Krajalnica

Krajalnica

Krajalnica do chleba, to niezwykle praktyczny sprzęt, bardzo przydatny w kuchni, a przy tym stosunkowo niedrogi. Krajalnica sprawdzi się przy krojeniu chleba, sera, wędlin itd. Dlatego zwracajcie uwagę na zakres regulacji – ważne aby na urządzeniu dało się ukroić zarówno cieniutkie plasterki, jak i grube kawałki np. chleba.

Krajalnica składa się z obrotowego ostrza i tzw. prowadnicy, na której umieszcza się składniki, które chcemy pokroić. Urządzenie zdaje się proste, czy więc gdzieś można popełnić błąd, jak wybrać najlepszą krajalnicę?

Po pierwsze ostrze. Ostrze powinno być ściągane, tak aby można je było wygodnie i dokładnie umyć. W odniesieniu do ostrza zwróćcie też uwagę na materiał, z którego zostało wykonane – większość krajalnic ostrze ma wykonane ze stali nierdzewnej i  właśnie takie wybierajcie.

Po drugie – bezpieczeństwo. Krajalnice są bardzo niebezpieczne, dlatego najwięcej uwagi poświęcić należy zabezpieczeniom. Po pierwsze rodzaj włączania – najbezpieczniejsze są modele, które nie posiadają opcji stałej pracy – polecane są takie, które włącza się poprzez trzymanie przycisku – po jego zwolnienie, krajalnica przestaje kroić. Po pierwsze mamy tu szybki czas reakcji, po drugie taki przycisk wymaga stabilnego trzymania maszyny i większej uwagi. Plusem takiego rozwiązania jest również możliwość regulacji szybkości – szukajcie modeli, których praca przyspiesza w miarę mocniejszego przyciskania guzika włączającego.

Druga kwestia związana z bezpieczeństwem, to wygodny uchwyt do krojenia np. wędlin i sera. Dzięki takiemu uchwytowi ochronicie palce, chodzi o plastikowe nakładki, dzięki którym uda nam się skroić do końca nawet niewielkie rzeczy – podobne nakładki czasami spotykane są w szatkownicach.

Kolejna rzecz, to wygoda. Do wyboru macie krajalnice z pochyłą prowadnicą i z prowadnicą tradycyjną, poziomą. Jeśli chodzi o wygodę – lepiej i pewniej kroi się na krajalnicach pochyłych, ich wadą jest jednak to, że zajmują więcej miejsca. Krajalnice poziome z kolei kroją mniej precyzyjnie, a użytkownik sam musi dbać, by krojony obiekt dobrze przylegał do ostrza, ale z drugiej strony taką krajalnicę można łatwo złożyć, a po złożeniu zajmuje bardzo mało miejsca, jest więc dużo bardziej praktyczna.

Krajalnica - Ranking 2018

W poniższej tabeli znajduje się Ranking 5 aktualnie najlepszych produktów w kategorii Krajalnica. Ranking jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Skąpiec.pl!

Miejsce Krajalnica Producent Cena
1Zelmer 493.5 / ZFS1005 AlexisZelmerAktualna Cena
2Graef Evo E 20 EUGraefAktualna Cena
3Adler AD4701AdlerAktualna Cena
4Sencor SFS1000WHSencorAktualna Cena
5Hyundai FS901HyundaiAktualna Cena

Artykuł dotyczy:

 • krajalnica
 • krajalnica do chleba
 • najlepsza krajalnice do sera
 • jaka jest dobra krajal nica do domu
 • jaką krajalnice polecacie

Pozostałe rankingi dostępne w serwisie

Krajalnica - Opinie i komentarze

 1. Wiktoria 6 października 2014 at 22:30

  Urządzenie moim zdaniem w tych czasach kompletnie zbędne. Chyba że mój sposób myślenia jest jakiś nie taki 🙂 Kiedyś chyba to było bardzo popularne, bo nie można było kupić chleba krojonego i ludzie na ślub na przykład dostawali krajalnicę do chleba. 😀

 2. Katja 14 sierpnia 2015 at 22:29

  Moze i zbedne urządzenie w dobie krojonego chleba i krojonych wędlin. Ale prawdę powiedziawszy wolę kupować chleb niekrojony i wędliny w kawałku. Nie dość że lepsze to i dłużej świeże jest. A pokroić moge na takiej grubości kromki na jakie mam ochotę. Także nie jest to przeżytek, nie jest to rzecz niepotrzebna bo wiele osób jeszcze z tego korzysta 🙂

Poniżej formularz na Wasze opinie

Twój adres e-mail nie będzie widoczny. Wypełnij wymagane pola. *