środa, 12 czerwca, 2024
Home Blog Jak odkamienić i wyczyścić żelazko?

Jak odkamienić i wyczyścić żelazko?

by RTVAGD.net
2 komentarze
jak odkamienić i czyścić żelazko

Nawet najwyższej jakości żelazko, aby mogło sprawnie działać, wymaga okresowej konserwacji polegającej na czyszczeniu z kamienia oraz ewentualnego usuwania przypaleń ze stopy. Dzięki temu można mieć pewność, że efekt prasowania będzie idealny. Żelazko z kamieniem czy też przypalona część, która dotyka materiału, może powodować plamy lub uszkodzenia materiału. W jaki sposób oczyścić żelazko wewnątrz i wyczyścić od strony zewnętrznej? Dzisiaj postaramy się dokładnie odpowiedzieć na to pytanie.

Jak odkamienić żelazko za pomocą gotowego środka?

Usuwanie kamienia z żelazka należy przeprowadzać co najmniej raz na 2 miesiące. Niektóre modele są zaś wyposażone w specjalne czujniki, które alarmują o takiej konieczności za pomocą świecącej lampki. Aby chronić sprzęt przed tworzeniem się kamienia, zalecane jest używanie wody destylowanej bądź filtrowanej, jednakże to nie usunie problemu w całości. Jak wyczyścić żelazko z kamienia, kiedy nie jest ono wyposażone w system samoczynnego oczyszczania? Można to zrobić za pomocą gotowego odkamieniacza, który kupuje się w sklepie lub przy użyciu domowych środków.

Gotowy odkamieniacz należy rozpuścić w ciepłej wodzie i wlać do pojemnika na wodę w żelazku, zaś następnie za pomocą funkcji pary, usunąć stopniowo całą wodę z żelazka. Czy zostało ono odkamienione skutecznie, można sprawdzić, prasując czystą, jasną szmatkę. Nie powinny na niej pozostawać żadne resztki kamienia.

Jak odkamienić żelazko octem?

W podobny sposób można także odkamienić żelazko używając octu. Jest to również skuteczny, jednakże nieco mniej komfortowy sposób ze względu na zapach. Należy zmieszać wodę z octem w proporcjach 1:2 i wlać do pojemnika na wodę w żelazku. Następnie uruchomić funkcję pary i prasować jakąś starą, jednolita szmatkę, aż do momentu, w którym woda z octem w żelazku się skończy. Na koniec trzeba dobrze przepłukać pojemnik samą wodą. Czy można do odkamieniania żelazka użyć kwasku cytrynowego? Ta metoda jest niekiedy polecana. Co prawda również dobrze rozpuszcza on osady kamienne, jednakże po zmieszaniu go z wodą, kiedy włączy się parę w żelazku, kwasek może tworzyć gęstą papkę, powodującą przypalenie. Lepiej więc pozostać przy occie lub postawić na gotowy odkamieniacz.

Jak wyczyścić stopę żelazka?

Przepalenia na stopie żelazka sprawiają, że staje się ono bezużyteczne, ponieważ łatwo przywiera do materiału, powodując również jego przypalenie. Nie ma jednak powodu, aby wyrzucać żelazko z przypaloną stopą. Wystarczy skorzystać ze skutecznych domowych sposobów, aby przypalona część znów odzyskała swój blask i funkcję. Najlepiej do czyszczenia przystąpić od razu, kiedy tylko zdarzy się przypalenie. Wtedy mamy największe szanse na odratowania sprzętu, ale stare przypalenia również da się skutecznie usunąć.

Papka z sody i octu

Jest to delikatny, ale także efektywny sposób na usunięcie nawet większych przypaleń. Wystarczy łyżkę sody zalać octem w taki sposób, aby powstała dość gęsta substancja, którą nanosi się na stopę żelazka suchą szmatką. Ocet rozpuszcza przypalenia, zaś soda jest odrobinę ścierna i poleruje, jednakże na tyle delikatnie aby nie zniszczyć stopy żelazka. Po wyczyszczeniu należy przetrzeć stopę żelazka szmatką zwilżoną w ciepłej wodzie. Być może przy uporczywej spaleniźnie trzeba będzie powtórzyć czynność lub zostawić rozsmarowaną papkę na kilka godzin.

Pasta do zębów

Biała, zwykła pasta do zębów, która nie jest żelowa, bardzo dobrze poradzi sobie z usunięciem lekkich i stosunkowo świeżych przypaleń. Ma ona właściwości ścierne i wybielające, dzięki zawartości sody czy innych substancji. Wystarczy wycisnąć odrobinę na stopę żelazka i polerować zwilżoną ściereczką.

Sól

Jeden ze sposobów na to, jak wyczyścić stopę żelazka solą, polega na tym, że garść soli rozsypuje się na kartce papieru i przeciąga po niej rozgrzanym żelazkiem. Ta metoda ma szansę zadziałać głównie na mniejsze i świeże przypalenia oraz trzeba bardzo uważać, aby nie porysować stopy żelazka, dlatego nie wolno mocno go dociskać do prasowanej powierzchni. Jeżeli zaś ten sposób zawiedzie, można wypróbować jeszcze jeden z wykorzystaniem soli i octu. Wystarczy pół szklanki octu podgrzać i rozpuścić w nim około 2 łyżek soli. Kiedy płyn będzie jeszcze gorący, trzeba założyć gumowe rękawiczki zamoczyć w nim szmatkę lub gąbkę, a następnie oczyszczać przypaloną powierzchnię. Gorący ocet zadziała na silniejsze i utrwalone przypalenia.

Jak wyczyścić przypalone żelazko za pomocą sztyftu?

Na rynku można znaleźć też gotowe preparaty w sztyfcie do usuwania przypaleń ze stopy żelazka. Wybierać można spośród wielu marek i cen. Warto przed zakupem zapoznać się z opiniami na temat konkretnego produktu, ponieważ różnią się one od siebie poziomem skuteczności. Generalnie sztyft to dobry pomysł na szybkie i efektywnie czyszczenie żelazka z przypaleń, jeżeli nie mamy ochoty stosować domowych sposobów. Najczęściej trzeba go rozprowadzić na rozgrzanej stopie i wypolerować czystą szmatką. Należy przy tym pamiętać, aby przedtem odłączyć żelazko od zasilania. Produkt można znaleźć najczęściej w sklepach na dziale AGD lub w placówkach z chemią domową. Jego cena waha się w granicach 7 do 30 zł, w zależności od producenta.

2 komentarze

Baśka 15 lutego 2019 - 13:19

Zastanawiałam się ostatnio jak odkamienić i wyczyścić żelazko? Jestem w szoku, że w sklepach jest tyle możliwości i środków, które są pomocne. Ja do tej pory stosowałam jedynie domowe i naturalne środki. Ale teraz dość dużo prasuję, więc pora kupić coś mocniejszego i lepszego. Wiadomo, że żelazko musi być czyściutkie bo kiedy jest zabrudzone od razu przechodzi to na ubrania.

Reply
Artur 6 listopada 2018 - 15:18

Żona ostatnio mówi do mnie „Artur, jak odkamienić i wyczyścić żelazko?”. Wiecie dla mnie to czarna magia. Poczytałem trochę i te domowe sposoby może są dobre, ale jest ich tyle, że nie wiadomo co wybrać. Sodą bym się nie odważył, bo chyba tafla żelazka by się porysowała. Wybrałam środek ze sklepu, przynajmniej szybko to zrobiłem.

Reply

Dodaj opinię na forum

You may also like

RTVAGD.net - opinie, poradniki, ranking

Wybieramy najlepszy sprzęt RTV i AGD. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradnikami oraz opiniami użytkowników. Każdy poradnik zawiera ranking najlepszych produktów w danej kategorii.

 

Kontakt do nas:

Edtior's Picks

Latest Articles

Aktualizacja: 2024 – Rankingi i opinie na RTVAGD.net