czwartek, 25 kwietnia, 2024
Home Blog Jaki ciśnieniomierz wybrać?

Jaki ciśnieniomierz wybrać?

by RTVAGD.net
13 komentarzy
najlepszy ciśnieniomierz

Nadciśnienie tętnicze dotyka coraz więcej osób. Nie warto bagatelizować tej choroby, bowiem nieleczona może prowadzić do groźnych, często śmiertelnych powikłań, takich jak udar mózgu, zawał serca czy niewydolność nerek. Pierwszą rzeczą, w którą powinna uzbroić się osoba cierpiąca na nadciśnienie, obok, rzecz jasna, specjalnych leków, jest ciśnieniomierz. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy ciśnieniomierz.

Badania pokazują, że przy właściwym leczeniu nadciśnienia ryzyko groźnych powikłań znacząco maleje. Warto zatem zadbać o swoje zdrowie – regularnie przyjmować przepisane przez specjalistę leki i kontrolować poziom ciśnienia tętniczego. Bez wątpienia, pomoże w tym odpowiedni ciśnieniomierz. Taki sprzęt powinien znaleźć się w każdym domu, bowiem, zgodnie ze statystykami Światowej Organizacji Zdrowia, problem nadciśnienia dotyka coraz więcej osób. Warto zatem na bieżąco kontrolować poziom ciśnienia i odpowiednio wcześniej rozpocząć terapię.

Jak wybrać dobry ciśnieniomierz?

Aby wybrać odpowiedni aparat, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów. Na pewno warto wziąć pod uwagę to, kto będzie z ciśnieniomierza korzystał. Jeśli osoba starsza, sprzęt powinien być nie tylko solidny, ale również łatwy w obsłudze. W takiej sytuacji najlepiej wybrać najprostszy model z dużym wyświetlaczem. Kolejną istotną kwestią jest zasilanie. Większość ciśnieniomierzy posiada zasilanie bateryjne. Niektóre mają jednak możliwość zasilania sieciowego. Dobrze, jeśli ciśnieniomierz posiada funkcję zapamiętywania pomiarów. Pozwala to lepiej kontrolować chorobę. Większość modeli zapisuje od 20-40 pomiarów. Dodatkowo, niektóre umożliwiają zapamiętywanie pomiarów dla dwóch osób.

Większość dostępnych w ofercie modeli jest wyposażona w opcję wykrywania arytmii. Jeśli aparat kilkakrotnie zasygnalizuje zaburzenie rytmu serca, warto skonsultować to ze specjalistą. Niektóre modele posiadają wskaźnik słabej baterii oraz wykrywają błędy w pomiarze (np. z powodu nieprawidłowo założonego mankietu).

Niezwykle istotny podczas wyboru dobrego ciśnieniomierza jest dobór mankietu. Nieodpowiednio dobrany może bowiem powodować błędy w pomiarze. Zbyt wąski mankiet zawyży ciśnienie, zbyt szeroki zaniży wartości. Najogólniej rzecz ujmując, gumowy balon znajdujący się wewnątrz mankietu powinien mieć szerokość mniej więcej 0,4 obwodu ramienia, a długość odpowiadającą 0,75 obwodu ramienia. W praktyce spotkamy się z następującymi rodzajami mankietów:

  • Standardowy – dedykowany osobom dorosłym o obwodzie ramienia – 20-32 cm.
  • Niestandardowy – dla osób o większych rozmiarach – z obwodem ramienia powyżej 32 cm.
  • Dla niemowląt i dzieci – dostosowany do potrzeb najmłodszych, również noworodków.

W ofercie znajdziemy ciśnieniomierze, które mają wymienne mankiety. Ważne, by taka wymiana była szybka i łatwa.

Warto również zwrócić uwagę, by mankiet łatwo zakładało się na ramię. By samodzielne zakładanie nie sprawiało problemów, najlepiej wybrać model ze specjalną klamrą (D-ring) i zapięciem na rzep. Dzięki temu odpowiednie założenie mankietu będzie znacznie łatwiejsze.

Przejrzeliśmy ofertę dostępnych w ofercie ciśnieniomierzy i prezentujemy zalety oraz wady różnych rozwiązań.

Ciśnieniomierz rtęciowy

To pierwsze ciśnieniomierze, które pojawiły się już pod koniec XIX wieku. Wartość pomiaru odczytujemy w nich na podstawie wysokości słupka rtęci. Ich zaletą jest bardzo duża dokładność. Nie wymagają kalibracji. Są jednak dość duże i zawierają rtęć, która jest substancją toksyczną i cały czas paruje, bez względu na sposób użytkowania sprzętu.Tego typu aparat musi być umieszczony na płaskim podłożu. Ciśnieniomierzem rtęciowym ciężko samodzielnie zmierzyć ciśnienie. Mimo to tego typu modele nadal mają całkiem spore grono zwolenników. Warto zaznaczyć, że ich sprzedaż w Unii Europejskiej jest zakazana, dopuszczalne jest jednak stosowanie ciśnieniomierzy rtęciowych w praktyce lekarskiej.

Ciśnieniomierz zegarowy (sprężynowy)

Ciśnieniomierze zegarowe, zwane również sprężynowymi, są najczęściej stosowane przez lekarzy, jednak znajdziemy również w ofercie modele domowe. Sprzęt tego typu wykorzystuje tak zwany mechanizm aneroidowy. Zamienia on wartość ciśnienia w mankiecie badanej osoby na właściwe ustawienie wskazówki w manometrze. Zaletą ciśnieniomierza zegarowego jest niewielki rozmiar i możliwość stosowania w różnych pozycjach. Jest dokładny i wygodny, nie zawiera rtęci. Wymaga jednak kalibracji (co rok lub co dwa lata, w zależności od producenta) i nie jest zbyt wytrzymały.

Ciśnieniomierz elektroniczny (cyfrowy)

Ciśnieniomierze elektroniczne, nazywane również cyfrowymi, dzielimy na:

  • Ciśnieniomierz automatyczny – najczęściej spotykany. Przeznaczony głównie do domowego użytku. Wykorzystuje metodę oscylometryczną podczas pomiaru ciśnienia w mankiecie. Można je dostać w wersji naramiennej i nadgarstkowej.
  • Ciśnieniomierz pół-automatyczny – część funkcji należy w takim modelu wykonać ręcznie, na przykład napompować powietrze za pomocą gruszki. Dostępne tylko w wersji na ramię.
  • Ciśnieniomierz manualny klasy Hi-End – to ciśnieniomierz najwyższej jakości. Wykorzystuje metodę osłuchową Korotkowa. Badanie odbywa się w ten sam sposób co w przypadku ciśnieniomierzy manualnych, jednak pomiar ciśnienia w mankiecie wykonuje system elektroniczny, a wartość pojawia się na wyświetlaczu cyfrowym. Przy tego rodzaju ciśnieniomierzu kalibracja następuje automatycznie.

Dwa pierwsze rodzaje ciśnieniomierzy świetnie nadają się do mierzenia ciśnienia w domu, również samodzielnie. Są niewielkie i nie wymagają statycznego podłoża. Dopuszczają jednak spore błędy pomiaru, często przekraczające ustalone normy. Nie są zbyt wytrzymałe. Nie powinny być stosowane w przypadku osób starszych i dzieci.

Ciśnieniomierz klasy Hi-End jest za to bardzo dokładny, skalibrowany fabrycznie. To aparaty dedykowane przede wszystkim lekarzom. Nie zawierają rtęci, nie wymagają stabilnego podłoża i są całkiem odporne na urazy. Z powodzeniem mogą być stosowane przez osoby w każdym wieku. Ciśnieniomierze klasy Hi-End są jednak dość drogie i mają spore rozmiary.

Ciśnieniomierz naramienny

Najpopularniejszy typ ciśnieniomierza. Występuje w wersji automatycznej i pół-automatycznej. Tego rodzaju modele są wygodne w użytkowaniu. Składają się z mankietu, stacji pomiarowej oraz pompki. Ciśnieniomierze automatyczne nie mają gruszki. Wystarczy założyć je na ramię, nacisnąć przycisk i nastąpi automatyczny pomiar ciśnienia. Jak już wspominaliśmy, urządzenia tego typu mają swoje zalety – są proste w obsłudze, niewielkie i można ich używać na niestabilnym podłożu, jednak nie są specjalnie dokładne, a ten aspekt podczas wyboru ciśnieniomierza powinien mieć istotne znaczenie.

Ciśnieniomierz nadgarstkowy

Ciśnieniomierz nadgarstkowy jest mniejszy od naramiennego. Składa się ze specjalnego mankietu na nadgarstek oraz wbudowanej w nim stacji pomiarowej. Jest odporny na wstrząsy i nie wymaga stabilnego podłoża podczas badania.

Ciśnieniomierze nadgarstkowe są mniej precyzyjne niż modele naramienne. W nadgarstku znajduje się bowiem znacznie mniejszy przekrój naczyń krwionośnych niż w ramieniu. Tego typu modele nie powinny być stosowane przez osoby cierpiące na miażdżycę i choroby naczyń krwionośnych. Dedykowane są osobom, które generalnie są zdrowe, a ciśnienie mierzą tylko od czasu do czasu.

Ile trzeba wydać na dobry ciśnieniomierz?

Cena ciśnieniomierza uzależniona jest od rodzaju aparatu oraz producenta. Dobrej jakości sprzęt kosztuje w granicach 100-300 złotych.

Jaki ciśnieniomierz wybrać? - Ranking 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking najlepszych produktów w z tematu Jaki ciśnieniomierz wybrać?. Ranking TOP 5 jest aktualizowany kilka razy w miesiącu. Zapraszamy do przejrzenia naszych i Waszych propozycji.

Ranking Jaki ciśnieniomierz wybrać? Producent Cena
1Beurer BM 96 BM96CARDIOBTBeurerAktualna Cena
2NOVAMA PRIME+ black Ciśnieniomierz naramienny z delikatnym i szybkim pomiarem podczas pompowania TOW015371NOVAMAAktualna Cena
3Omron M2 Basic / HEM-7121J-E Ciśnieniomierz elektroniczny, naramiennyOmronAktualna Cena
4Tech-Med TMA-INTEL 9 TMA-INTEL 9Tech-MedAktualna Cena
5Microlife Ciśnieniomierz BP A1 BASIC automatyczny naramiennyMicrolifeAktualna Cena

13 komentarzy

Tadek 5 października 2020 - 17:59

Też mam Diagnostic, naramienny bo słyszałem, że jest dokładniejszy od nadgarstkowych i nie narzekam, bardzo fajny i dokładny sprzęt.

Reply
konstancja 29 kwietnia 2020 - 23:45

myślę że u ażdego sprawdzi się diagnostic dm 200, jest automatyczny, naramienny i ma wszystkie potrzebne funkcje, które powienien mieć dobry ciśnieniomierz. nie jest drogi, a śmiga kilka dobrych lat 😉

Reply
wekk 21 września 2017 - 13:50

Wygodnym rodzinnym ciśnieniomierzem będzie choćby Simple. Używamy go od jakiś dwóch trzech miesięcy i zdaje egzamin. Szybki, nie ma jakiś jazd żeby się zawieszać napełniając mankiet.

Reply
Marta 30 marca 2017 - 11:49

Mi się fajnie mierzy kontroluje ciśnienie urządzeniem SmartCardio. Marka Sanity, także polska firma, nie jest to podrabiany quasi medyczny sprzęt gdzieś ze wschodu. Wykrywa arytmię, ma duży czytelny wyświetlacz LCD, także nawet jak jest ciemniej w mieszkaniu to wszystko dokładnie widać.

Reply
Kubon33 21 marca 2017 - 09:55

Kupowaliśmy z żoną ciśnieniomierz EasyMed parę tygodni temu i powiem że jestem pozytywnie zaskoczony. Idealna opcja jak ma więcej osób korzystać – zapamiętuje 3×30 wyników. Poza tym podoba mi się tutaj, że wyniki są podświetlane na różne kolory w zależności od tego jak odpowiadają stanowi zdrowia. Bo nie ma co ukrywać ale same cyferki niewiele dla laika znaczą, a jak się podświetli na czerwono to wtedy wiadomo, że trzeba iść do lekarza.

Reply
Freszka 22 lipca 2016 - 10:03

Zdecydowanie warto postawić na coś z wyższej półki, u mnie model od diagnosis sprawdza się rewelacyjnie, a nie był jakoś mega drogi. Te najtańsze w aptekach, dziwnych firm, tot totalna padaka

Reply
Janusz 11 marca 2016 - 13:04

My z żoną używamy taki nadgarstkowy od Diagnosis i obydwoje sobie go chwalimy. 🙂

Reply
karool 29 grudnia 2015 - 12:59

Ile cisnieniomierzy tyle pewnie opinii o nich. Ja mam nadgarstkowy UB-351 i moge go polecic, bo ma 3 lata gwarancji i mierzy nawet jesli ktos ma nieregularny puls.

Reply
straciatela 6 listopada 2015 - 19:40

Moja mama używa Medisana CardioCompact Blood Pressure Monitor i oprócz pomiaru ciśnienia ma wskaźnik arytmii, licznik średniej wartości z 7 dni oraz klasyfikację pomiarów według WHO. Bardzo sobie chwali.

Reply
Piotrek 28 października 2015 - 15:19

Ludzie myślą, że kupią ciśnieniomierz raz i będzie wiecznie wskazywać dobry pomiar. Raz na jakiś czas warto sprawdzić jego działanie w serwisie. Ja osobiście polecam ciśnieniomierze AND.

Reply
Paweł 6 października 2014 - 21:38

Każdy z tych ciśnieniomierzy jest dobry. Jeżeli nie kupi się bazarowej tandety, to urządzenie spełni swoje zadanie.

Reply
Danuta 14 września 2014 - 23:15

Kupiłam ciśnieniomierz Omron M3, jestem bardzo zadowolona, wyniki wskazuje jak u lekarza, mierzy arytmię, polecam

Reply
Tomasz 23 sierpnia 2015 - 19:37

Ja również mam ten ciśnieniomierz i powiem jedno – strasznie zaniża pomiary. Porównywałem w dwóch gabinetach lekarskich i zawsze wskazywał zaniżony wynik!

Reply

Dodaj opinię na forum

You may also like

RTVAGD.net - opinie, poradniki, ranking

Wybieramy najlepszy sprzęt RTV i AGD. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradnikami oraz opiniami użytkowników. Każdy poradnik zawiera ranking najlepszych produktów w danej kategorii.

 

Kontakt do nas:

Edtior's Picks

Latest Articles

Aktualizacja: 2024 – Rankingi i opinie na RTVAGD.net