Oczyszczacz powietrza

Oczyszczacz powietrza

Oczyszczacz powietrza

Czystość powietrza, którym oddychamy w naszym domu ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. Nawet jeżeli regularnie i dokładnie sprzątamy, z powietrza nie da się całkowicie wyeliminować cząstek kurzu, zarodników grzybów czy pleśni i innych alergenów oraz zanieczyszczeń bez specjalnego urządzenia. W takim właśnie celu powstały oczyszczacze powietrza. Obecnie kupują je nie tylko osoby z dokuczliwymi alergiami, ale także posiadające dzieci, czy po prostu dbające o swoje zdrowie. Czy warto zainwestować w oczyszczacz powietrza? Najlepiej opowiedzieć sobie na to pytanie, po obejrzeniu filtra oczyszczacza, który popracuje kilka tygodni w naszym mieszkaniu. Dopiero wtedy można przekonać się, jak brudnym powietrzem oddychamy na co dzień. Na jakie parametry i elementy zwracać przy zakupie oczyszczacza powietrza?

Oczyszczacz powietrza – rodzaj filtra – HEPA, węglowy, czy wodny?

W jaki sposób działają oczyszczacze? Powietrze jest do nich wciągane dzięki wentylatorom, a następnie przechodzi przez filtry, dzięki któremu jest oczyszczane, a następnie zostaje ponownie wydmuchane. Skuteczność działania urządzenia jest więc zależna między innymi od rodzaju zastosowanego filtra.

W sprzedaży możemy znaleźć między innymi oczyszczacze powietrza z popularnym filtrem HEPA. Jego wykonane oraz działanie gwarantuje filtrację cząsteczek nawet o wielkości 0,3µm. Jak podają badania, ten rodzaj filtra jest w stanie wyeliminować ponad 99,9% zanieczyszczeń z powietrza, którym oddychamy, począwszy właśnie od podanej wielkości, jest więc niezwykle skuteczny i godny polecenia. Filtr HEPA nie przepuści zarodników grzybów i pleśni a także małych cząsteczek kurzu. Dla alergików wziewnych i osób mających schorzenia układu oddechowego jest to doskonały wybór.

Dla osób, które chcą wyeliminować dym papierosowy lub inne nieprzyjemne zapachy z wnętrza, sprawdzi się oczyszczacz z filtrem węglowym. Węgiel jest znany ze swoich właściwości doskonale absorbujących aromaty, więc poradzi sobie zarówno z brzydkimi zapachami pochodzenia organicznego ale także chemicznego. Ten tym oczyszczacza powietrza przyda się w domu, w którym są dzieci lub osoby niepalące oraz na przykład jeden palacz. Reszta domowników nie musi biernie narażać się na wpływ substancji, które bardzo szkodliwie działają na zdrowie i mogą nawet doprowadzić do nowotworów. By skutecznie usuwać ze swego otoczenia zarówno zapachy, jak i alergeny, warto postawić na oczyszczacz z połączeniem filtra HEPA z filtrem węglowym.

W oczyszczaczach powietrza z filtrem wodnym, kurz i inne zanieczyszczenia trafiają specjalnego zbiornika z wodą, w której są zatrzymywane aktywnie. To bardzo skuteczny rodzaj oczyszczacza. Niektóre modele poszczególnych oczyszczaczy posiadają ponadto również jednocześnie funkcję nawilżania i jonizacji powietrza, a nawet wzbogacania go pięknym aromatem, dzięki wkładowi na olejki zapachowe.

W sprzedaży występują również oczyszczacze powietrza bezfiltrowe, które są chętnie wybierane przez alergików i osoby, które nie chcą mieć do czynienia z brudnymi filtrami oraz koniecznością ich okresowej wymiany. Podobnie jak inne, oczyszczają powietrze z bakterii, wirusów, pyłków czy zarodników pleśni. Bardzo dobrze równie eliminują przykre zapachy z otoczenia.

Oczyszczacz powietrza – dodatkowe wyposażenie ma duże znaczenie

Poziom hałasu
Jako, że oczyszczacze powietrza pracują w niektórych domach przez całą dobę, na przykład ze względu na silną alergię mieszkańców, ogromne znaczenie ma poziom emitowanego przez nie hałasu. Najlepiej postawić na urządzenie emitujące hałas poniżej 30 decybeli. Najczęściej zazwyczaj wiąże się to również z ceną – im droższy i bardziej nowoczesny oczyszczacz, tym ciszej będzie pracował. Warto wybrać model z trybem nocnym, który można ustawić w taki sposób, że w nocy działa na wolniejszych obrotach, więc jednocześnie jego głośność pracy znacznie się zmniejsza i nie przeszkadza w spokojnym śnie nawet w domu, w którym są małe dzieci.

Jonizacja powietrza
Innym ważnym elementem wyposażenia jest system jonizacji powietrza, czyli generator jonów, który sprawia, że czyste i bezpieczne dla zdrowia staje się również powietrze, które nie przepływa bezpośrednio przez oczyszczacz. Jony niszczą zarodniki grzybów czy bakterie bytujące na powierzchni mebli czy też ścianach. To funkcja bardzo ważna dla osób, którym zależy na niezwykle dokładnym oczyszczeniu powietrza w swoim otoczeniu, na przykład w przypadku kiedy jeden z mieszkańców posiada silną alergię wziewną.

Nawilżanie powietrza
Równie użyteczna jest funkcja nawilżania powietrza. W mieszkaniach, zwłaszcza zimą, kiedy włączone jest ogrzewanie, często narzekamy na suche powietrze, które powoduje trudności z oddychaniem nie pozwala efektywnie się wyspać i wypocząć. Suche powietrze niekorzystnie działa na śluzówki oraz skórę, przez co czujemy się niekomfortowo. Nawilżanie powietrza znacznie ten komfort poprawia. Zamiast inwestować oddzielnie w nawilżać powietrza i jego oczyszczacz, najrozsądniejsze będzie kupienie urządzenia, które spełnia obydwie funkcje.

Oczyszczacze powietrza skutecznie poprawiają jakość życia i eliminują szkodliwie dla zdrowia zanieczyszczenia, których nie jesteśmy w stanie zauważyć gołym okien, jednakże z pewnością szybko odczujemy działanie tych urządzeń na swoim organizmie.

Oczyszczacz powietrza - Ranking 2017

W poniższej tabeli znajduje się Ranking 5 aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Oczyszczacz powietrza. Ranking jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Skąpiec.pl!

Miejsce Nazwa (Oczyszczacz powietrza) Cena
1Stylies AquilaAktualna Cena
2Air Naturel Gota KidAktualna Cena
3Zibro H509Aktualna Cena
4HB UH1045DBAktualna Cena
5Stylies LibraAktualna Cena

Artykuł dotyczy:

  • okapy kuchenne
  • dobry oczyszczacz powietrza
  • jaki oczyszczacz powietrza do domu
  • oczyszczacz powietrza najlepszego
  • oczyszczacz powietrza opinie

Pozostałe rankingi dostępne w serwisie

Oczyszczacz powietrza - Opinie i komentarze

  1. Marta 27 czerwca 2017 at 12:30

    Mąż powiedział, że kupi taki oczyszczacz powietrza. Muszę tylko zdecydować jaki model i jaki producent. Jakby to było takie proste… 🙂 Najbardziej przekonuje mnie oczyszczacz powietrza firmy Philips, ale wasze rady wezmę pod uwagę przy ostatecznym wyborze.

Poniżej formularz na Wasze opinie

Twój adres e-mail nie będzie widoczny. Wypełnij wymagane pola. *