sobota, 13 kwietnia, 2024
Home Blog Jaką pralkę kupić? Ranking i opinie

Jaką pralkę kupić? Ranking i opinie

by RTVAGD.net
104 komentarze
jaka pralka najlepsza

Nowoczesna i funkcjonalna pralka powinna być bezawaryjna, energooszczędna i dobrze dopierać ubrania. Te trzy najważniejsze elementy powinny przyświecać każdemu zakupowi, jednakże kierując się tylko nimi wcale nie jest łatwo dokonać najlepszego wyboru. Jest tak szczególnie dlatego, że pralki mogą mieć także inne, praktyczne funkcje, a poszczególni producenci zachwalają walory własnych pralek. W jaki sposób dokonać wyboru najlepszej pralki, dostosowanej do własnych potrzeb?

Podstawowe parametry – czym się kierować przy zakupie dobrej pralki? Poniżej zebraliśmy to co decyduje o walorach praktycznych i komforcie użytkowania pralek.

Pojemność pralki

Wybór pojemności będzie zależał od wielkości rodziny, ale również od ilości miejsca, jakie może zająć pralka. Dla singla lub pary, posiadającej niewielką łazienkę z powodzeniem wystarczy dobra pralka o pojemności 5 kg (polecamy to jako standardowa minimalna pojemność pralki). W sprzedaży znajdują się nawet takie mieszczące 3 kg. Dla dużej rodziny przyda się pralka o pojemności od 7 do 10 kg. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że takie sprzęty są zarówno większe, jak i droższe.

Pralka a klasa energetyczna

Klasa energetyczna urządzenia AGD wyraża efektywność energetyczną pralki. Im wyższy stopień w klasyfikacji, tym mniejsze roczne zużycie prądu. Najwyższą klasą energetyczną jest klasa A+++. Urządzenia odznaczające się tak wysoką efektywnością energetyczną są oczywiście droższe (natomiast bez problemu znajdziemy dobrą pralkę do 1500 zł o tej klasie energetycznej). Wybierając pralkę z powodzeniem możemy też postawić na kasę A+ czy A++. Niższe oznaczenia będą już związane z wysokim rocznym poborem prądu i chociaż takie pralki są tanie, to będą generować spore koszty.

Zużycie wody podczas prania

Dobra pralka zużywa mniej niż 10000 litrów wody na rok. Oczywiście są to dane szacunkowe, przyjmowane dla czteroosobowej rodziny albo inaczej dla 220 standardowych cyklów prania. Warto kierować się również tą wartością. Nowoczesne pralki pozwalają znacząco zmniejszyć ilość zużytej wody. Producenci oferują urządzenia pobierające od 11 do 94 litów wody w ciągu jednego prania. Im lepsza pralka, tym mniej wody zużywa.

Poziom hałasu pralki

Na ten parametr należy zwrócić uwagę zwłaszcza wtedy, kiedy ma się domu małe dzieci lub po prostu ceni się ciszę. Nowoczesna pralka posiada standardowe natężenie dźwięku w okolicach 50 decybeli. Ta wartość ma znaczenie, ponieważ głośna praca pralki jest niekomfortowa, a ponadto uniemożliwia wykonanie prania późnym wieczorem czy w dni świąteczne, co czasem jest konieczne. Poziom hałasu dla pralek jest podawany podczas prania oraz wirowania (2 wartości) dla standardowego programu prania bawełny z pełnym załadunkiem w 60 ℃.

Na etykiecie energetycznej dla pralek nie jest już podawana skala efektywności prania. Wynika to z tego, że wydajność prania co najmniej w klasie A jest aktualnie wymogiem w Unii Europejskiej dla wszystkich pralek z załadunkiem od 3 kg. Więcej szczegółów o etykiecie energetycznej dla pralek przeczytacie na najlepszepralki.com.

Jaką pralkę wybrać?

Pralka ładowana od frontu to najpopularniejszy wybór. Cechuje się ona szeregiem zalet. Przede wszystkim takie sprzęty komfortowo się użytkuje, może to kwestia przyzwyczajenia, albo faktycznie ten rodzaj umiejscowienia bębna jest po prostu wygodniejszy dla większości użytkowników. Można je wstawić do wnęki czy zabudować od góry, co daje większe możliwości aranżacyjne. Dodatkowym walorem jest to, że górę można wykorzystać jako półkę. Kupując taką pralkę trzeba przyjąć następujące wymiary. Jej szerokość praktycznie zawsze to 60 cm. Głębokość jest różna w zależności od producenta, ale przede wszystkim od pojemności jaką wybierzemy. Można przyjąć, że standardowa, dobra pralka ładowana od przodu o dużej pojemności ma około 60 cm głębokości. Wysokość tego typu pralek to 85 cm.

Ranking pralek automatycznych (ładowanych od frontu)

Pralka automatyczna

Pralka automatyczna Samsung EcoBubble WW80TA026AE

➾Szczegóły TOP1: Samsung EcoBubble WW80TA026AE

Oczywiście takie rozmiary pralek jak powyżej są bardzo często za duże do naszych mieszkań. Dlatego na rynku dostępnych jest dużo modeli bardzo dobrych pralek, których głębokość wynosi od 40 cm do 45 cm. Takie urządzenia określane są jako pralki typu slim. To co prawda ogranicza pojemność bębna (natomiast nadal będzie to 6 kg wsadu – więc nie aż tak mało), ale sprawia, że są o wiele użyteczniejsze w małych pomieszczeniach.

Ranking pralek typu slim

Pralka typu slim

Pralka typu slim Amica WA1S610CLiSH

➾Szczegóły TOP1: Amica WA1S610CLiSH

Trzecim typem pralek, pod względem można powiedzieć wielkości i sposobu użytkowania, są pralki ładowane od góry. Potrzebują one z całą pewnością mniej miejsca. Sposób ładowania od góry sprawia, że nie ma konieczności otwierania drzwi z boku pralki i można przez to ją wstawić do małego pomieszczenia. Pralki tego typy nie różnią się w ogóle jeżeli chodzi o parametry techniczne, czyli energooszczędność, sprawność prania i wirowania, ilość programów i nowoczesnych rozwiązań wpływających na jakość prania.

Sprawdź: Ranking pralek ładowanych od góry

Funkcje pralek automatycznych

Na jakie funkcje pralek zwrócić uwagę? Niezależni już od tego, jaki będzie to rodzaj pralki, warto wybrać model, który będzie funkcjonalny i skuteczny.

Programy prania. W standardowych pralkach znajduje się kilka programów prania konkretnych rodzajów tkanin. Różnią się one na przykład temperaturą, do jakiej pralka podgrzewa wodę, długością cyklu i intensywnością wirowania. Nowoczesne, dobre pralki prócz tego mają jeszcze inne funkcje, na przykład prania dziecięcych ubranek lub program dla posiadaczy zwierząt, którzy dzięki podwójnemu płukaniu pozwala dobre wyczyścić ubrania z sierści i alergenów.

Wirowanie. Najlepsze pralki charakteryzują się szybkim wirowaniem, nawet ponad 1000 obrotów na minutę. Dzięki temu pranie po wyjęciu bębna jest prawie suche. Z kolei tkaniny delikatne muszą być wirowane mniej intensywnie, więc pralka na każdym programie sama automatycznie dobiera tę wartość. Przy ciężkich rzeczach, które mocno chłoną wodę, przyda się też oddzielna opcja dodatkowego odpompowania i wirowania. Dzięki temu chodniki, koce czy narzuty także wyjdą pralki mocno podsuszone.

Automatyczny pobór wody. Nowoczesne pralki same dostosowują ilość pobieranej wody do ciężkości wsadu dzięki temu, jeżeli pierze się przy pralce naładowanej na przykład do połowy, sprzęt pozwala na znaczną oszczędność wody.

Kontrola piany. Dzięki tej funkcji, jeśli przez przypadek wsypiemy zbyt dużo proszku do prania, pralka stosuje podwójne płukanie.

Równomierne rozłożenie ładunku. Równomierne rozłożenie prania w pralce sprawia, że podczas cyklu sprzęt nie przesuwa się po podłodze.

Opóźnienie startu. Umożliwia rozpoczęcie prania nawet po 24 godzinach od zaprogramowania.

System wykrywający awarie. Standardowo, nawet tanie ptaki posiadają system uniemożliwiający otwarcie drzwiczek podczas prania, jednakże nowoczesne sprzęty posiadają także funkcje wykrywające nieprzewidziane zdarzenia i odcinające wodę, kiedy pęknie wąż. Chroni to mieszkanie przed zalaniem. Użytkownik może się również szybko zorientować, że zaszła jakaś awaria.

System bąbelków. Jest to autorska propozycja jednej z firm produkujących sprzęt, jednakże z czasem na pewno zastosują go także inni producenci. Bąbelki pozwalają na lepsze rozpuszczenie detergentu w wodzie i wniknięcie w brudne ubrania oraz przyczyniają się do oszczędzania wody.

Kupując pralkę warto dodatkowo zaopatrzyć się w takie akcesoria, jak woreczki do prania bielizny czy tkanin delikatnych oraz podkładki gumowe, zapobiegające przesuwaniu i hałasowaniu pralki podczas intensywnego wirowania. Ciekawą propozycją jest także wąż odpływowy z funkcją zabezpieczenia przed przeciekaniem i zalaniem łazienki.

Jaką pralkę kupić? Ranking i opinie - Ranking 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking najlepszych produktów w z tematu Jaką pralkę kupić? Ranking i opinie. Ranking TOP 5 jest aktualizowany kilka razy w miesiącu. Zapraszamy do przejrzenia naszych i Waszych propozycji.

Ranking Jaką pralkę kupić? Ranking i opinie Producent Cena
1Miele WWD 020 WCSMieleAktualna Cena
2Samsung EcoBubble WW80TA026AESamsungAktualna Cena
3Candy CSTG 28TE/1-SCandyAktualna Cena
4Miele WWV980 WPS PassionMieleAktualna Cena
5Amica WA1S610CLiSHAmicaAktualna Cena

104 komentarze

marek 18 czerwca 2021 - 17:10

Ne polecam elektroluxa,pralka po trzech latach i dziesieciu miesiacach nie nadaje sie do dalszej pracy,lozyska do wymiany,a żeby naprawić trzeba wymienić zespół piorący koszt powyżej 700 zł

Reply
waitangi 17 czerwca 2021 - 16:24

Proponuję whirlpool – wszystko w jednej części. Gdyby produkowali samoloty to kokpit pilota byłby zintegrowany z pociskiem samosterującym. 2 pralki już wywaliłem bo mocowanie bębna z bębnem to jedność, albo bęben zalany plastikiem i nie wymienisz łożysk które się sypią w pierwszej kolejności. Producent kupił polara i zmusił do produkowania tej samej tandety. W końcu kupiłem koreańca i się cieszę

Reply
Asik 19 kwietnia 2021 - 17:57

Polecam pralkę LG F2WN4S7SO. Pralka spełnia wszystkie moje oczekiwania. Jest mała a zarazem pojemna. Bez problemu dopiera każdą plamę.

Reply
zadowolonyklient 2 października 2020 - 12:49

Do transportu danej pralki polecam dodatkowo owinąć ją folią produkcji CASTA.

Reply
Kuba 12 sierpnia 2020 - 13:36

ja mam z żoną pralkę ładowaną od góry i jesteśmy super zadowoleni!

Reply
BekoGrzegorz 20 kwietnia 2020 - 12:12

Witam,

Polecam bardzo fajny model pralki z beko MWUE7636CW na silniku inwerterowym z programami parowymi i programem Codzienne szybkie [ pełny załadunek już w 28 min ].

Po bardzo fajnych pieniądzach w mediaexpert.
Pozdrawiam

Reply
mniszka 2 stycznia 2020 - 08:51

Najlepszy model dla mnie to Electrolux Perfect care 900. Nowoczesna, świetna pralka, mega delikatna dla tkanin.

Reply
klinika 2 lutego 2020 - 09:59

Pralka to model 800, wiem bo mam. Mam też model 900 i to jest suszara. Urządzenie PerfectCare 800 ma ogrom systemów. System UltraCare wstępnie miesza detergent z wodą, chroniąc w ten sposób włókna. System SteamCare dodaje parę pod koniec każdego cyklu, aby zminimalizować ilość zagnieceń. System SensiCare zapobiega zbyt długiemu praniu, automatycznie dostosowując cykl do wielkości załadunku

Reply
nazywa 2 lutego 2020 - 12:03

Czy to prawda że ma możliwość zrobienia pełnego skróconego prania i ochronę ubrań? Chciałabym takiego electroluxa. Mam ogrom delikatnych bluzek i sweterków.

Reply
Ania 11 sierpnia 2019 - 19:25

Ja teraz ostatnio kupowałam pralke w media expert na promocji. Wybrałam sobie z firmy Beko i całkiem dobrze się sprawdza.

Reply
Krzysiek 18 sierpnia 2019 - 12:29

To muszę sprawdzić czy w media expert jest teraz jakaś promocja na pralki. Moja obecna jest bardzo głośna a mam małe dziecko i szukam czegoś cichszego. 🙂

Reply
muszelka 7 października 2019 - 00:59

Jeśli chodzi o zakupy w media expert to polecam zapoznać się z aktualną promocją. Kupujesz pralkę i suszarkę, dostajesz odkurzać o wartości 400zł gratis. Wg mnie idealne rozwiązanie dla kogoś, kto ma dużo miejsca i lubi być niezależnym od pory roku 🙂

Reply
Kaia 6 listopada 2019 - 04:38

Tej promocji już nie ma ale za to jest inna – można dostać generator pary 🙂 ME zawsze głowa na karku

Reply
anka 27 maja 2019 - 12:56

Nie ma reguły. Mój Ariston, prosty model ładowany od przodu, padł po dziesięciu latach (raz naprawiany trzy lata temu, jakaś usterka koszt naprawy 200zł, chodził po naprawie nienagannie). Eksploatowany codziennie, prał i kurtki, kołdry, regularnie sportowe buty, słowem wszystko.
Zamówiliśmy z drżeniem serca naszpikowanego elektroniką i innymi cudami Electroluxa – zobaczymy, ile to cudeńko wytrzyma. Oby choćby z pięć lat.

Reply
krysia 1 stycznia 2020 - 18:54

No jak coś to też miałam jednego electroluxa i wytrzymała 12 lat, teraz mam kolejną Perfect Care i też liczę na taka jej żywotność. Electrolux to porządne sprzęty, więc zaprzyjaźnij się ze swoja pralką – warto bo to będzie wiele lat współpracy 🙂

Reply
dobierajka.pl 11 marca 2019 - 01:13

Dobór pralki ze względu na parametry jest niezwykle trudny, jednak korzystając z odpowiednich narzędzi można w miarę prosto i sprawnie dokonać zakupu.

Reply
Oleczka454 21 sierpnia 2018 - 18:31

Widzę, że sporo osób jest zadowolonych z pralek Candy. Cieszy mnei to bo właśnie rozważam zakup pralki tej marki z serii Bianca. Nie jest to łatwy zakup, bo trzeba dobrze przemyśleć jakie parametry nas interesują i jakie funkcje. No i oczywiście awaryjność pralki jest kluczową kwestią.

Reply
danusia 25 czerwca 2018 - 12:56

Ja stawiam na Candy. Właśnie kupiliśmy drugą ale pralko-suszarkę. Syn się ożenił, wiec trzeba jakoś młodym pomóc. A że sami od kilku lat mamy Candy to i im kupiliśmy. Nasza jeszcze nigdy nie zrobiła nam psikusa i pierze dokładnie. Ich pralki mają bardzo dobre opinie. Cenowo też wypadają całkiem nieźle.

Reply
marzenka 20 czerwca 2018 - 11:09

Wydaje mi się, że pralki Candy tej marki są całkiem niezłe. Widziałam, że sporo pralek tej firmy w dobrej cenie. My mamy pralkę Candy już dwa lat i póki co jesteśmy z niej bardzo zadowoleni. Ale widziałam że są też tej marki już pralko-suszarki które na pewno bardzo się przydadzą w domu.

Reply
mj 20 czerwca 2018 - 10:06

Uwaga na oszustów i fikcyjne sklepy wyłudzające pieniądze!!! veta.pl
nie da się wprowadzić negatywnych komentarzy o oszustach na ceneo !!!!! Jest mase oszukanych kupujących kierujących się pozytywnymi komentarzami na ceneo!
Veta.pl to następczyni trendagd.pl Anlewik.eu lowcyokazji.net goliatsklep.eu

Reply
rtvagd.net 20 czerwca 2018 - 10:34

Produkty elektroniczne, czyli AGD, RTV, Laptopy, Telefony, Komputery kupujcie tylko i wyłącznie w sprawdzonych, zaufanych sklepach internetowych. Zdecydowanie lepiej dołożyć 100 zł do zakupu, niż potem stresować się czy kupiony (za często niemałe pieniądze) produkt dojdzie!
Porównywarek cenowych też używamy rozważnie! Czyli nie klikamy na najniższą cenę danego produkty i nie kupujemy sobie go. Wybieramy wśród znanych, sprawdzonych, dużych, zaufanych sklepów. Pomijamy sklepy no name. Porównywarki nie przyjmują sklepów jak leci, natomiast sami wiecie, jaki jest spryt i arogancja oszustów. Dopóki nie zostanie oszukana pierwsza osoba, trudno zakładać, że dany sklep, przedsiębiorca ma złe intencje.

Reply
Kanar 25 maja 2018 - 07:52

Wiem jakiej NIE KUPIĆ !
Odradzam Indesita.
1. Po okołu 26 miesiącach odezwały się łożyska, niby nic a jednak koszt naprawy około 750 zł, ponieważ łożyska są niewymienne. Po 30 miesiącach- kaput.
2. Gdy panowie ze sklepu, w którym zakupiłem nową pralkę usłyszeli, że do zabrania jest „nowa” zepsuta pralka spytali od razu: „Indesit ? ”
3. Łożyska zatopione w bębnie, czyli niewymienne montowane są w większości pralek tej firmy.

Reply
Renata 17 czerwca 2018 - 23:05

Potwierdzam. NIE KUPUJCIE INDESITA!!! Mój padł po 5 miesiącach. Naprawa trwa już dwa i pół miesiąca a ja muszę radzić sobie bez pralki. Firma nierzetelna i nieuczciwa.

Reply
WAP 20 marca 2018 - 20:08

Czy gdzieś przegapiłem komentarze pralki AEG ? Posiadaczy AEG proszę o opinię 😉
Dziekuję.

Reply
Krystyna 17 lutego 2018 - 09:50

Moja poprzednia pralka Candy prała w domu ok.20 lat /było to częstsze używanie sprzętu niż w innych domach przez 2-krotnie dłuższy okres /.Do tej pory pierze jeszcze na działce , chociaż
stoi w nieogrzewanej komórce . Obecna Candy Grand ma ok.8 lat , wygląda jak nowa – jednak czasami szwankuje programator . / naprawa nie jest opłacalna/ .
Jaką pralkę kupić teraz?

Reply
amarta 12 listopada 2017 - 10:57

Bosh Classixx 5, padł mi w zeszłym tygodniu, po 9 latach użytkowania. Magik od naprawy powiedział, że nie da się naprawić a nawet jeśli by się dało – nie warto.
Na pytanie co kupić, polecił Samsunga z serii WW lub WF, podobno nie ma problemu z częściami i że pralki mają „obudowane?” bębny. Ale kto by się tam znał :/

Reply
Ilusia 3 listopada 2017 - 14:28

Według mniej najlepsze pralki ma Bosch, ponieważ mają dużą moc, duże drzwiczki, wysoką klasę energetyczną, system dopasowujący parametry prania do ubrań i własnych preferencji. Ma opcję prania naprawdę szybkiego i skutecznego a przy tym bardzo inteligentnie dysponuje wodą i detergentem. A wisienką na torcie jest to jaka jest cichutka. Jak dla mnie nie ma lepszego

Reply
ewka 3 listopada 2017 - 07:59

najlepsza pralka oczywiście Gorenje mam już 17 lat inic się nie dzieje polecam

Reply
Patryk 3 października 2017 - 16:27

Czytając te komentarze można odnieść wrażenie że obecnie nie ma już dobrego sprzętu AGD niestety ale taka jest prawda. W skrócie im więcej bajerów tym prędzej się zepsuje. Ja używam pralki Bosch MAX4 od 13lat jedna awaria zużyły się szczotki w silniku. Zmywarka Electrolux nie pamiętam modelu jedna awaria zabrudzony hydrostat, Expres do kawy Siemens EQ7 tylko czyszczenie mimo wykonania już 8tys kaw gdzie znajomi mając ekspresy saeco już kilka razy naprawiali. Ogólnie kupuje tylko sprzęt firm Bosch Siemens Electrolux za to często naprawiam znajomym sprzęt firm Candy Beco Samsung Amica Naszego krajowego sprzętu nie kupuje i nie polecam bo szkoda kasy mimo że wygląd nowoczesny to wykonanie i materiał made in china zresztą większość firm polskich jest już produkowane w chinach.

Reply
Chris 4 września 2017 - 21:19

Rozpaczliwie szukając pralki z wymiennymi łożyskami, wysłałem zapytanie do firmy BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o. (www.bsh-group.pl), która jest dystrybutorem pralek firmy Siemens. Oto odpowiedź jaką otrzymałem:
„Poniżej modele pralek Siemens z rozbieralnymi bębnami i możliwością wymiany łożysk.

Pralki pełnowymiarowe
WM14N26BPL
WM12N06BPL
WM12N26BPL

Pralki Slim
WS12T440PL
WS12T46EPL”

Niestety, wszystkie pralki Siemensa, a prawdopodobnie także Boscha i Electroluxa, mają zbiorniki na wodę z tworzywa sztucznego, co może budzić obawy o ich trwałość.

Reply
Karolina 21 czerwca 2017 - 14:02

Przestrzegam przed pralkami Boscha!!! Po roku i dwóch miesiącach użytkowania padł silnik, który uszkodził również elektrykę. Dodam, że ze względu na moją nieobecność pralka była użytkowana sporadycznie, więc wygląda na to że Bosch to już teraz bardzo słaba jakość, bo czas bezawaryjnego użytkowania to niewiele ponad rok… Oczywiście wg ich serwisu to nie jest wadliwe urządzenie, więc po tak krótkim czasie wymieniać będą silnik i resztę spalonych elementów zamiast całej pralki…Jakoś zdecydowanie nieadekwatna do ceny!!! Odradzam

Reply
adam 20 czerwca 2017 - 16:57

właśnie szukam nowej pralki ariston wmd 722b eu po 3 latach odkleił się krzyżak od bębna nie donaprawienia

Reply
Chris 4 września 2017 - 11:33

Pralka wmd 722b to nie Ariston, tylko Hotpoint-Ariston!
Różnica taka sama, jak pomiędzy Fiatem, a „Polskim Fiatem”! Kto takiego miał, ten rozumie co mam na myśli.

Reply
Ewa 20 listopada 2017 - 15:16

Mam dokładnie taką pralko-suszarkę Margherita i od 20 lat działa pięknie!

Reply
1 2

Dodaj opinię na forum

You may also like

RTVAGD.net - opinie, poradniki, ranking

Wybieramy najlepszy sprzęt RTV i AGD. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradnikami oraz opiniami użytkowników. Każdy poradnik zawiera ranking najlepszych produktów w danej kategorii.

 

Kontakt do nas:

Edtior's Picks

Latest Articles

Aktualizacja: 2024 – Rankingi i opinie na RTVAGD.net