do naszych mieszkań. Dlatego na rynku dostępnych jest dużo modeli bardzo dobrych pralek, których głębokość wynosi od 40 cm do 45 cm. Takie urządzenia określane są jako pralki typu slim. To co prawda ogranicza pojemność bębna (natomiast nadal będzie to 6 kg wsadu – więc nie aż tak mało), ale sprawia, że są o wiele użyteczniejsze w małych pomieszczeniach.

Ranking pralek typu slim

Pralka typu slim

Pralka typu slim Beko WUE6511XWW1

➾Szczegóły TOP1: Beko WUE6511XWW1

Trzecim typem pralek, pod względem można powiedzieć wielkości i sposobu użytkowania, są pralki ładowane od góry. Potrzebują one z całą pewnością mniej miejsca. Sposób ładowania od góry sprawia, że nie ma konieczności otwierania drzwi z boku pralki i można przez to ją wstawić do małego pomieszczenia. Pralki tego typy nie różnią się w ogóle jeżeli chodzi o parametry techniczne, czyli energooszczędność, sprawność prania i wirowania, ilość programów i nowoczesnych rozwiązań wpływających na jakość prania.

Sprawdź: Ranking pralek ładowanych od góry

Funkcje pralek automatycznych

Na jakie funkcje pralek zwrócić uwagę? Niezależni już od tego, jaki będzie to rodzaj pralki, warto wybrać model, który będzie funkcjonalny i skuteczny.

Programy prania. W standardowych pralkach znajduje się kilka programów prania konkretnych rodzajów tkanin. Różnią się one na przykład temperaturą, do jakiej pralka podgrzewa wodę, długością cyklu i intensywnością wirowania. Nowoczesne, dobre pralki prócz tego mają jeszcze inne funkcje, na przykład prania dziecięcych ubranek lub program dla posiadaczy zwierząt, którzy dzięki podwójnemu płukaniu pozwala dobre wyczyścić ubrania z sierści i alergenów.

Wirowanie. Najlepsze pralki charakteryzują się szybkim wirowaniem, nawet ponad 1000 obrotów na minutę. Dzięki temu pranie po wyjęciu bębna jest prawie suche. Z kolei tkaniny delikatne muszą być wirowane mniej intensywnie, więc pralka na każdym programie sama automatycznie dobiera tę wartość. Przy ciężkich rzeczach, które mocno chłoną wodę, przyda się też oddzielna opcja dodatkowego odpompowania i wirowania. Dzięki temu chodniki, koce czy narzuty także wyjdą pralki mocno podsuszone.

Automatyczny pobór wody. Nowoczesne pralki same dostosowują ilość pobieranej wody do ciężkości wsadu dzięki temu, jeżeli pierze się przy pralce naładowanej na przykład do połowy, sprzęt pozwala na znaczną oszczędność wody.

Kontrola piany. Dzięki tej funkcji, jeśli przez przypadek wsypiemy zbyt dużo proszku do prania, pralka stosuje podwójne płukanie.

Równomierne rozłożenie ładunku. Równomierne rozłożenie prania w pralce sprawia, że podczas cyklu sprzęt nie przesuwa się po podłodze.

Opóźnienie startu. Umożliwia rozpoczęcie prania nawet po 24 godzinach od zaprogramowania.

System wykrywający awarie. Standardowo, nawet tanie ptaki posiadają system uniemożliwiający otwarcie drzwiczek podczas prania, jednakże nowoczesne sprzęty posiadają także funkcje wykrywające nieprzewidziane zdarzenia i odcinające wodę, kiedy pęknie wąż. Chroni to mieszkanie przed zalaniem. Użytkownik może się również szybko zorientować, że zaszła jakaś awaria.

System bąbelków. Jest to autorska propozycja jednej z firm produkujących sprzęt, jednakże z czasem na pewno zastosują go także inni producenci. Bąbelki pozwalają na lepsze rozpuszczenie detergentu w wodzie i wniknięcie w brudne ubrania oraz przyczyniają się do oszczędzania wody.

Kupując pralkę warto dodatkowo zaopatrzyć się w takie akcesoria, jak woreczki do prania bielizny czy tkanin delikatnych oraz podkładki gumowe, zapobiegające przesuwaniu i hałasowaniu pralki podczas intensywnego wirowania. Ciekawą propozycją jest także wąż odpływowy z funkcją zabezpieczenia przed przeciekaniem i zalaniem łazienki.

Jaką pralkę kupić? Ranking i opinie - Ranking 2023

W poniższej tabeli znajduje się Ranking najlepszych produktów w kategorii Jaką pralkę kupić? Ranking i opinie. Ranking TOP 5 jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Skąpiec.pl.

Jaką pralkę kupić? Ranking i opinie - Ranking Producent Cena
1.
Electrolux EW6SN0506OP
blankAktualna Cena
2.
Candy CS4 1061DE/1-S
blankAktualna Cena
3.
Samsung EcoBubble WW80TA026AE
blankAktualna Cena
4.
Bosch WAN 2017GPL
blankAktualna Cena
5.
Beko WUE7512WWE
blankAktualna Cena

Artykuł dotyczy:

 • jaką pralkę kupić
 • jaka pralka najlepsza
 • jaka pralka
 • najlepsza pralka
 • dobra pralka

Jaką pralkę kupić? Ranking i opinie - Opinie 104 szt.

 1. Nam się bardzo dobrze sprawdza Ariston, kupiliśmy za około 1300 złotych i jesteśmy mile zaskoczeni 😉 Wybieraliśmy też pod tym względem, żeby była cicha, no i jest.

  • Napiszcie taką opinię proszę, jak poużywacie jej troszkę po okresie gwarancji.
   Ariston – to najgorszy producent sprzętu AGD, Candy zresztą nie jest lepszy.
   Czas życia produktu – ten parametr mają źle obliczony, czasami nie dożywa pralka/zmywarka do końca gwarancji. Ostatnio się poprawili, pralka mojego brata dożyła roku po gwarancji, moja zmywarka po 4 naprawach oddana w końcu ze zwrotem pieniędzy. Jeszcze w czasie trwania gwarancji. Naprawa ostatniej awarii trwała miesiąc.
   Ogólnie- nigdy Aristona, Candy.
   Lodówka Samsunga padła też bratu po 4,5 roku. Masakra. Nie wiadomo co kupić.

    • Racja 2 pralki Aristona za kupę kasy z bajerami i popsuły się. Oczywiście koszt naprawy nieopłacalny. Firmy Ariston nikomu nie polecam.

    • Hm..nie zgadzam się ja 10lat temu kupiłam Aristona i gdyby nie moje zbagatelizowanie tego
     tez fakty, że poszły po 10 latach
     łozyska i ich na czas nie naprawilam to nic się nie działo, ale udało mi się po kosztach przywrócić ja do życia i chodzi do dnia dzisiejszego ani razu nie
     była serwisowana a przeszła chyba 3 przeprowadzki sterty prania bo dużo piore a prawda jest taka, że 4,5roku to i tak dług
     bo sprzęty są tak robione a coraz częściej się zdążą sytuacje, że są tzw jednorazowki np kupiłam lodówkę Indesit w tym samym czsie co pralkę i 5 lat przeżyła

    • Mamy pralkę Candy Smart, małą, 5kg, A+ kupioną 8-9 lat temu. Do tej pory siadło tylko łożysko trzy lata temu, po ok 6 latach użytkowania. Pralka rozbieralna, więc dało się je wymienić za około 150 zł-200 zł (nie pamietam dokładnie). Po wymianie minęły trzy lata, służy dalej.

   • Witam, Moja pralka Ariston , powoli konczy żywot po 7 latach, łożyszko szumi ,a koszt naprawy jak nowej pralki, wiec sprawa oczywista, czas rozejrzec sie za nową, ale to juz 2 moja Ariston , nie mogę żle jej ocenic, 7 lat nie jest żle , poprzednia podobnie choc dłuzej chodziła koło 9 lat, pozdrawiam

     • A moja CANDY 855XT padła dzisiaj po 20-stu latach …
      Niestety, dziś prawdziwych „pralek” już nie ma…
      Chyba kupię jakiegoś Samsunga

    • No nasza Candy jeszcze nie padła.
     To pralko-suszarka z 1998 roku.
     Raz wymieniona grzałka, raz czyściłem dysze natrysku na proszek i troche pordzewiała wokół szufladki.
     Poza tym dalej pierze i wiruje.
     Programator mechaniczny.
     Czyli 19 lat.

   • Na jakiej próbce oparłaś swoje wywody ? Ile pralek Aristona, używasz/-łaś ? 100, 1000 ? Idąc Twoim tokiem rozumowania, mogę napisać , że Ariston jest najlepszy, mam od 15 lat taka pralkę i oprócz wymiany grzałki i łożyska chodzi jak burza, ale nie napiszę, bo trzeba być idiotą, żeby wydać taką opinię „XXX to najgorszy producent sprzętu AGD” na podstawie używania jednego produktu danego producenta.

  • 8 lat temu kupiliśmy Boscha WAExxxx. Modele z takim początkiem nazwy modelu byly produkowane w Polsce. Niezawodne i naprawialne. Różne modele i różne ceny. Pralke musiałem przewieźć gdzie indziej. Dopiero po fakcie szukając nowej dowiedziałem sie o problemach produkowanych teraz sprzętów. Bosch- kraj produkcji turcja rosja Niemcy (te najdroższe) slaba jakość, zlewane nienaprawialne łożyska. Zaluje starej. Chodzila piorac codziennie.

   • Potwierdzam Bosh to zlom, syf omijajcie ten szajs szerokim lukiem. Padly mi dwie pralki dokladnie po 3 latach uzytkowania. Wiecej sie nie nabiore na marke bosh – dno jezeli chodzi o trwalosc i jakosc. Nigdy wiecej tego syfu. Trzeci raz na „matke” sie mie nabiore.

    • U nas pralka marki Bosh chodziła przez 14 lat (padła przedwczoraj), więc chyba nie jest z nimi aż tak źle jak to opisujecie…. Raczej chodzi o szczęście i tak jest z wszystkimi producentami.

     • Bo Ty miałeś pralkę Bosch jeszcze starej produkcji i dlatego tyle wytrzymała. Jak mi dzisiaj powiedział serwisant pralek, od 2009 roku wszystkie pralki są wykonywane jako „jednorazówki”, w tym Bosch także!
      Natomiast co do Aristona, to właśnie mi padł taki, zakupiony w 1998 roku, czyli przepracował 19 lat!
      Najchętniej klupiłbym pralkę tej samej firmy, ale Ariston już nie produkuje pralek, a te sprzedawane pod nazwą Hotpoint-Ariston mają niewiele wspólnego z oryginalnym Aristonem.
      A w ogóle, to podobno obecnie wszystkie pralki mają niewymienne łożyska, czyli w przypadku zużycia łożyska, trzeba kupić całą nowa pralkę!

 2. A gdzie w rankinu pralki od LG, moim zdaniem mają świetne technologiczne rozwiązania. 6DD motion, silnik rewelacja, cichutko chodzi, a przy tym sprzęt nie jest drogi. Szkoda, że brak jej tu.

  • KUPILIŚMY LG Z SILNIKIEM DD. BYŁA TO NAJMNIEJ TRWAŁA PRALKA ZE WSZYSTKICH JAKIE DO TEJ PORY MIELIŚMY. ŁOŻYSKA WYSIADŁY JESZCZE NA GWARANCJI PO 1.5 ROKU. (BARDZO SPRAWNA OBSŁUGA SERWISOWA. PRALKA NAPRAWIONA W DNIU ZGŁOSZENIA) . TERAZ MA 3.5 ROKU – CIEKNIE W KILKU MIEJSCACH . POBIERA ZA DUŻO WODY I NIE DAJE SIĘ URUCHOMIĆ. PORAŻKA. CO Z TEGO ZE MA TRWAŁY SILNIK KIEDY RESZTA DO KITU. NIE POLECAM. DZIŚ KUPILIŚMY NOWĄ. ZA KILKA LAT NAPISZE O SAMSUNGU.

  • Pralka LG haha 10 lat gwarancji na silnik a łożyska wysiadły po 4 latach, serwis LG wycenił naprawę na 350 zł… Czy to opłacalne oceńcie sami. Nigdy więcej pralki LG!

   • Dokładnie, dają 10 lat gwarancji i się chwalą naklejkami 🙂
    Dają gwarancję przedłużoną na coś co i tak rzadziej się uszkadza, łożyska, łożyska i jeszcze raz łożyska, dawane są te same do pralki z wirowaniem 1400 i wsadem 6-7kg co do pralki z wsadem 5kg i 800 obrotów. Jak myślicie, która będzie trwalsza? 🙂

 3. ja też polecam Hotpoint Ariston, świetna, cicha, bezawaryjna, nie widać ani śladu rdzy, do tego duży otwór i wszelkie możliwe funkcje jakie tylko może miec pralka 😉 no i do tego ładnie się prezentuje, choć ma już kilka lat to nigdzie nie widziałam ładniejszej 😉
  Rodzice mają odradzaną wszędzie Candy, niedługo skończy 10 lat i nigdy nie miała nawet najmniejszej awarii, stoi przy pół-otwartej kabinie i podobnie jak w moim Aristonie ani śladu rdzy.
  Babcia ma Amice w podobnym wieku, albo i starszą, ale chyba z najwyższej półki i też pralka jak nowa.
  Teściowie mają Beco i poza tym, że rdzewieje to też jest ok.

  • „Rodzice mają odradzaną wszędzie Candy, niedługo skończy 10 lat” – i to jest ta magiczna informacja.
   10 lat temu większość producentów jakoś spełniała oczekiwania, dzisiaj niestety już nie.
   Moim rodzicom działa rosyjska Wiatka 22 lata.
   Gdyby była produkowana dzisiaj to pewnie wytrzymała by 4 lata.
   Mi zmywarka Ariston padła po 4 naprawach po 6 misiącach.
   Pralka Candy padła miesiąc temu i miała 4 lata 🙁 Padły łożyska, niewymienialne, bo cała obudowa bębna 600pln bez robocizny 🙁

 4. Ariston? Nie polecam. Mam i jestem załamana. Jak tylko gwarancja się skończyła zaczęła się sypać. Co chwilę coś, programator też już całkiem wysiadł. Po 3 latach zmuszona jestem kupić nową pralkę, bo tej nie opłaca się już naprawiać.

 5. Bosch, Ariston? Samsung? czy Elektrolux? .Nie mogę uwierzyć że ludzie kupujecie taki szmelc.
  Wiecie jakie są najlepsze pralki na świecie ? Oczywiście że MIELE i tej firmy pralki polecam.

  • Oczywiście, że MIELE są najlepsze, ale dla większości ludzi cena jest zbyt wysoka (minimum to 3-4 tys. zł). Pralka jest co najmniej 2-3 krotnie droższa od pozostałych. To samo z lodówkami. Te najlepsze to LIEBHERR, ale trzeba dać 2-3 razy tyle co za podobną innej firmy..

   • Bzdura, miałem lodówkę Liebherr i padła po kilku latach. Serwisant sam był w szoku, że to nie możliwe… a jednak. Za namową serwisanta napisałem do Liebherr, że ich lodówka wytrzymała 4 lata i nie nadaje się do naprawienia i odpisali, że mogą mi dać 2% na nową… oceńcie sami

 6. Polecam Gorenje W6623S jest to oszczędna pralka. Mam, dużo ludzi ma i wszyscy sobie chwalą. Klasa energetyczna A+++. Cenowo wychodzi bardzo tanio.

 7. Moi rodzice nie tak dawno wymieniali pralkę na Boscha i są bardzo zadowoleni. Ja się cały czas zastanawiam nad pralkosuszarką. Bardzo dużo piorę. Przy dwójce chłopców non stop i fajnie by było wyciągać od razu suche rzeczy. Widziałam takie w electro.pl i ciężko myślę nad takim rozwiązaniem.

  • Tylko proszę zwrócić uwagę, że przy wsadzie prania x kg, wsad suszenia jest ok. połowę niższy, a resztę prania trzeba wyjąć i czekać (nabiera brzydkiego zapachu) lub rozwiesić. Ponadto zużycie sprzętu jest szybsze, mając warunki lokalowe warto kupić dwa odrębne urządzenia.

 8. mieliśmy Bosha 4 lata i padła , teraz kupiłem Indesit żona wściekła na oprogramowanie , kiepsko odsącza , już w pierwszym dniu jesteśmy nie zadowoleni

 9. mnie mój indesit po 9 latach odmówił wirowania i grzania, ale ogólnie i tak byłem zadowolony teraz faktycznie żona zdecydowała się boscha, zamówiłem na avans.pl, czekam na telefon i działamy zobaczymy czy pochlebne opinie są czegoś warte, oby posłużyła chociaż 9 lat ;D

 10. Bardzo długo nie mogłam się zdecydować i wybrać jaką pralkę kupić z tych wszystkich dostępnych modeli. Ale w końcu myślę, że udała mi się dobra pralka, bo używam jej już jakieś 4 miesiące i jestem bardzo zadowolona. Wybraliśmy pralkę Samsunga z rankingu pralek.

  • NIE KUPUJCIE INDESITA!!! Padł po 5 miesiącach. I tu zaczęły się ,,schody”. Gwarant nie chce wymienić na nową, naprawa trwa już przeszło dwa i pół miesiąca, a ja męczę się i piorę ręcznie .
   Firma nieuczciwa i nierzetelna, omijać szerokim łukiem.

 11. Dla mnie z kolei brakuje Amici, jednak w zestawieniach tego typu przeważnie się uwzględnia naszą krajową markę bo jednak są u nas to bardzo popularne sprzęty. Pralkę też mam ich i powiem, że inne pralki które mnie interesowały z takimi samymi funkcjami były zauważalnie droższe, albo w tej samej cenie ale gorzej wyposażona imho.

 12. witam ja miałam pralkę samsung WF1704YSW działał 3 lata bezawaryjnie do dnia w którym spalił mi pranie jestem zawiedziona myślałam że samsung to konkretna firma chodził krócej jak wirpul teraz stanęłam przed dylematem jaka ?

  • Amica pracowała u mnie 10 lat używana przez 6 dni w tygodniu czasami 2 razy dziennie. Najprostszy model bez bajerów. Części wymienne do kupienia w lokalnym sklepie z częściami wymiennymi za grosze. Jedyna wymiana to zatrzask przy drzwiach 14 zł tyle kosztowała część, wymiana samodzielna dzięki youtube:-). Moim zdaniem rewelacyjna za te pieniądze. Prałam wszystko, buty, kurtki itd… Najważniejsze to po praniu np. butów, chodników wrzucić do prania coś do gotowania długi program z gorącą wodą. Ja zawsze ściereczki do wycierania na sucho łazienki itp. coś co zdezynfekuje i wypłucze ewentualny piach.

  • Jesssu, co za bzdury. Sprzedała linie 5 lat temu, ale caly czas sprzedaje pralki, z tym że zleca ich wykonajieminnym producentom, tak jak to robi zreszta wiekszosc marek światowych.

 13. A my mamy Amica PA5560A411, wierzcie albo nie, ale mam ją od studiów a już jestem 16 lat po.
  Zamarzła mi kiedyś, bo w gospodarczym żona zapomniała ostrą zimą zamknąć okno ale po odtajaniu – działała jak nowa. Trochę miałem pietra. Ale działa i ma się dobrze. Chciałem kupić szajsunga, ale po tym co naprawdę dowiedziałem się od znajomego pralkonaprawiacza – postanowiłem sobie odpuścić… hehe – szerokości!

  Życzliwy

 14. W u nas w łazience jest Amica TAWE w klasie energetycznej A+++ i olbrzymią ilością funkcji jak równe rozmieszczenie wkłądu czy ten cichy i energooszczędny silnik. Cena też sensowna.

 15. a ja miałem beko ponad 11 lat padły łożyska kosz minimalny tylko po rozebraniu przydałoby sie kołnierz wymienic ,grzałkę , przewody gumowe wiec wyniosłem na śmietnik.Prane było wszystko od kocy po ciuchy robocze wiec nie zawsze co tanie to szajs.

 16. Pralkę mam Amici i sobie mega chwalę – cena/jakość i cena/możliwości super, a obejrzałam naprawdę sporo modeli. Na plus zaliczam duży wybór programów, opcję łatwego prasowania do koszul oraz możliwość zaprogramowania prania. poza tym plus za wymienne łożyska tak na przyszłość

 17. Od ponad roku posiadam chyba najlepszą pralkę w przedziale cenowym do 1500 zł czyli Candy GV34 126D3. Mamy ją od przeszło roku, więc mogę już opisać woje pierwsze wrażenia. Pierze do czysta, a po odwirowaniu prawie 800 obr/min ciuchy są niemal czyste. Korzystam na co dzień z dwóch – max trzech programów – do rzeczy mocno zabrudzonych, takich które trzeba jedynie odświeżyć i do delikatnych. Ogólnie jestem bardzo zadowolona i z pewnością dokonała bym takiego zakupu raz jeszcze.

 18. Ja miałam w swoim życiu dwie pralki (indesit i samsung) i nie polecam. Indesit na gwarancji naprawiany-łożyska,programator,grzałka.Samsung to zupełna porażka,tym razem wykupiłam przedłużenie gwarancji i na szczęście moje,bo już po dwóch miesiącach zaczeła fisiować waliła przy praniu jak wariatka i zaczeły się naprawy w rok w rok, na wet i po dwa razy.Wygląda koszmarnie cała pordzewiała rdza na każdych zakamarkach.Nigdy nie kupię samsunga może mają nowe technologie i różne bajery ale wiem że kosztem zużycia szybkiego części. Teraz pralka padła,ubezpieczenie się skończyło, więc mam poważny dylemat co kupić?

 19. Od 8 lat używamy pralki Ariston ARSD129, do dzisiaj prała świetnie, cicho. Obecnie ma problemy z uruchamianiem, trzeba za każdym razem wyłączać z sieci i ponownie podpinać ale dalej pierze prawie bezszelestnie, naprawa zapewne będzie nieopłacalna, bo to chyba moduł główny za ok. 500 zł + koszt wymiany.
  Dlatego rozglądam się za nową, jak na 8 lat swoje zrobiła. Ogólnie patrze też na aristony.

 20. Samsung z silnikiem Digital Inventer. przedłużył em gwarancję, na szczęście gdyż miesiąc po zakończeniu oryginalnej gwarancji padł moduł. Koszt ogromny ale miałem przedłużoną gwarancję więc z bólem, ale wymienili. Pralka przechodziła kolejne 2,5roku i znów padła. Tym razem już jej nie naprawię – za drogi interes. Ogólnie poinformowano mnie, że za często piorę. ? Te pralki są do użytkowania podobno raz na parę dni. Więc ogólnie ostrzegam przed tym sprzętem osoby które mają dzieci i muszą prać codziennie.
  Pozdrawiam

 21. Dobrze sprawdzają się pralki, które mają wymienialne łożyska i są dość proste w swej budowie. Z rankingu polecam samsung’a ale inne też są bardzo fajne 🙂

 22. A moja pralka Bosh służyła wiernie 22 lata…!! Bez żadnej awarii, tylko czyszczenie filtra..teraz to już nie do pomyślenia…Stary, niezawodny Bosh…zaczynała już wychodzić rdza, a ona dalej prała jak głupia..i tydzień temu się posypała totalnie, więc na szybko trzeba było kupić nową, bo wiadomo- sterta prania rośnie i wybraliśmy Samsunga… zobaczymy ile pociągnie..

  • właśnie takiej szukam ładowanej od przodu. Nigdzie nie ma. Poza tym szukam bez panelu, tylko z pokrętłami. Jak najmniej czujników, bezpieczników i „szóstych zmysłów” 🙂

  • A JA MAM PRALKĘ BOSCH – MA 23 LATA , PROSTA W OBSŁUDZE , NIEZAWODNA , WYTRZYMAŁA 5 OSOBOWĄ RODZINĘ I 3 PRZEPROWADZKI … 🙂
   BEZAWARYJNA PRACA , JEDYNIE BIEŻĄCE CZYSZCZENIE FILTRÓW
   TERAZ W KOŃCU KOŃCÓW PADŁA GRZAŁKA – PO TYLU LATACH NIE MA ZDZIWIENIA .
   PO TYCH OPINIACH J.W . RYZYKOWNE JEST WYBIERANIE PRALKI , W WIĘKSZOŚCI TO LOTERIA CHYBA ..

 23. U mnie chodziła AWSE 7000 prawie 4 lata – teraz wymieniłem (łożyska + uszczelniacz) do 300 zł Jedziemy dalej.
  U rodziców jest 20 letnia Candy – „ruda” zaczyna ją brać powili . Myślęiż jeżeli wytrzymają jeszcze łożyska to z kilka lat pochodzi.
  Gdybym miał kupić pralkę to nie wiem czy bym nie poszedł w stronę Elektorluxa.

 24. Mam amike 17 rok. Dwa razy wymieniłam pompę i działa, ale programator cos szwankuje bo czasem gdy nastawie inny program niż zwykle to pralka wypuści wodę po praniu i juz nie plucze ani nie wiruje. Ale ten program który zwykle używam działa. Wiec na razie chodzi i nie chce się zepsuć na dobre. Myślałam o elektroluksie jakby co. Polecacie?

 25. Candy – 3 kilogramowa z lat 90-tych (takie maleństwo, wygodna np. w małych łazienkach) – 3 razy wymieniany podajnik (przecieki, za pierwszym razem fabrycznie zły odlew części przesuwnej podajnika, ogólnie słaba jakość plastiku, który szybko się „wyrabiał”), oczywiście szybko zaczęła korodować, ale nadal działa u teściowej, obecnie Ariston Margarita 2000 – ma 17 lat i działa (kupiona w promocji z 5 letnią gwarancją gratis – na szczęście dla nas, gdyż w „wieku” 4 lat i 10 m-cy padło łożysko a w tym modelu to praktycznie cały kompletny, nierozbieralny tył pralki !). Po tej naprawie nic się nie działo, od ok. 3-4 lat widoczna korozja przy podajniku /dozowniku/, od kilku tygodni programator zaczyna wariować, czyli czas na poszukiwanie nowej pralki (w sklepach „pocieszają”, że już nie produkują trwałych pralek, chyba, że Miele). Interesują mnie tylko wersje „slim”. Za wygląd to wybrałbym Candy, Hotpointa (sprzedawca odradzał).

 26. Dzięki za ranking pralek, bo jest tego tak dużo, że w głowie się przewraca mi już. Także jeszcze jakby ktoś mi mógł raz napisać jaką pralkę kupić? 😛

 27. Prawda jest taka, że praliki robione 15 i więcej lat temu to były zupełnie inne pralki – trwałe i wytrzymałe , z dobrej jakości części.
  Obecne pralki robione są z przeznaczeniem na max 5 lat – to jest opinia mojego „naprawiacza pralkowego” 😉 Tak więc czy kupicie pralkę A czy B czy C nie ma żadnego znaczenia bo po 5 latach będziecie musieli wybulić kasę na nową. Sama stoje przed decyzją co kupić bo moja ARISTON własnie dogorywa po 17 latach bardzo intensywnej pracy ( w ostatnich 3 latach była naprawiana 3 razy) ….Dobrego sprzetu teraz się po prostu nie robi, chińskie części, badziew i tylko w wyglądu super 🙁

  • Potwierdzam to co piszesz!
   U mnie właśnie padła pralko-suszarka Ariston Margherita po 19 latach służby!
   Najchętniej kupiłbym pralkę tej samej firmy, ale niestety, Ariston już nie produkuje pralek, a Hotpoint-Ariston to już zdecydowanie nie to samo.
   Co gorsza, od 2009 roku podobno już nikt nie produkuje pralek z wymiennymi łożyskami! Jak padnie łożysko, to trzeba wymienić całą pralkę!

 28. Przestrzegam przed pralkami Boscha!!! Po roku i dwóch miesiącach użytkowania padł silnik, który uszkodził również elektrykę. Dodam, że ze względu na moją nieobecność pralka była użytkowana sporadycznie, więc wygląda na to że Bosch to już teraz bardzo słaba jakość, bo czas bezawaryjnego użytkowania to niewiele ponad rok… Oczywiście wg ich serwisu to nie jest wadliwe urządzenie, więc po tak krótkim czasie wymieniać będą silnik i resztę spalonych elementów zamiast całej pralki…Jakoś zdecydowanie nieadekwatna do ceny!!! Odradzam

 29. Rozpaczliwie szukając pralki z wymiennymi łożyskami, wysłałem zapytanie do firmy BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o. (www.bsh-group.pl), która jest dystrybutorem pralek firmy Siemens. Oto odpowiedź jaką otrzymałem:
  „Poniżej modele pralek Siemens z rozbieralnymi bębnami i możliwością wymiany łożysk.

  Pralki pełnowymiarowe
  WM14N26BPL
  WM12N06BPL
  WM12N26BPL

  Pralki Slim
  WS12T440PL
  WS12T46EPL”

  Niestety, wszystkie pralki Siemensa, a prawdopodobnie także Boscha i Electroluxa, mają zbiorniki na wodę z tworzywa sztucznego, co może budzić obawy o ich trwałość.

 30. Czytając te komentarze można odnieść wrażenie że obecnie nie ma już dobrego sprzętu AGD niestety ale taka jest prawda. W skrócie im więcej bajerów tym prędzej się zepsuje. Ja używam pralki Bosch MAX4 od 13lat jedna awaria zużyły się szczotki w silniku. Zmywarka Electrolux nie pamiętam modelu jedna awaria zabrudzony hydrostat, Expres do kawy Siemens EQ7 tylko czyszczenie mimo wykonania już 8tys kaw gdzie znajomi mając ekspresy saeco już kilka razy naprawiali. Ogólnie kupuje tylko sprzęt firm Bosch Siemens Electrolux za to często naprawiam znajomym sprzęt firm Candy Beco Samsung Amica Naszego krajowego sprzętu nie kupuje i nie polecam bo szkoda kasy mimo że wygląd nowoczesny to wykonanie i materiał made in china zresztą większość firm polskich jest już produkowane w chinach.

 31. Według mniej najlepsze pralki ma Bosch, ponieważ mają dużą moc, duże drzwiczki, wysoką klasę energetyczną, system dopasowujący parametry prania do ubrań i własnych preferencji. Ma opcję prania naprawdę szybkiego i skutecznego a przy tym bardzo inteligentnie dysponuje wodą i detergentem. A wisienką na torcie jest to jaka jest cichutka. Jak dla mnie nie ma lepszego

 32. Bosh Classixx 5, padł mi w zeszłym tygodniu, po 9 latach użytkowania. Magik od naprawy powiedział, że nie da się naprawić a nawet jeśli by się dało – nie warto.
  Na pytanie co kupić, polecił Samsunga z serii WW lub WF, podobno nie ma problemu z częściami i że pralki mają „obudowane?” bębny. Ale kto by się tam znał :/

 33. Moja poprzednia pralka Candy prała w domu ok.20 lat /było to częstsze używanie sprzętu niż w innych domach przez 2-krotnie dłuższy okres /.Do tej pory pierze jeszcze na działce , chociaż
  stoi w nieogrzewanej komórce . Obecna Candy Grand ma ok.8 lat , wygląda jak nowa – jednak czasami szwankuje programator . / naprawa nie jest opłacalna/ .
  Jaką pralkę kupić teraz?

 34. Wiem jakiej NIE KUPIĆ !
  Odradzam Indesita.
  1. Po okołu 26 miesiącach odezwały się łożyska, niby nic a jednak koszt naprawy około 750 zł, ponieważ łożyska są niewymienne. Po 30 miesiącach- kaput.
  2. Gdy panowie ze sklepu, w którym zakupiłem nową pralkę usłyszeli, że do zabrania jest „nowa” zepsuta pralka spytali od razu: „Indesit ? ”
  3. Łożyska zatopione w bębnie, czyli niewymienne montowane są w większości pralek tej firmy.

  • Potwierdzam. NIE KUPUJCIE INDESITA!!! Mój padł po 5 miesiącach. Naprawa trwa już dwa i pół miesiąca a ja muszę radzić sobie bez pralki. Firma nierzetelna i nieuczciwa.

 35. Uwaga na oszustów i fikcyjne sklepy wyłudzające pieniądze!!! veta.pl
  nie da się wprowadzić negatywnych komentarzy o oszustach na ceneo !!!!! Jest mase oszukanych kupujących kierujących się pozytywnymi komentarzami na ceneo!
  Veta.pl to następczyni trendagd.pl Anlewik.eu lowcyokazji.net goliatsklep.eu

  • Produkty elektroniczne, czyli AGD, RTV, Laptopy, Telefony, Komputery kupujcie tylko i wyłącznie w sprawdzonych, zaufanych sklepach internetowych. Zdecydowanie lepiej dołożyć 100 zł do zakupu, niż potem stresować się czy kupiony (za często niemałe pieniądze) produkt dojdzie!
   Porównywarek cenowych też używamy rozważnie! Czyli nie klikamy na najniższą cenę danego produkty i nie kupujemy sobie go. Wybieramy wśród znanych, sprawdzonych, dużych, zaufanych sklepów. Pomijamy sklepy no name. Porównywarki nie przyjmują sklepów jak leci, natomiast sami wiecie, jaki jest spryt i arogancja oszustów. Dopóki nie zostanie oszukana pierwsza osoba, trudno zakładać, że dany sklep, przedsiębiorca ma złe intencje.

 36. Wydaje mi się, że pralki Candy tej marki są całkiem niezłe. Widziałam, że sporo pralek tej firmy w dobrej cenie. My mamy pralkę Candy już dwa lat i póki co jesteśmy z niej bardzo zadowoleni. Ale widziałam że są też tej marki już pralko-suszarki które na pewno bardzo się przydadzą w domu.

 37. Ja stawiam na Candy. Właśnie kupiliśmy drugą ale pralko-suszarkę. Syn się ożenił, wiec trzeba jakoś młodym pomóc. A że sami od kilku lat mamy Candy to i im kupiliśmy. Nasza jeszcze nigdy nie zrobiła nam psikusa i pierze dokładnie. Ich pralki mają bardzo dobre opinie. Cenowo też wypadają całkiem nieźle.

 38. Widzę, że sporo osób jest zadowolonych z pralek Candy. Cieszy mnei to bo właśnie rozważam zakup pralki tej marki z serii Bianca. Nie jest to łatwy zakup, bo trzeba dobrze przemyśleć jakie parametry nas interesują i jakie funkcje. No i oczywiście awaryjność pralki jest kluczową kwestią.

 39. Dobór pralki ze względu na parametry jest niezwykle trudny, jednak korzystając z odpowiednich narzędzi można w miarę prosto i sprawnie dokonać zakupu.

 40. Nie ma reguły. Mój Ariston, prosty model ładowany od przodu, padł po dziesięciu latach (raz naprawiany trzy lata temu, jakaś usterka koszt naprawy 200zł, chodził po naprawie nienagannie). Eksploatowany codziennie, prał i kurtki, kołdry, regularnie sportowe buty, słowem wszystko.
  Zamówiliśmy z drżeniem serca naszpikowanego elektroniką i innymi cudami Electroluxa – zobaczymy, ile to cudeńko wytrzyma. Oby choćby z pięć lat.

  • No jak coś to też miałam jednego electroluxa i wytrzymała 12 lat, teraz mam kolejną Perfect Care i też liczę na taka jej żywotność. Electrolux to porządne sprzęty, więc zaprzyjaźnij się ze swoja pralką – warto bo to będzie wiele lat współpracy 🙂

  • To muszę sprawdzić czy w media expert jest teraz jakaś promocja na pralki. Moja obecna jest bardzo głośna a mam małe dziecko i szukam czegoś cichszego. 🙂

   • Jeśli chodzi o zakupy w media expert to polecam zapoznać się z aktualną promocją. Kupujesz pralkę i suszarkę, dostajesz odkurzać o wartości 400zł gratis. Wg mnie idealne rozwiązanie dla kogoś, kto ma dużo miejsca i lubi być niezależnym od pory roku 🙂

  • Pralka to model 800, wiem bo mam. Mam też model 900 i to jest suszara. Urządzenie PerfectCare 800 ma ogrom systemów. System UltraCare wstępnie miesza detergent z wodą, chroniąc w ten sposób włókna. System SteamCare dodaje parę pod koniec każdego cyklu, aby zminimalizować ilość zagnieceń. System SensiCare zapobiega zbyt długiemu praniu, automatycznie dostosowując cykl do wielkości załadunku

  • Czy to prawda że ma możliwość zrobienia pełnego skróconego prania i ochronę ubrań? Chciałabym takiego electroluxa. Mam ogrom delikatnych bluzek i sweterków.

 41. Witam,

  Polecam bardzo fajny model pralki z beko MWUE7636CW na silniku inwerterowym z programami parowymi i programem Codzienne szybkie [ pełny załadunek już w 28 min ].

  Po bardzo fajnych pieniądzach w mediaexpert.
  Pozdrawiam

 42. Polecam pralkę LG F2WN4S7SO. Pralka spełnia wszystkie moje oczekiwania. Jest mała a zarazem pojemna. Bez problemu dopiera każdą plamę.

 43. Proponuję whirlpool – wszystko w jednej części. Gdyby produkowali samoloty to kokpit pilota byłby zintegrowany z pociskiem samosterującym. 2 pralki już wywaliłem bo mocowanie bębna z bębnem to jedność, albo bęben zalany plastikiem i nie wymienisz łożysk które się sypią w pierwszej kolejności. Producent kupił polara i zmusił do produkowania tej samej tandety. W końcu kupiłem koreańca i się cieszę

 44. Ne polecam elektroluxa,pralka po trzech latach i dziesieciu miesiacach nie nadaje sie do dalszej pracy,lozyska do wymiany,a żeby naprawić trzeba wymienić zespół piorący koszt powyżej 700 zł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here