Nowoczesna i funkcjonalna pralka powinna być bezawaryjna, energooszczędna i dobrze dopierać ubrania. Te trzy najważniejsze elementy powinny przyświecać każdemu zakupowi, jednakże kierując się tylko nimi wcale nie jest łatwo dokonać najlepszego wyboru. Jest tak szczególnie dlatego, że pralki mogą mieć także inne, praktyczne funkcje, a poszczególni producenci zachwalają walory własnych pralek. W jaki sposób dokonać wyboru najlepszej pralki, dostosowanej do własnych potrzeb?
Podstawowe parametry – czym się kierować przy zakupie dobrej pralki? Poniżej zebraliśmy to co decyduje o walorach praktycznych i komforcie użytkowania pralek.
Pojemność pralki
Wybór pojemności będzie zależał od wielkości rodziny, ale również od ilości miejsca, jakie może zająć pralka. Dla singla lub pary, posiadającej niewielką łazienkę z powodzeniem wystarczy dobra pralka o pojemności 5 kg (polecamy to jako standardowa minimalna pojemność pralki). W sprzedaży znajdują się nawet takie mieszczące 3 kg. Dla dużej rodziny przyda się pralka o pojemności od 7 do 10 kg. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że takie sprzęty są zarówno większe, jak i droższe.
Pralka a klasa energetyczna
Klasa energetyczna urządzenia AGD wyraża efektywność energetyczną pralki. Im wyższy stopień w klasyfikacji, tym mniejsze roczne zużycie prądu. Najwyższą klasą energetyczną jest klasa A+++. Urządzenia odznaczające się tak wysoką efektywnością energetyczną są oczywiście droższe (natomiast bez problemu znajdziemy dobrą pralkę do 1500 zł o tej klasie energetycznej). Wybierając pralkę z powodzeniem możemy też postawić na kasę A+ czy A++. Niższe oznaczenia będą już związane z wysokim rocznym poborem prądu i chociaż takie pralki są tanie, to będą generować spore koszty.
Zużycie wody podczas prania
Dobra pralka zużywa mniej niż 10000 litrów wody na rok. Oczywiście są to dane szacunkowe, przyjmowane dla czteroosobowej rodziny albo inaczej dla 220 standardowych cyklów prania. Warto kierować się również tą wartością. Nowoczesne pralki pozwalają znacząco zmniejszyć ilość zużytej wody. Producenci oferują urządzenia pobierające od 11 do 94 litów wody w ciągu jednego prania. Im lepsza pralka, tym mniej wody zużywa.
Poziom hałasu pralki
Na ten parametr należy zwrócić uwagę zwłaszcza wtedy, kiedy ma się domu małe dzieci lub po prostu ceni się ciszę. Nowoczesna pralka posiada standardowe natężenie dźwięku w okolicach 50 decybeli. Ta wartość ma znaczenie, ponieważ głośna praca pralki jest niekomfortowa, a ponadto uniemożliwia wykonanie prania późnym wieczorem czy w dni świąteczne, co czasem jest konieczne. Poziom hałasu dla pralek jest podawany podczas prania oraz wirowania (2 wartości) dla standardowego programu prania bawełny z pełnym załadunkiem w 60 ℃.
Na etykiecie energetycznej dla pralek nie jest już podawana skala efektywności prania. Wynika to z tego, że wydajność prania co najmniej w klasie A jest aktualnie wymogiem w Unii Europejskiej dla wszystkich pralek z załadunkiem od 3 kg. Więcej szczegółów o etykiecie energetycznej dla pralek przeczytacie na najlepszepralki.com.
Jaką pralkę wybrać?
Pralka ładowana od frontu to najpopularniejszy wybór. Cechuje się ona szeregiem zalet. Przede wszystkim takie sprzęty komfortowo się użytkuje, może to kwestia przyzwyczajenia, albo faktycznie ten rodzaj umiejscowienia bębna jest po prostu wygodniejszy dla większości użytkowników. Można je wstawić do wnęki czy zabudować od góry, co daje większe możliwości aranżacyjne. Dodatkowym walorem jest to, że górę można wykorzystać jako półkę. Kupując taką pralkę trzeba przyjąć następujące wymiary. Jej szerokość praktycznie zawsze to 60 cm. Głębokość jest różna w zależności od producenta, ale przede wszystkim od pojemności jaką wybierzemy. Można przyjąć, że standardowa, dobra pralka ładowana od przodu o dużej pojemności ma około 60 cm głębokości. Wysokość tego typu pralek to 85 cm.
Ranking pralek automatycznych (ładowanych od frontu)
Pralka automatyczna SAMSUNG WW80CGC04DAE 8 kg EcoBubble
➾Szczegóły TOP1: SAMSUNG WW80CGC04DAE 8 kg EcoBubbleOczywiście takie rozmiary pralek jak powyżej są bardzo często za duże do naszych mieszkań. Dlatego na rynku dostępnych jest dużo modeli bardzo dobrych pralek, których głębokość wynosi od 40 cm do 45 cm. Takie urządzenia określane są jako pralki typu slim. To co prawda ogranicza pojemność bębna (natomiast nadal będzie to 6 kg wsadu – więc nie aż tak mało), ale sprawia, że są o wiele użyteczniejsze w małych pomieszczeniach.
Ranking pralek typu slim
Pralka typu slim Electrolux EW6SN306SPX
➾Szczegóły TOP1: Electrolux EW6SN306SPXTrzecim typem pralek, pod względem można powiedzieć wielkości i sposobu użytkowania, są pralki ładowane od góry. Potrzebują one z całą pewnością mniej miejsca. Sposób ładowania od góry sprawia, że nie ma konieczności otwierania drzwi z boku pralki i można przez to ją wstawić do małego pomieszczenia. Pralki tego typy nie różnią się w ogóle jeżeli chodzi o parametry techniczne, czyli energooszczędność, sprawność prania i wirowania, ilość programów i nowoczesnych rozwiązań wpływających na jakość prania.
Sprawdź: Ranking pralek ładowanych od góry
Funkcje pralek automatycznych
Na jakie funkcje pralek zwrócić uwagę? Niezależni już od tego, jaki będzie to rodzaj pralki, warto wybrać model, który będzie funkcjonalny i skuteczny.
Programy prania. W standardowych pralkach znajduje się kilka programów prania konkretnych rodzajów tkanin. Różnią się one na przykład temperaturą, do jakiej pralka podgrzewa wodę, długością cyklu i intensywnością wirowania. Nowoczesne, dobre pralki prócz tego mają jeszcze inne funkcje, na przykład prania dziecięcych ubranek lub program dla posiadaczy zwierząt, którzy dzięki podwójnemu płukaniu pozwala dobre wyczyścić ubrania z sierści i alergenów.
Wirowanie. Najlepsze pralki charakteryzują się szybkim wirowaniem, nawet ponad 1000 obrotów na minutę. Dzięki temu pranie po wyjęciu bębna jest prawie suche. Z kolei tkaniny delikatne muszą być wirowane mniej intensywnie, więc pralka na każdym programie sama automatycznie dobiera tę wartość. Przy ciężkich rzeczach, które mocno chłoną wodę, przyda się też oddzielna opcja dodatkowego odpompowania i wirowania. Dzięki temu chodniki, koce czy narzuty także wyjdą pralki mocno podsuszone.
Automatyczny pobór wody. Nowoczesne pralki same dostosowują ilość pobieranej wody do ciężkości wsadu dzięki temu, jeżeli pierze się przy pralce naładowanej na przykład do połowy, sprzęt pozwala na znaczną oszczędność wody.
Kontrola piany. Dzięki tej funkcji, jeśli przez przypadek wsypiemy zbyt dużo proszku do prania, pralka stosuje podwójne płukanie.
Równomierne rozłożenie ładunku. Równomierne rozłożenie prania w pralce sprawia, że podczas cyklu sprzęt nie przesuwa się po podłodze.
Opóźnienie startu. Umożliwia rozpoczęcie prania nawet po 24 godzinach od zaprogramowania.
System wykrywający awarie. Standardowo, nawet tanie ptaki posiadają system uniemożliwiający otwarcie drzwiczek podczas prania, jednakże nowoczesne sprzęty posiadają także funkcje wykrywające nieprzewidziane zdarzenia i odcinające wodę, kiedy pęknie wąż. Chroni to mieszkanie przed zalaniem. Użytkownik może się również szybko zorientować, że zaszła jakaś awaria.
System bąbelków. Jest to autorska propozycja jednej z firm produkujących sprzęt, jednakże z czasem na pewno zastosują go także inni producenci. Bąbelki pozwalają na lepsze rozpuszczenie detergentu w wodzie i wniknięcie w brudne ubrania oraz przyczyniają się do oszczędzania wody.
Kupując pralkę warto dodatkowo zaopatrzyć się w takie akcesoria, jak woreczki do prania bielizny czy tkanin delikatnych oraz podkładki gumowe, zapobiegające przesuwaniu i hałasowaniu pralki podczas intensywnego wirowania. Ciekawą propozycją jest także wąż odpływowy z funkcją zabezpieczenia przed przeciekaniem i zalaniem łazienki.
Jaką pralkę kupić? Ranking i opinie - Ranking 2025
W poniższej tabeli znajduje się Ranking najlepszych produktów w z tematu Jaką pralkę kupić? Ranking i opinie. Ranking TOP 5 jest aktualizowany kilka razy w miesiącu. Zapraszamy do przejrzenia naszych i Waszych propozycji.
Ranking | Jaką pralkę kupić? Ranking i opinie | Producent | Cena |
---|---|---|---|
1 | Miele WWV980 WPS Passion | Aktualna Cena | |
2 | Pralko-suszarka BOSCH WNC254ARPL | Aktualna Cena | |
3 | SAMSUNG WW80CGC04DAE 8 kg EcoBubble | Aktualna Cena | |
4 | LG F2W8S506J Slim | Aktualna Cena | |
5 | Electrolux EW6SN306SPX | Aktualna Cena |
Ne polecam elektroluxa,pralka po trzech latach i dziesieciu miesiacach nie nadaje sie do dalszej pracy,lozyska do wymiany,a żeby naprawić trzeba wymienić zespół piorący koszt powyżej 700 zł
Proponuję whirlpool – wszystko w jednej części. Gdyby produkowali samoloty to kokpit pilota byłby zintegrowany z pociskiem samosterującym. 2 pralki już wywaliłem bo mocowanie bębna z bębnem to jedność, albo bęben zalany plastikiem i nie wymienisz łożysk które się sypią w pierwszej kolejności. Producent kupił polara i zmusił do produkowania tej samej tandety. W końcu kupiłem koreańca i się cieszę