Odkamieniacz do ekspresu

Odkamieniacz do ekspresu

Odkamieniacz do ekspresu

Ekspres do kawy pozwala przygotować aromatyczny napój jak prosto z włoskiej kawiarni. Żeby jednak ten sprzęt służył jak najdłużej, trzeba go regularnie odkamieniać, czyli usuwać nagromadzony wewnątrz twardy osad wapienny. Jaki odkamieniacz do ekspresu kupić i kiedy jest konieczne jego użycie?

Jak stosować odkamieniacz do ekspresu?

Praktycznie każdy producent ekspresów produkuje odkamieniacz przeznaczony do swojego sprzętu, jednakże wcale nie trzeba kupować oryginalnego produktu, by skutecznie usunąć kamień gromadzący się w ekspresie. Należy jedynie pamiętać, by zawsze stosować preparaty dedykowane właśnie do ekspresów, a nie inne produkty do odkamieniania, na przykład te do czajników.

Najczęściej ekspresy automatyczne i te na kapsułki są wyposażone w przycisk, który uruchamia proces odkamieniania. Należy wtedy wlać roztwór odkamieniacza do pojemnika na wodę i włączyć funkcję. Przy wylocie wody trzeba podstawić zbiornik na ciecz z odkamieniaczem. W takiej sytuacji cały proces będzie trwał około godziny. W przypadku ekspresu kolbowego, odkamieniacz do ekspresu również wlewa się do pojemnika na wodę, a następnie ręcznie przepuszcza przez elementy urządzenia. Najlepiej zrobić to dwa razy dla pełnego efektu odkamienienia.

Czy droższy odkamieniacz do ekspresów jest najlepszy?

W tym wypadku cena odkamieniacza w dużej mierze zależy od marki. Okazuje się, że ten dedykowany do konkretnego ekspresu może kosztować nawet ponad 100 zł, zaś wystarcza on jedynie na kilka użyć. Za cenę mniejszą niż 10 zł można kupić równie dobry odkamieniacz. Należy jedynie patrzeć na skład i porównać z czego zrobione są poszczególne preparaty. Ponadto warto szukać opinii w internecie przed zakupem odkamieniacza. Na tym produkcie można zaoszczędzić kilkadziesiąt procent kwoty i zyskać dobry odkamieniacz. Trzeba tylko się upewnić, że jest on przeznaczony do ekspresu, jaki posiadamy, co wyraźnie zaznacza producent na opakowaniu. Chociaż wszystkie tego typu preparaty są produkowane z użyciem kwasu cytrynowego, jednakże konkretne stężenie zależy od danego urządzenia i o tym trzeba pamiętać kupując odkamieniacz.

Niekiedy w internecie można również znaleźć porady, że kamień doskonale usuwa się za pomocą octu. Chociaż to prawda, taka oszczędność jest w tym wypadku bardzo złym pomysłem, poniewaz ocet może spowodować nawet eksplozję ekspresu, zniszczenie jego poszczególnych części i mechanizmu zaparzacza. Dlatego też należy kupić preparat przeznaczony do odkamieniania, ale z powodzeniem może on być znacznie tańszy niż oryginalny.

Dobry odkamieniacz do ekspresów – w jakiej formie?

Na rynku można znaleźć odkamieniacze do ekspresów w postaci:

  • tabletek
  • proszku
  • koncentratu
  • płynu

Te, które wymagają przygotowania roztworu z wodą, należy przyszykować dokładnie według informacji producenta umieszczonej na opakowaniu. Można tam również znaleźć dane, na ile cykli odkamieniania wystarczy jedno opakowanie produktu. Nie wolno bagatelizować wskazówek producenta, ponieważ może to doprowadzić nawet do uszkodzenia ekspresu.

Jak często używać odkamieniacza do ekspresów?

Nawet jeżeli korzysta się z miękkiej wody, która w naszym kraju jest rzadkością, to ekspres do kawy należy odkamieniać przynajmniej raz na 3-4 miesiące, zwłaszcza jeżeli kawę pije się w domu codziennie i ze sprzętu do jej zaparzania korzysta kilka osób. O ile kawę pije się niezbyt często, to należy przyjąć, że odkamieniania dokonuje się co 300 kaw. Bezzwłocznie należy użyć dobrego odkamieniacza jeżeli:

  • ekspres sygnalizuje nawarstwienie osadu
  • dysza niedostatecznie spienia mleko
  • strumieniem kawy jest zbyt słaby i wolno napełnia filiżankę
  • kawa jest chłodna

Nie wolno zaniedbać odkamieniania ekspresu, ponieważ może to doprowadzić do jego zepsucia, którego nie obejmie naprawa w ramach gwarancji. Trzeba to robić regularnie, nawet niezbyt drogim preparatem, byle tylko był przeznaczony do typu ekspresu, jaki używamy w domu.

Odkamieniacz do ekspresu - Ranking 2018

W poniższej tabeli znajduje się Ranking 5 aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Odkamieniacz do ekspresu. Ranking jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Skąpiec.pl!

Miejsce Odkamieniacz do ekspresu Cena
1Graef Odkamieniacz do ekspresów 145618Aktualna Cena
2Krups Odkamieniacz do ekspresów do kawy i czajników F054 [F054Aktualna Cena
3Delonghi EcoDecalk Odkamieniacz do ekspresów w płynie 500mlAktualna Cena
4Siemens Tabletki odkamieniające do ekspresu Bosch EQ.series 2w1 576693 TZ80002Aktualna Cena
5Smeg płyn do odkamieniania ekspresów do kawy, pojemność 100 ml NOKALKAktualna Cena

Artykuł dotyczy:

  • testy kin domowych 5 1 na yu tube

Pozostałe rankingi dostępne w serwisie

Poniżej formularz na Wasze opinie

Twój adres e-mail nie będzie widoczny. Wypełnij wymagane pola. *