czwartek, 25 kwietnia, 2024
Home Blog Jakie głośniki do telewizora wybrać?

Jakie głośniki do telewizora wybrać?

by RTVAGD.net
3 komentarze
Głośniki do telewizora

Głośniki wbudowane w telewizor – nawet jeśli są dość dobrej jakości – nie mają charakterystyki, która pozwoliłaby cieszyć się doskonałym dźwiękiem, nie wspominając o wrażeniach przestrzennych. Żeby to osiągnąć, trzeba do telewizora podłączyć jak najlepsze głośniki zewnętrzne. Możliwości w tym zakresie jest kilka.

Przede wszystkim wybór systemu

Punktem wyjścia do rozważań o najlepszych głośnikach do telewizora musi być wybór systemu dźwięku przestrzennego.

  • Najprostsze rozwiązanie to dokupienie soundbara. Nie pozwala to jeszcze na uzyskanie wrażenia przestrzennego, ale zdecydowanie skutecznie uzupełnia najpoważniejszy brak w paśmie głośników wbudowanych w telewizor, czyli w tonach niskich.
  • Głośniki 2.1 do telewizora to zestaw podstawowy, pozwalający na czerpanie pewnej radości z oglądania filmów czy gier na konsoli. Będą to głośniki w układzie stereofonicznym, czyli oddające przestrzeń jedynie w ograniczonym zakresie, jednak przy najlepszym sprzęcie tego typu będzie to już i tak ogromny przeskok jakościowy w stosunku do modeli podstawowych.
  • Głośniki 5.1 do telewizora są dziś rozwiązaniem polecanym najczęściej – to rozwiązanie kompromisowe, łączące wciąż akceptowalną dla wielu osób cenę z jakością, która już całkiem nieźle pozwala odwzorować nawet złożone sceny dźwiękowe.
  • Systemy nagłośnienia 7.1 nie cieszą się wielkim powodzeniem, aczkolwiek przy większym budżecie i dobrze urządzonym pokoju telewizyjnym pozwalają naprawdę wiernie malować pejzaże dźwiękowe.

Jakie najlepsze głośniki do telewizora wybrać i dlaczego warto zaczynać właśnie od wyboru systemu? Liczba głośników jest istotna, ponieważ żeby prawidłowo je ustawić, trzeba mieć odpowiednio dużo miejsca. Nie chodzi przy tym jedynie o zestawy z kolumnami, które siłą rzeczy wymagają sporej przestrzeni. Także podstawkowe głośniki do telewizora, aby zapewnić idealną dystrybucję dźwięków, potrzebują specyficznego rozmieszczenia.

W pokoju, w którym ustawionych zostało mnóstwo mebli, wybór bardziej rozbudowanych systemów może być pozbawiony sensu – meble będą zakłócały akustykę, a w przypadku większości zestawów głośników nie będzie możliwości wprowadzenia niezależnej korekty.

  • Małe pomieszczenia wymagają mniejszych zestawów. Nie ma konkretnie ustalonych wielkości, przy których należy zastanawiać się nad wyborem bardziej rozbudowanego kompletu nagłośnienia, ale system 7.1 w pokoju 16-metrowym nie da wcale lepszych wrażeń niż 5.1, a i tak w większości przypadków 2.1 będzie odpowiednio rozbudowany.
  • Nowej generacji soundbary – nawet bez subwooferów – są dobrym wyborem do okazjonalnego użytku i w niewielkim pomieszczeniu. Dają dobry, czysty dźwięk, który co prawda nie zadowoli audiofila, ale będzie zdecydowanie lepszy niż w przypadku głośników wbudowanych.

Jak podłączyć głośniki do telewizora i dlaczego to ważne?

Różnica między standardowymi a pozłacanymi wtykami będzie kompletnie niesłyszalna dla większości osób, ale fanatycy czystych brzmień będą zwracali na takie rzeczy większą uwagę. Problemy zaczynają się już na bardziej podstawowym poziomie.

  • Kable optyczne i koncentryczne. Jeśli tylko telewizor jest wyposażony w odpowiednie wyjście, jest to prawdopodobnie najlepsza opcja. Odpowiedzią na pytanie o to, jak najlepiej podłączyć głośniki do telewizora jest szczególnie światłowód – jest to technologia najbardziej odporna na zakłócenia i generująca zarówno niewielki szum, jak i minimalne straty. Przy użyciu coaxiala straty i szum będą większe, dlatego trzeba zwrócić uwagę na jakość kabla, a w miarę możliwości i tak redukować jego długość.
  • Łączenie przez wyjście słuchawkowe. To podstawowe rozwiązanie, które jest wykorzystywane szczególnie w przypadku telewizorów i głośników z podstawowej półki. Nie jest złe, ale na najwyższą jakość dźwięku raczej nie można w tym scenariuszu liczyć.
  • Podłączenie głośników do telewizora przez Bluetooth. Nie jest ono zalecane, jeśli najważniejsza jest jakość dźwięków. Połączenia bezprzewodowe generują sporo szumu i są podatne na zakłócenia, natomiast będzie to znakomite rozwiązanie w przypadku zestawów wielofunkcyjnych i przenośnych, które są podłączane do różnych sprzętów lub często transportowane. Kiedy opanowanie połączeń kablowych byłoby po prostu niepotrzebnie czasochłonne, połączenie przez Bluetooth może być najlepszym rozwiązaniem.

Kolumny pasywne, aktywne i wzmacniacze: co pozwoli uzyskać najlepszą jakość dźwięku z telewizora?

Na rynku dostępne są dwa typy głośników: pasywne i aktywne. Nagłośnienie pasywne, czyli takie kolumny, które nie mają wbudowanego wzmacniacza. Mogą jednak zostać podłączone do wzmacniacza zewnętrznego, a ten może być wbudowany w soundbarze, co rozwiązuje problem całkowicie. W przeciwnym razie konieczne jest dokupienie choćby prostego wzmacniacza.

Kolumny aktywne mają wbudowany wzmacniacz i jest to rozwiązanie najprostsze, ponieważ nie wymaga pieczołowitego dopasowywania elementów. W zdecydowanej większości będzie to zupełnie wystarczająca opcja do obsługi dźwięku z telewizora, który i tak jest skompresowany, czyli już wyjściowo ma obniżoną jakość.

W praktyce większość głośników – jeśli nie są one opisane inaczej – może być podłączona do telewizora bez dodatkowych warunków. Modele opisane jako „głośniki do kina domowego” zwykle zakładają podłączenie do wyposażonej we wzmacniacz jednostki centralnej kina.

Jakie najlepsze głośniki do telewizora wybrać?

Dwie kwestie powinny zostać ustalone przed przystąpieniem do poszukiwań konkretnego modelu: system (głośniki 2.0, 2.1, system głośników 5.1 czy sam soundbar) oraz budżet. Najlepiej potraktować oba te kryteria jako nienegocjowalne. Zmiana systemu wpłynie na obniżenie wrażeń dźwiękowych, a ograniczając zanadto budżet, ryzykuje się zakup sprzętu, którego trwałość lub charakterystyka nie dadzą wyczuwalnej przewagi nad głośnikami telewizora. A co w dalszej kolejności?

  • Sposób ustawienia. Opcje są trzy, z czego zaleca się korzystanie z dwóch: albo z kolumn podłogowych, które generalnie dają lepszy dźwięk, ale są po prostu za duże w niektórych pomieszczeniach, albo z głośników podstawkowych, które umieszcza się na „nogach”, ale które są mniejsze od kolumn. Trzecią – niezalecaną – opcją, jest ustawienie głośników na przykład na szafce RTV, co może powodować dodatkowe dźwięki rezonansowe.
  • Marka producenta. Stanowi po prostu dobre przybliżenie jakości: jeśli jakiś producent znany jest z modeli dobrych, ale niewiele ponadto, nie należy liczyć na to, że któryś z modeli będzie ideałem. Nie mając wglądu w dane o budowie (albo po prostu nie rozumiejąc ich w pełni), warto po prostu postawić na najlepsze głośniki do telewizora marki ze średniej półki.
  • Opcje podłączenia. Choć w danej chwili wykorzystywane będzie zapewne tylko jedno złącze w głośnikach, to im jest ich więcej, tym lepiej – w przypadku najlepszych głośników do telewizora to właśnie telewizor będzie wymieniany częściej, więc jeśli obok HDMI, coaxiala i wyjścia światłowodowego pojawi się też Bluetooth a może jeszcze gniazdo słuchawkowe, to pozwoli to połączyć głośniki nie tylko z telewizorem, ale też – choćby doraźnie – innym sprzętem.
  • Nie dla wszystkich będzie to szalenie ważne kryterium, jednak przy urządzaniu domowej sali telewizyjnej warto na głośniki spojrzeć także od tej strony, bo będą one zwykle dobrze widocznym elementem aranżacji, więc powinny się w nią w ten czy inny sposób wpisywać.
  • Skuteczność i moc RMS. W teorii wskaźniki te informują o tym, jak głośno może grać głośnik, ale to pewne uproszczenie, a w każdym razie nie do tego się je wykorzystuje. Szukając jak najlepszych głośników do telewizora faktycznie warto spojrzeć w kierunku wyższego RMS, ale to dlatego, że w tych modelach szumy będą słyszalne dopiero przy większej głośności (o ile nie powstają w samym głośniku). To świetnie wyczuwalne w przypadku głośników niskotonowych, które przy małej mocy mają tendencję do generowania trzasków już przy niewielkiej głośności.
  • Odporność na rezonans. Tego nie da się w prosty sposób sprawdzić, więc trzeba uciec się na przykład do internetowych opinii. Chodzi o to, żeby głośnik nie generował rezonansu ani wewnątrz własnej konstrukcji, ani wokół siebie. To cecha wynikająca przede wszystkim z materiałów konstrukcyjnych i ich spasowania, natomiast modele, które mają tendencję do rezonowania, nie będą odpowiednie, jeśli do telewizora będzie podłączona na przykład konsola, bo to zjawisko szybko pojawia się przy niskich tonach, których sporo jest w ścieżkach gier.

W przypadku pasywnych głośników do kina domowego albo telewizora trzeba jeszcze zgrać moce amplitunera i samych głośników. W przeciwnym razie dojść może nawet do uszkodzenia sprzętu, a już na pewno można zapomnieć o czystym brzmieniu.

Przenośne głośniki do telewizora

Powszechność modułów Bluetooth sprawiła, że niektórzy producenci jako głośniki do telewizora reklamują zestawy bezprzewodowe. O ile faktycznie mowa o zestawach, to często oferują one poprawną jakość dźwięku, ale już przy 3 elementach trudno właściwie mówić o mobilności. Pojedyncze głośniki natomiast nigdy nie dadzą pełni wrażeń dźwiękowych. Wyjątkiem mogą być tu doskonałej jakości soundbary ustawione w małym pokoju, ale nawet wtedy większość ekspertów poleci jednak prosty system 2.1 podłączony po kablu, a najlepiej światłowodem.

Jeśli telewizor będzie służył do oglądania wiadomości, to przenośne głośniki bezprzewodowe mogą dać minimalną przewagę nad wbudowanymi, ale w pozostałych zastosowaniach ich podatność na zakłócenia może być dość dużym problemem. Dobre jakościowo głośniki bluetooth kosztują zresztą mniej więcej tyle samo co dobre soundbary albo podstawowe systemy 2.1, które dają dźwięk wyższej jakości.

 

Jakie głośniki do telewizora wybrać? - Ranking 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking najlepszych produktów w z tematu Jakie głośniki do telewizora wybrać?. Ranking TOP 5 jest aktualizowany kilka razy w miesiącu. Zapraszamy do przejrzenia naszych i Waszych propozycji.

Ranking Jakie głośniki do telewizora wybrać? Producent Cena
1Edifier M601DB czarnyEdifierAktualna Cena
2ESPERANZA 2.1 USB LED RAINBOW SOPRANO EGS107EsperanzaAktualna Cena
3Klipsch ProMedia Heritage 2.1 - Głośniki aktywne system 2.1 z Bluetooth CzarnyKlipschAktualna Cena
4Sonos AMP + 2x IN-CEILING BY SONANCESonosAktualna Cena

3 komentarze

Marcin 24 listopada 2022 - 18:43

Yamaha NS-F51 jest jak dla mnie szczególnie dobrym zestawem. Polecam sprawdzić

Reply
Mateusz 21 listopada 2022 - 10:58

Myśląc o zakupie głośników do telewizora, wybrałem system audio AIWA TSBT-270WD. Jest do kupienia w niskiem cenie. U mnie dwa głośniki dają bardzo dobry efekt, więc polecam. Wcześniej nie sądziłem, że będę takimi rozwiązaniami zainteresowany, ale jednak świetnie się sprawdza.

Reply
Paulina 19 listopada 2022 - 19:03

Jakie głośniki do telewizora wybrać? Jak dla mnie w dobrej cenie 😉 Chciałabym głośniki z Yamahy, ale jednak to trochę za drogi sprzęt dla mnie. Ostatecznie wybrałam głośniki SONY i jestem z nich zadowolona. Super dźwięk i jednak całkiem inna jakość oglądania niż korzystając z samego telewizora.

Reply

Dodaj opinię na forum

You may also like

RTVAGD.net - opinie, poradniki, ranking

Wybieramy najlepszy sprzęt RTV i AGD. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradnikami oraz opiniami użytkowników. Każdy poradnik zawiera ranking najlepszych produktów w danej kategorii.

 

Kontakt do nas:

Edtior's Picks

Latest Articles

Aktualizacja: 2024 – Rankingi i opinie na RTVAGD.net