Jaki okap do kuchni wybrać? Rodzaje okapów

Skompletowanie domowych sprzętów to nie lada wyzwanie. Lista jest długa, a wybór każdego urządzenia wymaga skrupulatnej analizy. Tym razem przyglądamy się ofercie okapów kuchennych i podpowiadamy, jak wybrać najlepszy okap do kuchni.

Obecnie okap kuchenny jest bardzo ważnym, niemal nieodłącznym, elementem kuchni. Usuwa nieprzyjemne zapachy i dym, który unosi się podczas smażenia. Oferta okapów jest wyjątkowo bogata. Warto jednak dostosować urządzenie do indywidualnych potrzeb. Tylko wówczas skutecznie będzie pełniło swoją funkcję. Przychodzimy z pomocą i podpowiadamy, jaki okap do kuchni wybrać.

Rodzaje okapów kuchennych

Na rynku spotkamy kilka rodzajów okapów kuchennych:

  • Okap kuchenny podszafkowy – polecany szczególnie do niewielkich kuchni, bowiem zajmuje niewiele miejsca. Nie sprawdzi się w przestronnym pomieszczeniu czy w aneksie. To bardzo popularny typ okapów. Jest niedrogi i można go przymocować bezpośrednio do ściany lub powiesić pod szafką kuchenną. Jego wadą jest jednak niska wydajność. Okap kuchenny podszafkowy jest również dość drogi w eksploatacji.
  • Okap kuchenny kominowy (przyścienny) – to urządzenie wiszące samodzielnie. Montuje się je nad kuchenką, tuż przy ścianie. Okapy te mają pionowy, długi komin, w którym znajduje się rura odprowadzająca zanieczyszczenia do szybu wentylacyjnego. Tego rodzaju okapy mają zwykle wykończenie stalowe i nowoczesną formę – prostą, geometryczną. Mogą stanowić ciekawą ozdobę kuchni. W ofercie znajdziemy okap kuchenny kominowy skośny oraz okap kuchenny kominowy narożny (montowany w rogu ściany). Zaletą okapów kominowych jest nowoczesny design i większa wydajność niż w przypadku okapów podszafkowych. Plusem jest również to, że zanieczyszczenia odprowadzane są bezpośrednio do szybu wentylacyjnego. Okapy kominowe są niedrogie w eksploatacji. Wadą tego rodzaju urządzeń jest wielkość. Nie do każdej kuchni będą pasować. Co ważne, aby zamontować okap kominowy, potrzebny jest otwór wentylacyjny oraz dodatkowa kratka zapewniająca wentylację grawitacyjną.
  • Okap kuchenny wyspowy – to najbardziej zaawansowane i najdroższe urządzenie przeznaczone do kuchni, w których kuchenka znajduje się na tak zwanej wyspie (na środku pomieszczenia). Montuje się je nie do ściany, a do sufitu. Złożone są z podstawy oraz rury odprowadzającej. Polecane są raczej do większych kuchni (minimum 20 metrów kwadratowych). Mają zwykle około 90 cm szerokości. Wyglądają nowocześnie i mają szereg dodatkowych funkcji. Odprowadzają zanieczyszczenia bezpośrednio do szybu wentylacyjnego, są niedrogie w eksploatacji i mogą być umieszczone w niestandardowym miejscu. Okapy wyspowe są jednak bardzo drogie i mają duże rozmiary. Podobnie jak przy okapach kominowych, tutaj również potrzebny jest otwór wentylacyjny i dodatkowa kratka wentylacyjna.
  • Okap kuchenny blatowy – tego rodzaju okap montuje się na blacie kuchennym. Jego silnik umieszcza się w szafce pod blatem. Okap blatowy można również zamontować na specjalnym wysięgniku nad blatem kuchennym. Najczęściej wykonany jest z inoxu połączonego z przezroczystym lub czarnym szkłem. Ma nowoczesny, ciekawy wygląd i wysoką wydajność. Okap blatowy pracuje wyłącznie w obiegu otwartym, jako wyciąg.
  • Okap kuchenny uniwersalny – to proste urządzenie, które można zamontować w różnego rodzaju kuchniach – zarówno samodzielnie, jak i pod szafką. Możliwości zastosowania uniwersalnych okapów są bardzo szerokie.
  • Okap kuchenny teleskopowy  – to rodzaj okapu do zabudowy. Urządzenie zamontowane jest w dnie kuchennej szafki. Okap teleskopowy wyposażony jest w ruchomą szufladę, która po wysunięciu zwiększa powierzchnię pochłaniającą, uruchamia urządzenie oraz oświetlenie zamontowane w okapie. W szufladzie tej można dodatkowo przechowywać naczynia czy przyprawy. Okapy teleskopowe mają wysoką wydajność. Ich zaletą jest to, że są niemal niewidoczne. Działają jednak wyłącznie w obiegu zamkniętym, jako pochłaniacze.
  • Wkład –  to również typ okapu do zabudowy. Urządzenie montuje się w spodniej części szafki. W odróżnieniu od okapu teleskopowego, wkład nie posiada wyciąganej listwy, która zwiększa powierzchnię pochłaniającą. To zdecydowanie mniej wydajne urządzenie.

Okap do kuchni – rodzaje filtrów

Wybór rodzaju okapu do kuchni to jedno. Kolejna ważna kwestia to zakup odpowiednich filtrów, które będą zatrzymywać zanieczyszczenia. Wyróżniamy:

  • Filtry metalowe – inaczej filtry przeciwtłuszczowe. Zatrzymują cząsteczki tłuszczu. Chronią silnik i wewnętrzną obudowę urządzenia przed zabrudzeniem. Są zbudowane z kilkuwarstwowej, gęstej, metalowej siatki, na której osadza się tłuszcz. Ich zaletą jest skuteczność. Co ciekawe, filtrów metalowych nie trzeba wymieniać. Aby działały efektywnie, należy je jedynie umyć ciepłą wodą – raz na 4 miesiące.
  • Filtry węglowe – stosuje się je wówczas, gdy okapu nie można podłączyć do szybu wentylacyjnego. Są niezbędne, jeśli urządzenie pracuje jako pochłaniacz. Filtr węglowy doskonale pochłania zapachy, filtruje powietrze, które wraca z powrotem do mieszkania. W zależności od producenta filtry węglowe należy wymieniać raz na kilka lub kilkanaście miesięcy.
  • Filtry flizelinowe – przeznaczone głównie do okapów podszafkowych. Specjalna warstwa flizeliny zatrzymuje cząsteczki tłuszczu i zabrudzenia. Należy je wymieniać co kilka miesięcy.

Jak wybrać dobry okap kuchenny?

Aby kupić odpowiedni okap kuchenny, należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • Rozmiar kuchni – to bardzo ważny czynnik, jeśli zależy nam, by okap pracował z maksymalną wydajnością. Im większe pomieszczenie, tym większa powinna być wydajność urządzenia. Parametr ten wyrażany jest w metrach sześciennych na godzinę – określa maksymalną ilość przefiltrowanego powietrza w ciągu godziny. Wybierając dobry okap kuchenny powinniśmy pomnożyć objętość kuchni (powierzchnia x wysokość) przez 6. Przyjmuje się, że skuteczny okap powinien minimum 6-krotnie, a maksymalnie 12-krotnie w ciągu jednej godziny przefiltrować powietrze znajdujące się w pomieszczeniu. Rozmiar kuchni determinuje również wybór odpowiedniego rodzaju okapu, na przykład w niewielkich pomieszczeniach sprawdzą się szczególnie okapy podszafkowe, w większych – wyspowe lub kominowe.
  • Poziom hałasu – zbyt głośna praca okapu może zakłócać spokój domowników i zaburzać normalne funkcjonowanie. Dobry okap kuchenny powinien emitować hałas nie większy niż 55 dB. Szczególnie ważne jest to zwłaszcza w przypadku kuchni otwartych, połączonych z salonem.
  • Wymiary – rozmiar okapu powinien być dostosowany do wymiarów kuchni oraz płyty grzewczej. Jego szerokość powinna mieć minimum tyle, co szerokość kuchenki. Najczęściej spotkamy okapy o szerokości 60 cm oraz 90 cm. Producenci oferują również urządzenia o niestandardowych wymiarach (50-120 cm).
  • Rodzaj sterowania – w ofercie znajdziemy dwa rodzaje okapów:
    1. Okap kuchenny sterowany mechanicznie – czyli za pomocą specjalnych przycisków czy suwaków, które regulują pracę silnika oraz oświetlenia. Sterowanie mechaniczne znajdziemy szczególnie w tańszych urządzeniach.
    2. Okap kuchenny sterowany elektronicznie – wyposażony w panel dotykowy, a czasem również wyświetlacz, który informuje o aktualnie ustawionych parametrach. Sterowanie elektroniczne to domena nowocześniejszych, droższych urządzeń.

Okap kuchenny – dostęp do szybu wentylacyjnego

Na osobną uwagę zasługuje tryb pracy okapu kuchennego. Urządzenie to może bowiem pracować na dwa sposoby. Niektórzy producenci łączą obie funkcje. Wyróżniamy:

  • Pochłaniacz – nie wymaga podłączenia do szybu wentylacyjnego. Tego rodzaju urządzenie działa w zamkniętym obiegu – zasysa powietrze, filtruje je i wydmuchuje z powrotem do pomieszczenia. Pochłaniacz jest droższy w eksploatacji, nie pochłania wilgoci z pomieszczenia i nie obniża temperatury w kuchni.
  • Wyciąg – działa w obiegu otwartym, czyli zasysane powietrze razem z parą, zanieczyszczeniami i zapachami jest usuwane do szybu wentylacyjnego. To skuteczniejsze urządzenie, które znacznie lepiej eliminuje wszelkie zanieczyszczenia. Decydując się na okap kuchenny w formie wyciągu należy jednak zwrócić uwagę na średnicę wylotu powietrza. Rura odprowadzająca powietrze musi pasować do wylotu. W ofercie znajdziemy specjalne przejściówki, w razie nietypowego kształtu średnicy.

Okap kuchenny – dodatkowe funkcje

Bardziej zaawansowane okapy kuchenne oferują szereg dodatkowych funkcji, między innymi:

  • Praca całą dobę – okap pracuje nieprzerwanie – filtruje powietrze w kuchni. Zapewnia stałą wilgotność oraz temperaturę w pomieszczeniu. Funkcja przydatna dla osób, które dużo gotują albo palą papierosy w kuchni.
  • Funkcja czasowego wyłączenia – umożliwia ustalenie czasu pracy urządzenia. Okap wyłącza się automatycznie po upływie ustalonego czasu.
  • Sensor zapachu – urządzenie samoczynnie się włącza, jeśli w pomieszczeniu panuje zbyt duża wilgotność.
  • Tryb intensywny – szybsza wentylacja powietrza.
  • Regulacja oświetlenia
  • System wyciszający – dzięki niemu okap pracuje ciszej.
  • Czujnik czyszczenia – alarmuje, gdy zachodzi potrzeba wymiany filtrów.

W ofercie znajdziemy również okapy z pilotem zdalnie sterującym, dzięki czemu można włączać, wyłączać i regulować pracę urządzenia z większej odległości.

Ile kosztuje dobry okap kuchenny?

Ceny okapów są bardzo różnorodne. Wszystko zależy od rodzaju urządzenia. Najtańszy model kupimy już za około 100 złotych, najdroższy natomiast to wydatek rzędu nawet kilku tysięcy złotych.

Jaki okap do kuchni wybrać? Rodzaje okapów - Ranking 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking najlepszych produktów w z tematu Jaki okap do kuchni wybrać? Rodzaje okapów. Ranking TOP 5 jest aktualizowany kilka razy w miesiącu. Zapraszamy do przejrzenia naszych i Waszych propozycji.

Ranking Jaki okap do kuchni wybrać? Rodzaje okapów Producent Cena
1Faber FABULA PLUS 90 BiałyFaberAktualna Cena
2Franke Downdraft FDW 908 IB XS FDW908IBXSFrankeAktualna Cena
3Beko HCA63420BBekoAktualna Cena
4Whirlpool AKR62FLTKWhirlpoolAktualna Cena
5Electrolux LFP326FBElectroluxAktualna Cena

4 komentarze do “Jaki okap do kuchni wybrać? Rodzaje okapów”

  1. Jedną z najważniejszych rzeczy, w jaką powinniśmy zainwestować, jest okap, i to bez dwóch zdań. Tu nie chodzi tylko o dizajn, ale o czyste świeże powietrze, które zyskamy tylko i włącznie dzięki odpowiedniej filtracji powietrza. Wydajany okap, lub pochłaniacz to element niezbędny w każdej kuchni, chyba, że chcemy mieć i brzydkie zapachy, i tłuste, szybko niszczejące meble.

    Odpowiedz
  2. Dla mnie okap w kuchni musi być obowiązkowo, jak się sporo gotuje to mocno się przydaje, ładnie wyciąga parę, zabrudzenia tłuszcz etc. Teraz mam Amicę taką 90cm ze spora wydajnością i jest rewelacja, mniej sprzątania w kuchni, proste czyszczenie filtrów aluminiowych i dobre dodatki jak np. wyłącznik czasowy i porządne oświetlenie.

    Odpowiedz
  3. Czy okap kuchenny jest niezbędny w kazdej kuchni? Ja nigdy nie miałam i problemów z zapachami ani z wilgocia równiez nie miałam. Traktowałabym to raczej jako element dekoracyjny ewentualnie jako dodatkowe oświetlenie. Ale w nowym mieszkaniu byc może będę musiała miec bo jest kuchnia ot warta na salon. Boje się przenikania zapachów na salon 😉 Mimo otwartego okna może to sie zdarzyć.

    Odpowiedz
  4. Wybranie dobrego okapu do kuchni nie jest takie proste jak się może wydawać. Rodzajów, modeli, opcji jest tak dużo, że może się w głowie zawrócić. Dzięki za dobre zebranie najważniejszych rzeczy. Ale jest jeszcze sporo do dodania 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz