wtorek, 26 marca, 2024
Home Blog Jaka lodówka najlepsza? Ranking i opinie

Jaka lodówka najlepsza? Ranking i opinie

by Joanna
23 komentarze
lodówka najlepsza

Jeszcze niedawno jej najważniejszą, a w zasadzie jedyną, funkcją było chłodzenie. Dzisiaj od lodówki oczekujemy znacznie więcej. Lodówka ma być pojemna, najlepiej bezszronowa, z powłoką antybakteryjną, a na dodatek wyposażona w kostkarkę do lodu czy dystrybutor wody. Można się w tym wszystkim pogubić. Czym zatem kierować się podczas wyboru najlepszej lodówki?

Oferta lodówek jest niezwykle bogata. Każdy znajdzie model dostosowany do własnych potrzeb oraz możliwości finansowych. Całkiem przyzwoitą chłodziarko-zamrażarkę, w podstawowej wersji, dostaniemy już za 1000 złotych. Jeżeli poszukujemy lodówki dobrze wyposażonej musimy liczyć się z wydatkiem rzędu minimum 2000 złotych. Dla tych, którzy mogą sobie pozwolić na więcej producenci przygotowali ofertę lodówek side by side czy french door. Ich ceny rozpoczynają się od 3000 złotych i dochodzą nawet do 10 000 złotych. Przejrzeliśmy skrupulatnie całą dostępną ofertę i podpowiadamy, jak kupić dobrą lodówkę.

Lodówka wolnostojąca czy do zabudowy?

Zanim zdecydujemy się na zakup lodówki, musimy zastanowić się, czy interesuje nas model wolnostojący czy do zabudowy. Ten wybór uzależniony jest wyłącznie od naszych preferencji. Jeśli zależy nam, aby lodówka idealnie wkomponowała się w styl kuchni, postawmy na lodówkę do zabudowy. W innym razie możemy wybierać wśród całej gamy lodówek wolnostojących. Jest ich znacznie więcej niż modeli do zabudowy. Ta druga opcja jest również nieco droższa. Warto dodać, że lodówkę wolnostojącą łatwiej można przestawić czy wymienić w razie ewentualnej awarii.

Wymiary lodówek

Wybierając odpowiednią lodówkę musimy dokładnie sprawdzić jej wymiary i porównać z przestrzenią, którą dysponujemy.

  • Wysokość lodówki – najmniejsze lodówki dostępne na rynku mają wysokość około 80 -140 cm. Tego typu sprzęty zwykle nie mają oddzielnego zamrażalnika. Większe, bardziej popularne urządzenia mają wysokość od 160 do nawet 250 cm. Warto dodać, że lodówki do zabudowy o takiej samej wysokości co modele wolnostojące mają zwykle mniejszą pojemność.
  • Głębokość i szerokość lodówki – standardowy wymiar lodówek do zabudowy to: około 55 cm szerokości i 56 cm głębokości. Modele wolnostojące natomiast mają najczęściej 60 cm głębokości, ale na rynku spotkamy również lodówki o głębokości 80-100 cm. Im szersza lodówka, tym niższa.
  • Pojemność lodówki – dla singla czy pary wystarczająca będzie lodówka o pojemności ok. 150 litrów. Większa rodzina powinna postawić na model o pojemności minimum 200 litrów. Pojemność zamrażalnika warto dostosować do indywidualnych potrzeb.

Jak wybrać dobrą lodówkę?

Przed zakupem dobrej lodówki, warto wiedzieć, na jakie parametry sprzętu należy zwrócić uwagę. Przygotowaliśmy listę najważniejszych.

  • Klasa energetyczna lodówki – biorąc pod uwagę, że lodówka działa cały czas, warto postawić na model, który pozwoli nieco zmniejszyć rachunki za prąd. Klasa energetyczna określa ilość zużytej w ciągu roku energii. W ofercie spotkamy lodówki z oznaczeniem od G (najwyższe zużycie prądu) do A+++ (najniższe zużycie prądu).
  • Klasa klimatyczna lodówki – to oznaczenie zakresu temperatur, w których urządzenie będzie pracować efektywnie. W ofercie znajdziemy lodówki z czterema klasami klimatycznymi: T (klimat tropikalny), ST (subtropikalny), N (normalny) i SN (subnormalny). W Polsce wystarczająca będzie klasa N lub SN. Warto dodać, że źle dobrana klasa klimatyczna może wpłynąć między innymi na zbyt duży pobór energii.
  • Zdolność utrzymywania temperatury w razie awarii – oferta obejmuje lodówki, które w razie awarii utrzymują odpowiednią temperaturę od 10 do 33 godzin. Warto dostosować ten czynnik do własnych potrzeb. Jeśli często borykamy się z awariami prądu, lepiej wybrać model, który długo utrzymuje odpowiednio niską temperaturę.
  • Zdolność zamrażania – określa, ile kilogramów żywności możemy zamrozić w ciągu doby. W ofercie spotkamy lodówki o zdolności zamrażania od 2 do 25 kilogramów. Wszystko zależy od tego, jak często i jak duże porcje jedzenia mrozimy.
  • Czynnik chłodzący – najczęściej spotkamy obecnie czynnik R600a. Innymi dostępnymi w ofercie czynnikami są R12 oraz R134a. Te dwa ostatnie, zgodnie z najnowszymi badaniami, są jednak bardziej szkodliwe dla środowiska naturalnego.
  • Poziom hałasu emitowany przez lodówkę – najlepiej, jeśli lodówka emituje hałas nie większy niż 38 dB. W ofercie znajdziemy lodówki o poziomie głośności od 25 dB do ponad 65 dB. Warto wziąć pod uwagę ten czynnik, zwłaszcza, że lodówka działa cały czas.
  • Liczba agregatów i termostatów – większość dostępnych na rynku urządzeń ma jeden termostat i jeden agregat, czyli chłodziarka i zamrażarka pracują jednocześnie, a ich temperaturę reguluje jeden termostat. Do wyboru mamy również urządzenia z dwoma termostatami i dwoma agregatami oraz jednym agregatem i dwoma termostatami. W pierwszym przypadku chłodziarka i zamrażarka działają niezależnie od siebie, w drugim możemy ustawiać osobno temperaturę dla chłodziarki i osobno dla zamrażarki.

To najważniejsze czynniki, które warto wziąć pod uwagę wybierając lodówkę. Dla niektórych istotnym aspektem może być również rodzaj otwierania drzwi. W większości modeli otwierają się one domyślnie na prawą stronę, jednak w większości lodówki oferują możliwość zmiany tego kierunku.

Wyposażenie dobrej lodówki

Na komfort użytkowania urządzenia wpływa jeszcze kilka dodatkowych parametrów. Chodzi dokładnie o wyposażenie lodówki. Przed zakupem warto sprawdzić rodzaj półek w lodówce, a także możliwość regulacji ich wysokości. Przydatne mogą być półki na butelki, jajka czy dodatkowe pojemniki. Niektóre modele lodówek oferują specjalne komory ze stałą wilgotnością i niższą temperaturą, które pozwalają dłużej przechowywać żywność. Komfort użytkowania lodówki podniesie na pewno elektroniczny panel do sterowania temperaturą, dzięki któremu dokładnie ustawimy temperaturę wewnątrz urządzenia. Taki panel wyświetla również informacje o ewentualnych awariach sprzętu. Dla wymagających producenci oferują lodówki ze specjalną powłoką antybakteryjną, która niszczy wszelkie drobnoustroje oraz urządzenia wyposażone w dystrybutor wody czy kostkarkę do lodu.

Rodzaje lodówek

Na rynku spotkamy całą gamę różnorodnych lodówek. Zapoznajmy się z ofertą.

Chłodziarka

To proste urządzenie jednodrzwiowe z temperaturą od 2 do 8 oC. Najtańszą chłodziarkę można kupić już za około 300 złotych. To najczęściej niewielkie urządzenia, ale w ofercie spotkamy również chłodziarki sporych rozmiarów (na przykład na napoje). Niektóre modele mają specjalną komorę, w której panuje niższa temperatura (przykładem szczególnym może tu być chłodziarka do wina).

Zamrażarka

To również jednodrzwiowe urządzenie, w którym panuje temperatura do -26 o C. Jak sama nazwa wskazuje, służy głównie do mrożenia żywności i pozwala ją przechowywać znacznie dłużej niż chłodziarka. Najprostsze modele można dostać już za 300-400 złotych. W ofercie znajdziemy niewielkie, kompaktowe zamrażarki, ale również solidne, potężne urządzenia.

Chłodziarko – zamrażarka

To najpopularniejsze urządzenia, wyposażone zarówno w komorę chłodzącą, jak i mrożącą. Na rynku dostępne są różnorodne chłodziarko-zamrażarki: z zamrażarką na dole, na górze lub umiejscowioną obok komory chłodzącej. Najtańszy, dobry model kupimy już za 1000 złotych, za najdroższy zapłacimy kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. W ofercie spotkamy chłodziarko-zamrażarki o różnych wymiarach, pojemnościach i parametrach.

Lodówka jednodrzwiowa

Lodówki jednodrzwiowe nadal są najbardziej popularne i również najtańsze. Coraz więcej modeli oferuje możliwość zmiany kierunku otwierania drzwi, co może znacznie ułatwić korzystanie ze sprzętu. W ofercie znajdziemy zarówno proste lodówki, jak i bogato wyposażone modele z całą gamą funkcji dodatkowych. Lodówki jednodrzwiowe spełnią oczekiwania singla i kilkuosobowej rodziny.

Lodówka side by side – dwudrzwiowa

Lodówka side by side (dwudrzwiowa) to opcja dla dużych rodzin o większych zasobach finansowych. Dobrej jakości lodówka side by side to wydatek rzędu 3500-4000 złotych. W ofercie spotkamy modele warte nawet kilkanaście tysięcy złotych. Tego typu urządzenia mają chłodziarkę i zamrażarkę umieszczone obok siebie. Są znacznie większe od tradycyjnych lodówek jednodrzwiowych, mogą mieć pojemność nawet do 600 litrów. Pobierają również więcej energii. Oferują jednak znacznie więcej dodatkowych funkcji i są wygodne w użytkowaniu. Krótsze drzwi swobodniej i łatwiej się otwiera. W lodówce side by side mamy lepszy dostęp do produktów i znacznie więcej miejsca w drzwiach, na przykład na napoje.

Lodówka french door

Coraz większą popularnością cieszą się lodówki typu french door, czyli lodówki dwu-, trzy- lub czterodrzwiowe. Na górze znajduje się pojemna, dwudrzwiowa chłodziarka (podobnie jak w lodówce side by side), a na dole zamrażarka, która również może być dwudrzwiowa. W niektórych modelach zamrażarka występuje w postaci szuflady. Za lodówkę french door musimy zapłacić minimum 3000 złotych. Dobrze wyposażony model może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Tego typu urządzenia mogą mieć pojemność nawet 700 litrów. Przekłada się to, oczywiście, na wielkość sprzętu. Lodówki french door są znacznie większe od tradycyjnych modeli jednodrzwiowych.

Lodówka z kostkarką do lodu

Lodówki z kostkarką do lodu mają coraz większe grono zwolenników. Automatyczna kostkarka wbudowana w urządzenie na bieżąco produkuje nowe kostki lodu. To opcja dla osób, które często korzystają z kostek lodu. W ofercie znajdziemy lodówki z kostkarką jednodrzwiowe i dwudrzwiowe. Kostkarka może być umieszczona wewnątrz i na zewnątrz urządzenia. W pierwszym przypadku warto zwrócić uwagę, czy kostkarka nie ogranicza przestrzeni wewnątrz lodówki. Ciekawą opcją jest kostkarka twistowa, w której kostki lodu same wypadają z urządzenia. Do wyboru mamy lodówkę z kostkarką do lodu podłączoną do źródła wody oraz bez podłączenia wody, wyposażoną w specjalny pojemnik, który co jakiś czas należy napełnić wodą.

Lodówka retro

Dla osób poszukujących niestandardowych rozwiązań ciekawą opcją może być lodówka w stylu retro. Taki model nie będzie pasował do każdej kuchni. Oferta tego typu lodówek nie jest specjalnie bogata, ale zawsze można wybrać urządzenie do zabudowy i nadać mu konkretny charakter. Na rynku znajdziemy lodówki retro jednodrzwiowe oraz side by side. Ich ceny są dosyć wysokie. Z zewnątrz przypominają bowiem styl minionych epok, ale wewnątrz kryją wiele nowoczesnych rozwiązań.

Wszystkie powyżej opisane rodzaje lodówek są dostępne zarówno w formie wolnostojącej, jak i do zabudowy.

Lodówka turystyczna

Lodówki turystyczne to niewielkie urządzenia, które można zabrać ze sobą w podróż. W ofercie spotkamy lodówki turystyczne o różnych pojemnościach. Jeśli często podróżujemy samochodem, warto wybrać model umożliwiający pobieranie prądu z gniazda zapalniczki samochodowej. Na rynku dostępne są również modele ze specjalnymi wkładami chłodzącymi, które nie wymagają podłączenia do prądu. Są one jednak mniej wydajne. Najprostsze lodówki turystyczne to wydatek rzędu 150-300 złotych.

Dodatkowe funkcje w lodówce

Kupując lodówkę warto sprawdzić, jakie funkcje dodatkowe oferuje. Najczęściej spotykane to:

  • Lodówka no frost – system, który stale kontroluje poziom wilgotności w urządzeniu. Nieustannie osusza wnętrze lodówki. Dzięki temu nie osadza się w niej szron ani lód. Lodówka no frost umożliwia dłuższe przechowywanie żywności i nie wymaga rozmrażania.
  • Lodówka z systemem Multi Airflow – wyrównuje temperaturę wewnątrz lodówki.
  • Lodówka z systemem Antyfinger Print – zapobiega pozostawianiu na obudowie tłustych śladów.
  • Lodówka z funkcją wakacyjną – zmniejsza zużycie prądu podczas dłuższej nieobecności.
  • Lodówka z opcją szybkiego zamrażania – pozwala na szybkie mrożenie żywności.
  • Lodówką z opcją samorozmrażania – podnosi komfort użytkowania urządzenia. Lodówkę wyposażoną w tę opcję można rozmrażać raz w roku.

Jaka lodówka najlepsza? Ranking i opinie - Ranking 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking najlepszych produktów w z tematu Jaka lodówka najlepsza? Ranking i opinie. Ranking TOP 5 jest aktualizowany kilka razy w miesiącu. Zapraszamy do przejrzenia naszych i Waszych propozycji.

Ranking Jaka lodówka najlepsza? Ranking i opinie Producent Cena
1Whirlpool WQ9I FO1BXWhirlpoolAktualna Cena
2Samsung RF23R62E3B1/EOSamsungAktualna Cena
3Bosch KGN86AIDRBoschAktualna Cena
4Bosch KFN96VPEABoschAktualna Cena
5Siemens KG49NXXEASiemensAktualna Cena

23 komentarze

Olka 24 sierpnia 2019 - 09:45

Ja wybierając lodówkę faktycznie skorzystałam z rankingu. Strona pomogła mi zawęzić wszystko tylko do modeli, które faktycznie spełniają moje oczekiwania, pod wieloma kwestami. Później jeszcze pogadałam ze znajomymi i rodziną, o tym, co mają, i czy są zadowoleni. Do sklepu poszłam z wybranym modelem, więc sam zakup trwał krótko. Polecam taki sposób wyboru!

Reply
jacek 29 lipca 2019 - 18:39

Zmienić chce żona , bo lakier już pożółkł na „Gorenje’ która służy 21 lat .Jak czytam o zachwycie nad 10 letn gwarancją to nie wiem co myśleć. Szukam kopii tego co mam czyli wys.180 cm. góra chłodz. na dole zamr. i opinie wasze mnie skołowały.

Reply
Adam 16 lipca 2019 - 20:20

Ja całe AGD kupowałem w Media Expert w bardzo dobrej cenie po negocjacji z kierownikiem oddziału. Jeśli się robi większe zakupy, to warto zawsze zagadać

Reply
Tereska 26 sierpnia 2018 - 17:29

Mnie bardzo interesują lodówki, szczególnie Candy technologią No Frost. Myślę, że dzięki temu znacznie obniżyłaby się częstotliwość rozmrażania lodówki. A tego chyba nikt z nas nie lubi, więc warto zainwestować w sprzęt, który nas przed tym uchroni.

Reply
daro 30 lipca 2018 - 15:45

Posiadam LG lodówkę z zamrażarką na trzy szuflady już ponad 10 lat i jeszcze jej nigdy nie rozmrażałem.Do lodówki nie raz były wkładane gorące posiłki z całym garnkiem i nic działa do dziś,także polecam LG a zapomnisz co to szron.

Reply
Milord089 17 lipca 2018 - 13:09

Aż dziwię się, że w rankingu nie znalazła się ta lodówka Kernau KFRC 18161 NF X. Zawiodłem się na wielu producentach, ale Kernau robi na mnie spore wrażenie. Ta Pracuje cicho i świetnie chłodzi, dodatkowo estetycznie i elegancko wygląda w kuchni. Co więcej, posiada ona system NoFost co sprawia, że chłodzi równomiernie, utrzymując przy tym odpowiedni poziom wilgotności. Kupiłem ją może z 1,5 roku temu i jak do tej pory zero zarzutu. Jestem bardzo zadowolony, sprzęt jest nowoczesny i w porównaniu z wcześniejszymi chłodziarko zamrażarkami, które miałem w stu procentach bije je na głowę.

Reply
Kris 11 marca 2018 - 00:16

Raz – i nigdy więcej – skusiłem się na lodówkę/szafę Hendi (700 l, inox). Po 4 miesiącach od zakończenia gwarancji nagrzała wsad do 44 st C (wszystko ze środka do wyrzucenia). Gdyby się wyłączyła to jeszcze bym przeżył – ale aby nie było żadnego ogranicznika temperatury wewnątrz (podczas pracy). Ciekawe co by było gdybym nie zaglądnął tego dnia do środka (?). Szczerze nie polecam

Reply
JAgoda 31 października 2017 - 12:57

NIE KUPUJCIE SAMSUNGA NO FROST!!!! STRASZNIE GŁOŚNA – PISZĄ 39 Dcb a ma przynajmniej 42 !!!!! KUPIONĄ MIESIĄC TEMU LODÓWKĘ REKLAMOWAŁAM JUŻ 2 RAZY, warczy jak diesel a oni mówią, ze tak ma być, KOSZMAR!!! nie da się oglądać telewizji ( mam połączony salon z kuchnią) wcześniejsza lodówka Ardo – była cicha, że w ogóle nie wiedziałam kiedy się włącza!!!
Zachciało mi się ładniejszej, nowoczesnej… i bardzo tego żałuję…Serwis ma na wszystko wymówkę !!! Porażka!!!

Reply
nina 30 października 2017 - 09:01

Temat: cicha lodówka. Odradzam i ostrzegam przed elektrolux strasznie glosno chodz, szczegolnie w nocy mozna oszalec szczegolnie jak masz male mieszkanko polaczony pokoj z kuchnia.

Reply
klarin 25 stycznia 2017 - 14:27

Jestem własnie na etapie kupowania nowej lodówki. Wlaściwie to szukam jakiegoś sensownego rozwiązania dla siebie. Stary rzęch już ledow co mrozi.

Reply
Marek 27 stycznia 2017 - 16:06

Za oknem zimno, więc możesz wystawić za okno;) A tak na poważnie, to sprawdź sobie koniecznie najlepsze lodówki z Miele:) U mnie sprawdza się już od kilku lat i jeśli będę musiał ją wymienić, to na pewno na tę samą markę. Fajne promocje mają na ten sprzęt w Matrixmedia. Sprawdź sobie:)

Reply
Meadow12 4 listopada 2016 - 19:53

ODRADZAM zakup lodówki BEKO, modelu CSA 31021. Kupiona w marcu, już po 2 miesiącach wymagała wezwania „serwisanta”, bo w jej wnętrz gromadzi się woda, która zbiera się w dolnej szufladzie, co powoduje bardzo szybkie psucie się przechowywanych tam warzyw. Inne produkty również dziwnie szybko ulegają popsuciu. „Serwisant”, który był wzywany wiele razy nie umiał podać przyczyny, ani jej naprawić. W końcu przestał odbierać telefony. Sprawa została zgłoszona na infolinię, niestety po wielu mailach dowiedziałam się, że skoro sprzęt się cyklicznie włącza i wyłącza, znaczy, że wszystko z nim ok., a ja trzymam w niej nie to, co trzeba (?!).

Reply
ben 22 listopada 2015 - 02:21

Ja z kolei polecam lodówki Amici. Mam wolnostojącą Amica FK321 i jestem bardzo zadowolony. Wszędzie ma no frost, sterowana dotykowo, alarm podwyższonej temperatury i genialny wygląd.

Reply
piotr 14 czerwca 2015 - 22:25

Odradzam samsunga.

Reply
piotr 14 czerwca 2015 - 22:25

Napewno nie samsung nie wart glosna praca .raczej firmy co zawsze produkowaly lodowki.

Reply
Ulka 9 lutego 2015 - 11:21

Mój brat kupił jakiś czas temu nową lodówkę bosch z electro.pl ma bardzo fajne funkcje. Teraz ja się zastanawiam nad zmianą bo moja już jest wiekowa.

Reply
hyzio 23 grudnia 2014 - 09:38

Moim zdaniem liebherr to najlepsza lodówka, ale droga, bo ich firma z dzialu agd zajmuje sie tylko soprzetem chlodniczym nie robia nic innego jak czajniki zelazka itp kupilem od nich zamrazalke szufladowa 2 -metrowa i nawet jej nie slychac a mam malutka lodoweczke 60cm wysokosci to chodzi 10 razy glosniej i wlasnei teraz mysle nad zakupem lodowki od nich i mysle o: Liebherr KBes 4260 Premium lub biala Liebherr KBes 4260

Reply
karina29 25 lipca 2014 - 16:49

Zazdroszczę tym…co już kupili, jakkolwiek dziwnie by to nie brzmiało. Po prostu mamy spory problem z wyborem czegoś, bo chcemy, żeby to nie było za drogie, ale zarazem, żeby jednak prezentowało dobry poziom.

Reply
inka 8 lipca 2014 - 08:53

U mnie lodówka LG tez się sprawdziła, kupiłam ją ze względu na ten silnik i rzeczywiście mniej prądu , jest cicha i oszczędna. Dla mnie to najlepsza lodówka z jaką się spotkałam 😉

Reply
pela 6 lipca 2014 - 14:13

JA niedanow kupiłąm beko w m.expert i faktycznie pracuje dużo ciszej niż poprzednia amica. praktycznie jej nie slychac. ogolnie fajna sprawa bo dodali mi donij blender w graisie 🙂 nie wiem czy to jakas dluzsza akcja, byc moze tak sie tylko zalapalam

Reply
ewa 3 lipca 2014 - 12:57

Cicho pracują lodówki, które mają kompresor linearny, a LG daje na nie aż 10 lat gwarancji to raczej lodówka na długie lata wystarczy, na dodatek dzięki tym silnikom będzie pracowała cicho, to spokój mamy zapewniony.

Reply
Wiolka 18 czerwca 2014 - 01:49

Jedną z najważniejszych cech lodówki jest dla mnie jej cicha praca. Spotkałam się z opiniami, że lodówki Beko pracują cicho (oczywiście pewnie zależy to od modelu). Natomiast wiele osób odradza lodówki Bosch. A jakie są Wasze opinie? Będę wdzięczna za podzielenie się nimi 🙂

Reply
JW 11 listopada 2022 - 12:57

Beko może i jest Ciche ale wytrzymuje tylko 2-2,5 roku 🙁 zdecydowanie nie polecam)

Reply

Dodaj opinię na forum

You may also like

RTVAGD.net - opinie, poradniki, ranking

Wybieramy najlepszy sprzęt RTV i AGD. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradnikami oraz opiniami użytkowników. Każdy poradnik zawiera ranking najlepszych produktów w danej kategorii.

 

Kontakt do nas:

Edtior's Picks

Latest Articles

Aktualizacja: 2024 – Rankingi i opinie na RTVAGD.net