Okap kuchenny

Okap kuchenny

Okap kuchenny

Okapy kuchenne dzielimy na wyciągi i pochłaniacze. Wyciągi, to klasyczne, podłączane do kratki okapy, wykorzystujące ciąg powietrza. Pochłaniacze, to urządzenia bardziej skomplikowane, ale też skuteczniejsze. Dzięki zastosowanych w nich filtrach węglowych całkowicie oczyszczają powietrze i nie ma potrzeby podłączania ich do kratek wentylacyjnych. Okap kuchenny z pochłaniaczem, to rozwiązanie nieczęsto spotykane, ze względu na swoją cenę i koszt eksploatacji – o ile wyciąg, to wydatek jednorazowy, o tyle w pochłaniacze należy cały czas wkładać pieniądze, jako że posiadają one filtry, które należy wymieniać co kilka miesięcy. Wyciągi są tanie i proste, a jedyny problem, który może się pojawić to konieczność podłączenia do osobnej kratki wentylacyjnej.

Dużo bogatszy podział dotyczy kwestii dizajnerskich i technicznych. Spotkać możemy okapy wyspowe, podszafkowe, przyścienne, teleskopowe, szafkowe, uchylne, narożne oraz blatowe. Najpopularniejsze w Polsce okapy, to okapy przyścienne, charakteryzujące się tzw. kominem, w którym pracuje silnik. Są to proste i zarazem wydajne urządzenia. Okapy wyspowe, to rozwiązania do kuchni o sporych rozmiarach, w których znajdują się wyspy kuchenne. Ich zaletami są wydajność i estetyka, niestety nie we wszystkich kuchniach się one sprawdzą.

Okapy kuchenne podszafkowe, to z kolei rozwiązanie dla małych kuchni. Ich główną wadą jest niewielka wydajność. Montuje się je pod szafkami wiszącymi, przez co nie zabierają wiele miejsca, ale sprawdzą się tylko w domach, gdzie nie gotuje się zbyt wiele. Podobnym, a jednak skuteczniejszym rozwiązaniem jest okap teleskopowy, który pracuje większą powierzchnią, dzięki wysuwanej budowie. Montuje się je pod szafką, a na czas użytkowania wysuwa, jak szufladę. Podobnie działają okapy uchylne, które montowane są nie w szufladzie, a szafce i zaczynają działać po uchyleniu.

Okapy szafkowe, to urządzenia do zabudowy. Większa część urządzenia jest niewidoczna. Urządzenia tego typu są wydajne i estetyczne. Kolejny typ, to okap narożny, który działa na zasadzie okapu przyściennego, ale jest ciekawy o tyle, że dzięki niemu można zagospodarować trudną przestrzeń narożnika.

Niezależnie od typu okapu należy zwrócić uwagę na szereg parametrów. Chodzi głównie o poziom hałasu, wymiary, wydajność oraz liczbę biegów.

Jeśli chodzi o wymiary – standardowo możemy wybierać pomiędzy okapami o szerokości 60, 70 lub 90. Dużo większy wybór mamy jeśli chodzi o wielkość komina. Ważniejsze od wymiarów jest jednak wybranie okapu dopasowanego do kubatury kuchni, a więc wydajność urządzenia. Dobrej jakości okap kuchenny, który sprawnie będzie odświeżał powietrze powinien być 3 razy wydajniejszy niż kubatura kuchni (całego pomieszczenia, a więc jeśli w domu posiadacie aneks kuchenny – musicie wziąć pod uwagę całkowitą objętość pomieszczenia).

Jeśli chodzi o tryby pracy okapu, standardowo spotkać można 2-4 tryby pracy – skokowe lub ciągłe. W różnych okapach dostępne są jednak inne wyposażenia dodatkowe i funkcje, które potrafią całkowicie odmienić urządzenie. Chodzi tu o różnego rodzaju czujniki, oświetlenie, automatyczne włączanie, czy możliwość planowania działania okapu.

Ostatnia kwestia, to poziom generowanego hałasu. Ważne by okap kuchenny nie generował dźwięków głośniejszych, niż 50 dB.

Okap kuchenny - Ranking 2018

W poniższej tabeli znajduje się Ranking 5 aktualnie najlepszych produktów w kategorii Okap kuchenny. Ranking jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Skąpiec.pl!

Miejsce Okap kuchenny Producent Cena
1Gorenje DVG 600 ZBEGorenjeAktualna Cena
2Electrolux EFP6500XElectroluxAktualna Cena
3Amica OTS 625IAmicaAktualna Cena
4Akpo WK-6 Largo 60AkpoAktualna Cena
5Amica OSS 522 IXAmicaAktualna Cena

Artykuł dotyczy:

 • suszarka do prania
 • okapy kominowe ranking
 • okap kuchenny rtv i agd
 • ranking okapów

Pozostałe rankingi dostępne w serwisie

Okap kuchenny - Opinie i komentarze

 1. Jarek 6 października 2014 at 22:19

  Wybranie dobrego okapu do kuchni nie jest takie proste jak się może wydawać. Rodzajów, modeli, opcji jest tak dużo, że może się w głowie zawrócić. Dzięki za dobre zebranie najważniejszych rzeczy. Ale jest jeszcze sporo do dodania 🙂

 2. otoja 14 sierpnia 2015 at 22:49

  Czy okap kuchenny jest niezbędny w kazdej kuchni? Ja nigdy nie miałam i problemów z zapachami ani z wilgocia równiez nie miałam. Traktowałabym to raczej jako element dekoracyjny ewentualnie jako dodatkowe oświetlenie. Ale w nowym mieszkaniu byc może będę musiała miec bo jest kuchnia ot warta na salon. Boje się przenikania zapachów na salon 😉 Mimo otwartego okna może to sie zdarzyć.

 3. Frinka 10 kwietnia 2016 at 08:34

  Dla mnie okap w kuchni musi być obowiązkowo, jak się sporo gotuje to mocno się przydaje, ładnie wyciąga parę, zabrudzenia tłuszcz etc. Teraz mam Amicę taką 90cm ze spora wydajnością i jest rewelacja, mniej sprzątania w kuchni, proste czyszczenie filtrów aluminiowych i dobre dodatki jak np. wyłącznik czasowy i porządne oświetlenie.

 4. kaja 30 marca 2017 at 21:34

  Jedną z najważniejszych rzeczy, w jaką powinniśmy zainwestować, jest okap, i to bez dwóch zdań. Tu nie chodzi tylko o dizajn, ale o czyste świeże powietrze, które zyskamy tylko i włącznie dzięki odpowiedniej filtracji powietrza. Wydajany okap, lub pochłaniacz to element niezbędny w każdej kuchni, chyba, że chcemy mieć i brzydkie zapachy, i tłuste, szybko niszczejące meble.

Poniżej formularz na Wasze opinie

Twój adres e-mail nie będzie widoczny. Wypełnij wymagane pola. *