Jaki szbkowar wybrać?

Jednym ze sprzętów, które z pewnością powinny się znaleźć w nowoczesnej kuchni aktywnych zawodowo osób lub młodych zabieganych mam jest szybkowar. Umożliwia on na znacznie szybsze ugotowanie potraw, jednocześnie pozwalając zachować ich wartości odżywcze. Jakimi walorami odznacza się ten element wyposażenia kuchni i na co zwracać uwagę przy jego wyborze?

Szybko i ekonomicznie

Szybkowar to garnek wykonany ze stali nierdzewnej lub aluminium. Tajemnica jego działania tkwi w szczelności pokrywy oraz rosnącym z jego wnętrzu ciśnieniu gotującej się wody. Pokrywka, która zapewnia szczelność szybkowarowi sprawia, że ciśnienie w tym nietypowym garnku zwiększa się aż do 2 atmosfer, a dania przygotowywane są w temperaturze 120 stopni Celsjusza. Dzięki ciśnieniu pary we wnętrzu naczynia stale panuje ta sama temperatura. To praktycznie uniemożliwia spalenie potraw, ponieważ woda nie ma możliwości wyparowania. Co więcej, warzywa i owoce przygotowywane w ten sposób, zachowują swój kolor, doskonały smak oraz witaminy. Dzięki temu, że woda nie wyparowuje z szybkowaru, wystarczy jej użyć znacznie mniej niż w klasycznym garnku. Na przykład do przygotowania apetycznego, zielonego brokuła o wadze około 1 kg, podzielonego na różyczki, wystarczą tylko dwie, trzy szklanki wody i mniej niż 10 minut. Zupę warzywną przygotujemy w szybkowarze w 4 minuty, zaś pierś kurczaka ugotujemy w 10 minut.

Szybkowar ze stali nierdzewnej czy aluminium?

W sprzedaży mamy do wyboru szybkowary ze stali nierdzewnej oraz aluminium. Szybkowary aluminiowe to naczynia tańsze, lżejsze i zapewniające równomierny rozkład ciepła. Niestety wraz z szybkim nagrzewaniem się, w parze idzie również szybka utrata ciepła. Najlepiej wybierać szybkowary z aluminium anodowanego. Co prawda w temperaturze powyżej 180 stopni Celsjusza aluminium może wydzielać szkodliwe substancje, jednakże w szybkowarach taka temperatura nie jest osiągana, więc nie musimy obawiać się o zdrowie naszych najbliższych. Stosowanie szybkowaru aluminiowego jest w pełni bezpieczne. Ich względna wadą jest fakt, że w czasie intensywnej eksploatacji mogą powstawać na nich zarysowania, które jednak nie powinny mieć wpływ na działanie garnka.

Z kolei szybkowary ze stali nierdzewnej są mocne i trwałe, a także nie wydzielają metalicznego posmaku podczas gotowania potraw kwaśnych. Ich wadą jest to, że znacznie wolniej, a także nierównomiernie się nagrzewają. Z tego względu nieraz są wyposażone na spodzie w dodatkowy pierścień z aluminium. Przy wyborze szybkowaru, niezależnie od jego materiału wykonania dobrze jest przyjrzeć się dnu, które jeżeli ma kilka warstw, w tym jedną wykonaną z materiału dobrze przewodzącego ciepło, będzie sprawiać, że szybkowar nadaje się do zastosowania na płycie indukcyjnej.

Szybkowar klasyczny, a może elektroniczny lub elektryczny?

Szybkowary można podzielić zasadniczo na trzy rodzaje. Klasyczne to garnki działające na zasadzie naczynia z szczelna pokrywa i zaworem. Nowsze modele mogą być również wyposażone w system regulacji poziomu ciśnienia. Dzięki temu można w nich gotować zarówno potrawy wymagające delikatnej obróbki cieplnej, jak również te potrzebujące dłuższego przygotowywania. Szybkowary klasyczne nadają się do używania na kuchenkach gazowych i elektrycznych, a jeżeli mają kilkuwarstwowe dno, także na płytach indukcyjnych.

Elektroniczne szybkowary to nowocześniejsze urządzenia, posiadaczce wyświetlacz LCD, pozwalający na zaprogramowanie urządzenia w taki sposób, by każda potrawa mogła być przygotowywana w najodpowiedniejszy sposób. Z kolei sprzęty elektryczne to takie, które nie nadają się do użycia na kuchenkach, zaś potrzebują połączenia po prąd. Mogą być one użyteczne tam, gdzie nie ma możliwości skorzystania z kuchenki.

Inne ważne parametry szybkowarów

Kupując szybkowar należy zwrócić uwagę także na kilka innych ważnych czynników. Zaliczyć do nich możemy na przykład pojemność garnka. Pamiętajmy, że w tym naczyniu można nie tylko gotować zupę czy dusić mięso na obiad, ale także rozmrażać mięso, czy przygotowywać gulasz na kilka dni. Z tego względu tak ważny jest dobór odpowiedniej pojemności, który będzie zależał między innymi od wielkości rodziny. W parze z pojemnością idzie również średnica dna. Im większa, tym na przykład większy płat mięsa można usmażyć lub udusić. Wróćmy jednak do pojemności. Dla małżeństwa swobodnie wystarczy szybkowar mający mniej więcej 2,5 do 3,5 litra pojemności natomiast dla rodziny czteroosobowej trzeba pomyśleć o garnku posiadającym około 6-8 l.

Kupując szybkowar warto także zwrócić uwagę na uchwyt. Im dłuższy, tym bezpieczniejsze jest otwieranie i przenoszenie. Najlepiej, by naczynie miało dodatkowo dwie rączki, które ułatwią na przykład przestawienie garnka na poszczególne pola kuchenki. Kolejną sprawą są zawory. Najczęściej szybkowary posiadają dwa: klasyczny i bezpieczeństwa. Ten drugi chroni garnek przed ewentualną eksplozją na skutek zbyt wysokiego ciśnienia wewnątrz. Nowsze i droższe szybkowary posiadają także element zabezpieczający przed otwarciem w czasie działania oraz system pozwalający upewnić się, czy garnek jest szczelnie zamknięty. To wszystko jest niezwykle ważne przy bezpieczeństwie użytkowania szybkowaru.

Szybkowar to zakup na wiele lat, więc warto zainwestować w dobrą jakość, wybierając firmę cieszącą się dobrymi opiniami klientów.

Jaki szbkowar wybrać? - Ranking 2024

W poniższej tabeli znajduje się Ranking najlepszych produktów w z tematu Jaki szbkowar wybrać?. Ranking TOP 5 jest aktualizowany kilka razy w miesiącu. Zapraszamy do przejrzenia naszych i Waszych propozycji.

Ranking Jaki szbkowar wybrać? Producent Cena
1Gerlach Solid 312PGerlachAktualna Cena
2GERLACH Szybkowar z rączką 22 cm First 6L GerlachAktualna Cena
3Eldom ELDOM SW500 Szybkowar elektrycznyEldomAktualna Cena
4ZILAN ZLN4627ZilanAktualna Cena
5Biowin Szybkowar 5L 340205BiowinAktualna Cena

3 komentarze do “Jaki szbkowar wybrać?”

  1. Jeżeli ktoś z czytających używa w swojej kuchni szybkowar, to proszę o Wasze opinie, aby łatwiej byłoby mi wybrać najlepszy szybkowar w sensownej cenie. Podawajcie najlepiej modele jakich używacie i jakie są ich plusy i minusy i czy w ogóle sprawdza się Wam w kuchni taki szybkowar.

    Odpowiedz
  2. Zastanawiam się nad zakupem takiego szybkowaru. Mąż pracuje i codziennie wraca późno, a ja mam różne godziny pracy i czasami brakuje mi po prostu czasu na ugotowanie całego obiadu. Więc taki szybkowar byłby naprawdę pomocny. Dziękuję za ten tekst, na pewno wykorzystam te rady.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz