Chlebak
Chlebak

Jaki chlebak wybrać? - Ranking 2023

W poniższej tabeli znajduje się Ranking najlepszych produktów w kategorii Jaki chlebak wybrać?. Ranking TOP 5 jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Skąpiec.pl.

Jaki chlebak wybrać? - Ranking Producent Cena
1.
Ambition Chlebak na podstawie drewnianej 68901
blankAktualna Cena
2.
Fackelmann Chlebak 21890
blankAktualna Cena
3.
Klausberg Chlebak KB-7286 KB-7286
blankAktualna Cena
4.
Mondex Lumarko Lumarko Chlebak 33x18,5x12cm! HV845659
blankAktualna Cena
5.
Wesco Chlebak Single Elly, nierdzewna, Limegreen, 32 x 19.4 x 14 cm 236101-20
blankAktualna Cena

Chlebak ma spełniać wydawałoby się prostą funkcję – przechowywania pieczywa, jednak chlebak chlebakowi nie równy. Radzę kwestie związane z estetyką potraktować drugorzędnie i skupić się przede wszystkim na tym, by pieczywo w chlebaku miało jak najlepsze warunki, a więc aby z jednej strony było zabezpieczone przed wysychaniem, a z drugiej przed rozwojem pleśni. Dobry chlebak sprawi, że wasze pieczywo dłużej zachowa świeżość, aromat i smak. A więc jak przechowywać pieczywo?

Chlebak drewniany czy metalowy?

Po pierwsze potrzebny jest przepływ powietrza, pieczywo nie może być szczelnie zamknięte w pojemniku, ponieważ sprzyja to rozwijaniu się bakterii i pleśnieniu. Najbezpieczniejsze i zapewniające najbardziej naturalną wentylację są wszelkie materiały naturalne – w przypadku tradycyjnych chlebaków, jest to drewno lub bambus, jeśli jednak wolicie chlebak o nowocześniejszym wyglądzie np. ze stali nierdzewnej, porcelany, czy tworzywa sztucznego – upewnijcie się, że producent wyposażył chlebak w otwory zapewniające dopływ świeżego powietrza.

Chlebak ceramiczny

Ciekawym rozwiązaniem jest chlebak ceramiczny – od niedawna bardzo popularny. Oprócz pięknego wyglądu warte wzmianki są właściwości ceramiki – przede wszystkim posiada ona właściwości „regulacji” wilgotności powietrza, odpowiada na to co dzieje się z chlebem i utrzymuje stały poziom wilgoci w pojemniku, dzięki czemu chleb długo pozostaje świeży, nie mięknie, ale też nie wysycha. Po drugie chlebak ceramiczny utrzymuje w miarę stałą temperaturę pieczywa (dobrze izoluje), co również wydłuża świeżość przechowywanego pieczywa. Minusem jest delikatność materiału, na rynku można jednak znaleźć modele, które nie są w całości wykonane z ceramiki, a posiadają np. bambusową przykrywkę np. spełniającą rolę deski do krojenia, dzięki czemu ryzyko wyszczerbienia chlebaka w trakcie codziennego użytkowania znacznie maleje.

Chlebaki ekologiczne – worki lniane i kosze z wikliny

Mniej popularne, ale równie doskonale sprawdzające się do przechowywania pieczywa są pojemniki lub koszyki wiklinowe, a także coraz popularniejsze worki lniane na pieczywo – te ostatnie szczególnie polecam do pieczywa naturalnego, na zakwasie, które zachowuje swoją świeżość bardzo długo, ale też wymaga specjalnego traktowania. Worki lniane posiadają właściwości bakteriobójcze i zapewniają doskonały przepływ powietrza, a pieczywo w nich przechowywane pozostanie świeże nawet 10 dni!

Chlebak – higiena przede wszystkim

Pamiętajcie również o regularnym myciu i opróżnianiu chlebaka z okruszków, w starych resztach jedzenia, nawet w niewinnych okruszkach rozwijają się groźne dla zdrowia bakterie, które nie pozostają bez wpływu także na przechowywane w chlebaku świeże pieczywo. Już podczas wyboru chlebaka warto zwrócić uwagę na praktyczną stronę tego sprzętu, a więc czy będzie on łatwy w czyszczeniu i konserwacji, czy będzie zwyczajnie poręczny w użytku. Zdecydowanie najłatwiej czyści się chlebaki z tworzyw sztucznych, metalowe i porcelanowe. Można myć je pod bieżącą wodą, posiadają stosunkowo niewiele zakamarków, przy czym problematyczne może okazać się palcujące wykończenie – szczególnie w przypadku chlebaków ze stali.

Chlebak – jakość a cena

Jeśli chodzi o cenę chlebaka – istnieje ogromne zróżnicowanie i niekoniecznie jakość idzie w parze z wysoką ceną. Częściej płacimy za markę, za wygląd itd. Najtańsze są chlebaki drewniane i plastikowe, przy czym drewniane będą służyć dłużej i lepiej i jeśli szukacie taniego rozwiązania – zdecydowanie polecam drewno. Plastik moim zdaniem jest zły pod każdym względem, ewentualnie można potraktować go jako „schowek na chleb”, nie oczekujcie jednak, że w jakikolwiek sposób przyczyni się do zachowania świeżości pieczywa.

Chlebaki ze stali nierdzewnej (przynajmniej te niemarkowe) również są stosunkowo tanie, a przy tym bardzo trwałe i łatwe w utrzymaniu, jeśli tylko posiadają odpowiednią wentylację i właśnie tego typu chlebak pasuje do wystroju waszej kuchni – będzie niezłym wyborem, choć pieczywo raczej nie będzie zachowywało świeżości, tak długo jak w naturalnych materiałach.

Najdroższe są chlebaki ceramiczne oraz bambusowe, jednak tu płacimy już za dobry materiał i najwyższą jakość. Nie są to ceny bardzo wygórowane (oczywiście nadal mówię o produktach niemarkowych) – dobry chlebak ceramiczny lub bambusowy można kupić za ok. 100 zł.

Kosze wiklinowe i worki na pieczywo kupić można bardzo tanio, przy czym szukać ich trzeba raczej w Internecie, są to w znakomitej większości produkty wykonywane ręcznie, sprzedawane przez producentów.

Jaki chlebak wybrać? - Ranking 2023

W poniższej tabeli znajduje się Ranking najlepszych produktów w kategorii Jaki chlebak wybrać?. Ranking TOP 5 jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Skąpiec.pl.

Jaki chlebak wybrać? - Ranking Producent Cena
1.
Ambition Chlebak na podstawie drewnianej 68901
blankAktualna Cena
2.
Fackelmann Chlebak 21890
blankAktualna Cena
3.
Klausberg Chlebak KB-7286 KB-7286
blankAktualna Cena
4.
Mondex Lumarko Lumarko Chlebak 33x18,5x12cm! HV845659
blankAktualna Cena
5.
Wesco Chlebak Single Elly, nierdzewna, Limegreen, 32 x 19.4 x 14 cm 236101-20
blankAktualna Cena

Jaki chlebak wybrać? - Opinie 4 szt.

  1. Ja zawsze uważałam, że chlebak nie jest mi potrzebny. Komuś może się to wydawać dziwne, ale rzeczywiście tak było. Teraz się to zmieniło, kupiłam w końcu chlebak, drewniany taki który kiedyś miałam w domu rodzinnym.. Ach, jak ja mogłam żyć bez chlebaka? Widziałam też ostatnio takie fajne, ceramiczne chlebaki, jednak trochę za bardzo hałasują.

  2. Ostatnio kupiłam sobie nowy chlebak, bo zmieniałam wystrój kuchni. Teraz mam o wiele większy chlebak, w którym znacznie więcej się mieści. Jest metalowy z drewnianą pokrywką, bardzo ładny, w stylu minimalistycznym. Kosztował trochę dużo, bo około 150 zł ale było warto. Nie wyobrażam sobie, żeby w kuchni nie było chlebaka.

  3. U nas jest chlebak, który wygląda jak duży garnek emaliowany, bardzo dobrze nam się sprawdza. Także jeżeli zastanawiacie się jaki wybrać dobry chlebak do kuchni, to polecam właśnie takie rozwiązanie 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here