Suszarka do warzyw, owoców i grzybów

Suszarka do warzyw, owoców i grzybów

Dobra suszarka sprawdzi się w każdej kuchni – można na niej suszyć warzywa, owoce, grzyby, ale też mięso, czy ryby – choć akurat dwa ostatnie nie cieszą się w Polsce dużą popularnością.

Aby wybrać najlepszą suszarkę należy sprawdzić jej funkcje, moc, parametry, a także obejrzeć jakie zastosowano w niej rozwiązania techniczne.

Główna część suszarki, to sita, na których układa się warstwami przeznaczone do suszenia produkty. Ważne aby sita okrywane były szczelną pokrywą! Całość umieszczana jest na mechanizmie grzewczo-wentylacyjnym, który zwykle ustawić można na kilka trybów,
Wybierając suszarkę zwróćcie uwagę na ilość sit – dostępne są modele posiadające od 3 do 10 sit. Zastanowicie się do czego będziecie używać suszarki, kupujcie urządzenie „na miarę” – aby jednocześnie nie marnować energii i wybrać urządzenie optymalnej wielkości, na którym bez problemu będziecie mogli umieścić potrzebną ilość produktów. Jeśli nie możecie się zdecydować na konkretną ilość sit– wybierajcie modele, które można powiększać. Do własnych potrzeb dobierzcie też średnicę sit oraz wysokość przestrzeni między nimi.

Jeśli potrzebujcie bardziej skomplikowanego modelu, jeśli wasze potrzeby wykraczają poza tradycyjne suszenie grzybów – możecie zdecydować się na suszarkę wyposażoną w specjalne pojemniki i miski, w których suszyć będzie mogli nawet zupy – tworząc dania instant, które spełnią się np. w podróży.

Jeśli chodzi o obudowę wybierajcie modele przezroczyste, w których w łatwy sposób można kontrolować stopień wysuszenia. Po drugie warto wybierać obudowy, które będzie można rozłożyć i umyć.

Jeśli kupujecie suszarkę przez Internet, nie możecie jej dokładnie obejrzeć zwróćcie też uwagę na podaną przez producenta pojemność. Standardowe, idealne do użytku domowego suszarki mają ok. 10-11 litrów. Suszarki 15 litrowe, to już naprawdę duże urządzenia.

Następna rzecz, to moc – domowe suszarki posiadają max. 400 W, a zaczynają się w okolicy 250 W.  Jest to przedział optymalny, nie wybierajcie suszarek, których moc poza niego wykracza.

Na koniec – dodatkowe funkcje. Efektem suszenia ma być równomierne wysuszenie owoców, można to osiągnąć na różne sposoby i producenci stosują bardzo różne rozwiązania.

  • Funkcja powietrza obiegowego , czyli nawiew, dzięki któremu temperatura rozkłada się równomiernie w całym urządzeniu – bardzo tradycyjne rozwiązanie.
  • Sterowanie mikroprocesorem – efekt ten sam, bardziej zaawansowane technologia.
  • Obrotowe sita – poza gorącym strumieniem powietrza, dodatkowe zabezpieczenie przed „nie dotarciem do zakamarków”.

Warto wybierać modele posiadające termoregulator, dzięki któremu sami będziecie mogli zdecydować o szybkości suszenia. Ciekawe funkcje dostępne w suszarkach, które na pewno mogą się przydać, to termostat utrzymujący stałą temperaturę, czy timer, który będzie kontrolował czas za was. Dla bezpieczeństwa warto też zwrócić uwagę, czy suszarka posiada zabezpieczenie przed przegrzaniem.

Suszarka do warzyw, owoców i grzybów - Ranking 2018

W poniższej tabeli znajduje się Ranking 5 aktualnie najlepszych produktów w kategorii Suszarka do warzyw, owoców i grzybów. Ranking jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Skąpiec.pl!

Miejsce Suszarka do warzyw, owoców i grzybów Producent Cena
1MPM MSG05MPMAktualna Cena
2MPM MSG02MPMAktualna Cena
3MPM MSG01MPMAktualna Cena
4Concept SO1060ConceptAktualna Cena
5Clatronic DR3525ClatronicAktualna Cena

Pozostałe rankingi dostępne w serwisie

Suszarka do warzyw, owoców i grzybów - Opinie i komentarze

  1. mendoza 31 grudnia 2014 at 08:38

    Ja suszarkę potrzebowałem do suszenia grzybów, dopiero później przyszło mi do głowy, że można ją wykorzystywać do przeogromnej ilości rzeczy. Najbardziej jestem zadowolony z suszonych pomidorów, rodzynek i owoców egzotycznych. Mango w sklepie nie jest bardzo drogie, ale jakbym chciał kupić suszone – no to już grubszy dodatek. A tu suszę mango za marne grosze. W planach mam też śliwki, ale muszę wymyślić najpierw jakby je tu wstępnie uwędzić w bloku 🙂

  2. Helka 14 sierpnia 2015 at 18:35

    Kupiłam taką suszarkę w zeszłe wakacje. Na jesień suszyłam w niej wszystko co się da. Świeże warzywa z ogrodu aby mieć później na zimę do wielu dać czy zup, suszyłam w niej też grzyby czy owoce, na chrupki. Moim zdaniem to bardzo dobre urządzenie, sprawdzi się w każdym dobry, w którym dużo się gotuje i zwraca uwagę na to, żeby nic się nie zmarnowało. Nie żałuję wydanych pieniędzy, bo korzystałam z suszaki już kilkanaście razy od kupienia.

Poniżej formularz na Wasze opinie

Twój adres e-mail nie będzie widoczny. Wypełnij wymagane pola. *