pranie ręczników
pranie ręczników
Chłonny, miękki w dotyku ręcznik to zasługa nie tylko samego składu materiałów, ale też sposobu jego prania i konserwacji. Pranie ręczników nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się zdawać. To, w jakiej temperaturze będą prane i co ważne – w czym je wypierzesz, będzie miało realne znaczenie dla ich żywotności, zapachu i przyjemności z ich używania. Czy na pewno wiesz, w jakiej temperaturze prać ręczniki i jak powinno przebiegać pierwsze pranie ręczników? Zachęcamy do zapoznania się z naszymi wskazówkami!

Pranie ręczników – co chcesz o nim wiedzieć?

Właściwości higroskopijne ręczników są kluczem ich skuteczności. Higroskopijność, jaką wyróżniają się w większości materiały naturalne – bawełna, bambus itp. odpowiada za zbieranie wody i gromadzenie jej w swoich włóknach. To właśnie dlatego grube ręczniki z wysokogatunkowej bawełny szybko osuszą twoje ciało zapewniając jednocześnie komfort dla skóry. Aby nie niszczyć naturalnych właściwości chłonnych ręcznika, konieczna jest wiedza jak i w czym prać ręczniki.

Pierwsze pranie ręcznika

Nowy ręcznik prosto ze sklepu wymaga wstępnego, pierwszego prania. Jest to spowodowane dwiema kwestiami. Pierwszą jest po prostu higiena – nigdy nie wiesz, kto dotykał wcześniej ręcznika, a także w jakich warunkach był on przechowywany. Nierzadko ręczniki zarówno w magazynie, jak i w samym już sklepie lądują na brudnej podłodze, a przecież mają służyć do wycierania ciała! Aby zatem usunąć wszystkie zanieczyszczenia i ewentualne bakterie – konieczne jest pierwsze wypranie ręcznika, najlepiej zaraz po przyniesieniu do domu. Kolejną z kwestii, które stoją za koniecznością wyprania ręcznika jeszcze przed jego użyciem, jest aktywacja jego właściwości chłonnych. Wiele firm zabezpiecza powłokę ręcznika specjalnymi substancjami chemicznymi. Aby je usunąć i zwiększyć tym samym naturalne właściwości materiału – konieczne jest pierwsze pranie ręcznika. Jeszcze przed pierwszym praniem ręczników, zaleca się zamoczenie ich przynajmniej na 24 godziny w misce z zimną wodą. Pozwoli to ocenić, czy materiał farbuje, a jeśli masz ręcznik kolorowy, to ten zabieg pomoże szybko usunąć nadmiar barwnika wykorzystanego do farbowania bawełny. Kiedy ręcznik jest dobrze namoczony, jego przędza pęcznieje, a włókna otwierają się, dzięki czemu z głębszych warstw ręcznika możliwe jest uwolnienie wszelkich chemikaliów wykorzystanych podczas produkcji. Namoczone ręczniki możesz włożyć do pralki i ustawić odpowiedni program prania.

Jak prać ręczniki?

Prawidłowe pranie ręczników to takie, które doskonale oczyści włókna ręcznika z zabrudzeń, przywróci im higieniczną czystość i aktywuje zdolności do pochłaniania wody. Pranie ręczników powinno odbywać się oddzielnie – nie łącz ich z innymi ubraniami, ścierkami, bielizną, czy pościelą. Dobrze jest również pamiętać o segregacji kolorystycznej. Ręczniki, szczególnie te nowe, lubią czasem farbować, co może przełożyć się na kolorystykę całej zawartości bębna w pralce. Dobre, wysokiej jakości ręczniki mogą również pylić. Podczas prania mikrowłókna bawełny odczepiają się od pętelek, co jest całkowicie naturalnym zjawiskiem, które nie wymaga reklamowania ręczników, a także wystawienia im złej oceny. Możesz mieć pewność, że po kilku praniach pylenie stanie się niezauważalne. Dobrze jest również nie zapełniać bębna do maksymalnego poziomu. Dbaj o to, by w bębnie poza ręcznikami było dużo wolnego miejsca. to gwarancja dokładnego prania – środki piorące dotrą w każdy zakamarek ręcznika i woda będzie swobodnie uderzać o materiał. to skutkuje dokładniejszym praniem. Jeśli uwielbiasz białe ręczniki i nie chcesz by straciły swój higieniczny blask – dbaj o to by do bębna z białymi ręcznikami wrzucać tylko białe rzeczy!

W ilu stopniach prać ręczniki?

Bawełna bawełnie nierówna! Zdarza się nawet, że producenci ręczników poza bawełną dodają do przędzy włókna syntetyczne lub naturalne (np. włókna konopne, z bambusa itp.). Każdy z takich składów może wymagać odmiennego podejścia do ich prania. Tak, jak zawsze – to jaką temperaturę prania wybierzesz, musi być uzależnione od docelowego składu ręcznika. Pamiętaj tylko, że im wyższa jest temperatura podczas prania ręczników w pralce, tym krótsza będzie żywotność materiału. Ręczniki często prane w 80-90 stopniach mogą szybciej się przecierać, wycierać i ogólnie – tracić swoje właściwości chłonne. Najlepszym rozwiązaniem dla żywotności ręczników kąpielowych jest pranie ich w jak najniższych, zalecanych przez producenta temperaturach. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Jeśli jesteś alergikiem, ręcznik jest zabrudzony, albo pierzesz ręcznik dla noworodka – pranie w 60 i więcej, stopniach jest niezbędne. Ogólnie zakłada się, że ręczniki powinny być prane w 40-60 stopniach. Niewskazane jest natomiast pranie ręczników w najwyższej temperaturze, czyli 90 stopniach. Gotowanie może uszkodzić materiał, rozluźnić przędzę i sprawić, że ręczniki staną się mniej puszyste i mniej chłonne. Tak wysokie temperatury stosowane są w pralniach przemysłowych – hotelach i szpitalach – w domowych warunkach gotowanie ręczników nie jest rekomendowane.

W ilu stopniach prać ręczniki welurowe?

Welur jest materiałem niezwykle miękkim, aksamitnym i puszystym. Ręczniki welurowe są delikatniejsze od tych wykonanych z bawełny, a co za tym idzie – wymagają innych warunków podczas prania. Pranie ręczników welurowych powinno odbywać się w wysokości 40 stopni i bez mocnych detergentów. To gwarancja zachowania ich koloru i luksusowego dotyku.

Na jakim programie prać ręczniki?

Każda pralka automatyczna ma nieco innych schemat zaprogramowanych opcji prania. W zasadzie każda z nich oferuje również możliwość indywidualnego dopasowania temperatury, liczby obrotów podczas wirowania i innych opcji (wirowanie bez gniecenia, antyalergiczny itp.). Zasadniczo wystarczy dopasować temperaturę prania ręczników do wytycznych umieszczonych na metce producenta i wybrać program ogólny do prania bawełny.

W czym prać ręczniki?

Kolejnym z aspektów, na jaki musisz zwrócić uwagę jest to, w czym będziesz prać ręczniki. Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele produktów do prania – żeli, kapsułek, płynów i proszków do kolorów i do białego. Alergicy i osoby żyjące w zgodzie z nurtem eko chętnie wybierają np. specjalne wegańskie orzechy piorące do wielokrotnego użytku. Specjaliści rekomendują jednak stosowanie środków piorących w płynnej postaci, ponieważ proszki do prania mogą gorzej wypłukiwać się ze splotów ręcznika. Niewypłukane detergenty w kontakcie ze skórą mogą powodować podrażnienia, swędzenia, a nawet reakcje alergiczne. Piorąc ręczniki zrezygnuj również z użycia płynów do płukania. Twój ręcznik po praniu bez dodatkowego zmiękczacza będzie nadal miękki, ale bardziej chłonny. Jeśli natomiast lubisz wyjątkowo miękkie i puszyste ręczniki kąpielowe to i w tym przypadku nie stosuj płynu do płukania, tylko ocet. Wystarczy naprawdę odrobina, by zapewnić idealną miękkość włókien i jednocześnie zachować właściwości higroskopijne ręczników, a także usunąć z nich przykre zapachy (np. stęchlizny). Finalnie, niezbędne jest pamiętanie o stosowaniu innych środków piorących do kolorów, a innych do bieli. Proszki i płyny do bieli mają w swoim składzie wybielacz optyczny, który czarnym i kolorowym tkaninom może odebrać intensywność barw. Wiedząc już w ilu stopniach prać ręczniki i czego wybierać do ich prania, lepiej zadbasz o swój komplet ręczników kąpielowych. Prawidłowa konserwacja sprzyja zachowaniu ich chłonności, dobrego wyglądu i sprawi, że będziesz cieszyć się z przyjemnych w dotyku ręczników przez długi czas.

Jak prać ręczniki? - Opinie 3 szt.

  1. Moim zdaniem warto prać ręczniki w wyższej temperaturze i w programie, który jest do nich dostosowany. Najważniejsze to jednak prać ręczniki REGULARNIE. Dobrze jest też wybrać odpowiedniej jakości ręczniki, wtedy nawet zła temperatura nie będzie na nie negatywnie oddziaływać.

  2. Jak prać ręczniki? Ja zawsze piorę ręczniki w temperaturze 60 stopni na odpowiednim programie. Nie piorę ręczników oddzielnie, bo uważam, że nie ma aż takiej potrzeby. Na pewno zmieniam je regularnie i mam w domu ręczniki naprawdę dobrej jakości. To pomaga.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here